Προς το περιεχόμενο

Χάνεται ο συγχρονισμός και επανέρχεται μετά από λίγα λεπτά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως ρε παιδες εχουν προβλημα τα ρουτερ; Αν εχετε απο καποιον φιλο να παρετε δανεικο ενα για μερικες μερες. 
Το λεω επειδη στη γραμμη μου εχω βαλει ενα fritzbox σχεδον αμεσως μετα την μεταβαση σε κοσμοτε κ ολα δουλευουν καλα. Χωρις error αποσυνδεσεις κτλ.

Ομως χρειαστηκε να καλεσω τεχνικο μια φορα κ ετσι κουμπωσα το speedport plus για μια μερα κ εγινε ενας χαμος , χιλιαδες errors , η απο 54999 πηγαινε σε 32400 μια πανω μια κατω. Μολις εφυγε ο τεχνικος κτλ ( ειχε ερθει για αλλο λογο ) εβαλα πανω παλι το fritzbox κ παλι κομπλε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη δική μου περίπτωση το router αλλάχτηκε, πάλι με Speedport βέβαια.

Ο φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι πλέον οι συνδέσεις είναι VOIP για λόγους κόστους με αποτέλεσμα να την ακούν με τον παραμικρό θόρυβο.

Ένα έχω να πω, όλα πάνε στο διάολο, αντί να βελτιώνονται τα πράγματα πάνε κατά διαόλου, πάντα στο βωμό του κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ahem, αντιθέτως το VoIP δεν επηρεάζει την γραμμή (συγχρονισμό/σταθερότητα) σε αντίθεση με το POTS ή το ISDN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έπρεπε να δηλώσω 2 βλάβες στην cosmote. Την πρώτη μου την κρατήσανε ανοιχτή 2 βδομάδες, μέχρι που μου στείλανε μήνυμα ότι αποκαταστάθηκε. Μπαίνω και βλέπω πάλι τα ίδια. Του πήρα και τους φώναξα λίγο γιατί έλεος 2 βδομάδες την είχαν ανοιχτή πως γίνεται να μου λένε ότι αποκαταστάθηκε και να μπαίνω να βλέπω SNR μέχρι και στο -4db...??! Ξανανοίγουν βλάβη και τώρα μέσα σε 5 μέρες φαίνεται ότι κάτι κάνανε. Μέχρι στιγμής είναι σταθερό χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε καμία από 2 φορές που ανοίξανε βλάβη δεν μου ζητήσανε πρόσβαση στην πολυκατοικία που σημαίνει πως ό,τι κάνανε το κάνανε ως τον κατανεμητή του DSLAM τους. Ενδιαφέρον το γεγονός ότι μειώθηκε και το attenuation κατά 1,5db στο down και 3,5db στο up. 

Επεξ/σία από johngamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 27/07/2021 at 14:48, johngamer said:

Μέσα στο διαμέρισμα δεν υπάρχει παράλληλη καλωδίωση. Το ζευγάρι καταλήγει σε μία μόνο πρίζα, την άλλη την έχω αποσυνδέσει.  Επίσης για πολύ καιρό δεν έκανε κιχ. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω κάτι άλλο πέρα από SNR και την ταχύτητα...Οπότε δεν μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες. Το γεγονός ότι το κάνει σε εντελώς τυχαίες ώρες, και με με διάφορες εντάσεις (πότε κόβει μερικά kbps από τα 56319 που είναι το μέγιστο, πότε το γονατίζει μέχρι να φτάσει 1-2mbps ή και να κάνει επανασυγχρονισμό) είναι που με παραξενεύει. Δεν έχω ξαναδεί παρόμοιο πρόβλημα που να φταίει η καλωδίωση...

δεν ειναι υποχρεωτικο οτι φταιει η καλωδιωση. μπορει να φταιει και Port στο dslam και χαλκος εξω απο το σπιτι κτλ.

πριν λιγο καιρο πηγα να φτιαξω μια βλαβη. το sync επαιζε απο 80 90 mbit αλλα επεφτε και σε κατι 50αρια.οταν ειχε 50αρι ολα επαιζαν μια χαρα.τελικα βρεθηκε παραλληλο σε ενα λιγο κρυφο σημειο λογω των πολλων ανακαινισεων που ειχαν γινει. δυστυχως ο τεχνικος δεν θα κατσει 100 ωρες για να το κανει.οποτε η μια λυση θα ηταν χυμα κανα καλωδιο απο τον κατανεμητη για να δεις αν το κανει.ο ηλεκτρολογος δεν μπορει να δει πολλα πραγματα ετσι και αλλιως.το να μετρησει το καλωδιο και να το βγαλει οκ δεν λεει πολλα.δεν ξερεις απο που περναει και τι μπορει να το επηρεαζει.εδω ο αλλος αναβε πινακιδα φωτειζομενη και επειδη το ρευμα περνουσε κοντα εσκιζε το sync.οποτε η μια λυση ειναι δοκιμη κατανεμητη ή νεο καλωδιο για να δεις αν το κανει ωστε να μπορεις μετα να πιεσεις παραπανω.και ο τεχνικος του οτε θα ειδε οτι εισαι 100 εξω και σου λεει οκ δεν εχω errors για 5 λεπτα ολα ειναι οκ. δυστυχως οταν το προβλημα γινεται αραια και που ειναι δυσκολο να το αντιμετωπιζεις.θελει δοκιμες πχ να περασεις καλωδιο και να το παρακολουθησεις.

On 23/06/2021 at 19:34, phanispal said:

Με τον ηλεκτρολόγο τελικά τι (μπορούμε) να κοιτάξουμε;

Έχω μπερδευτεί, ένας λέει ότι η καλωδίωση είναι ΟΚ, άλλος ότι είναι υπερφορτωμένο το DSLAM.

στο dslam που εχει Congestion δεν εχεις απωλεια συγχρονισμου.

On 24/06/2021 at 12:09, afm said:

      Δεν έχει σημασία τι λέει ο ένας και ο άλλος. Από τη στιγμή που ο Ο.Τ.Ε. μετράει 100 στον κατανεμητή το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση σου, είτε στην κάθετη (από κατανεμητή ως το διαμέρισμα) είτε στην εσωτερική (στο διαμέρισμα σου).

      Μία καλωδίωση μπορεί να  είναι άριστη για adsl αλλά να είναι "άχρηστη" για vdsl. Και μην ξεχνάς: όσο ανεβαίνει η ταχύτητα τόσο πιο ευάλωτη είναι η γραμμή.

οτι μετραει 100 δεν σημαινει οτι μια στο εκατομμυριο δεν μπορει να γινεται κατι εξω( πχ οπως εχουμε δει απο καποιον τριτο παραγοντα) που να δημιουργει το προβλημα. ο τεχνικος θα κατσει 5 λεπτα και θα φυγει δυστυχως. τριτος παραγοντας καλωδιο ρευματος κοντα σε καλωδιο οτε κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

μπορει να φταιει και Port στο dslam

Δις παθών αυτής της κατάστασης : χαλασμένη κάρτα στο dslam. Η σύνδεση έπαιζε σταθερά (κλειδωνε καταρχάς στα 54999 στο down, σε 50αρα γραμμή) και μετά από κάποια ώρα (1, 2, 3, 5 ώρες ; κανείς δεν μπορούσε να το πει με ακρίβεια) άρχιζε κάτι απίθανες βυθίσεις (μέχρι τα 1700!), σε σημείο που να αποσυνδέεται και να προσπαθεί να επανασυγχρονίσει. Τα δε λάθη (FEC) έπιαναν 6ψήφιο αριθμό μέσα σε ένα 24ωρο. 

Μετά από μεγαλοπρεπές πρήξιμο @@, ο τεχνικός παραδέχτηκε ότι υπήρχε πρόβλημα στην κάρτα, η οποία και αντικαταστάθηκε. Εν τέλει αποδείχτηκε ότι έλεγε μούφες ο τύπος, καθώς 6 μήνες μετά, παρουσίασε ίδια συμπτώματα. Με απίθανη πίεση full court, man to man στα 4/4 του γηπέδου, ήρθε ο πρώτος μαζί με έναν δεύτερο (πιο συνεννοησιμο) τεχνικό. Ο πρώτος προσπαθούσε να με πείσει ότι το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του σπιτιού (χωρίς να έχει πειραχτεί κάτι στο μεσοδιάστημα) και ότι να πάρω την υπηρεσία του ΟΤΕ που έρχεται ο τεχνικός (50€ η επίσκεψη, +5€/ώρα ή κάτι παρόμοιο | ουσιαστικά, να έρθει αυτός δηλαδή). Τελικώς, ο δεύτερος έκανε μια καλή πράξη και μετά από δική μου παραίνεση, με άλλαξε θύρα (έχοντας βρει δύο διαθέσιμες, από πελάτες που είχαν αποχωρήσει). Ξαφνικά άλλαξαν όλα. Μηδέν λάθη, σταθερότητα όπως την πρώτη φορά και καμιά (προφανώς) αποσύνδεση. Κατά τα λεγόμενά του, ενημέρωσε και τον προϊστάμενο για την προβληματική κάρτα, η οποία χρήζει αντικατάστασης. 

ΥΓ KV Vdsl (τα καινούρια του ΟΤΕ), σε ευθεία απόσταση περίπου 50μ. απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας (πολυκατοικία του 1994).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πώς τους πίεσες δηλαδή;

Κι εγώ έχω μιλήσει μαζί τους, κι έχω καταλήξει ότι ο μόνος τρόπος να τους πιέσω να ασχοληθούν, είναι να ρίξω καινούργιο καλώδιο και να συνεχιστούν τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2021 στις 7:15 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Δις παθών αυτής της κατάστασης : χαλασμένη κάρτα στο dslam. Η σύνδεση έπαιζε σταθερά (κλειδωνε καταρχάς στα 54999 στο down, σε 50αρα γραμμή) και μετά από κάποια ώρα (1, 2, 3, 5 ώρες ; κανείς δεν μπορούσε να το πει με ακρίβεια) άρχιζε κάτι απίθανες βυθίσεις (μέχρι τα 1700!), σε σημείο που να αποσυνδέεται και να προσπαθεί να επανασυγχρονίσει. Τα δε λάθη (FEC) έπιαναν 6ψήφιο αριθμό μέσα σε ένα 24ωρο.

1,5 χρόνο είχα το ίδιο με σένα με γραμμή οτε από Nokia dslam της Vodafone όμως. Απίστευτη ταλαιπωρία, χρόνος + χρήμα για να σιγουρευτώ ότι είμαι καθαρός από την δική μου πλευρά. 1,5 χρόνο δικαιολογίες του αέρα από τους τεχνικούς. Αρχές Ιουνίου σε τελευταία επικοινωνία συμφωνήσαμε εν τέλει ότι φταίει η πόρτα στο dslam, τους λέω αλλάξτε την, μου λένε δεν μπορούμε να επέμβουμε σε καμπίνα άλλου παρόχου! Τους λέω οκ να κλείσουμε ενα συνδυαστικό με τεχνικό της Vodafone τότε, ούτε αυτό μπορούμε λένε!!

Ανεφτικτότητα και adsl τελικά μέχρι την επόμενη εβδομάδα γιατί έκανα πάλι αίτηση για 50άρα. Μετά από 2,5 μήνες ελπίζω να με βάλουν σε άλλη πόρτα. Αν όχι, έφυγα για Vodafone.

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες το απόγευμα έχασε αρκετές φορές το συγχρονισμό και τους πήρα και τους έκραξα.

Δηλώθηκε ξανά βλάβη και σήμερα ήρθε τεχνικός για έλεγχο.

Τελικά κατέληξε στο ότι ευθυνόταν ένα ελαττωματικό καλώδιο στο box και το άλλαξε.

Προς το παρόν πάει καλά, ίδωμεν.

Μου είπε ότι αν συνεχιστούν τα προβλήματα θα με ρίξουν σε 50άρα χωρίς πρόστιμο.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει γαμηθεί ο Δίας.

Στο πατρικό έχω ίντερνετ με το Online στο Speedport κλειστό. Αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος σας παρακαλώ ας το κάνει, η κοπέλα στο 13788 δεν μπορούσε να το εξηγήσει.

Το UTP που πάει στο δικό μου σπίτι το έχω βγάλει απ' το Speedport στο πατρικό.

Κι εννοείται ότι όλη την ώρα αυξομειώνεται η ταχύτητα και ότι χάνει συγχρονισμό μπλα μπλα.

Τι στο διάολο γίνεται;

Στο web interface του Speedport λέει internet connection not set up. Κι όμως έχω ίντερνετ (στο πατρικό).

Στο δικό μου σπίτι από σήμερα το μεσημέρι δεν έρχεται καθόλου το ίντερνετ.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/08/2021 at 19:15, MauroPaltoudias said:

Δις παθών αυτής της κατάστασης : χαλασμένη κάρτα στο dslam. Η σύνδεση έπαιζε σταθερά (κλειδωνε καταρχάς στα 54999 στο down, σε 50αρα γραμμή) και μετά από κάποια ώρα (1, 2, 3, 5 ώρες ; κανείς δεν μπορούσε να το πει με ακρίβεια) άρχιζε κάτι απίθανες βυθίσεις (μέχρι τα 1700!), σε σημείο που να αποσυνδέεται και να προσπαθεί να επανασυγχρονίσει. Τα δε λάθη (FEC) έπιαναν 6ψήφιο αριθμό μέσα σε ένα 24ωρο. 

Μετά από μεγαλοπρεπές πρήξιμο @@, ο τεχνικός παραδέχτηκε ότι υπήρχε πρόβλημα στην κάρτα, η οποία και αντικαταστάθηκε. Εν τέλει αποδείχτηκε ότι έλεγε μούφες ο τύπος, καθώς 6 μήνες μετά, παρουσίασε ίδια συμπτώματα. Με απίθανη πίεση full court, man to man στα 4/4 του γηπέδου, ήρθε ο πρώτος μαζί με έναν δεύτερο (πιο συνεννοησιμο) τεχνικό. Ο πρώτος προσπαθούσε να με πείσει ότι το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του σπιτιού (χωρίς να έχει πειραχτεί κάτι στο μεσοδιάστημα) και ότι να πάρω την υπηρεσία του ΟΤΕ που έρχεται ο τεχνικός (50€ η επίσκεψη, +5€/ώρα ή κάτι παρόμοιο | ουσιαστικά, να έρθει αυτός δηλαδή). Τελικώς, ο δεύτερος έκανε μια καλή πράξη και μετά από δική μου παραίνεση, με άλλαξε θύρα (έχοντας βρει δύο διαθέσιμες, από πελάτες που είχαν αποχωρήσει). Ξαφνικά άλλαξαν όλα. Μηδέν λάθη, σταθερότητα όπως την πρώτη φορά και καμιά (προφανώς) αποσύνδεση. Κατά τα λεγόμενά του, ενημέρωσε και τον προϊστάμενο για την προβληματική κάρτα, η οποία χρήζει αντικατάστασης. 

ΥΓ KV Vdsl (τα καινούρια του ΟΤΕ), σε ευθεία απόσταση περίπου 50μ. απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας (πολυκατοικία του 1994).

αν και σπανιο δεν ειναι παραλογο να χαλασει ξανα το ιδιο οριο. βεβαια συνηθως οταν χαλασει  ενα οριο δεν αλλαζουν ολη την καρτα αλλα δινουν αλλο οριο.αν μαζευτουν πολλα ή δεν υπαρχουν αλλα όρια μετα ναι μπορει να αλλαχτει.τωρα αν εφταιγε ολη η καρτα ή μονο το οριο ή αλλαξε κατι αλλο και απλα ειπε ενα αλλαξα καρτα για να τελειωνει αυτο δε θα το μαθουμε ποτε. ειχα δει πελατη που σε 50αρα επαιζε 30.μου λεει ο οτε ειναι λογω αποστασης.το τσεκαρε πηγε στο kv αλλαξε πορτα και μετα 50αρι ;)

On 17/09/2021 at 17:47, phanispal said:

Έχει γαμηθεί ο Δίας.

Στο πατρικό έχω ίντερνετ με το Online στο Speedport κλειστό. Αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος σας παρακαλώ ας το κάνει, η κοπέλα στο 13788 δεν μπορούσε να το εξηγήσει.

Το UTP που πάει στο δικό μου σπίτι το έχω βγάλει απ' το Speedport στο πατρικό.

Κι εννοείται ότι όλη την ώρα αυξομειώνεται η ταχύτητα και ότι χάνει συγχρονισμό μπλα μπλα.

Τι στο διάολο γίνεται;

Στο web interface του Speedport λέει internet connection not set up. Κι όμως έχω ίντερνετ (στο πατρικό).

Στο δικό μου σπίτι από σήμερα το μεσημέρι δεν έρχεται καθόλου το ίντερνετ.

κανε ενα Hard reset το speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

βεβαια συνηθως οταν χαλασει  ενα οριο δεν αλλαζουν ολη την καρτα αλλα δινουν αλλο οριο

Διαπιστωμένα, ήταν θέμα κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MauroPaltoudias said:

Διαπιστωμένα, ήταν θέμα κάρτας. 

ως τωρα γενικοτερα σε καρτες data πετυχαινω τα παρακατω.ειτε χαλανε μεμονομενα καποια ορια οποτε τα υπολοιπα παιζουν μια χαρα ,ειτε εχει ασταθεια η καρτα οποτε μπορει να κανει random reloads κτλ.. αυτα ειναι απο τα πιο συχνα προβληματα τοσο σε data cards οσο και σε voice cards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε μένα ήρθαν δύο φορές αυτό το μήνα, και δε διορθώθηκε κάτι, παρόλο που μου έστειλαν SMS ότι και καλά επιλύθηκε.

Απλά από την τελευταία φορά έχει ψιλοβελτιωθεί η κατάσταση, απ' την άποψη ότι δε χάνει το συγχρονισμό τόσες φορές μέσα στη μέρα. Η ταχύτητα ανεβοκατεβαίνει όλη την ώρα όμως, και τα λάθη πιάνουν πενταψήφια νούμερα, και μετά χάνει το συγχρονισμό.

Θα τους φέρνω κάθε βδομάδα αφού δεν μπορούν να το λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...