Προς το περιεχόμενο

Κάποιες από τις καλύτερες λειτουργίες του macOS Monterey δε θα διατεθούν σε Mac με Intel επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το σωστό τότε πιο είναι? Να δίνει features που δεν δουλεύουν ή να μην τα δινει καθόλου?

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, εταιρεία είναι και κρίνεται. Προσωπικά αν είχα αγοράσει καινούργιο ακριβό MAC, ενώ υποτίθεται ότι φημίζεται η Apple για κάποια συγκεκριμένα πράγματα όπως η υποστήριξη, και τελικά κόβανε features από update, θα έβαζα αγγελία και πίσω δεν θα ξανακοίταζα.


Όχι επειδή είναι λάθος η Apple, όπως προείπα, δεν υπάρχει λάθος και σωστό εδώ.  Απλά όταν υποτίθεται πληρώνω το κάτι παραπάνω για υποστήριξη και τελικά έχω την ίδια υποστήριξη που θα είχα και με ένα PC που θα έπαιρνα από την λαική του Alibaba, ε jesus. 

Σχολίασα γιατί απλά μου φαίνεται αστεία η αντιδράση των πελατών εδώ μέσα. Ο άλλος λέει δεν το υποστηρίζει σε Intel γιατί θα καίνε πολλά watt! Δεν ξέρω, κάτι βάζει στο νερό η Apple, δεν εξηγείται αλλιώς.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

no offense αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Αλλιώς δεν θα ήταν ARM. επίσης προσωπικά τα 5 ευρώ λογαριασμό (πολλά λέω?) που κάνει το pc μου το μήνα δεν μου φαίνονται πολλά. Και αν είσαι on the go βγάλε το bluring αν νομίζεις ότι σου τρώει μπαταρία.

υγ: δεν είπα ότι το ΑΙ είναι εφεύρεση της Apple. είπα ότι είναι κάτι που θέλει resources/power. Όσοι κάνουν σοβαρό AI το τελευταίο που κοιτάνε είναι τα mW.

None taken. Εγώ δεν γράφω ό,τι γράφω εδώ ως κάποια απόλυτη μοναδική αλήθεια, προσπαθώ να βρω την λογική πίσω από κινήσεις τέτοιες που τελικά, συνήθως, υπάρχει - και δεν είναι όλα 100% business decisions, θεωρώ.

Και στην προγούμενη αλλαγή αρχιτεκτονικής στα Mac και τώρα κριτήριο είναι η κατανάλωση ενέργειας. Και εννοείται δεν μιλάμε για κατανάλωση όταν είσαι plugged in. Τα "if you are on the go, switch off blurring" τα λες στο team meeting εκεί στην Apple και απλά σου λένε "thank you for your contribution, now please, get out." :P

Πραγματικά, κανένα από τα features που "κόβονται" δεν είναι critical ή essential, ούτε για το λειτουργικό, ούτε για τους χρήστες εν τέλει. Είναι nice-to-haves. Δεν το έψαξα, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν third-party apps εδώ και καιρό για όλες αυτές τις δουλειές. Προσωπικά, τέτοιου είδους features που πιθανόν να θέλανε άλλο τόσο χρόνο για να υλοποιηθούν σε άλλο instruction set απλά θα τα έκοβα. Αν μάλιστα είχα ξοδέψει χρόνια να σχεδιάζω δικό μου hardware για αυτές τις δουλειές, δεν θα υπήρχε καν δεύτερη σκέψη.

Feature parity που ανέφερε κάποιος, δεν υπάρχει σε όλα τα Mac. Δεν υπάρχει μεταξύ MacBook Pro 2015 και 2016. Δεν υπάρχει μεταξύ MacBook Pro 2017 και 2019. 'Αλλο hardware, άλλα features. Πόσο δύσκολο concept ακούγεται αυτό;

Σαφώς θεωρώ πιο κακό π.χ. το γεγονός πως κόψανε MacBook Pro retina του 2014 από τα υποστηριζόμενα μηχανήματα και αφήσανε το σαπάκι Mac Mini 2014 που αν δεν το έχεις αναβαθμίσει με SSD είναι να το πετάς από το μπαλκόνι κι όποιον πάρει ο χάρος. "Οι καλύτερες λειτουργίες" (...) του νέου macOS που δεν θα είναι διαθέσιμες σε Intel μοντέλα είναι πραγματικά αστείο θέμα.

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Προσωπικά αν είχα αγοράσει καινούργιο ακριβό MAC, ενώ υποτίθεται ότι φημίζεται η Apple για κάποια συγκεκριμένα πράγματα όπως η υποστήριξη, και τελικά κόβανε features από update, θα έβαζα αγγελία και πίσω δεν θα ξανακοίταζα.

Κι αν η γιαγιά μου είχε ρόδες... (λέγαμε μικροί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Κι αν η γιαγιά μου είχε ρόδες... (λέγαμε μικροί)

Το να είχε η να φυτρώσει η γιαγιά σου ρόδες είναι αντικειμενικά αδύνατο. Το να αγοράσω mac όχι. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το να είχε η να φυτρώσει η γιαγιά σου ρόδες είναι αντικειμενικά αδύνατο. Το να αγοράσω mac όχι. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις την διαφορά.

Το λέμε και σχήμα λόγου.

Το νόημά μου είναι πως αν είχες αγοράσει ακριβό Mac θα κοίταζες να κάνεις την δουλειά για την οποία το πήρες, να "βγάλει τα λεφτά του", και δεν θα ασχολιόσουν με το αν κάνει blur το background στο facetime, αν κάνει dictation Νορβηγικά χωρίς χρονικό όριο ή αν ο 3D χάρτης του San Fransisco έχει περισσότερα polygons από πέρσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Το λέμε και σχήμα λόγου.

Το νόημά μου είναι πως αν είχες αγοράσει ακριβό Mac θα κοίταζες να κάνεις την δουλειά για την οποία το πήρες, να "βγάλει τα λεφτά του", και δεν θα ασχολιόσουν με το αν κάνει blur το background στο facetime, αν κάνει dictation Νορβηγικά χωρίς χρονικό όριο ή αν ο 3D χάρτης του San Fransisco έχει περισσότερα polygons από πέρσι.

Υπονόεις ότι είναι άχρηστα features όλα αυτά? Οκ το δέχομαι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Υπονόεις ότι είναι άχρηστα features όλα αυτά? Οκ το δέχομαι :P 

Όπως σε βολέυει! Ούτε σε μένα είναι χρήσιμα τα περισσότερα!

Το Live Text ίσως, αλλά και πάλι... σίγουρα δεν θα πούλαγα το Mac μου για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, εταιρεία είναι και κρίνεται. Προσωπικά αν είχα αγοράσει καινούργιο ακριβό MAC, ενώ υποτίθεται ότι φημίζεται η Apple για κάποια συγκεκριμένα πράγματα όπως η υποστήριξη, και τελικά κόβανε features από update, θα έβαζα αγγελία και πίσω δεν θα ξανακοίταζα.


Όχι επειδή είναι λάθος η Apple, όπως προείπα, δεν υπάρχει λάθος και σωστό εδώ.  Απλά όταν υποτίθεται πληρώνω το κάτι παραπάνω για υποστήριξη και τελικά έχω την ίδια υποστήριξη που θα είχα και με ένα PC που θα έπαιρνα από την λαική του Alibaba, ε jesus. 

Σχολίασα γιατί απλά μου φαίνεται αστεία η αντιδράση των πελατών εδώ μέσα. Ο άλλος λέει δεν το υποστηρίζει σε Intel γιατί θα καίνε πολλά watt! Δεν ξέρω, κάτι βάζει στο νερό η Apple, δεν εξηγείται αλλιώς.

Μα πιστεύεις, τώρα ειλικρινά, ότι κάτι από αυτά που κόβονται είναι τόσο σημαντικά ώστε να νιώσεις ριγμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα πιστεύεις, τώρα ειλικρινά, ότι κάτι από αυτά που κόβονται είναι τόσο σημαντικά ώστε να νιώσεις ριγμένος?

Εμμμ φίλε μου...

Πρώτα ήρθαν για τα Νορβηγικά,
δε μίλησες.
Δεν είσαι δα και Νορβηγός.

Μετά ήρθαν για το Facetime Portrait Mode,
εσιώπησες.
Εγώ δεν κάνω Facetime, σκέφτηκες.

Ήρθανε και για τα 3D Maps,
δε μίλησες.
Δε μένεις San Fransisco εσύ.

Στο τέλος δεν μπορούσες να κάνεις ούτε boot,
δεν είχε μείνει ούτε ένα x86-64 executable.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Εμμμ φίλε μου...

Πρώτα ήρθαν για τα Νορβηγικά,
δε μίλησες.
Δεν είσαι δα και Νορβηγός.

Μετά ήρθαν για το Facetime Portrait Mode,
εσιώπησες.
Εγώ δεν κάνω Facetime, σκέφτηκες.

Ήρθανε και για τα 3D Maps,
δε μίλησες.
Δε μένεις San Fransisco εσύ.

Στο τέλος δεν μπορούσες να κάνεις ούτε boot,
δεν είχε μείνει ούτε ένα x86-64 executable.

Κλεμμένο αλλά καλό… 😃

για την ιστορία σε βάθος πενταετίας το κόβω να σταματήσουν την υποστήριξη στα Intel Mac του 20…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, billdanos said:

Σε αναγκάζει να αγοράσεις νέο μηχάνημα επειδή δεν θα έχεις blur στο FaceTime???

Ελπίζω να μην περιμένεις απάντηση. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AtiX είπε

Κάλε μου συμφοριτη, αφού είναι τόσο εύκολα όλα αυτά, γιατί δεν στέλνεις μια επιστολή στην Apple με τις απαιτούμενες διευκρινίσεις και τροπους ώστε να δώσουν αυτά τα πολύτιμα χαρακτηριστικά και στα Mac με Intel επεξεργαστές… μην ξεχάσεις να δουλεύουν όπως και στα Μ1! Αφού το κάνει αυτό, το ίδιο πράγμα θα μπορούσες να κανείς και για την Microsoft που τόσο ταλαιπωρείται με τα 10… 

Τέλος φιλική συμβουλή προς όλους όσους χάνονται και ως προγραμματιστές και ως τεχνικοί παντός καιρού… ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να ποστάρετε μέσα στο insomnia και βγήκε εκεί έξω να δείξετε τις γνώσεις σας και την αξία σας, στα λόγια και εγώ χτίζω σε μια μέρα την Ακρόπολη…

 

7 ώρες πριν, tapitas είπε

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις εσύ είναι ότι με intel ναι μεν μπορει να τα έκανε όλα αυτά, αλλά ή δεν θα είχαν την ποιότητα που ήθελε η apple και την ταχύτητα ή θα υπήρχε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος και μεγάλο φόρτωμα στα cpu cores ή όλα αυτα μαζί.

Σίγουρα η apple θέλει να σπρωξει τα δικά της soc αλλά κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε λειτουργούν με καλύτερα αποτελέσματα σε ξεχωριστό AI engine

Αλήθεια τώρα μιλάμε για γαμώ τις επιστήμες το ότι δεν θα πάρουν update χάρτες γιατί το μηχάνημα του χρήστη έχει άλλη CPU η οποία πουλιόταν ως μοναδική επιλογή πριν από κάτι μήνες.

Να χέσω και τα ΑΙ και το support της Apple. Πες μας ότι θέλει να αναγκάσει η Apple τους χρήστες να ξεφορτωθούν τα ούτε ενός έτους μηχανήματα για να τους αρμέξει να μιλάμε στα ίσια.

PS: Περιττό να πω ότι είχα Mac (MacBook Pro with Magic Keyboard του 2020) και το έσπρωξα με ταχύτητα αστραπής με το που ανακοινώθηκαν οι Μ1. Το είχα δει το όνειρο νωρίς ευτυχώς.

Επεξ/σία από sv398
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sv398 είπε

Να χέσω και τα ΑΙ και το support της Apple. Πες μας ότι θέλει να αναγκάσει η Apple τους χρήστες να ξεφορτωθούν τα ούτε ενός έτους μηχανήματα για να τους αρμέξει να μιλάμε στα ίσια.

Τους βάζεις δύσκολα τώρα 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, sv398 είπε

Αλήθεια τώρα μιλάμε για γαμώ τις επιστήμες το ότι δεν θα πάρουν update χάρτες γιατί το μηχάνημα του χρήστη έχει άλλη CPU η οποία πουλιόταν ως μοναδική επιλογή πριν από κάτι μήνες.

Και μια και το αναφέρεις χωρίς καν να ξέρεις σε τι πράγμα αναφέρεται…

Interactive globe

Discover the natural beauty of Earth with a rich and interactive 3D globe, including significantly enhanced details for mountain ranges, deserts, forests, oceans, and more.

Detailed new city experience

Explore cities like San Francisco, Los Angeles, New York, and London with unprecedented detail for elevation, roads, trees, buildings, landmarks, and more.

Φανταζομαι στα wintel είναι καθημερινά αυτού του είδους τα χαρακτηριστικά…

55 λεπτά πριν, sv398 είπε

Να χέσω και τα ΑΙ και το support της Apple. Πες μας ότι θέλει να αναγκάσει η Apple τους χρήστες να ξεφορτωθούν τα ούτε ενός έτους μηχανήματα για να τους αρμέξει να μιλάμε στα ίσια.

Σορρυ αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχει απαξιώσει η apple ένα Mac του 18 ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι φωνάζετε ότι ένα κινητό με Android 8 και χωρίς καν security update σας δουλεύει μια χαρά…

55 λεπτά πριν, sv398 είπε

PS: Περιττό να πω ότι είχα Mac (MacBook Pro with Magic Keyboard του 2020) και το έσπρωξα με ταχύτητα αστραπής με το που ανακοινώθηκαν οι Μ1. Το είχα δει το όνειρο νωρίς ευτυχώς.

Έξυπνη κίνηση δεν το λες, ελπιζω να είχες σοβαρότερους λόγους από το blur, τους 3D maps και τα νορβηγικά…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Και μια και το αναφέρεις χωρίς καν να ξέρεις σε τι πράγμα αναφέρεται…

Interactive globe

Discover the natural beauty of Earth with a rich and interactive 3D globe, including significantly enhanced details for mountain ranges, deserts, forests, oceans, and more.

Detailed new city experience

Explore cities like San Francisco, Los Angeles, New York, and London with unprecedented detail for elevation, roads, trees, buildings, landmarks, and more.

Φανταζομαι στα wintel είναι καθημερινά αυτού του είδους τα χαρακτηριστικά…

Tι χαρακτηριστικά είνια αυτά ρε συ, αυτό είναι marketing material τελάλη στη λαική. Ζουμέρες αφράτες κόκκινες ντομάτες και έτσι. Δεν λέει κάτι ουσιαστικό, πώς διάολο έκρινες εσύ από αυτό που κάνεις quote αν υπάρχει ή αν μπορεί να τρέξει σε wintel? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι χαρακτηριστικά είνια αυτά ρε συ, αυτό είναι marketing material τελάλη στη λαική. Ζουμέρες αφράτες κόκκινες ντομάτες και έτσι. Δεν λέει κάτι ουσιαστικό, πώς διάολο έκρινες εσύ από αυτό που κάνεις quote αν υπάρχει ή αν μπορεί να τρέξει σε wintel? 

Κάπου μπερδεύεις τις εταιρίες… η Apple, ίσως, είναι η μοναδική εταιρία που από αυτό που περιγράφει, τις περισσότερες φορές, είναι πολύ καλύτερο στην πράξη…

ΥΓ1: μου κάνει εντύπωση που έμεινες σε αυτό που παρέθεσα και δεν μπήκες καν στον κόπο να το δεις έστω και στο YouTube… κατά τα αλλά εγώ έβγαλα συμπέρασμα και εσύ όχι…

ΥΓ2: τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά είναι από το iOS που μεταφέρονται στο macOS, μάντεψε που είναι πιο χρήσιμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...