Προς το περιεχόμενο

Avatar: Frontiers of Pandora [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως πρέπει να είσαι o Bear Grylls να πούμε για να βγάλεις άκρη, χαχαχα

Spoiler

Λέει ακολούθα τον καπνό και εντωμεταξύ έχει μια καταιγίδα με ομίχλη. άντε να καταλάβεις ποιος είναι ο καπνός τώρα, χαχα.

Μη μου πείτε την απάντηση, απλά λέω τον πόνο μου. Καλό είναι πάντως που δεν ακολουθείς απλά βέλη στον χάρτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πάντως πρέπει να είσαι o Bear Grylls να πούμε για να βγάλεις άκρη, χαχαχα

  Απόκρυψη περιεχομένων

Λέει ακολούθα τον καπνό και εντωμεταξύ έχει μια καταιγίδα με ομίχλη. άντε να καταλάβεις ποιος είναι ο καπνός τώρα, χαχα.

Μη μου πείτε την απάντηση, απλά λέω τον πόνο μου. Καλό είναι πάντως που δεν ακολουθείς απλά βέλη στον χάρτη.

 

Spoiler

Γιατι δεν χρησιμοποιεις το sense? Χωρις αυτο λογικο ειναι να χαθεις στα βαθη της ζουγκλας. 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσο είδα από γραφικά είναι πανέμορφο και θα πει κάποιος και τι πιο σύνηθες να συμβεί 🤣 η ubi έφτιαξε πανέμορφο κόσμο 

Κοίτα να δεις που θα βάλω συνδρομή ενώ θέλω μόνο αγορά, αλλά εκτός Steam ρίχνω άκυρο 

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Από όσο είδα από γραφικά είναι πανέμορφο και θα πει κάποιος και τι πιο σύνηθες να συμβεί 🤣 η ubi έφτιαξε πανέμορφο κόσμο 

Κοίτα να δεις που θα βάλω συνδρομή ενώ θέλω μόνο αγορά, αλλά εκτός Steam ρίχνω άκυρο 

Εδώ παίζει ο @Arkin στο Ubisoft Plus που δεν αγγίζει τίποτα εκτός Steam.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Τα παιχνιδια της ubisoft ξεκινανε καλα και οι πρωτες ωρες περνανε ευχαριστα μεχρι να παρεις χαμπαρι οτι εχεις δει τα παντα στο πρωτο 10ωρο και μετα κανεις τα ιδια και τα ιδια.

Αν ισχύει το παρακάτω, μέσα έπεσες :D 

image.png.e501c2edac84aba2fcc9a6024fc80104.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, αν και ξέρω ότι υπάρχει ρατσισμός αν πεις ότι σου αρέσει game της Ubi (ακόμη και από κόσμο που δεν έχει παίξει) θα πω ότι μου αρέσει το game.

Spoiler

Το story μέχρι στιγμής είναι serviceable, τίποτα ιδιαίτερο αλλά εντάξει. Το combat εμένα μου αρέσει. Έχει εναλλαγή μεταξύ ballistic και τόξου και μπορείς να χρησιμοποιείς και φυτά του περιβάλλοντος που να τα χτυπάς εκρήγνυνται ή οτιδήποτε και χτυπάνε εχθρούς.

Το gather system είναι ωραία φάση γιατί πρέπει να ξέρεις πως να μαζέψεις το κάθε τι και υπό ποιες συνθήκες (ώρα, καιρός, κτλ).

Και γενικά το game σε βάζει σε μια λογική να κινείσαι και να γίνεσαι μέλος του δάσους χωρίς να μπαίνεις στη λογική να σκοτώνεις τους πάντες και τα πάντα όπως σε άλλα games.

Για παράδειγμα σε κάποια φάση μου την έπεσε μια αγέλη από λύκους. Ανεβαίνω σε ένα δέντρο αλλά δεν έφευγαν, γάβγιζαν από κάτω και ήταν και καμιά δεκαριά. Σε κάποια φάση αρχίζω να ρίχνω με το τόξο σε έναν και όταν έφτασε περίπου στο μισό hp έφυγε, άρχισε να τρέχει. Αυτό έχει λογική, γιατί και στην πραγματικότητα αν ένα ζώο τραυματιστεί θα φύγει, να κρυφτεί.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ πάντως, αν και ξέρω ότι υπάρχει ρατσισμός αν πεις ότι σου αρέσει game της Ubi (ακόμη και από κόσμο που δεν έχει παίξει) θα πω ότι μου αρέσει το game.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το story μέχρι στιγμής είναι serviceable, τίποτα ιδιαίτερο αλλά εντάξει. Το combat εμένα μου αρέσει. Έχει εναλλαγή μεταξύ ballistic και τόξου και μπορείς να χρησιμοποιείς και φυτά του περιβάλλοντος που να τα χτυπάς εκρήγνυνται ή οτιδήποτε και χτυπάνε εχθρούς.

Το gather system είναι ωραία φάση γιατί πρέπει να ξέρεις πως να μαζέψεις το κάθε τι και υπό ποιες συνθήκες (ώρα, καιρός, κτλ).

Και γενικά το game σε βάζει σε μια λογική να κινείσαι και να γίνεσαι μέλος του δάσους χωρίς να μπαίνεις στη λογική να σκοτώνεις τους πάντες και τα πάντα όπως σε άλλα games.

Για παράδειγμα σε κάποια φάση μου την έπεσε μια αγέλη από λύκους. Ανεβαίνω σε ένα δέντρο αλλά δεν έφευγαν, γάβγιζαν από κάτω και ήταν και καμιά δεκαριά. Σε κάποια φάση αρχίζω να ρίχνω με το τόξο σε έναν και όταν έφτασε περίπου στο μισό hp έφυγε, άρχισε να τρέχει. Αυτό έχει λογική, γιατί και στην πραγματικότητα αν ένα ζώο τραυματιστεί θα φύγει, να κρυφτεί.

 

Spoiler

Συμφωνώ απόλυτα με όλα και θα δεις όσο προχωράς τόσο πιο ενδιαφέρον γίνεται όσο συναντάς ξεχωριστά navi φατρίες η κάθε μία αυτόνομη αλλά όλοι παλεύουν για την ευημερία του κόσμου. Και η σύνδεση με eiwa και η αναζήτηση ποιοι πραγματικά είμαστε είναι τιμιοτατο. Μπαίνεις να παίξεις 1 ώρα και κλείνεις 2ωρο χωρίς να το καταλάβεις. 7 ώρες χθες σε ένα 24ωρο κάτι που για μένα λέει πολλά για ένα παιχνίδι. 

Το crafting για τέτοιο παιχνίδι είναι όσο όσο και δεν είναι τέρμα απλοϊκό αν θες να φτιάξεις δυνατό χαρακτήρα θέλει να το μάθεις καλά. 

Επίσης η ubisoft δεν έκανε εκπτώσεις στην εξήγηση για τα πάντα με τα logs. Από το πιο απλό λουλούδι μέχρι τα ζώα μέχρι τους χαρακτήρες όλα έχουν ένα σεβαστό log που εξηγούν τα πάντα. Και έχει πολλά κρυμμένα πράγματα ο κόσμος όσο κανεις quest εμφανίζονται σιγά σιγά. Μέχρι στιγμής ένα solid 7.5 στο σύνολο ένα 6.5 στο combat 9 στην αποτύπωση της ατμόσφαιρας των ταινιών ένα 7 για την ιστορία και 10 στα γραφικά. Ο χαρακτηρισμός νέο crysis στα γραφικά το τιμαει απόλυτα. 

Και η κίνηση του χαρακτήρα είναι απίστευτα fluid δεν υπάρχει κάτι clunky όλα γίνονται ακαριαία. Για day one release τόσο optimized δεν το περιμένεις. 

Ένα μικρό θεματακι ότι έχω κάνει bind αρκετά κουμπιά αλλά δεν δουλεύουν πάντα. Πχ για το χάρτη δουλεύει οπότε θέλει οπότε αναγκάζομαι να ανοίξω journal και μετά πάω χάρτη από εκεί. Μικρό το κακό πιστεύω με το επόμενο patch θα το φτιάξουν. 

Βρήκα και optimized settings δεν καταλαβαίνεις διαφορά από όλα δεξιά και τρέχει μόνιμα 90+ fps παντού είναι βούτυρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Γύρω στα 80 fps με dlss 2, 116 ( το έχω ορίσει ως εκεί) με fsr2, fsr3.

Οι επιλογές που σου δίνεται η δυνατότητα να ανεβάσεις επίπεδο αν δεν έχω ξεχάσει κάποια είναι οι εξής:

Shadow Quality --> Max

Spot Shadows Resolution --> Max

Specular Reflections --> Max

Diffuse Reflections --> Max

Volumetric Fog --> Max

Volumetric Clouds --> Max

Microdetail Quality -> Ultra

Scatter Density --> Ultra

Βέβαια από την εμπειρία μας με τα Ubisoft παιχνίδια μικρή διαφορά κάνουν στο τελικό αποτέλεσμα και έχουν επίπτωση στις επιδόσεις.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για optimized ρυθμισεις προτεινω τα παρακατω και ολα τα αλλα high εκτος terrain ultra. Χωρις FSR 3 και με dlss quality τρεχει βουτυρο το παιχνιδι με 80-100fps μονιμα παντου. Διαφορα δεν θα δειτε συγκριτικα με ολα δεξια εκτος αν γινει συγκριση με προσοχη ισως λογο object details 10 vs 25 το οποιο ομως ριχνει καμια 25αρια fps. 

Motion blur: Off

Depth of field: Low

Sun contact shadows: Low

Specular reflections: Low

Diffuse reflections: Low

Volumetric fog: Low

Object detail: 10

Everything else: High preset equivalent

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Farcry reskin δηλαδηΣ είναι και τούτο δω.

Ναι εχει μεγαλες επιρροες απο FC παιχνιδια αν και ειναι αλλο studio απο αυτο που βγαζει τα FC παιχνιδια η Massive Entertainment εχει βγαλει τα 2 division και θα βγαλει και το star wars που ερχεται. Δεν ειναι κακο που ειναι FC reskin με το lore και τον κοσμο του avatar. Kαι οι 2 ταινιες avatar το εχω γραψει οτι δεν εχουν κανα τρελο σεναριο και οτι ειναι απλα mainstream blockbuster με καταπληκτικους κοσμους. Αυτο ακριβως εχουν αποτυπωσει και στο παιχνιδι οποτε για μενα αυτο που περιμενα αυτο μου εδωσε σαν να παιζεις την τριτη ταινια avatar ενα πραγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι εχει μεγαλες επιρροες απο FC παιχνιδια αν και ειναι αλλο studio απο αυτο που βγαζει τα FC παιχνιδια η Massive Entertainment εχει βγαλει τα 2 division και θα βγαλει και το star wars που ερχεται. Δεν ειναι κακο που ειναι FC reskin με το lore και τον κοσμο του avatar. Kαι οι 2 ταινιες avatar το εχω γραψει οτι δεν εχουν κανα τρελο σεναριο και οτι ειναι απλα mainstream blockbuster με καταπληκτικους κοσμους. Αυτο ακριβως εχουν αποτυπωσει και στο παιχνιδι οποτε για μενα αυτο που περιμενα αυτο μου εδωσε σαν να παιζεις την τριτη ταινια avatar ενα πραγμα. 

Κάνεις ότι κάνεις και στα fc?
Πας στο κάμπ, τους σκοτώνεις όλους και το ελευθερώνεις, πας σκοτώνεις μια κεντρική περιοχή και ξεκλειδώνει με άπειρα fillers πράγματα να βρεις και να μαζέψεις και τέτοια κλασικά του fc; Αν είναι έτσι, οχι ευχαριστώ. Αν όχι, κάποτε θα το παίξω.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xtrmsnpr είπε

Κάνεις ότι κάνεις και στα fc?
Πας στο κάμπ, τους σκοτώνεις όλους και το ελευθερώνεις και τέτοια; Αν είναι έτσι, οχι ευχαριστώ. Αν όχι, κάποτε θα το παίξω.

Κοίτα δεν έχει κάτι τέτοιο με outpost όπως τα fc έχει πχ να πας σε μια εγκατάσταση με τους κακους που έχουν εγκατασταθεί στην Πανδώρα και να επαναφέρεις τον κόσμο ο οποίος είναι μολυσμένος στην αρχική του κατασταση. Τα side quests όσα έχω κάνει μου άρεσαν ανεβάζεις το favor στην clan και έχεις κάποια θετικά όσο το ανεβάζεις. Γενικά είναι ότι περιμένεις από παιχνίδι ubisoft δεν με απογοήτευσε καθόλου μεχρι στιγμής απλά είναι εκεί στο 7.5 σαν σύνολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...