Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες σχετικά με ελεγχο ακινήτου πριν την αγορά...


fommof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλτατοι συμφορουμίτες, έκανα ένα search δεν βρήκα τίποτα, αν παρόλα αυτά υπάρχει σχετικό thread παρακαλώ να μου το υποδείξετε και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

Εχω ξεκινήσει να ψάχνω να αγοράσω καμία τρύπα (κυριολεκτικά με τα χρήματα που διαθέτω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) να χωθώ να τελειώνει η υπόθεση.

Εννοειται οτι είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που θα αγοράσω ακίνητο (αν όλα πανε καλά φυσικά) οπότε μου λείπουν αρκετές βασικές πληροφορίες.

Εστω οτι βρώ κάτι που ταιριάζει στην τσέπη μου και στις ανάγκες μου, υπάρχουν συγκεκριμένοι υδραυλικοι, ηλεκτρολόγοι, πολιτικοι μηχανικοί στους οποίους θα πρέπει να απευθυνθώ ουτως ώστε να το αξιολογήσουν ή απλά διαλέγω στην τύχη (και καλά οι πολιτικοι μηχανικοι, με τους ηλεκτρολόγους και τους υδραυλικούς τι γινεται?).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τους υδραυλικούς το βασικο για να αγοράσεις ακινητο ειναι ο μηχανικός και ο δικηγόρος, μετα αν ολα ειναι καθαρά και οκ μπορείς να δεις και τα υπόλοιπα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Ασε τους υδραυλικούς το βασικο για να αγοράσεις ακινητο ειναι ο μηχανικός και ο δικηγόρος, μετα αν ολα ειναι καθαρά και οκ μπορείς να δεις και τα υπόλοιπα

 

Got it, πρώτα ο μηχανικός, επειτα ο δικηγορος (για βάρη, κοκ) και στο τέλος τα υπόλοιπα, ευχαριστώ πολύ.

Μετά λοιπόν απλά βρίσκουμε έναν τυχαίο υδραυλικό και ηλεκτρολόγο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικός και ο δικηγόρος θα σου πουν αν το ακίνητο είναι ΟΚ για αγορά, επειδή αν έχει νομικό ή κατασκευαστικό θέμα το ακίνητο μπορείς να την πατήσεις big time (πχ να πάρεις ακίνητο προσημειωμένο ή με αυθαιρεσίες κλπ).

Οι άλλοι που λες (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, βαφείς, σοβατζίδες κλπ) δύσκολα θα σου δώσουν αντικειμενική εικόνα μιας και η αξιολόγηση τέτοιου είδους είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική και ξεκινά πάνω απ' όλα από το τι απαιτήσεις έχεις εσύ. Άρα αν δεν τους ζητήσεις να αξιολογήσουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα που για σένα έχουν σημασία, τότε αν καλέσεις 5 υδραυλικούς θα σου πουν 5 διαφορετικές απόψεις κλπ. Γενικά αυτά ό,τι και να 'ναι φτιάχνονται. Αυτό που δεν φτιάχνεται είναι αν την πατήσεις με νομικά θέματα ή με αυθαιρεσίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ από βιασύνη διάβασα αυτοκίνητο και όχι ακίνητο και λέω καλά τον ηλεκτρολόγο, τον υδραυλικό τι τον θέλει? Όπως προανεφεραν δικηγόρο και μηχανικό για καθαρότητα των τίτλων και αυθαιρεσίες , είναι τα βασικά θέματα που πρέπει να ξεδιαλυνεις πριν την αγορά γιατί αν υπάρξει πρόβλημα μετά θες πολύ χρόνο και χρήμα για να βγάλεις (αν βγάλεις) άκρη. Ο υδραυλικός δεν μπορεί να κάνει κάποιο έλεγχο εύκολα (θα σε αφήσει ο ιδιοκτήτης να γκρεμίσεις τοίχο η θα πληρώσεις για να περάσεις κάμερα στις σωληνώσεις?) , ο ηλεκτρολόγος μπορεί να κάνει ένα τυπικό έλεγχο σε πίνακα ,ασφάλειες κτλ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fommof είπε

Φίλτατοι συμφορουμίτες, έκανα ένα search δεν βρήκα τίποτα, αν παρόλα αυτά υπάρχει σχετικό thread παρακαλώ να μου το υποδείξετε και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

Εχω ξεκινήσει να ψάχνω να αγοράσω καμία τρύπα (κυριολεκτικά με τα χρήματα που διαθέτω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) να χωθώ να τελειώνει η υπόθεση.

Εννοειται οτι είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που θα αγοράσω ακίνητο (αν όλα πανε καλά φυσικά) οπότε μου λείπουν αρκετές βασικές πληροφορίες.

Εστω οτι βρώ κάτι που ταιριάζει στην τσέπη μου και στις ανάγκες μου, υπάρχουν συγκεκριμένοι υδραυλικοι, ηλεκτρολόγοι, πολιτικοι μηχανικοί στους οποίους θα πρέπει να απευθυνθώ ουτως ώστε να το αξιολογήσουν ή απλά διαλέγω στην τύχη (και καλά οι πολιτικοι μηχανικοι, με τους ηλεκτρολόγους και τους υδραυλικούς τι γινεται?).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δικηγόρο και μηχανικό που ανέφεραν και παραπάνω.
Αν αυτοί σου δώσουν το ΟΚ, τότε μιλάς με αυτόν που θα σου κάνει την όποια ανακαίνιση (μηχανικός, αρχιτέκτωνας, φίλος σου κτλ) για να σου δώσει μια γενική εικόνα. Δεν νομίζω οτι έχει ουσία να καλέσεις κάθε ειδικότητα ξεχωριστά.

Πολύ σημαντικό, βάση ιδίας εμπειρίας, είναι να μάθεις αν θα γειτονεύεις με τίποτα περίεργους, στραβούς, ανάποδους, φασαριόζους, νταήδες ή κάθε άλλου είδους γραφικούς τύπους. Αν δεν υπάρχει καλή γειτονία, τα υλικά ελαττώμα θα σε ενδιαφέρουν αρκετά λιγότερο απο ότι τα σκέφτεσαι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, e-tic είπε

Πολύ σημαντικό, βάση ιδίας εμπειρίας, είναι να μάθεις αν θα γειτονεύεις με τίποτα περίεργους, στραβούς, ανάποδους, φασαριόζους, νταήδες ή κάθε άλλου είδους γραφικούς τύπους. Αν δεν υπάρχει καλή γειτονία, τα υλικά ελαττώμα θα σε ενδιαφέρουν αρκετά λιγότερο απο ότι τα σκέφτεσαι τώρα.

Καταλαβαίνω ακριβώς για τι πραγμα μιλάς φίλτατε, αλλά αυτό αφενός είναι απο εξαιρετικά δύσκολο έως και αδύνατο να το ξέρεις απο πριν (εκτος και αν τι να πω, αν βαλεις κανεναν ντετεκτιβ, προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ καποιον άλλον εγκυρο τροπο), αφετέρου παντού υπάρχουν ακίνητα που ενοικιάζονται οπότε και ολα μέλι γάλα να είναι όταν πας μπορεί να μην ειναι σε εναν μηνα, εναν χρονο κοκ (και το αντίστροφο φυσικα).

Πάντως καταλαβαίνω γιατί πραγμα μιλάς.

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fommof είπε

Καταλαβαίνω ακριβώς για τι πραγμα μιλάς φίλτατε, αλλά αυτό αφενός είναι απο εξαιρετικά δύσκολο έως και αδύνατο να το ξέρεις απο πριν (εκτος και αν τι να πω, αν βαλεις κανεναν ντετεκτιβ, προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ καποιον άλλον εγκυρο τροπο), αφετέρου παντού υπάρχουν ακίνητα που ενοικιάζονται οπότε και ολα μέλι γάλα να είναι όταν πας μπορεί να μην ειναι σε εναν μηνα, εναν χρονο κοκ.

Πάντως καταλαβαίνω γιατί πραγμα μιλάς.

Βεβαίως κανείς δεν θα σου εγγυηθεί οτι αν όλα είναι καλά σήμερα δεν θα στραβώσουν αύριο ή το αντίθετο.
Εγώ απλά θα πρότεινα να πάς ένα βράδυ έξω απο το σπίτι που σε ενδιαφέρει και απλά να κάτσεις να πιείς ένα καφέ 1-2 ωρίτσες για να πάρεις μια ιδέα του τι παίζει στην γειτονιά. Αν μπορέσεις να βρείς κάποιον να μιλήσεις απο την πολυκατοικία και να εκμαιεύσεις κάποιες πληροφορίες, ακόμα καλύτερα.

Edit: Με προσοχή βεβαίως, μη σε περάσουνε για "δράκο"

Επεξ/σία από e-tic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fommof είπε

Καταλαβαίνω ακριβώς για τι πραγμα μιλάς φίλτατε, αλλά αυτό αφενός είναι απο εξαιρετικά δύσκολο έως και αδύνατο να το ξέρεις απο πριν (εκτος και αν τι να πω, αν βαλεις κανεναν ντετεκτιβ, προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ καποιον άλλον εγκυρο τροπο), αφετέρου παντού υπάρχουν ακίνητα που ενοικιάζονται οπότε και ολα μέλι γάλα να είναι όταν πας μπορεί να μην ειναι σε εναν μηνα, εναν χρονο κοκ (και το αντίστροφο φυσικα).

Πάντως καταλαβαίνω γιατί πραγμα μιλάς.

Μπορείς να ρωτήσεις για κάτι του τύπου το νοικιάζω για 1-2 μήνες με option αγοράς και θα αφαιρεθεί το ενοίκιο από την τιμή πώλησης. Στο εξωτερικό γίνεται και ξέρω προσωπικά περίπτωση που το εκανε και στην Ελλαδα, αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο πλαίσιο ή αν είναι σύνηθες, μπορεί ν γνωρίζουν καλύτερα τα παιδιά εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, βρες έναν πολύ καλό και έμπειρο μηχανικό που μπορεί να πάρει το μάτι του και τίποτα πέραν από τα αμιγώς θέματα του πολιτικού μηχανικού π.χ ηλεκτρολογικά και υδραυλικά. Μετά δικηγόρος.

Η γνώμη μου είναι να μην ψάξεις να βρεις οικοδόμους, χτίστες, ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς κτλ. Πιστεύω πως δεν θα σου δώσουν αξιόπιστη συμβουλή και το πιθανότερο είναι να κοιτάξουν να σε συμβουλέψουν αρνητικά με τέτοιον τρόπο ώστε μετά να τους καλέσεις και να πάρουν δουλειές για ανακαίνιση ή ακόμα και να σου προτείνουν άλλο ακίνητο για αγορά επειδή αυτό έχει τα τάδε προβλήματα και το άλλο (δικό του, συγγενή, φίλου) είναι καλύτερο. Μην με πάρετε με τις πέτρες οι μάστορες του forum, λέω την άποψή μου και είναι αρκετά πιθανό να συμβεί έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 5:14 ΜΜ, NikosKallithea είπε

ο μηχανικός και ο δικηγόρος

 

Στις 19/6/2021 στις 6:15 ΜΜ, dtzgr είπε

Ο μηχανικός και ο δικηγόρος

 

Στις 19/6/2021 στις 6:32 ΜΜ, geomos είπε

Όπως προανεφεραν δικηγόρο και μηχανικό

 

Στις 19/6/2021 στις 6:59 ΜΜ, e-tic είπε

Δικηγόρο και μηχανικό που ανέφεραν και παραπάνω.

 

21 ώρες πριν, Ghost_Rider είπε

Δικηγορος και μηχανικος φιλε μου.

 

17 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

έμπειρο μηχανικό

Μετά δικηγόρος

Απ' ότι κατάλαβα προτείνετε μηχανικό και δικηγόρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 4:18 ΜΜ, fommof είπε

Got it, πρώτα ο μηχανικός, επειτα ο δικηγορος (για βάρη, κοκ) και στο τέλος τα υπόλοιπα, ευχαριστώ πολύ.

Μετά λοιπόν απλά βρίσκουμε έναν τυχαίο υδραυλικό και ηλεκτρολόγο?

 

μετα δε βρισκεις υδραυλικο και ηλεκτρολογο αλλα ειτε εργολαβο ειτε τεχνικη εταιρια ειτε ακομα ρωτας το μηχανικο που εκανε τον ελεγχο να σε βοηθησει /δωσει προσφορα.

Εστω οτι θες να προχωρησεις μονος σου αν ειναι πολυ μικρο διαμερισμα εδω εχεις 2 επιλογες: αν δε ξερεις απο οικοδομη και δεν εχεις πολυ χρονο να εισαι πανω απο μαστορια το αναθετεις σε εργολαβο/μηχανικο/τεχν εταιρια και σου δινουν μια τιμη και χρονοδιαγραμμα με βαση υλικα προφανως και τι θες να γινει και....σου δινουν απλως το κλειδι.

Αν απο την αλλη εχεις χρονο αλλα δεν εχεις τοσο πολυ χρημα βρισκεις ξεχωριστα τα μαστορια, πρωτα οικοδομο (γκρεμισει/πεταξει οτι παλιο και να χτισει αν πρεπει) μετα υδραυλικο/ηλεκτρολογο μετα μαραγκο (αν θες ντουλαπες παγκους πορτες κτλ) και πλακα (για πατωματα μπανιο κουζινες) επειτα μπογιατζη (ελπιζω να μη ξεχασα καποιον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζεις κάτι οικονομικό κόβεις από παντού .

Δικηγόρος μόνο για να ελέγξει στο υποθηκοφυλακείο , αν είναι η αγοραπωλησία κάτω από 30.000 δεν χρειάζεται η παρουσία του στο συμβολαιογράφο.

Μηχανικό μην πάρεις γιατί κατα πάσα πιθανότητα θα πληρώνεις τζάμπα.

Για να σου πουλήσουν ακίνητο θα πρέπει να είναι τακτοποιημένες οι αυθαιρεσίες και θα έχει και σχέδιο υπογεγραμμένο από μηχανικό.

Τώρα αν υπάρχει οτιδήποτε μικρό  και ασήμαντο δηλαδή πχ είναι 30τμ και είναι δήλωμενο 29,7 αυτά είναι ασήμαντα.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μπείς μέσα και να ελέγξεις τυχών ρωγμές σε δοκάρια και υγρασίες. Αν δεις καμιά περίεργη ρωγμή σε δοκάρι ψάξτο παραπάνω ή αν δεις γυψοσανίδα που να καλύπτει μέρος του δοκαριού και αυτό είναι ύποπτο. Αν δεις ρωγμή σε ταβάνι κατα πάσα πιθανότητα είναι διαφορά θερμοκρασίας αν πχ έχει πλάκα επάνω .

Στις 19/6/2021 στις 7:10 ΜΜ, vins είπε

Μπορείς να ρωτήσεις για κάτι του τύπου το νοικιάζω για 1-2 μήνες με option αγοράς και θα αφαιρεθεί το ενοίκιο από την τιμή πώλησης. Στο εξωτερικό γίνεται και ξέρω προσωπικά περίπτωση που το εκανε και στην Ελλαδα, αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο πλαίσιο ή αν είναι σύνηθες, μπορεί ν γνωρίζουν καλύτερα τα παιδιά εδώ μέσα.

Στην Ελλάδα αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί δεν βοηθάει η νομοθεσία. Εγώ ως πωλητής δεν θα το δεχόμουν με τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

μετα δε βρισκεις υδραυλικο και ηλεκτρολογο αλλα ειτε εργολαβο ειτε τεχνικη εταιρια ειτε ακομα ρωτας το μηχανικο που εκανε τον ελεγχο να σε βοηθησει /δωσει προσφορα.

Εστω οτι θες να προχωρησεις μονος σου αν ειναι πολυ μικρο διαμερισμα εδω εχεις 2 επιλογες: αν δε ξερεις απο οικοδομη και δεν εχεις πολυ χρονο να εισαι πανω απο μαστορια το αναθετεις σε εργολαβο/μηχανικο/τεχν εταιρια και σου δινουν μια τιμη και χρονοδιαγραμμα με βαση υλικα προφανως και τι θες να γινει και....σου δινουν απλως το κλειδι.

Αν απο την αλλη εχεις χρονο αλλα δεν εχεις τοσο πολυ χρημα βρισκεις ξεχωριστα τα μαστορια, πρωτα οικοδομο (γκρεμισει/πεταξει οτι παλιο και να χτισει αν πρεπει) μετα υδραυλικο/ηλεκτρολογο μετα μαραγκο (αν θες ντουλαπες παγκους πορτες κτλ) και πλακα (για πατωματα μπανιο κουζινες) επειτα μπογιατζη (ελπιζω να μη ξεχασα καποιον :)

Εσύ για κάποιον λόγο αναφέρεσαι σε ανακαίνιση, εγώ μιλάω για έλεγχο πριν την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...