Προς το περιεχόμενο

Το Starlink της SpaceX θέλει να παρέχει το WiFI internet στις πτήσεις σας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την εταιρεία να προσπαθεί να φέρει το δορυφορικό της internet σε αεροπορικές εταιρείες

Έναν νέο στόχο φαίνεται να έχει η SpaceX και ο Elon Musk, καθώς σύμφωνα με αναφορές, βρίσκονται σε συζητήσεις με διάφορες αεροπορικές εταιρείες ώστε να παρέχουν στα αεροπλάνα WiFi μέσω Starlink, το δορυφορικό δίκτυο της εταιρείας.

Συγκεκριμένα, στο Connected Aviation Intelligence Summit, ο Jonathan Hofeller της SpaceX είπε σε ομηλία του πως η εταιρεία συνεχίζει τα σχέδιά της να κάνει τη μετάβαση από μια λύση κυρίως για απομακρυσμένες κατοικίες και να κάνει άνοιγμα ως εμπορική λύση. "Βρισκόμαστε σε συζητήσεις με αρκετές αεροπορικές εταιρείες. Έχουμε το δικό μας αεροπορικό προϊόν υπό ανάπτυξη.. Κάναμε ήδη κάποιες παρουσιάσεις, ετοιμαζόμαστε να το ολοκληρώσουμε και να το εγκαταστήσουμε σε αεροπλάνο πολύ σύντομα."

Η SpaceX ξεκίνησε τη δοκιμαστική φάση των Starlink δορυφόρων της το 2018 προκειμένου να καλύψει μια παγκόσμια έλλειψη ευρυζωνικών συνδέσεων, κυρίως σε απομακρυσμένες περιοχές όπου δεν υπάρχουν γραμμές οπτικής ίνας. Υπό το δοκιμαστικό πακέτο της, οι περισσότεροι συνδρομητές πλήρωσαν μία φορά $499 για ένα πακέτο με ένα αυτορυθμιζόμενο πιάτο και ένα WiFI router, με τη συνδρομή να ανέρχεται στα $99 μηνιαίος. Από τότε, η εταιρεία έχει διαθέσει κοντά 1800 δορυφόρους από του 4400 που υπολογίζει ότι χρειάζεται για παγκόσμια κάλυψη.

Η υπηρεσία της Starlink βασίζεται σε ένα μοντέλο χαμηλής τροχιάς, όπου οι δορυφόροι της βρίσκονται πιο κοντά στον πλανήτη, σε σύγκριση με τους μεγαλύτερους, απομακρυσμένους δορυφόρους που παρέχουν internet σε αεροπλάνα. Η τεχνολογία αυτή είναι το βασικό πλεονέκτημα σύμφωνα με τα στελέχη της εταιρείας, χρησιμοποιώντας το ως επιχείρημα σε αεροπορικές εταιρείες να επιλέξουν τη Starlink έναντι άλλων εταιρειών. Παρόμοια τεχνολογία χρησιμοποιούν φυσικά και άλλες εταιρείες, με το Amazon πρόσφατα να ανακοινώνει πως ετοιμάζει να διαθέσει 3000 δικούς της δορυφόρους χαμηλής τροχιάς.

Ο Hofeller πρόσθεσε πως "οι επιβάτες και οι πελάτες θέλουν μια σταθερή εμπειρία, κάτι που δεν μπορούν να προσφέρουν γεωστατικά συστήματα", ενώ "θα είναι στο χέρι της κάθε αεροπορικής εταιρείας για το αν θα προσφέρει μια σωστή ή μια κατώτερη εμπειρία στους πελάτες της".


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι αεροπορικές καλά θα κάνουν να επαναφέρουν τα γεύματα στις πολύωρες πτήσεις.Δεν γίνεται να την βγάζουμε με μπισκοτίνι και νερό.Το wifi με αφήνει παντελώς αδιάφορο.Λες κι αν μείνουμε δίχως πρόσβαση στο ίντερνετ κατά τη διάρκεια της πτήσης,θα χάσουμε την επικαιρότητα ή δεν θα μπορέσουμε να μιλήσουμε με τους φίλους μας στο ig - oh mon dieu😨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Οι αεροπορικές καλά θα κάνουν να επαναφέρουν τα γεύματα στις πολύωρες πτήσεις.Δεν γίνεται να την βγάζουμε με μπισκοτίνι και νερό.Το wifi με αφήνει παντελώς αδιάφορο.Λες κι αν μείνουμε δίχως πρόσβαση στο ίντερνετ κατά τη διάρκεια της πτήσης,θα χάσουμε την επικαιρότητα ή δεν θα μπορέσουμε να μιλήσουμε με τους φίλους μας στο ig - oh mon dieu😨

Το  ίδιο θα μπει σε πλοία και φορτηγά  ... τώρα αν για εσένα το Internet είναι μόνο τα social media είναι δικό σου θέμα :P 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Οι αεροπορικές καλά θα κάνουν να επαναφέρουν τα γεύματα στις πολύωρες πτήσεις.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά την εποχή που είχε καλό φαγητό το αεροπλάνο, το εισιτήριο κόστιζε 150 χιλιάρικα και δεν είχε easy jet και ryanair.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά την εποχή που είχε καλό φαγητό το αεροπλάνο, το εισιτήριο κόστιζε 150 χιλιάρικα και δεν είχε easy jet και ryanair.

Έχω ταξιδέψει με τις περισσότερες ,με τις δύο που αναφέρεις ουδέποτε.Εγώ πάντως το θεωρώ πολύ τραγικό οι εταιρείες να έχουν ρίξει τα standards σε άνεση,φαγητο και να σου λένε :θα έχεις wifi.Πάλι καλά που δεν ισχύει για όλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή μόνο η SpaceX και η Amazon θα έχουν 7400 δορυφόρους σε τροχιά! 

😲

Που να μπουν και άλλες εταιρείες... βάλε και τους δορυφόρους (υπάρχοντες και μελλοντικούς) από τις κρατικές διαστημικές υπηρεσίες της κάθε χώρας...

Bye Bye Night Sky Watching. 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Έχω ταξιδέψει με τις περισσότερες ,με τις δύο που αναφέρεις ουδέποτε.Εγώ πάντως το θεωρώ πολύ τραγικό οι εταιρείες να έχουν ρίξει τα standards σε άνεση,φαγητο και να σου λένε :θα έχεις wifi.Πάλι καλά που δεν ισχύει για όλες.

easy και rayn δεν εκτελουσαν ποτέ δρομολογια μεγαλων αποστασεων δηλ διηπειρωτικες , υπερατλαντικες κτλπ .

Με την αναλογη επιβαρυνση προσφερουν σχεδον τα παντα και εν τω μεταξυ οι λοιπες εταιρειες ακομα και πρωην κρατικες πχ Iberia

στις μικρων και μικρομεσσαιων αποστασεων πτησεις κατεληξαν να προσφερουν στανταρ λιγοτερα και απο easy και ryan .

Λιγο πριν ενσκυψει ο κορονοιος Ιανουαριο 2020  πηγα απο Αθηνα στη Μαλτα  και επεστρεψα  επισης με τελικο κοστος ολα μαζι 20 ευρω.

Ενα μικρο σακιδιο πλατης ηταν αρκετο για 5 ημερες και ναι ουτε ενα νερο δεν προσφερεται δωρεαν (1 ωρα και κατι πτηση) ,αλλα οπως ειπα και πριν

τα ιδια περιπου κανουν ΟΛΕΣ , πχ  η Αλιταλια  δεν χρεωνει ποτέ 20 ευρω aller-retour Ρωμη - Μαλτα.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να βελτιωθούν οι ταχύτητες και το Ping στις πτήσεις. Το υπάρχον δορυφορικό ίντερνετ στ' αεροπλάνα, είναι πανάκριβο και για κλάματα...

1 ώρα πριν, Ggiorgos7 είπε

Οι αεροπορικές καλά θα κάνουν να επαναφέρουν τα γεύματα στις πολύωρες πτήσεις.Δεν γίνεται να την βγάζουμε με μπισκοτίνι και νερό.Το wifi με αφήνει παντελώς αδιάφορο.Λες κι αν μείνουμε δίχως πρόσβαση στο ίντερνετ κατά τη διάρκεια της πτήσης,θα χάσουμε την επικαιρότητα ή δεν θα μπορέσουμε να μιλήσουμε με τους φίλους μας στο ig - oh mon dieu😨

Να δω πως θα την παλέψεις χωρίς ίντερνετ σε π.χ. 10 ώρες πτήση Αθήνα-Νέα Υόρκη. 😜 Τουλάχιστον με την Starlink θα μπορούμε να βλέπουμε και Netflix.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ggiorgos7 είπε

Έχω ταξιδέψει με τις περισσότερες ,με τις δύο που αναφέρεις ουδέποτε.Εγώ πάντως το θεωρώ πολύ τραγικό οι εταιρείες να έχουν ρίξει τα standards σε άνεση,φαγητο και να σου λένε :θα έχεις wifi.Πάλι καλά που δεν ισχύει για όλες.

Ξέρεις καμιά φορά δεν έχει σημασία τι προτιμάς εσύ , εγώ κτλ. αλλά η μάζα . Παράδειγμα σήμερα ασχέτως τι πιστεύεις, περισσότερο εκνευρίζεται ένας άνθρωπος κατά μέσο όρο όταν δεν έχει Internet ή ρεύμα για δύο ώρες, παρά αν του κοπεί το νερό για 2 μέρες. 

(Το οποίο έχει άμεση σχέση με την μεγάλη αποχή από τις εκλογές) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, Vasilius είπε

Ξέρεις καμιά φορά δεν έχει σημασία τι προτιμάς εσύ , εγώ κτλ. αλλά η μάζα . Παράδειγμα σήμερα ασχέτως τι πιστεύεις, περισσότερο εκνευρίζεται ένας άνθρωπος κατά μέσο όρο όταν δεν έχει Internet ή ρεύμα για δύο ώρες, παρά αν του κοπεί το νερό για 2 μέρες. 

(Το οποίο έχει άμεση σχέση με την μεγάλη αποχή από τις εκλογές) 

Spoiler

Οκ ,βρισκόμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ.

Αλλά έχω την αίσθηση ότι κάτι χάνω.Είναι δυνατόν ο πελάτης να κάνει τα στραβά μάτια για την άνεση του και το γεύμα του έστω και σε δίωρο ταξίδι και να το κάνει γαργάρα λόγω wifi και δεν ξέρω τι άλλο.

Πλέον είμαι σίγουρος ότι οδεύουμε προς νέες κοινωνίες με διαφορετικές προτεραιότητες θυσιάζοντας πολλά.Αν έδινε το ελεύθερο ο χώρος του insomnia ,θα έγραφα κάτι παραπάνω.Από την άλλη προκύπτουν αντιπαραθέσεις ,ίσως και πολλές φορές ανούσιες και για ευνόητους λόγους το κρατάς για σένα.Καλησπέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...