Προς το περιεχόμενο

Τρέξιμο για επιστροφή στην κανονικότητα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

 6-7 λεπτα για αρχη δεν ειναι ασχημα αν δεν καπνιζεις ,μετα θα σταθεροποιηθεις γυρω στο 5λεπτο οσο περναει ο καιρος

αν θα κανεις παραπανω αποσταση για μενα οχι, αντε ενα 7αρι η 10αρι το μηνα για αντοχη....

στο μηνα κανε ενα τεστ κουπερ ,μας το εκαναν παλια οι γυμναστες..... 12 λεπτα ποση αποσταση θα κανεις....5 στροφες ειναι καλα (2 και κατι η στροφη) απο κει και πανω μονο καλυτερος γινεσαι

ριξε μια ματια  http://www.runningnews.gr/item.php?id=29745

 

 

Αρα λες περα των 5 km δεν εχει ιδιαιτερη αξια; Μια φορα που εκανα 7+ νομιζω πως η επιβαρυνση που ενιωσα ηταν δυσαναλογα μεγαλη σε σχεση με τα ωφελη.  Btw εντελως αρχαριος με το «καθαρο» τρεξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, xgol είπε

Αρα λες περα των 5 km δεν εχει ιδιαιτερη αξια; Μια φορα που εκανα 7+ νομιζω πως η επιβαρυνση που ενιωσα ηταν δυσαναλογα μεγαλη σε σχεση με τα ωφελη.  Btw εντελως αρχαριος με το «καθαρο» τρεξιμο. 

ξεκινά 3αρια και 5αρια και θα δεις κάποια στιγμή ότι θα αισθάνεσαι καλύτερα και δεν θα βλέπεις την άσκηση σαν καταναγκαστικό έργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ξεκινά 3αρια και 5αρια και θα δεις κάποια στιγμή ότι θα αισθάνεσαι καλύτερα και δεν θα βλέπεις την άσκηση σαν καταναγκαστικό έργο

Οχι ισα ισα μου αρεσει. Απλα κανω συνηθως 4μιση - 5 σε συγκεκριμενες διαδρομες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σήμερα διαπίστωσα ότι παρόλο που είχε τρελή ζέστη και δέν είχα φάει τίποτε αμυλούχο - φασολακια με φέτα έφαγα μονο και ένα ρόφημα αυγών - έβγαλα ΑΝΕΤΑ την ρουτίνα των 6 χιλιομέτρων που έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Στα τελευταία 100 μέτρα έφυγα σφαίρα παρόλο την κούραση. Είμαι έτοιμος για το επόμενο επίπεδο!

Λοιπόν αυριο θα πάω και για μπάνιο. Διαβάζω ότι το σώμα μας κουράζεται πολύ νωρίτερα.. δηλαδή όταν η ισχύς των μυών πέσει στο 30% στέλνουν σήμα στον εγκέφαλο να σταματήσει και να εκκρίνει καματογόνες ουσίες.. είναι αυτό το αίσθημα του καψίματος που νιώθουμε οταν είμαστε κουρασμένοι.. 

Επίσης το καλοκαίρι χάνουμε πολύ ευκολα υγρά.. και επομένως άλατα που τα χρειάζεται το σώμα για να μεταφέρει χημική ενέργεια απο το αίμα στους μύες.. και πρέπει να τα αναπληρώνουμε με ηλεκτρολύτες... δηλαδή μαζί με το νερό τί να βάλουμε μέσα για να έχει πολλά μεταλλα?? Εγώ έβαλα αλμόρα την τελευταία φορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ioannis000 είπε

Σήμερα διαπίστωσα ότι παρόλο που είχε τρελή ζέστη και δέν είχα φάει τίποτε αμυλούχο - φασολακια με φέτα έφαγα μονο και ένα ρόφημα αυγών - έβγαλα ΑΝΕΤΑ την ρουτίνα των 6 χιλιομέτρων που έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Στα τελευταία 100 μέτρα έφυγα σφαίρα παρόλο την κούραση. Είμαι έτοιμος για το επόμενο επίπεδο!

Λοιπόν αυριο θα πάω και για μπάνιο. Διαβάζω ότι το σώμα μας κουράζεται πολύ νωρίτερα.. δηλαδή όταν η ισχύς των μυών πέσει στο 30% στέλνουν σήμα στον εγκέφαλο να σταματήσει και να εκκρίνει καματογόνες ουσίες.. είναι αυτό το αίσθημα του καψίματος που νιώθουμε οταν είμαστε κουρασμένοι.. 

Επίσης το καλοκαίρι χάνουμε πολύ ευκολα υγρά.. και επομένως άλατα που τα χρειάζεται το σώμα για να μεταφέρει χημική ενέργεια απο το αίμα στους μύες.. και πρέπει να τα αναπληρώνουμε με ηλεκτρολύτες... δηλαδή μαζί με το νερό τί να βάλουμε μέσα για να έχει πολλά μεταλλα?? Εγώ έβαλα αλμόρα την τελευταία φορά..

Προσεχε τα ωμά αυγά, η σαλμονελλα δεν αστειευεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, xgol είπε

Προσεχε τα ωμά αυγά, η σαλμονελλα δεν αστειευεται. 

Δέν τρώω ωμά αυγά.. παίρνω έτοιμο ρόφημα με ασπράδια αυγών απο το σουπερ μάρκετ. Μετά την προπόνηση πίνω ένα σιγουρα. Παίρνω και συμπλήρωμα πρωτείνης με γάλα. και γενικά για να φτιάξεις μεταβολισμό και να αρχίσει το σώμα να καίει λιπος χρειάζεται πολύ πρωτείνη. αμυλούχα λίγα πρίν την προπόνηση.. ισα ίσα να λές οτι κάτι έφαγες οχι να χορτάσεις

Αυτό που διάβασα πάντως για τα μέταλλα στο τρέξιμο το καλύτερο είναι το μέλι! δηλαδή θα βάζω μια κουταλίτσα μέλι σε λίγο νερό και θα το πίνω στα διαλείμματα.. ή ακόμα καλύτερα με τσάι μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειστε τρελοι παντως μερικοι.Εγω τρεχω δευτερα τεταρτη παρασκευη,τριτη πεμπτη σαββατο κοιλιακους και βαρη.Στη διατροφη ομως πιτσες μπιρες ουισκι κρασι,γλυκα παγωτα,γραβιερες λουκανικα.Δεν καταλαβαινω γιατι να κυνηγαμε τι τρωμε και να μην απολαμβανουμε το φαγητο με τοσο ασκηση.Τσαμπα τρεχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 29/6/2021 στις 6:55 ΜΜ, 3DJIN είπε

ειστε τρελοι παντως μερικοι.Εγω τρεχω δευτερα τεταρτη παρασκευη,τριτη πεμπτη σαββατο κοιλιακους και βαρη.Στη διατροφη ομως πιτσες μπιρες ουισκι κρασι,γλυκα παγωτα,γραβιερες λουκανικα.Δεν καταλαβαινω γιατι να κυνηγαμε τι τρωμε και να μην απολαμβανουμε το φαγητο με τοσο ασκηση.Τσαμπα τρεχουμε...

αμα τρώς όλα αυτά και μετά πάς και τρέχεις τότε δέν κερδίζεις κάτι.. απλά κρατάς το βάρος σου σταθερό και σίγουρα θα έχεις μειωμένη απόδοση.. ειδικά με τα βάρη άν δέν έχεις αυστηρή διατροφή είναι σίγουρο οτι θα τα παίξεις κάποια στιγμή.. εκτός και παίρνεις τίποτε φάρμακα με ορμόνες.. γιατι σε όποιο γυμναστήριο είχα πάει παλιά σίγουρα θα έβλεπα άτομα που να παίρνουν τέτοια πράγματα για να κάνουν επίδειξη..

Λοιπον προσοχή.. μετά το τρεξιματάκι πάντα πρέπει να γίνεται στρέτσινγκ... δέν  έκανα την προηγούμενη φορά και σήμερα ήταν πιασμένα τα πόδια μου.. επειδη φοβηθηκα μην τραυματιστώ με κανα τράβηγμα εκανα καλό ζέσταμα και πήγα πολύ χαλαρά στην αρχή...  τη γλύτωσα αλλά γενικά θέλει προσοχή..

την επόμενη φορά θα κάνω βατραχάκια και χοροπηδήμαχτά πάνω σε ψηλό σκαλοπάτι.. γιατι άν θεωρήσουμε ότι το τρέξιμο είναι απλώς μικρά χοροπηδητά, τότε λογικά τα μεγάλα χοροπηδητά θα δώσουν μεγαλύτερη άνεση στο τρέξιμο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 6:55 ΜΜ, 3DJIN είπε

ειστε τρελοι παντως μερικοι.Εγω τρεχω δευτερα τεταρτη παρασκευη,τριτη πεμπτη σαββατο κοιλιακους και βαρη.Στη διατροφη ομως πιτσες μπιρες ουισκι κρασι,γλυκα παγωτα,γραβιερες λουκανικα.Δεν καταλαβαινω γιατι να κυνηγαμε τι τρωμε και να μην απολαμβανουμε το φαγητο με τοσο ασκηση.Τσαμπα τρεχουμε...

Τρέξιμο με τρέξιμο έχει διαφορά. Μαραθώνιος 2:59:59 με όλα αυτά που λες ότι τρως γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Τρέξιμο με τρέξιμο έχει διαφορά. Μαραθώνιος 2:59:59 με όλα αυτά που λες ότι τρως γίνεται; 

μα γιαυτο ξεκιναω τη φραση με το "ειστε τρελοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δέν έχω καταλάβει ακόμα πώς είναι η σωστή αναπνοή...

δηλαδή οκ το σωστό είναι να τραβάς αέρα απο τη μύτη και να τον βγάζεις απο το στόμα.. για να μην καταπίνεις και τη σκόνη απο το δρόμο.. και πρέπει να έχεις σταθερό ρυθμό για να διατηρείς το βηματισμό σου.. οκ μέχρι εδώ..

πόσες αναπνοές όμως πρέπει να κάνεις τη φορά? γιατι απο ένα σημείο και μετά εγώ κουράζομαι και θέλω να αναπνέω περισσότερο αερα απο ότι στην αρχή..

δηλαδή πάω πρώτη αναπνοή.. δεύτερη αναπνοή στο καπάκι.. εκπνοή.. δεύτερη εκπνοή?

αμα τραβήξω περισσότερο αέρα απο όσο πρέπει κουράζομαι πιο εύκολα?

εγώ πάντως ξεχνιέμαι και τραβάω μια με τη μύτη μετα μιά με το στόμα και μετά κάνω μιά εκπνοή... δεν μπορώ να το συνηθίσω..

επίσης πόσο διάλειμμα πρέπει να κάνω ανάμεσα στα χιλιόμετρα? εγώ τρέχω μια ευθεία 1 χιλιομέτρου που είναι ανηφόρα δύσκολη και μετα την κατεβαίνω άνετα.. 3 φορες στη προπόνηση για 6 χιλιόμετρα... πόσα λεπτά να κάνω κενό ανάμεσα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/6/2021 στις 10:56 ΠΜ, xgol είπε

Προσεχε τα ωμά αυγά, η σαλμονελλα δεν αστειευεται. 

Κάποια εποχή έτρωγα ωμά αυγά (όταν έκανα βάρη τώρα τα σταμάτησα) , δεν είχα πάθει κάτι , για την ιστορία ήταν τα Βιολογικά (στη θεωρία τουλάχιστον) Βλαχάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...