Προς το περιεχόμενο

Τρέξιμο για επιστροφή στην κανονικότητα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα σας

Φαίνεται ότι το παράκανα με το φαγητό στη καραντίνα και έχω πάρει πολλά κιλά. Χωρίς να το πολυκαταλάβω πήρα 17-20 κιλά και κατέντησα να ντρέπομαι να βάλω κολλητή καλοκαιρινή μπλούζα..

Επειδή τα γυμναστήρια είναι ακόμα κλειστά στην ουσία και δέν μπορώ να πηγαίνω συχνά για προπονηση λόγω δουλειάς ξεκίνησα τρέξιμο στο δρόμο..

Την πρώτη φορά νόμισα ότι έπαθα κρίση επιληψίας αλλα σιγά σιγά κατάφερα να βγαζω 3-5 χιλιομετράκια..

Σε 1,5 μήνα έχασα 6 κιλά.. αλλά μέχρι να φύγουν όλα έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου.. Ίσως να βάλω στο πρόγραμμα και μπάνια στη θάλασσα σύντομα τα σαββατοκύριακα..

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο πρέπει να τρέχω; Δηλαδή άν καταφέρω να αυξήσω τα χιλιόμετρα θα κουραστώ και θα τα παρατήσω ή θα προσαρμοστώ στη νέα πίεση και θα τα βγάζω πιό έυκολα, που σημαίνει ότι θα χάνω πιο γρήγορα κιλά;

Απο διατροφή προσέχω και τρώω μονο πρωτείνες και καμια βρώμη με συμπλήρωμα πρωτείνης άντε και κανα παγωτάκι που και πού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λες ούτε πόσα κιλά είσαι, ούτε τι ύψος έχεις, ούτε πόσο χρονών είσαι, τι κάνεις στην καθημερινότητα σου κτλ. Συνεπώς δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει σοβαρά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εστρωσες διατροφη + τρεξιμο, θα τα χασεις. Αν σε παιρνει απο χρονο και αντοχη, απλα τρεξε παραπανω. Η παραπανω γυμναστικη θα σε φερει στο αποτελεσμα που θες πιο γρηγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αφου εστρωσες διατροφη + τρεξιμο, θα τα χασεις. Αν σε παιρνει απο χρονο και αντοχη, απλα τρεξε παραπανω. Η παραπανω γυμναστικη θα σε φερει στο αποτελεσμα που θες πιο γρηγορα

Διαβάζω στα sites με γυμναστική ότι είναι καλύτερα να συνδυάσω το τρέξιμο με βάρη στο γυμναστήριο γιατί με την αναερόβια γυμναστική (βάρη) το λίπος καίγεται πιό γρήγορα.. ακόμα και άν κοιμάμαι.. δέν ξέρω πόσο αλήθεια είναι αυτό και το κυριότερο άν έχω τόση αντοχή να τα κάνω και τα δύο..

το άλλο που προτείνουν είναι να συνδιασω το απλό τρέξιμο με προπόνηση υψηλής έντασης.. πχ να ανεβαίνω σκαλοπάτια γρήγορα ή να κάνω και 100αρι στα ενδιάμεσα.. αυτό μου ακούγεται καλύτερο..

πάντως ένας φίλος μου που είχε πολλά περισσότερα κιλά τα έχασε όλα με κολύμβηση.. πήγε γράφτηκε στο κολυμβητήριο και έγινε λαμπάδα.. για αυτό λέω να πηγαίνω και μπανια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προπόνηση με βάρη αυξάνει το μεταβολικό ρυθμό, το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα το σώμα να καίει περισσότερες θερμίδες. Όσο μεγαλύτερη μυϊκή μάζα έχει κάποιος, τόσο περισσότερες θερμίδες καίει, και έτσι μπορεί να τρώει και περισσότερο. Άσκηση με αντιστάσεις, μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχει. Το κολύμπι για παράδειγμα, μπορεί να θεωρηθεί και άσκηση με αντίσταση. Αν μπορείς να κάνεις τα ΣΚ όπως είπες, θα χτίσεις το σώμα σου πολύ πιο γρήγορα. Προσοχή όμως στο κολύμπι γιατί ανοίγει την όρεξη πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ioannis000 είπε

πάντως ένας φίλος μου που είχε πολλά περισσότερα κιλά τα έχασε όλα με κολύμβηση.. πήγε γράφτηκε στο κολυμβητήριο και έγινε λαμπάδα.. για αυτό λέω να πηγαίνω και μπανια..

Κολυμβητηριο =/ θαλασσα. Αν μπορεις, γραψου κολυμβητηριο. Στην θαλασσα η αντισταση θα σε κουρασει πολυ περισσοτερο. Επισης, δεν εχεις και τις ευκολιες της πισινας ωστε να κανεις διαλειμμα ακομα και ανα 50 μετρα αν θες. 

Και εγω μολις ξεκινησα κολυμβητηριο και σαν 1η μερα εκανα 1 χλμ με καποια "μεγαλα" διαλειμματα στην αρχη αλλα παραδοξως μετα μειωθηκαν σε διαρκεια στην ιδια συνεδρια. Στην θαλασσα δεν το εβγαζα με τπτ στον ιδιο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε τη διαιτα σου πρωτα.....κοτοπουλο γαλοπουλα στο μενου ξεχνα τα λιπαρα .....

μην αυξησεις χιλιομετρα θα ταλαιπωρησεις ποδια γενικα....3-5 χιλ και παρακολουθησε λιγο τους χρονους....

ασε τα βαρη καλοκαιριατικα...τρεξιμο - κολυμπι και βραδυνες σαλατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το έχεις κάνει, υπολόγισε με κάποιο εργαλείο τις θερμίδες συντήρησης σου και πόσες καταναλώνεις τώρα στην διατροφή. Εφόσον ήδη ξεκίνησες τρέξιμο και θα προσθέσεις επιπλέον δραστηριότητα, μην πέσεις πολύ κάτω από τις θερμίδες συντήρησης και δώσε έμφαση στην ποιότητα της διατροφής. Τους υδατάνθρακες δεν είναι αναγκαίο να να τους περιορίσεις στην βρώμη. Βάλε πατάτα, καστανό ρύζι, αμυλώδη λαχανικά, φρούτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Αν δεν το έχεις κάνει, υπολόγισε με κάποιο εργαλείο τις θερμίδες συντήρησης σου και πόσες καταναλώνεις τώρα στην διατροφή. Εφόσον ήδη ξεκίνησες τρέξιμο και θα προσθέσεις επιπλέον δραστηριότητα, μην πέσεις πολύ κάτω από τις θερμίδες συντήρησης και δώσε έμφαση στην ποιότητα της διατροφής. Τους υδατάνθρακες δεν είναι αναγκαίο να να τους περιορίσεις στην βρώμη. Βάλε πατάτα, καστανό ρύζι, αμυλώδη λαχανικά, φρούτα. 

Κι ένας άνθρωπος που έθιξε το Α και το Ω, που 'ναι η διατροφή, βαλμένη στα σωστά πλαίσια. Αμήν.

Ποτέ δεν θα καταλάβω την πρεμούρα που μας πιάνει όλους να χάσουμε στο άψε σβήσε τα περιττά μας κιλά. Ο χρόνος που ξοδέψαμε για να τρώμε καθετί ακατάλληλο και να μας βγάζει υπερθερμιδικά στο ταμείο τής ημέρας, δεν μας πειράζει. Μας πειράζει, όμως, όταν είναι να τα χάσουμε. Το θέλουμε εδώ και τώρα. Και δεν το λέω ειρωνικά, φίλε Γιάννη. Το θίγω για να δεις κι ο ίδιος πόσο λανθασμένο mindset είναι αυτό. Η Lilith19 έδωσε την καλύτερη και βιώσιμη λύση. Ούτε στερήσεις ούτε ακρότητες. Κόβεις τα περιττά και χαζά που είχες βάλει, και από εκεί και πέρα δεν στερείσαι τίποτα: ούτε τον υδατάνθρακα, ούτε την πρωτεϊνη, ούτε τα λιπαρά. Όλα χρειαζούμενα. Με ένα διατροφικό έλλειμμα + άσκηση, έρχεται και το σωματικό συμμάζεμα. Τόσο απλά! Και με το μίνιμουμ κόστος σε σωματικό και ψυχολογικό κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 1:26 ΜΜ, kostasbm είπε

κοιταξε τη διαιτα σου πρωτα.....κοτοπουλο γαλοπουλα στο μενου ξεχνα τα λιπαρα .....

Καλά λιπαρά όμως χρειάζονται στη διατροφή. Ελαιόλαδο, ψάρι κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Musclemar είπε

Καλά λιπαρά όμως χρειάζονται στη διατροφή. Ελαιόλαδο, ψάρι κλπ. 

σωστα αλλά λιπαρά με λιπαρά έχουν κάποιες διάφορες.....άλλο  το σουβλάκι και η πανσέτα και αλο το ελαιολαδο

μιλάμε όμως για χάσιμο βάρους που το καλοκαίρι με μια διατροφή είναι ευκολότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 8:26 ΜΜ, kostasbm είπε

κοιταξε τη διαιτα σου πρωτα.....κοτοπουλο γαλοπουλα στο μενου ξεχνα τα λιπαρα .....

μην αυξησεις χιλιομετρα θα ταλαιπωρησεις ποδια γενικα....3-5 χιλ και παρακολουθησε λιγο τους χρονους....

ασε τα βαρη καλοκαιριατικα...τρεξιμο - κολυμπι και βραδυνες σαλατες

Επειδη μιλησες για χρονους.. Στα 5 km δηλ ποιος να ειναι ο μεσος χρονος ανά χιλιόμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Επειδη μιλησες για χρονους.. Στα 5 km δηλ ποιος να ειναι ο μεσος χρονος ανά χιλιόμετρο;

 6-7 λεπτα για αρχη δεν ειναι ασχημα αν δεν καπνιζεις ,μετα θα σταθεροποιηθεις γυρω στο 5λεπτο οσο περναει ο καιρος

αν θα κανεις παραπανω αποσταση για μενα οχι, αντε ενα 7αρι η 10αρι το μηνα για αντοχη....

στο μηνα κανε ενα τεστ κουπερ ,μας το εκαναν παλια οι γυμναστες..... 12 λεπτα ποση αποσταση θα κανεις....5 στροφες ειναι καλα (2 και κατι η στροφη) απο κει και πανω μονο καλυτερος γινεσαι

ριξε μια ματια  http://www.runningnews.gr/item.php?id=29745

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ είμαι πάνω απο 35.. ημιπιτσιρικάς.. πάνω απο 1,80 και τώρα έχω πέσει στα 111 κιλά απο 118 που ήμουν.. μετρήθηκα νηστικός χωρίς παπούτσια.

Εντάξει δεν είναι ωραίο να γυρνάς με κοιλιές σαν πατσάς και να σε βλέπουν τα κορίτσια..

Σήμερα βγήκα πρώτη φορά για τρέξιμο τα χαράματα γιατί είχε πολύ ζέστη.

 Ήπια ένα ρόφημα αυγών απο τα ετοιμα που πουλάνε στα σουπερ μάρκετ και έκανα τη συνιθισμένη διαδρομή που κάνω μέρα παρα μέρα.. 6 χιλιομετράκια.. χαλαρά όμως.. χρόνους δέν κοιτάω. Διάβασα ότι το πρωί το σώμα καίει πολύ περισσότερο λίπος απο τις άλλες ώρες..

Ζορίστηκα πολύ όμως... ένιωθα πάρα πολύ κουρασμένος. Αυτο πρέπει να έγινε γιατι δέν είχα φάει καθόλου αμυλούχα τροφή πρίν το τρέξιμο.. Ενα κόλπο που κάνω εγώ όταν τα έχω παίξει τελείως και απλά προσπαθώ να τερματίσω είναι να "μεταφέρω" την ένταση απο τα πόδια στους γλουτιαίους κλείνοντας λίγο το βήμα μου.. 

Απο φαγητό τα έχω κόψει όλα τα λιπαρά αλλα δέν τρώω και διαίτης.. δηλαδή πράσινα γαλακτοκομικά δέν μπορώ να τα φάω..άνοστα τελειως.. από αμυλούχα μονο λίγο ψωμάκι μαύρο τρώω σε σάντουιτς.. αμα μπείς στο κύκλο μετά αποφεύγεις και μόνος σου να τα θές γιατί θυμάται το σώμα το σοκ που τρώει εξαιτίας τους :)

Το βράδυ πρίν κοιμηθώ πίνω μονο ένα ποτήρι γάλα με 1 δόση συμπλήρωμα πρωτείνης 80%.

Αυτο το Σαββάτο ξεκινάω και μπάνια. Αγόρασα και σκοινάκι να κάνω τις μέρες που δέν τρέχω! 10-15 λεπτά αλλα αυτό χτυπάει περισσότερο τις γάμπες και το καρδιοαναπνευστικό.. δέν είναι ίδια άσκηση με το τρέξιμο.

Γενικά πιστεύω ότι το σώμα μας αποθηκεύει τα λιπαρά πολύ πιο εύκολα απο ότι είναι να τα διώξει με άσκηση.. και άμα δεν προσέχεις..

 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...