Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 5 [PS5] και απορίες για τηλεόραση


Neo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, privateer είπε

4LB το 4 ειναι ο κωδικος απο ποια χωρα ειναι. Ελλαδα ειναι το 1. Το 4 δεν ξερω απο που ειναι

L ειναι τι tuner εχει και Α η Β το χρωμα Α = ασπρο Β = μαυρο

Εξαιρετικος, ευχαριστώ πολύ και πάλι. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ADHD said:

Εξαιρετικος, ευχαριστώ πολύ και πάλι. 👍

περιμενε παντως black friday. και εγω κοιταζω προς Oled 65αρα. Μεινε μακρια απο σονυ αφου δεν εχουν VRR. Για gaming οι LG εχουν προβαδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, privateer είπε

περιμενε παντως black friday. και εγω κοιταζω προς Oled 65αρα. Μεινε μακρια απο σονυ αφου δεν εχουν VRR. Για gaming οι LG εχουν προβαδισμα.

Θα ήθελα αλλα δεν μπορω να μείνω χωρίς TV τόσο καιρό, δεν έχω καν καμία παλιά. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, privateer είπε

4LB το 4 ειναι ο κωδικος απο ποια χωρα ειναι. Ελλαδα ειναι το 1. Το 4 δεν ξερω απο που ειναι

L ειναι τι tuner εχει και Α η Β το χρωμα Α = ασπρο Β = μαυρο

Η Ελλάδα είναι το 4 ήθελες να πεις αφού επίσημα έτσι πωλείται στην χώρα μας.

C14LB (C1 το μοντέλο, 4 η χώρα, L το tuner, Β το χρώμα). Τα 1 και 2 είναι παραεισαγωγή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, privateer είπε

περιμενε παντως black friday. και εγω κοιταζω προς Oled 65αρα. Μεινε μακρια απο σονυ αφου δεν εχουν VRR. Για gaming οι LG εχουν προβαδισμα.

μια χαρά είναι η sony. Εγώ έχω αυτήν εδώ και μιλάμε απόλυτα ευχαριστημένος στο gaming και στην εικόνα. O procressor που έχει η sony στις oled θεωρείτε από τους κορυφαίους στις τηλεοράσεις γιατί γενικά τα πανελ όλα ίδια έιναι αλλά την μεγαλύτερη δουλειά την κάνουν οι επεξεργαστές

https://sonycenters.gr/eikona/tileoraseis/4k-ultra-hd-sony-bravia/sony-xr-55a80j-bravia-xr-oled-4k-ultra-hd-high-dynamic-range-hdr-smart-tv-google-tv/

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι όλα ίδια... στο high end η sony τωρα απλά αγοράζει τα καλά Panel της LG. Και στη πραγματικότητα έχει περισσότερο να κάνει με software παρά με cpu hardware.. Αν παίρνεις 4k oled για να βλέπεις TV έχει πλεονεκτήματα το sotfware της sony, για gaming η LG έχει κάνει αρκετή δουλεία και εχει πλεονεκτήματα + εδω στο elada ειναι αρκετά κατοστάρικα πιο φθηνές.

Επεξ/σία από acalm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, acalm είπε

Δεν είναι όλα ίδια... στο high end η sony τωρα απλά αγοράζει τα καλά Panel της LG. Και στη πραγματικότητα έχει περισσότερο να κάνει με software παρά με cpu hardware.. Αν παίρνεις 4k oled για να βλέπεις TV έχει πλεονεκτήματα το sotfware της sony, για gaming η LG έχει κάνει αρκετή δουλεία και εχει πλεονεκτήματα + εδω στο elada ειναι αρκετά κατοστάρικα πιο φθηνές.

Κάνουν πιο εξονυχιστικό έλεγχο για Vertical Badling και Dirty Screen Effect βασικά και επιστρέφουν τα panel που δεν περνούν τον ποιοτικό έλεγχο.

Ο επεξεργαστής της Sony είναι ο ίδιος Mediatek που έχει η Panasonic και η Philips που δεν μπορεί να σηκώσει πάνω από 2 hdmi 2.1 slots.

Out of the box σε 4K HDR υλικό σε ταινίες Panasonic και Sony υπερτερούν των LG.

Σε 4K Dolby Vision υλικό και gaming features η LG κόβει πρώτη το νήμα.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν ενδιαφερον ομως , κακα τα ψεματα καποιος που θελει συγκεκριμενο τυπο τηλεορασης πιο πολλες τεχνικες λεπτομεριες θα λαβει απο τετοια νηματα παρα απο οπουδηποτε αλλου , ε αν λεγανε θελω τβ για κωνσταντινου κ ελενης εδω οκ θα ταν ακυρο.. 

ακομα κ καποιος που δεν ξέρει η δεν εχει ακουσει για gaming tv κ έχει κονσόλα κ διαβάζει 2 πραγματα μπορει να ψαχτει για τις πραγματικες δυνατότητες της κονσολας του.

Εν μέρη μοιαζει άσχετο αλλα δεν ειναι τοσο.. έχω φίλο που πηγε από ps4 (απλο 1080p ουτε καν προ) σε ps5 κ προσπαθούσε να με πεισει οτι ο kratos ειναι ιδιος στη tv του οποτε το ps5 ειναι μαπα (δε σκεφτικέ ποτέ τι σαπακι τβ τοθ 2013 εχει) . τωρα με την c1 λεει τι γαματο το ps5 κ ξαναρχισε να κατεβαζει παιχνιδια.

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sndev είπε

εχουν ενδιαφερον ομως , κακα τα ψεματα καποιος που θελει συγκεκριμενο τυπο τηλεωρασης πιο πολλες τεχνικες λεπτομεριες θα λαβει απο τετοια νηματα παρα απο οπουδηποτε αλλου , ε αν λεγανε θελω τβ για κωνσταντινου κ ελενης εδω οκ θα ταν ακυρο.. 

ακομα κ καποιος που δεν ξέρει η δεν εχει ακουσει για gaming tv κ έχει κονσολα κ διαβάζει 2 πραγματα μπορει να ψαχτει για τις πραγματικες δυνατοτητες της κονσολας του.

Εν μέρη μοιαζει άσχετο αλλα δεν ειναι τοσο.. έχω φίλο που πηγε από ps4 (απλο 1080p ουτε καν προ) σε ps5 κ προσπαθούσε να με πεισει οτι ο kratos ειναι ιδιος στη tv του οποτε το ps5 ειναι μαπα (δε σκεφτικέ ποτέ τι σαπακι τβ τοθ 2013 εχει) . τωρα με την c1 λεει τι γαματο το ps5 κ ξαναρχισε να κατεβαζει παιχνιδια.

 

 

Δεν αξίζει να έχεις νέα κονσόλα με παλιά tv (FHD,HD) μόνο για τους χρόνους φόρτωσης και το dualsense. Οπότε είναι καλό να μεταφέρουμε γνώση ο ένας στον άλλο.

22 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Τα post πριν 2 ώρες δεν είχαν σχέση με gaming. Αμα είναι να τα βάλετε και στο θέμα του Xbox τοτε.

Ρίξε μια ματιά αν υπάρχουν αντίστοιχα posts και εκεί 😉.

Κανονικά και για ήχο έπρεπε να γράφουμε εδώ μέσα.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τα ακουστικα logitech g432 που υποστηριζουν γραφει ps4 https://www.logitechg.com/el-gr/products/gaming-audio/g432-7-1-surround-sound-gaming-headset.981-000770.html#product-tech-specs

τα βαζω στο χειριστήριο του ps5 αλλα εχω μονο ηχο και οχι μικροφωνο

στις ρυθμισεις που κοιταξα δεν εχει κατι να κανω

παιζει να μην υποστηριζει ps5?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από apostatis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εκανα κατι ρυθμισεις στο ps5 και θα το ξαναρχισω απο την αρχη. 

Παντως και ενω τα γραφικα σε επιπεδο λεπτομερειων ειναι φοβερα και οι χαρακτηρες ειναι οτι καλυτεροι εχω δει σε παιχνιδι κατι δεν μου αρεσει στο ματι. Μπηκα σε ενα θεμα λοιπον στο reddit οπου οι χρηστες αναφερουν bugs  του παιχνιδιου και πολλοι αναφερουν οτι εχουν θεματα στα γραφικα τα οποια δεν εχω δει εγω. Ενας χρηστης ομως εγραψε αυτο που μοιαζει περισσοτερο στην δικια μου εμπειρια και το αντιγραφω εδω, καθως εγω δεν θα μπορουυσα να το περιγραψω.. 

I’m a part time photographer, and what this seems like in photography terms is hard light. It seems like the whole world has harsh specular highlights that result in white hot spots, instead of the light having a soft effect to it. This is what makes the game look like the contrast is too high.

Im in performance mode. It looks over sharpened, and grainy which is really odd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtsoui είπε

I’m a part time photographer, and what this seems like in photography terms is hard light. It seems like the whole world has harsh specular highlights that result in white hot spots, instead of the light having a soft effect to it. This is what makes the game look like the contrast is too high.

Im in performance mode. It looks over sharpened, and grainy which is really odd

Ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσει τα HDR settings του παιχνιδιού ανάλογα με την TV. 

Όσοι έχετε πρόβλημα με white hot spots όπως περιγράφει ο... "φωτογράφος" 🤣 στο θέμα του reddit, απλά ρίξτε τα highlights σε αρνητικές τιμές στα HDR settings του παιχνιδιού. Το παιχνίδι προσφέρει ένα χρήσιμο image sample για να καταλαβαίνετε ακριβώς τι κάνετε. Ρυθμίστε έτσι ώστε να φαίνονται όλες οι λεπτομέρειες στα σύννεφα αλλά μη πέσετε τέρμα κάτω. Εγώ προσωπικά με OLED έχω ρυθμίσει τα highlights στο -5. 

Επίσης παίζουν ρόλο και οι ρυθμίσεις της TV. Αν έχετε ενεργοποιημένο πχ το dynamic tone mapping, ή άλλες επιλογές post processing, τότε δεν φταίει το παιχνίδι αν χάνετε λεπτομέρεια στα highlights και η εικόνα δείχνει ξεπλυμένη από το υπερβολικό contrast. Όσοι έχουν την επιλογή για HGiG, τώρα ήρθε η ώρα να τη χρησιμοποιήσουν.

Τέλος, υπάρχει ένα bug το οποίο προκαλεί στιγμιαία μια ένταση υψηλού φωτισμού όταν βγείτε από κάποιο μενού ή αμέσως μετά από fast travel. Αυτό όμως διαρκεί 1-2 δευτερόλεπτα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilias78 είπε

Τι χαρακτηριστικό είναι αυτό?

Το HGiG είναι ένα πρότυπο της βιομηχανίας το οποίο απενεργοποιεί το tone mapping της TV και αφήνει να το διαχειριστεί η κονσόλα και το παιχνίδι.

Όσο αναφορά τις LG, η σχετική επιλογή υπάρχει στα μοντέλα από C9 και μετά αν δεν κάνω λάθος... Για άλλες μάρκες TV δεν γνωρίζω ποιες το υποστηρίζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...