Προς το περιεχόμενο

Sony PlayStation 5 [PS5] και απορίες για τηλεόραση


Neo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστός και πάλι @D.Luffy.Αν και τις πρώτες ώρες έπαιζα με dynamic tone map on καθώς το hgig μου φαινόταν σκοτεινό,στην συνέχεια κάτι δεν μου αρεσε καθώς τα πάντα φαινόντουσαν ξεπλυμενα.Το hgig βοηθάει παίδες ιδίως αν παίζεται σε ημισκοτεινα δωμάτια.Θα πειραματιστω λίγο με τα highlights καθώς και το brightness το έριξα στο -3.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, George7Byron είπε

Πολύ σωστός και πάλι @D.Luffy.Αν και τις πρώτες ώρες έπαιζα με dynamic tone map on καθώς το hgig μου φαινόταν σκοτεινό,στην συνέχεια κάτι δεν μου αρεσε καθώς τα πάντα φαινόντουσαν ξεπλυμενα.Το hgig βοηθάει παίδες ιδίως αν παίζεται σε ημισκοτεινα δωμάτια.Θα πειραματιστω λίγο με τα highlights καθώς και το brightness το έριξα στο -3.

To tone mapping ειναι μονο για ταινιες,σειρες,οχι για παιχνιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

To tone mapping ειναι μονο για ταινιες,σειρες,οχι για παιχνιδια..

Ούτε για εκεί είναι. Calibration από επαγγελματία χρειάζεται για να πάρει κάποιος το μέγιστο της οθόνης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επαγγελματιας που λες το calibration στο κανει με το tone mapping ενεργοποιημενο..

Ουτε μου εχει πει ποτε οτι δεν κανει,ισα ισα που ετσι την καλιμπραρει.

Για αυτο μην λεμε οτι να ναι..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ο επαγγελματιας που λες το calibration στο κανει με το tone mapping ενεργοποιημενο..

Ουτε μου εχει πει ποτε οτι δεν κανει,ισα ισα που ετσι την καλιμπραρει.

Για αυτο μην λεμε οτι να ναι..

Ποιος επαγγελματίας σου έκανε calibration με DTM ενεργό;

Το DTM καίει το shadow detail.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ο Μανωλης Καστρουνης.

Εγώ με άλλο επαγγελματία που έχω κάνει calibration έχει διαφορετική άποψη.

Και o Vincent Teoh σε πολλά video έχει αναφέρει ότι το  DTM δημιουργεί περισσότερα προβλήματα στην πιστότητα της εικόνας.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνας ειναι ο επαγγελματιας,ο Μανωλης.

Κανενας αλλος δεν ακουμπαει τις τηλεορασεις μου..

ISF Calibration | Perfect Image

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eνας ειναι ο επαγγελματιας,ο Μανωλης.

Κανενας αλλος δεν ακουμπαει τις τηλεορασεις μου..

ISF Calibration | Perfect Image

Φίλε το παν είναι να είσαι εσύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα αλλά calibration με DTM στο ON δεν κάνουν οι επαγγελματίες.

Δεν ξέρω τι κάνει ο Μανώλης αλλά στη δική μου περίπτωση ήταν το πρώτο πράγμα που απενεργοποίησε αυτός που φώναξα εγώ (όταν ήμουν Αγγλία, δεν ξέρω τι κάνουν εδώ). Επίσης ο άνθρωπος απενεργοποίησε και κάθε είδους image processing όπως dynamic contrast, κλπ και μου εξήγησε ότι όλες αυτές οι τεχνικές αλλοιώνουν την πιστότητα της εικόνας καθώς ο λόγος ύπαρξης τους είναι μόνο για να τραβάνε τα βλέματα όταν η TV είναι σε μαγαζί.

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον @Lobo10. Ο Vincent Teoh είναι πολύ γνωστός στην Αγγλία και στο κανάλι του εξηγεί πολλά πράγματα γύρω από το θέμα αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα.

Αν μάθεις τι κάνει ακριβώς το DTM, από μόνος σου θα καταλάβεις ότι δεν είναι σωστό. Άλλο αν σου αρέσει προσωπικά.

Θα βάλω άνω τελεία εδώ μη ξεφύγουμε εντελώς από το θέμα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eλπιζω να ξερετε για ποιον λογο ειναι γνωστα τα uhd players της Panasonic σαν τα καλυτερα στην mainstream αγορα.

Για το HDR tone mapping τους.

Σαν τροφη για σκεψη.

Ο Μανωλης εχει πιστοποιηση ISF.

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eλπιζω να ξερετε για ποιον λογο ειναι γνωστα τα uhd players της Panasonic σαν τα καλυτερα στην mainstream αγορα.

Για το HDR tone mapping τους.

Σαν τροφη για σκεψη.

Ο Μανωλης εχει πιστοποιηση ISF.

 

Ε λοιπόν μάντεψε τι γίνεται όταν κάνει tone mapping το uhd player και επάνω σε αυτό κάνει και η TV σου ταυτόχρονα το δικό της. Το αποτέλεσμα είναι αχταρμάς. Σαν τροφή για σκέψη...

ISF πιστοποίηση είχε και αυτός που φώναξα κι εγώ. Δεν λέει και πολλά αυτό από μόνο του. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gaming δεν είναι πάντα πιστότητα για μένα .Γενικά είμαι κοντά στα θεωρητικά standards της βιομηχανίας αλλά κάποια games είναι καλύτερα με dtm on για μένα.

2κ22 πχ σου βγάζει τον ρεαλιστικό φωτισμό ενός indoor γηπεδου με 100 φώτα πάνω στο παρκέ.Δεν έχει κανένα νόημα το hgig εκεί.Θες φως και ζωντάνια.

Forbidden παιχνιδαρος με hgig!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κάποια games που το peak brightness του HDR είναι too much, να παίξω μπαλα με HGIG. Σε άλλα; Όχι και τόσο... 

Σε games Pixar movie τύπου Rachet and Clank έχω επιλέξει Vivid Preset της C1 (+δύο τρεις δικές μου ρυθμίσεις αναλόγως της ώρας που θα παίζω, φωτεινό ή σκοτεινό δωμάτιο παίζει μεγάλο ρόλο). Δεν το θεωρώ σωστό preset γιατί κυριαρχεί η "μπλεδουρα" αλλά στο συγκεκριμένο ευχαρίστησε τα μάτια μου.

Στα περισσότερα  btw παίζω με το Standard HDR preset της TV με δυο τρεις ρυθμίσεις και πάλι στο off. Ψάχνεις το καλύτερο (και playable) vision clarity. Αλλά όσο και να καλιμπραρεις και να πειράζεις αν δεν ευχαριστεί το δικό σου μάτι, είναι να είχαμε να λέγαμε. 

Όσο και να μου το παρουσιάζουν οι ειδικοί το Dynamic Conrast ως φλομπα σε games που το έχω τεστάρει με τα μάτια μου παίζοντας όχι για screenshots σε photo mode, δεν με έχει ενόχλησε κάπου.

Είναι θέμα γούστου imo.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...