Προς το περιεχόμενο

Προσδόκιμο ζωής AIO


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

ορίστε η δική μου εμπειρία, στην αρχή απ ευθειας με corsair και μετά με το κατάστημα αγοράς.

Αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα της αντικατάστασης καταστραμμένου hardware σε περίπτωση διαρροής όμως. Γενικότερα σε θέμα εγγύησης, η δικιά μου H110i είχε ένα θόρυβο στον ανεμιστήρα από κάποιες στροφές και πάνω και μου τον άλλαξε η Corsair χωρίς να στείλω πίσω τον προβληματικό. Τους έστειλα μια ηχογράφηση με το θόρυβο που έκανε και αυτό αρκούσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ δύσκολο πάντως να χαλάσει κάποιος σωλήνας η κάτι άλλο για να φυγει το υγρο απο μέσα. Πιο εύκολο ειναι να εξατμιστεί το υγρό απο τις αλλαγές θερμοκρασίας η να ραγίσει κανένα λαστιχάκι.

Διαρροή δεν έχω διαβάσει σε τέτοια κλειστά κυκλώματα. Αποτυχίες εξαρτημάτων (πχ αντλίας) ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επανέρχομαι 2,5 χρόνια μετά, πάμε για 7 χρόνια ζωής τον επόμενο Απρίλιο, τώρα είμαστε στα 6,5+ χρόνια. Η AiO εξακολουθεί και δουλεύει 100% αποδοτικά - φτου φτου μη τη ματιάξω. Παρ' ολ' αυτά, μιας και έχει λήξει εδώ και καιρό η εγγύηση, ένα άγχος το έχω και σκέφτομαι μήπως την αλλάξω προληπτικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, malakudi είπε

Επανέρχομαι 2,5 χρόνια μετά, πάμε για 7 χρόνια ζωής τον επόμενο Απρίλιο, τώρα είμαστε στα 6,5+ χρόνια. Η AiO εξακολουθεί και δουλεύει 100% αποδοτικά - φτου φτου μη τη ματιάξω. Παρ' ολ' αυτά, μιας και έχει λήξει εδώ και καιρό η εγγύηση, ένα άγχος το έχω και σκέφτομαι μήπως την αλλάξω προληπτικά.

 

Το μονο φοβο που μπορεις να εχεις ειναι να βουλωσει κανενα ψυγειο απο τη διαβρωση λογο συνυπαρξης χαλκου και αλουμινιου ,η να μαζεψει τις βρωμιες στα φινς του  μπλοκ, δλδ μειωση αποδοσης ,εφοσον δεν εχεις μειωση αποδοσης τοτε δεν εχεις να φοβασαι τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να  καταθέσω  και  εγώ  την  προσωπική  μου  εμπειρία  με  μια  360ρα  NZXT  μου  έβγαλε  εντός  εγγύησης  θόρυβο  και  βέβαια  δυσλειτουργία  στην  αντλία  με  αποτέλεσμα  υψηλές  θερμοκρασίες  ...2 χρόνια   και  κάτι  λειτουργίας  !!!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν μερικούς μήνες με αφορμή το ξεσκόνισμα και αλλαγή πάστας άνοιξα και το coldplate της Arctic Liquid Freezer II 360 αγορασμένη αρχές του 2020
Ήταν πεντακάθαρο και ο χαλκός γυάλιζε δεν είχε ούτε ίχνος επιφανειακής οξείδωσης. Είχε μόνο ελάχιστα  μικρά σκουπιδάκια που είχαν κολλήσει στα fins σαν ρινίσματα που είχαν ξεμείνει από την κατασκευή του radiator ή σαν φλούδα μπογιάς που ξεφλούδισε από τα σπειρώματα των ράκορ κατά τη συναρμολόγηση.

Το έπλυνα με απιονισμένο νερό και οδοντόβουρτσα, το ξέπλυνα με WFI. Συμπλήρωσα και 10-15 ml WFI στο κύκλωμα δεν ξέρω πόσο κενό είχε αλλά δεν το γέμισα πλήρως άφησα και λίγο κενό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τζάμπα αγχώνεσαι,  εχθές άλλαξα την Corsair H100 που είχα πάρει μεταχειρισμένη από μέλος εδώ το 2015! :lol: κρατούσε τον i9 10900kf με cinebench max temps στα 75c. Τώρα σκέφτομαι να την βάλω πίσω στο παλιό pc i7 4770k επειδή μου αρέσει να ζω επικίνδυνα. :lol: 

Η νέα AIO έχει εγγύηση 6 χρόνια καλής λειτουργίας άρα θεωρώ ότι τα 10+ θα τα πιάσει και αυτήν άνετα.

 

IMG20240312203611.jpg

IMG20240312203422.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο φροντίζουμε την υδρόψυξη (π.χ. από σκόνη, να μη το δουλεύουμε στο 100% της ισχύς του, κ.λπ.), θα διαρκέσει σίγουρα 1 έως και 3 χρόνια (ανάλογα με την αρχική της ποιότητα) πέραν της εγγύησης. Συνήθως όλες έχουν ένα χρόνο ζωής γύρω στα 5 έως 7 χρόνια (ανάλογα με τον κατασκευαστή). Οι κατασκευαστές τείνουν να αξιολογούν μια υδρόψυξη τους με τη διάρκειά τους σε ώρες λειτουργίας π.χ. από 50.000 έως και 70.000 ώρες, δηλαδή περίπου από 5,7 έως 8 χρόνια (εάν τη λειτουργούμε 24 ώρες την ημέρα!). Άρα σίγουρα κρατάνε μια χαρά και πέραν της εγγύησής τους και δε χρειάζεται να φοβόμαστε.

Τώρα εάν δούμε κάτι εξωτερικά που δε δείχνει σωστά (π.χ. μια φθορά) ή αρχίζουμε και ακούμε θορύβους ή οτιδήποτε άλλο παράξενο, τότε μόνο θα πρέπει να το ψάξουμε και να δούμε αν είναι κάτι διορθώσιμο ή εάν πρέπει να πάμε για αντικατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...