Προς το περιεχόμενο

Piercing στην μύτη


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να κάνω ένα piercing στην μύτη και συγκεκριμένα κρικάκι.Είχα δοκιμάσει ξανά στο παρελθόν,αλλά απέτυχα παταγωδώς!!Μου είχε βγει την πρώτη μέρα,το ξανατρύπησα την επόμενη,δεν ήξερα πως να το καθαρίσω και μετά από έναν μήνα που πήρα το κρικάκι για να αλλάξω το αρχικό σκουλαρίκι δεν μπορούσα να το βάλω...

Μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

α)Πώς να μην μου βγει;

β)Πώς να το καθαρίζω και πόσο συχνά;

γ)Πώς θα μπορέσω να βάλω το κρικάκι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Να πας σε κάποιο στούντιο piercing, το σκέφτηκες; Το κόστος δεν είναι δα και τόσο μεγάλο.

 

Στην πόλη μου δεν υπάρχει studio piercing...Σε κοσμηματοπωλείο πήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς σου κάνανε την τρύπα στο κοσμηματοπωλείο;

Γενικά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, ισχύουν τα εξής:
 

1) Πρέπει να επιλεχθεί κατάλληλο σκουλαρίκι για το σημείο που τρυπάς.

2) Το σκουλαρίκι θέλει καθάρισμα με φυσιολογικό ορό, για καιρό.

3) Ίσως χρειαστεί και κάποια φαρμακευτική κρέμα, τοπικά.

Δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία όσο φαίνεται. Αν τα έκανες αυτά και το σώμα σου δεν αντέδρασε καλά, άφησε το. Αναγκάστηκα να βγάλω σκουλαρίκι στον τράγο μετά από 18 μήνες, επειδή ποτέ δεν είχε κλείσει πλήρως η πληγή, πονούσα και άρχισε να πρήζεται. Δεν είναι όλα ρόδινα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Πως ακριβώς σου κάνανε την τρύπα στο κοσμηματοπωλείο;

Γενικά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, ισχύουν τα εξής:
 

1) Πρέπει να επιλεχθεί κατάλληλο σκουλαρίκι για το σημείο που τρυπάς.

2) Το σκουλαρίκι θέλει καθάρισμα με φυσιολογικό ορό, για καιρό.

3) Ίσως χρειαστεί και κάποια φαρμακευτική κρέμα, τοπικά.

Δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία όσο φαίνεται. Αν τα έκανες αυτά και το σώμα σου δεν αντέδρασε καλά, άφησε το. Αναγκάστηκα να βγάλω σκουλαρίκι στον τράγο μετά από 18 μήνες, επειδή ποτέ δεν είχε κλείσει πλήρως η πληγή, πονούσα και άρχισε να πρήζεται. Δεν είναι όλα ρόδινα.

Μου έκανε τρύπα με το κλασικό πιστόλι που διαθέτουν τα κοσμηματοπωλεία.Δεν είχα κάποιου είδους μόλυνση,δεν πονούσα...Απλώς είμαι ένα ατσούμπαλο άτομο και δεν μπόρεσα να βάλω τον κρίκο😐

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Despan είπε

Μου έκανε τρύπα με το κλασικό πιστόλι που διαθέτουν τα κοσμηματοπωλεία.Δεν είχα κάποιου είδους μόλυνση,δεν πονούσα...Απλώς είμαι ένα ατσούμπαλο άτομο και δεν μπόρεσα να βάλω τον κρίκο😐

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου🙂

Εφόσον δεν δημιούργησε κάποια τοπική φλεγμονή, προχώρα το ξανά. Απλά άφησε το λίγες μέρες(ίσως και μήνα), όσο δύσκολο και αν ακούγεται.

Αν πάλι δεν μπορείς να περιμένεις τόσο, ζήτησε από κάποιον δικό σου, να σε βοηθήσει στην αλλαγή. Οινόπνευμα στα χέρια και σε ένα λεπτό, θα είσαι με το νέο σκουλαρίκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε υπομονή μέχρι να κατέβεις σε μια πολή που εχει μαγαζί και πάνε κανονικό piercing. Τα πιστόλια ειναι απάισια και απο θέμα υγιεινής και απο θέμα επούλωσης. Αν προσθέσεις και οτι ο πωλητής δεν "ενδιαφέρεται" για να ειναι σωστή η τρύπα, δεν νομίζω οτι αξίζει το ρίσκο.

Βρες ενα μαγαζί, θα σου κανουν τρυπα με βελόνα, θα σου πουν ακριβως τι να κανεις, και οτι θες θα ειναι ενα τηλέφωνο μακριά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Despan είπε

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να κάνω ένα piercing στην μύτη και συγκεκριμένα κρικάκι.Είχα δοκιμάσει ξανά στο παρελθόν,αλλά απέτυχα παταγωδώς!!Μου είχε βγει την πρώτη μέρα,το ξανατρύπησα την επόμενη,δεν ήξερα πως να το καθαρίσω και μετά από έναν μήνα που πήρα το κρικάκι για να αλλάξω το αρχικό σκουλαρίκι δεν μπορούσα να το βάλω...

Μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

α)Πώς να μην μου βγει;

β)Πώς να το καθαρίζω και πόσο συχνά;

γ)Πώς θα μπορέσω να βάλω το κρικάκι;

 

1) δεν βγαίνει, πιθανώς θα πας εκει να στο βγάλουν τις πρώτες φορές μιας και ειναι δυσκολο.

2) Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του studio.

3) Κρικάκη στην αρχη δεν μπαίνει τουλάχιστον για 2 μήνες.

 

2 φορές τρυπημένη μυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ξανακούσει για πιστόλι στη μύτη. Έχω κάνει 3 φορές, την πρώτη και την τρίτη όλα καλά, γύρω στο μήνα ή και λιγότερο έβαλα τον κρίκο. Την δεύτερη όντως μου έφυγε και δεν το κατάλαβα μερικές μέρες αφού είχα κάνει την τρύπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ήσουν Αθήνα-Σαλονικα εχει παρα πολλα μαγαζια να σου προτενουμε ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που ασχολουνται με το piercing και οχι κοσμηματοπωλεια. ΑΝ εισαι κοντα σε καποια απο τις δυο πολεις πες το να σου προτεινουμε καποια. Διαφορετικα υπομονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Despan είπε

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να κάνω ένα piercing στην μύτη και συγκεκριμένα κρικάκι.Είχα δοκιμάσει ξανά στο παρελθόν,αλλά απέτυχα παταγωδώς!!Μου είχε βγει την πρώτη μέρα,το ξανατρύπησα την επόμενη,δεν ήξερα πως να το καθαρίσω και μετά από έναν μήνα που πήρα το κρικάκι για να αλλάξω το αρχικό σκουλαρίκι δεν μπορούσα να το βάλω...

Μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής:

α)Πώς να μην μου βγει;

β)Πώς να το καθαρίζω και πόσο συχνά;

γ)Πώς θα μπορέσω να βάλω το κρικάκι;

 

Λοιπον θα χρειαστει να καθαριζεις το σκουλαρικι 2 φορες την ημερα τουλαχιστον με φυσιολογικο ορο αφοτου απολυμανεις τας χειρας σου με μια μπατονετα ενω ειναι ηδη εφαρμοσμενο στη μυτη.

Να το γυρνας καθημερινως για να διαστελλεις την τρυπα.Να το διατηρησεις τουλαχιστον 1 μηνα προττου προβεις σε αλλαγη αυτου.Μετα τον ενα μηνα το αφαιρεις προσθετεις ενα νεο κρικακι πιθανως να ματωσεις ελαχιστα και να πονεσεις.Διολου ανησυχητικο και θα σου συνιστουσα να προμηθευτεις ενα υποαλλεργικο σαπουνι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...