Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρωματος αυτοκινήτου και επιπλέον επιλογές ***


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και 2 ετών το αυτοκίνητο μου. Το μαύρο χρώμα στο οποία βιάστηκα το διάλεξα δεν με ενθουσιάζει. Μια σκέψη ήταν βαφή εκ νέου... Αλλά ακούω διάφορα παλαβά..ότι μια νέα βάρη δε θα κάτσει καλά, ότι δεν αξίζει και λοιπά.

Από την άλλη έχω ακούσει/διαβάσει για κάτι αυτοκόλλητα ζελατίνας η κάτι τέτοιο που μπαίνουν από πάνω από το ήδη υπάρχον χρώμα και το μετάμορφωνουν. Δεν γνωρίζω βέβαια τι χρόνο ζωής έχουν αυτά και πόσο αξίζουν σε σχέση με μια νέα βάρη.

Έχετε γνώμη επάνω στο συγκεκριμένο θέμα για να με κατευθύνετε?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wrap είναι η καλύτερη λύση. Θα σου βγει πιο οικονομικό από το βάψιμο, αν θελήσεις να το πουλήσεις μπορείς απλά να το βγάλεις και να πουλήσεις το αυτοκίνητο με το αρχικό του χρώμα χωρίς να το καταλάβει κανένας, αν το γρατζουνίσεις φτιάχνεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βαψεις δεν θα το πουλήσεις ποτέ στην σωστή τιμη,ολοι θα νομίζουν ότι έχει τρακάρει.Για να γδυθει και ντυθεί πάλι σωστά το αμάξι θες πολλά €€€€€.

Ξεχνα το ,κοιτα τις μεμβράνες που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να ρωτήσω γιατί σε πειράζει το μαύρο; Ναι είναι από τα δυσκολότερα χρώματα αλλά και από τα πιο όμορφα για αυτοκίνητο! Κρίμα καινούργιο αμάξι να χαλάσεις το χρωμα του!

Τωρα για το wrapping μην νομίζεις ότι με 100 ευρώ θα ντύσεις όλο το αυτοκίνητο! Επίσης δεν ξέρω κατά ποσό πρακτικό θα είναι να το περάσεις σε όλο το αμάξι! Θα υπάρχουν σημεία που θα είναι δύσκολο να κολλήσει η μεμβράνη,θα ξεκολλάει με τις ζεστές,τις βροχές κτλπ! Μετά άμα θες να τα βγάλεις δεν ξέρω ποσό εύκολα θα βγαίνουν οι κόλες και πιστεύω θα σου κάνουν και ζημιά στο αυθεντικό χρωμα! Γνώμη μου μην το σκέφτεσαι καν!

Τωρα αν τόσο πολύ δεν αντέχεις να το βλέπεις,αναγκαστικά βρες καλό φανοποιο για ολικό βάψιμο! 

Επεξ/σία από Georgram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το car wrapping εχει πάει πλεον σε αλλα επιπεδα!(Οικονομικα)

Δεν μπορει να ζητανε περιπου ιδια λεφτα με βαφη,ειναι τρελο..

Για να το περασεις ολο, οι τιμες που θ ακουσεις ειναι 1000-1500...

Αν εισαι ευκαταστατος κ δε σε νοιαζει,καντο..Απλα μην περιμενεις να βγαλεις το αυτοκόλλητο μετα απο 2 χρονια πχ κ να ειναι αθικτη η βαφη του αυτοκινήτου...

Αρα,η τελικη μου γνωμη ειναι: Don't do it Φαιδων!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, το car wrapping φτάνει ή κ ξεπερνά το κόστος ολικής βαφής.

Όμως αν αποφασίσεις να βγάλεις την μεμβράνη η βαφή από κάτω μένει ανέπαφη. Απλά κ η αφαίρεση πρέπει να γίνει από ειδικό με τον ανάλογο χρόνο κ κόστος αφαίρεσης.

Μια άλλη λύση προσωρινής βαφής ειναι με plasti dip αλλά με αμφίβολα αποτελέσματα απ'ότι έχω ακούσει.

Αν έχεις αποφασίσει ότι το μαύρο απλά δεν σου αρέσει, ούτε πρόκειται να αλλάξεις γνώμη πήγαινε σε φανοποιο κ κάνε ολική βαφή.

Σε βάθος χρόνου θα σου έρθει πιο οικονομικά κ με καλύτερο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giantzeron είπε

Αν και 2 ετών το αυτοκίνητο μου. Το μαύρο χρώμα στο οποία βιάστηκα το διάλεξα δεν με ενθουσιάζει. Μια σκέψη ήταν βαφή εκ νέου... Αλλά ακούω διάφορα παλαβά..ότι μια νέα βάρη δε θα κάτσει καλά, ότι δεν αξίζει και λοιπά.

Από την άλλη έχω ακούσει/διαβάσει για κάτι αυτοκόλλητα ζελατίνας η κάτι τέτοιο που μπαίνουν από πάνω από το ήδη υπάρχον χρώμα και το μετάμορφωνουν. Δεν γνωρίζω βέβαια τι χρόνο ζωής έχουν αυτά και πόσο αξίζουν σε σχέση με μια νέα βάρη.

Έχετε γνώμη επάνω στο συγκεκριμένο θέμα για να με κατευθύνετε?

Ευχαριστώ

1500ευρω για πασατ σενταν γκρι ματ χρωμα. Το αποτελεσμα; εντυπωσιακο, σε σταματανε στο δρομο να ρωτησουν, ακους κολακευτικα σχολια απο αγνωστους, σε ρωτανε το ανταλλασεις με το δικο μου; 

Καλα ολα αυτα αλλα δεν πας πλυντηριο, το πλενεις στο χερι χωρις πιεση στο νερο και οχι οταν εχει ηλιο. Μια φορα το επλυνα με ηλιο, ανεβαινει μια γατα, αφηνει πατημασιες, παω να κανω μια ετσι με το χερι να τις σκουπισω, να μια γραμμη απο πανω μεχρι κατω. Δεν σκιστηκε αλλα αλλοιωθηκε το χρωμα εκει. Και υποθετω-αν στο χαραξουν και σκιστει πας αμεσως για αλλαγη σε εκεινο το κομματι, καθως θαναι κακασχημο και δεν υπαρχει προιον με χρωμα που μπορει να το καλυψει οπως γινεται με την βαφη.

Επισης οι πορτες απο μεσα δεν καλυπτονται, θα μπαινεις και θα φαινεται το μαυρο χρωμα, οπως και οταν σηκωνεις το πορτ παγκαζ και φαινεται απο μεσα το χρωμα.

Ειναι πολυ ευαισθητο. Αν θα το ξανακανα; Δεν ξερω ακομα, προς το παρον θελω να ξανακανω το καπο γιαυτη τη γραμμη που σου ειπα οταν ειμαι λιγο πιο ανετος οικονομικα.

Γενικα θελει πολυ φροντιδα και ειναι ενας μπελας(ομορφος μεν) παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα με την ολική βαφή είναι ότι

1) Θα πρέπει να ξηλώσουν όλο το αμάξι αν θέλεις να βαφτεί σωστά ( μοκέτες , πόρτες , στο χώρο του κινητήρα) οπότε παίζει να γίνει κουδουνιστρα

2) Δεν θα έχει καμία σχέση το αποτέλεσμα με εργοστασιακό βάψιμο

3) Πρέπει να αλλάξεις την άδεια του οχήματος εφόσον αλλάξει το χρώμα

Το wrapping όντως πλησιάζει το κόστος της ολικής βαφής αλλά γλυτώνεις όλα τα παραπάνω

Εγώ θα προτιμούσα το wrapping πάντως γιατί από βαψιματα έχω ακούσει - δει πολλές αστοχίες. Και καλά να είναι μετά από δέκα χρόνια , πάλι θα είναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά το δικό σου που είναι σχετικά καινούριο είναι κρίμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολική αλλαγή χρωματος σωστή ομως γίνεται μονο αν γδυθεί το αμάξι,ποιος το πληρώνει αυτό;Και ποιος εγγυάται ότι δεν θα αρχίσουν να τρίζουν όλα μετά ;

 

εντιτ με πρόλαβε ο απο πάνω

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

3) Πρέπει να αλλάξεις την άδεια του οχήματος εφόσον αλλάξει το χρώμα

Και στο ντυσιμο την αλλαζεις, ωστε να αλλαξει και στην ασφαλεια, αλλιως δεν σε καλυπτει. Γενικα δεν ειναι τραγικη διαδικασια με εναν διεκπεραιωτη. Κατα τα αλλα συμφωνω σε ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atrigane είπε

Και στο ντυσιμο την αλλαζεις, ωστε να αλλαξει και στην ασφαλεια, αλλιως δεν σε καλυπτει. Γενικα δεν ειναι τραγικη διαδικασια με εναν διεκπεραιωτη. Κατα τα αλλα συμφωνω σε ολα.

Α thx man δεν το ήξερα ότι αλλάζει και με το wrapping

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να μπείς σε όλη αυτή την διαδικασία η οποία θα κοστίσει σε χρήμα και δεν θα είναι το αποτέλεσμα όπως η εργοστασιακή βαφή; Μήπως θα ήταν καλύτερα να το πάρεις απόφαση ν κάνεις μια υποχώρηση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Φιλικά πάντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nabuko είπε

Έχεις 2 επιλογές

Ή θα πείσεις με το ζόρι τον εαυτό σου ότι σου αρέσει το μαύρο χρώμα

Ή πούλα το και πάρε άλλο

😀

+1 και από μένα.Αν είναι τόσο πρόβλημα το χρώμα πούλα το και πάρε άλλο.Για τι αμάξι μιλάμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...