Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες σχετικά με ελεγχο ακινήτου πριν την αγορά...


fommof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/6/2021 στις 5:09 ΜΜ, fommof είπε

Φίλτατοι συμφορουμίτες, έκανα ένα search δεν βρήκα τίποτα, αν παρόλα αυτά υπάρχει σχετικό thread παρακαλώ να μου το υποδείξετε και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

Εχω ξεκινήσει να ψάχνω να αγοράσω καμία τρύπα (κυριολεκτικά με τα χρήματα που διαθέτω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) να χωθώ να τελειώνει η υπόθεση.

Εννοειται οτι είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που θα αγοράσω ακίνητο (αν όλα πανε καλά φυσικά) οπότε μου λείπουν αρκετές βασικές πληροφορίες.

Εστω οτι βρώ κάτι που ταιριάζει στην τσέπη μου και στις ανάγκες μου, υπάρχουν συγκεκριμένοι υδραυλικοι, ηλεκτρολόγοι, πολιτικοι μηχανικοί στους οποίους θα πρέπει να απευθυνθώ ουτως ώστε να το αξιολογήσουν ή απλά διαλέγω στην τύχη (και καλά οι πολιτικοι μηχανικοι, με τους ηλεκτρολόγους και τους υδραυλικούς τι γινεται?).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ξεκινάς με πολ. μηχανικό να σου δώσουν τήν άδεια οικοδομής για να δεί εάν έχει επιπλέον αυθαιρεσίες για αρχή . Εάν και πλέον για να γίνει μεταβίβαση ο πωλητής απαραίτητα χρειάζεται βεβαίωση απο μηχανικό οτι δέν έχει αυθαιρεσίες και θα του το ζητήσει και ο συμβ/γράφος στή σύνταξη του συμβολαίου . Επιπλέον κοιτάζεις μήπως έχει μπέι υποθήκη για χρέη το ακίνητο , αυτό μάλλον με δικηγόρο . Εάν είναι όλα εντάξει προχωράς . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...