Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τεστ αντισωμάτων COVID


Gatoskylo8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, σε λίγες ημέρες πλησιάζει η ημέρα του εμβολιασμού μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς μπορεί να μου διευκρινίσει κάτι.

Με ένα γρήγορο έλεγχο στο διαδίκτυο είδα πως υπάρχουν τρεις διαφορετικοί τύποι αντισωμάτων (igg, igm, iga), γνωρίζει κάποιος να μου πει από αυτά τα τρία ποιο είναι το σημαντικότερο αν είναι υψηλές οι τιμές του; Δηλαδή σε ποιο από τα τρία αν έχω πολλά αντισώματα τότε δεν θα χρειάζεται να εμβολιαστώ διότι είμαι ήδη καλυμμένος;

Όποιος θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του θα το εκτιμούσα.

 

Υ.Γ.: Δεν ζητάω ιατρικές συμβουλές παρά μια διευκρίνιση σχετικά με μια αιματολογική εξέταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακούσει πουθενά να λένε ότι αν έχεις αντισώματα δεν πρέπει να κάνεις το εμβόλιο; Εδώ λένε ότι και αυτοί που τον κόλλησαν θα κάνουν μία δόση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Silverage είπε

Έχεις ακούσει πουθενά να λένε ότι αν έχεις αντισώματα δεν πρέπει να κάνεις το εμβόλιο; Εδώ λένε ότι και αυτοί που τον κόλλησαν θα κάνουν μία δόση.

Είχα διαβάσει πως όσοι έχουν πολλά αντισώματα δεν ωφελεί να εμβολιαστούν.

Πιθανώς να ήταν και fake news, για αυτό άνοιξα το θέμα μήπως κάπως μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό.

Κάνε το εμβόλιο σου, μην κάνεις σαν μωρό και ψάχνεις τρόπους να το αποφύγεις. Εγώ έκλεισα 3/7, το πιο νωρίς που είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Είχα διαβάσει πως όσοι έχουν πολλά αντισώματα δεν ωφελεί να εμβολιαστούν.

Πιθανώς να ήταν και fake news, για αυτό άνοιξα το θέμα μήπως κάπως μας διαφωτίσει.

Ρωτα γιατρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανοσοποιητικό ενός υγιούς ανθρώπου έχει την δυνατότητα να "θυμάται" τους ιούς που έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν , ως εκ τούτου ο εμβολιασμός σε κάποιον που έχει νοσήσει θεωρείται περιττός (χωρίς να σημαίνει ότι αν κάποιος εμβολιαστεί θα πάθει κάτι κακό).

Το εμβόλιο ουσιαστικά είναι ένας εξασθενημένος ιός ο οποίος "ενεργοποιεί" "trigger" το ανοσοποιητικό κάτι που εξάλλου γίνεται αν κάποιος νοσήσει.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες αν κάποιος νοσήσει από έναν ιό και κολλήσει πάλι θα ξεπεράσει την αρρώστια ηπιότερα (η χωρίς να το καταλάβει καν).

ΥΓ1.Σε παιδιά και ενήλικες που νόσησαν από ανεμοβλογιά γιατί ΔΕΝ πρέπει να εμβολιαστούν;

ΥΓ2.Οι παραπάνω απόψεις αποτελούν καθαρά προσωπική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν είναι "ιατρικές" συμβουλές.

ΥΓ3.Για περαιτέρω πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Το ανοσοποιητικό ενός υγιούς ανθρώπου έχει την δυνατότητα να "θυμάται" τους ιούς που έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν , ως εκ τούτου ο εμβολιασμός σε κάποιον που έχει νοσήσει θεωρείται περιττός (χωρίς να σημαίνει ότι αν κάποιος εμβολιαστεί θα πάθει κάτι κακό).

 

Δεν είναι όλες οι ιώσεις ίδιες ούτε τα εμβόλια. Στον Covid19 (όπως και στη γρίπη) δεν φαίνεται να υπάρχει μόνιμη ανοσία. Τα αντισώματα φθίνουν και για αυτό θα χρειαστεί και άλλη δόση του εμβολίου και πιθανόν 1 κάθε χρόνο. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://theconversation.com/why-do-antibodies-fade-after-a-covid-19-infection-and-will-the-same-thing-happen-with-vaccines-148047

13 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Το εμβόλιο ουσιαστικά είναι ένας εξασθενημένος ιός ο οποίος "ενεργοποιεί" "trigger" το ανοσοποιητικό κάτι που εξάλλου γίνεται αν κάποιος νοσήσει.

Σε γενικές γραμμές ναι μέχρι που ήρθαν τα εμβόλια m-RNA. Αν και στα εμβόλια που χρησιμοποιούν αυτήν την προσέγγιση, τουλάχιστον για τον covid, δεν υπάρχει εξασθενημένος ιός αλλά κομμάτι του ιού ή των πρωτεϊνών του. 

 

13 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

ΥΓ1.Σε παιδιά και ενήλικες που νόσησαν από ανεμοβλογιά γιατί ΔΕΝ πρέπει να εμβολιαστούν;

Δεν είναι ότι δεν πρέπει να εμβολιαστούν. Είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να εμβολιαστούν. 

Επεξ/σία από TuXaKoS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Δεν είναι όλες οι ιώσεις ίδιες ούτε τα εμβόλια. Στον Covid19 (όπως και στη γρίπη) δεν φαίνεται να υπάρχει μόνιμη ανοσία. Τα αντισώματα φθίνουν και για αυτό θα χρειαστεί και άλλη δόση του εμβολίου και πιθανόν 1 κάθε χρόνο. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://theconversation.com/why-do-antibodies-fade-after-a-covid-19-infection-and-will-the-same-thing-happen-with-vaccines-148047

Αν είσαι υγιής δεν έχεις να φοβάσαι κάτι , και μόνιμη ανοσία να μην έχεις όταν χρειαστεί να "παίξει" μπάλα το ανοσοποιητικό θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει.

4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Σε γενικές γραμμές ναι μέχρι που ήρθαν τα εμβόλια m-RNA. 

Ok πάμε αλλού όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δεν είναι ότι δεν πρέπει να εμβολιαστούν. Είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να εμβολιαστούν. 

Επειδή φαίνεσαι γνώστης, αν κατάλαβα από τα λεγόμενα σου δεν πειράζει να εμβολιαστώ και ας έχω περάσει (έστω και συμπτωματικά χωρίς καν να το καταλάβω) covid πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Αν είσαι υγιής δεν έχεις να φοβάσαι κάτι , και μόνιμη ανοσία να μην έχεις όταν χρειαστεί να "παίξει" μπάλα το ανοσοποιητικό θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει.

Αν δεν έχει αντισώματα τότε είναι σαν να μην πέρασες την ασθένεια ή να μην έκανες το εμβόλιο. Το αν ένας υγιής άνθρωπος έχει να φοβάται κάτι από τον Covid το κρίνει ο καθένας. 

 

4 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Επειδή φαίνεσαι γνώστης, αν κατάλαβα από τα λεγόμενα σου δεν πειράζει να εμβολιαστώ και ας έχω περάσει (έστω και συμπτωματικά χωρίς καν να το καταλάβω) covid πρόσφατα;

Ναι να το κάνεις. Ασχέτως αν πέρασες ή όχι.  Δεν υπάρχει θέμα αν έχεις περάσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Το ανοσοποιητικό ενός υγιούς ανθρώπου έχει την δυνατότητα να "θυμάται" τους ιούς που έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν , ως εκ τούτου ο εμβολιασμός σε κάποιον που έχει νοσήσει θεωρείται περιττός (χωρίς να σημαίνει ότι αν κάποιος εμβολιαστεί θα πάθει κάτι κακό).

Το εμβόλιο ουσιαστικά είναι ένας εξασθενημένος ιός ο οποίος "ενεργοποιεί" "trigger" το ανοσοποιητικό κάτι που εξάλλου γίνεται αν κάποιος νοσήσει.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες αν κάποιος νοσήσει από έναν ιό και κολλήσει πάλι θα ξεπεράσει την αρρώστια ηπιότερα (η χωρίς να το καταλάβει καν).

ΥΓ1.Σε παιδιά και ενήλικες που νόσησαν από ανεμοβλογιά γιατί ΔΕΝ πρέπει να εμβολιαστούν;

ΥΓ2.Οι παραπάνω απόψεις αποτελούν καθαρά προσωπική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν είναι "ιατρικές" συμβουλές.

ΥΓ3.Για περαιτέρω πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό.

 

Τα νεα εμβολια δεν λειτουργουν ετσι,

31 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Αν είσαι υγιής δεν έχεις να φοβάσαι κάτι , και μόνιμη ανοσία να μην έχεις όταν χρειαστεί να "παίξει" μπάλα το ανοσοποιητικό θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει.

Ok πάμε αλλού όμως.

Δεν παρακολουθεις καθολου τηλεοραση?

Τοσοι εχουν πεθανει ,φαινομενικα υγιεις.

 

 

https://vaccination-info.eu/el/stoiheia-shetika-me-ta-embolia/tropos-drasis-ton-embolion

Ενας απο τους 100δες λοιμωξιολογους που βγαινουν κατα καιρους στην tv,ειχε πει οτι τα m-rna δεν εμφανιζουν παντα αντισωματα,αλλα κατασκευαζουν κυτταρα ετοιμα για την παραγωγη τους.

Επισης προετρεπαι τον κοσμο να μην κανει τεστ αντισωματων,διοτι δεν υπαρχουν επαρκεις μελετες ποσο οι δεικτες ειναι ασφαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω ένα προσωπικό παράδειγμα! Νόσησα τον Μάρτιο,ρώτησα για να το κάνω τώρα το καλοκαίρι και μου είπαν δεν χρειάζεται και καλύτερα να περιμένω να περάσει τουλάχιστον ένα 6μηνο! Επίσης μου είπαν ότι αν έχεις νοσήσει τώρα στα κοντά δεν σε δέχονται κιολας για εμβόλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ghost_Rider είπε

Εγω ξερω πως πολλα βγαινουν στη φορα οπως πχ πως το Astrazeneca τελος για τους κατω των 60...

Και επεται συνεχεια...

Ο εμβολιασμος σε ολη την ΕΕ αλλα και σε ολο το δυτικο κοσμο θα στηριχτει κυριως στα εμβολια της Pfizer/Biontech και Moderna και οχι αυτα τα 2 εμβολια δεν περιεχουν κανενα ιο ουτε κομματι του αλλα εκπαιδευουν τον οργανισμο μας να εντοπιζει και να καταστρεφει την ακιδα του ιου.

Παρακαλω οχι αλλο ενα νημα σχετικα με το ποσο κακα ειναι τα εμβολια και πως μπορουμε να βρουμε δικαιολογια να πεισουμε τον εαυτο μας οτι δεν μας απειλει κανενας ιος γιατι ετσι γουσταρουμε/ειδαμε ονειρο/το ειπαν τα χαρτια. Κατανταει πραγματικα απογοητευτικο και ολοι μας εχουμε κανει ηδη αμετρητα εμβολια απο παιδια.

Ζουμε στο 2021 , οποιος εχει απορια για το τι ζημια μπορει να κανει ο κοβιντ (ναι ακομα και αν τον περασεις ελαφρια δηλαδη εκτος νοσοκομειου) μπορει να googlaρει , οι σχετικες μελετες απο πανεπιστημιακα νοσοκομεια ολου του κοσμου ειναι δημοσιες και προσβασιμες σε οποιον θελει να διαβασει.

Στον δημιουργο του νηματος, αυτο που ζητας δεν υπαρχει , δεν υπαρχει τιμη (τυπου "βαση") πανω απο την οποια εχεις μαγικη προστασια και κατω απο την οποια δεν εχεις και επισης δεν υπαρχει μετρηση ή μοντελο που βγαζει τι τιμη θα εχεις σε 1 μηνα απο σημερα, καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.

Γενικα σε διαφορες χωρες συστηνουν αν περασες κοβιντ να κανεις μια δοση αντι για 2 δοσεις, εμβολιου Χ μηνες αφου γιατρευτηκες (οπου Χ, συνηθως στην ΕΕ λενε 6 μηνες). Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες για ενα θεμα που επιρρεαζει αμεσα την υγεια και την προληψη σου τοτε απευθυνσου σε γιατρο και οχι σε μια τυχαια γνωμη καποιου σε ενα φορουμ - ναι αυτη η απλη διευκρινηση εχει οχι τοσο απλες επεκτασεις. Με σεβασμο και καθε καλη προθεση τα γραφω αυτα.

Επεξ/σία από epp
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...