Προς το περιεχόμενο

Άποψη για θέρμανση...


mariariw22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

εχει γινει πολυ την μοδας η αντλια θερμοτητας τα τελευταια χρονια και μου εχουν πει οτι ειναι καλη και οικονομικη με την προυποθεση οτι θα κανεις και ενδοδαπεδια αν δεν κανεις ενδοδαπεδια μου ειπαν πως το κοστος εκτοξευεται και δεν αξιζει

H αντλία δουλεύει και με σώματα καλοριφέρ και με fan coils. Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ενδοδαπέδια.

Γι' αυτό υπάρχουν αντλίες χαμηλής, μέτριας και υψηλής θερμοκρασίας ανάλογα τί υπάρχει ήδη στο χώρο ή τί θέλει κάποιος να βάλει.

Εμείς αρχικά θέλαμε να βάλουμε ενδοδαπέδια, αλλά θα έπρεπε να βάλουμε και φαν κόιλς ή κλιματιστικά για ψύξη το καλοκαίρι, καθώς ο δροσισμός που μπορείς να κάνεις με την ενδοδαπέδια δεν είναι αρκετός σε περιόδους καύσωνα.

Τελικά βάλαμε μόνο φαν κόιλς για θέρμανση/ψύξη. Τον χειμώνα που πέρασε, με 24ωρη λειτουργία και θερμοκρασία 20-21 βαθμούς, σε διάστημα 6 μηνών καταναλώσαμε 2500 kWh (έχουμε χωριστό μετρητή κατανάλωσης για την αντλία). Αλλά είμαστε σε περιοχή με ήπιο κλίμα. Δεν πάει κάτω από το μηδέν, παρόλο που είχαμε χιόνια και φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

εχει γινει πολυ την μοδας η αντλια θερμοτητας τα τελευταια χρονια και μου εχουν πει οτι ειναι καλη και οικονομικη με την προυποθεση οτι θα κανεις και ενδοδαπεδια αν δεν κανεις ενδοδαπεδια μου ειπαν πως το κοστος εκτοξευεται και δεν αξιζει

Ειναι ΤΟΣΑ πολλα που μπορει να πανε στραβά που ολα αυτα ειναι πολυ θεωρία. Μερικά πραγματα ειναι ομως facts που πολλοι δε τα αποδεχονται για διαφορους λογους. Αν εχεις μεγάλο σπιτι πχ 300τετραγωνικά χωρις μονωση της προκοπης πολλοι θα πουν οτι ειναι μια χαρα η αντλία και συμφαίρει και οποιος πει το αντιθετο θα φαει χεσιμο.

Αγνοουν οτι ο μηχανολογος μπορει να λεει πως θελει το σπιτι 30kw και λενε με μια 16kw θα εισαι μια χαρα και σε 0 βαθμους. Βεβαια μιλάμε για μεγαλυτερο κοστος γιατι θα θες κανονικα 2 αντλίες να καλυψεις το χωρο με πολυ μεγαλυτερο κοστος.

Οσο για την ενδοδαπεδια ειναι τεραστιο κοστος κατα τη γνώμη μου εκτος αν ειναι νεα οικοδομη η παλαια και κανεις ανακαινηση φουλ. Γιατι αλλιως θα ξηλώσεις ακριβα πατωματα αν έχεις πχ τροπικη ξυλεία ή ακριβα πλακάκια;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενδοδαπεδια ρε παιδια,καπου ελεος, αυτα ειναι μονο για οικοδομες που χτιζονται τωρα

Εδω ενα αεριο παμε να βαλουμε εκ των υστερων και γκρεμιζεται το συμπαν 

Επι του θεματος,εγω συστηνω θερμοπομπο.Ιδανικη λυση για κρεβατοκαμαρα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Επι του θεματος,εγω συστηνω θερμοπομπο.Ιδανικη λυση για κρεβατοκαμαρα.

 

Με συντελεστή απόδοσης το πολύ 1, θα έλεγα όχι. Ένα κλιματιστικό μπορεί να πάει στο 4-5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με συντελεστή απόδοσης το πολύ 1, θα έλεγα όχι. Ένα κλιματιστικό μπορεί να πάει στο 4-5. 

Απλα με 50€ παιρνει θερμοπομπο. Ενω για κλιματιστικο θα θελει μαλλον καμια 300-500 με περαστικά αν παει σε οικονομικο μοντελο. Αν ειναι απο αυτους που το αναβουν συνολικα 30 μερες για 2-3 ωρες το χρονο δεν αξιζει θα κανει αποσβεση σε πολλα χρονια. Πχ η μανα μου εχει  κλιματιστικο που εκανε τοτε 1500€ και το αναβει 1-2 φορες το χρονο και τη βγαζει με αλογονου ή πετρελαιο /τζακι. Παροτι της εχω πει οτι ειναι πιο οικονομικο κτλ δε με πιστευει και μου ριχνει ενα γερο χεσιμο και βρισιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Ρώτα κάποιον εγκαταστάτη κλιματιστικών, ίσως να υπάρχει τρόπος. Έχω δει κλιματιστικά να τοποθετούνται με βάσεις/γωνίες που στερεώνονται στον τοίχο.

Εννοείς το 95% όλων των οικιακών κλιματιστικών ?

Το πρόβλημα δεν είναι αν μπορεί να μπει στο κενό. ΜΠΟΡΕΙ και ακριβώς στο χείλος της αβύσσου. Το θέμα είναι αν μπορεί πως και που θα "πατήσει" ο τεχνικός για να το βάλει εκεί ο τεχνικός και πόσο ευκολη θα είναι η πρόσβαση αν χρειαστεί πχ για λόγους συντήρησης/επιδόρθωσης. 

8 ώρες πριν, jimis_vts είπε

 Η φθηνότερη λύση για θέρμανση είναι το αέριο. Και πραγματική ζέστη που μένει. Όλα τα υπόλοιπα εκτός αερίου και πετρελαίου για όσους βάζουν είναι πάντα ακριβότερα. Αυτά πάντα με σωστή μελέτη και συντήρηση. 

 

5 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Το αέριο μένει?Το αέριο?Που το κλείνεις και σε 3 λεπτά το σπίτι πιάνει εξωτερική θερμοκρασία?

Το μόνο που μένει είναι η ζέστη του καλοριφέρ.Μπαίνει air-condition παντού ρώτα έναν τεχνικό.

Πάντα γελάω όταν διαβάζω να μαλώνουν κάποιοι με το "ποιά ζέστη" μένει περισσότερο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Το αέριο μένει?Το αέριο?Που το κλείνεις και σε 3 λεπτά το σπίτι πιάνει εξωτερική θερμοκρασία?

Το μόνο που μένει είναι η ζέστη του καλοριφέρ.Μπαίνει air-condition παντού ρώτα έναν τεχνικό.

Γιατί λέω κάτι διαφορετικό? Για φυσικό αέριο με σώματα μιλάω. Οχι για το γκάζι της κουζίνας 😭

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Αν το κλέβεις απ'το σωλήνα, ναι. :P

Εάν κοιτάς το φτηνότερο, υπάρχει μόνο air-condition ή αντλία θερμότητας. 

Φυσικό αέριο με σώματα λεω

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το πιο οικονομικο ειναι να βαλεις ενα εξτρα κλιματιστικο. Ολα τα αλλα θα εχουν μεγαλο κοστος ή/και μερεμετια.

Μη τα λες αυτα εδώ γιατι ειναι φανατικοι με κλιματιστικά. Ακομα και σε -40 θα σου πουν οτι ειναι πιο οικονομικο.

Καλά ναι έχουμε κι αυτούς.. 

18 λεπτά πριν, DrLo είπε

Πάντα γελάω όταν διαβάζω να μαλώνουν κάποιοι με το "ποιά ζέστη" μένει περισσότερο.

Μπα ούτε καν. Αυτά πλέον αν ρωτήσεις σοβαρό μηχανικό περί θέρμανσης θα τα πει. Έχω πάψει να τσακωνομαι για τέτοια, όπως στο άλλο φόρουμ με τα a/c που μετράνε αν εκλασε καλύτερα το fujitsu ή το daikin. Εγώ ανάβω τα σώματα είμαι παλιό πασοκ.

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα με 50€ παιρνει θερμοπομπο. Ενω για κλιματιστικο θα θελει μαλλον καμια 300-500 με περαστικά αν παει σε οικονομικο μοντελο. Αν ειναι απο αυτους που το αναβουν συνολικα 30 μερες για 2-3 ωρες το χρονο δεν αξιζει θα κανει αποσβεση σε πολλα χρονια. Πχ η μανα μου εχει  κλιματιστικο που εκανε τοτε 1500€ και το αναβει 1-2 φορες το χρονο και τη βγαζει με αλογονου ή πετρελαιο /τζακι. Παροτι της εχω πει οτι ειναι πιο οικονομικο κτλ δε με πιστευει και μου ριχνει ενα γερο χεσιμο και βρισιδι.

350€ με περαστικά. Επίσης δροσίζει το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω πάντως αυτή την στιγμή στη δουλειά μου: Πολυκατοικία (κτίριο γραφείων) χωρίς μπαλκόνια, μόνο με παράθυρα. Έξω απο κάθε γραφείο κρεμασμένη στον τοίχο μια μονάδα κλιματιστικού. Με τις κλασσικές βάσεις ( "Γ") . Και απο κάτω κενό φυσικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Γιατί λέω κάτι διαφορετικό? Για φυσικό αέριο με σώματα μιλάω. Οχι για το γκάζι της κουζίνας 😭

Φυσικό αέριο με σώματα λεω

 

Σόρρυ πρόφανως δεν το κατάλαβα καλά.Πήγε το μυαλό μου στο αέριο που έχει σε σπίτια π.χ. στο Ολυμπιακό Χωριό το οποίο δεν συνδέετε με σώματα αλλά βγαίνει από αεραγωγούς στο ταβάνι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Εννοείς το 95% όλων των οικιακών κλιματιστικών ?

Το πρόβλημα δεν είναι αν μπορεί να μπει στο κενό. ΜΠΟΡΕΙ και ακριβώς στο χείλος της αβύσσου. Το θέμα είναι αν μπορεί πως και που θα "πατήσει" ο τεχνικός για να το βάλει εκεί ο τεχνικός και πόσο ευκολη θα είναι η πρόσβαση αν χρειαστεί πχ για λόγους συντήρησης/επιδόρθωσης. 

Ναι, εννοώ το 95% των κλιματιστικών σπιτιών και γραφείων!

Επίσης είπα: "Αν είναι όντως αδύνατο λόγω επικινδυνότητας και μη πρόσβασης για συντήρηση/επισκευή...", αλλά  μάλλον κουράστηκες να διαβάσεις παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ναι, εννοώ το 95% των κλιματιστικών σπιτιών και γραφείων!

Επίσης είπα: "Αν είναι όντως αδύνατο λόγω επικινδυνότητας και μη πρόσβασης για συντήρηση/επισκευή...", αλλά  μάλλον κουράστηκες να διαβάσεις παρακάτω!

Δεν κατάλαβες σε τι σε "ειρωνευτηκα"

και εγώ έχω δει αυτοκίνητα με 4 ρόδες ... αλήθεια , έχω δει, το πιστεύεις ή όχι ...

τι άλλο θα σκεφτούν οι κερατάδες!

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagos789 είπε

Επι του θεματος,εγω συστηνω θερμοπομπο.Ιδανικη λυση για κρεβατοκαμαρα.

 

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα με 50€ παιρνει θερμοπομπο.

να λειτουργεί με κέρματα όμως για να ξέρετε τι πληρώνετε ,αλλιώς θα κοστίσει παραπάνω και απο αγορά κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Το αέριο μένει?Το αέριο?Που το κλείνεις και σε 3 λεπτά το σπίτι πιάνει εξωτερική θερμοκρασία?

Το μόνο που μένει είναι η ζέστη του καλοριφέρ.Μπαίνει air-condition παντού ρώτα έναν τεχνικό.

εγω φιλε μου ζωντας καταστασεις απο καλοριφερ με πετρελαιο μετα σε air-condtion και μετα σε αεριο στο ιδιο ακριβως σπιτι (ωστε να μην επιρρεαζει το γεγονος οτι αν αλλαξεις σπιτι μπορει να ειναι μαπα η μονωση ή να ειναι εκτεθειμενο το σπιτι) και παιρνοντας στο καινουργιο σπιτι πλεον με ενεργειακο τζακι + δυο ολοκαινουργια καλα aircondition

Το πετρελαιο ηταν μια χαρα αλλα εκαιγε απιστευτα,τα aircondition τα παλια μας ξεπαγιασε οποτε το γυρισαμε στο αεριο οπου πλεον κυκλοφορουσα με σορτσακι,στο επομενο σπιτι παλι με αεριο κυκλοφορουσα με σορτσακι δεκεμβρη να χιονιζει εξω(με παλι φυσιολογικο μηνιαιο κοστος).

Και στο καινουργιο σπιτι με τα aircondition το διβδομαδο φετος που εκανε παγωνιες τα aircondition βαρουσαν 24 ωρες ασταματητα και το τζακι απο τις 8 μεχρι τις 12 το βραδυ το σπιτι δεν καταφερε να ξεπερασει τους 19 βαθμους ουτε το μεσημερι.

Συν το εξτρα συν του αεριου ζεστο νερο νον στοπ

λεγοντας ολα αυτα μεγαλυτερη σημασια νομιζω εχει η μονωση αλλα αν δεν ειναι καλη (να χανεις απο κουφωματα και να εχεις απωλειες απο τοιχους) φανταζομαι οτι δεν ειναι κατι που μπορεις ευκολα και φθηνα να φτιαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisxkar είπε

εγω φιλε μου ζωντας καταστασεις απο καλοριφερ με πετρελαιο μετα σε air-condtion και μετα σε αεριο στο ιδιο ακριβως σπιτι (ωστε να μην επιρρεαζει το γεγονος οτι αν αλλαξεις σπιτι μπορει να ειναι μαπα η μονωση ή να ειναι εκτεθειμενο το σπιτι) και παιρνοντας στο καινουργιο σπιτι πλεον με ενεργειακο τζακι + δυο ολοκαινουργια καλα aircondition

Το πετρελαιο ηταν μια χαρα αλλα εκαιγε απιστευτα,τα aircondition τα παλια μας ξεπαγιασε οποτε το γυρισαμε στο αεριο οπου πλεον κυκλοφορουσα με σορτσακι,στο επομενο σπιτι παλι με αεριο κυκλοφορουσα με σορτσακι δεκεμβρη να χιονιζει εξω(με παλι φυσιολογικο μηνιαιο κοστος).

Και στο καινουργιο σπιτι με τα aircondition το διβδομαδο φετος που εκανε παγωνιες τα aircondition βαρουσαν 24 ωρες ασταματητα και το τζακι απο τις 8 μεχρι τις 12 το βραδυ το σπιτι δεν καταφερε να ξεπερασει τους 19 βαθμους ουτε το μεσημερι.

Συν το εξτρα συν του αεριου ζεστο νερο νον στοπ

λεγοντας ολα αυτα μεγαλυτερη σημασια νομιζω εχει η μονωση αλλα αν δεν ειναι καλη (να χανεις απο κουφωματα και να εχεις απωλειες απο τοιχους) φανταζομαι οτι δεν ειναι κατι που μπορεις ευκολα και φθηνα να φτιαξεις

Ο επιτοίχιος λεβητας αεριου μπορει για πλακα να βγαλει 30kw ενω για κλιματιστικα θες πολλα για να φτασεις αυτο το νουμερο ποσο μαλλον οταν στα κρυα πεφτει πολυ η απόδοση ενω το αεριο επηρεαζεται  λιγοτερο κυριως στην οικονομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...