Προς το περιεχόμενο

Άποψη για θέρμανση...


mariariw22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό με βοηθήσατε με τις απόψεις σας σε διάφορα θέματα που αφορούσαν την ανακαίνιση του σπιτιού μου. Έρχομαι λοιπόν να ζητήσω ξανά τα φώτα σας. Το σπιτί έχει κλιματιστικό inverter, το οποίο ζεσταίνει ικανοποιητικότατα σαλόνι-κουζίνα. Για να ζεσταίνει όμως αυτούς τους χώρους ικανοποιητικότατα αναγκάζομαι να κλείνω την πόρτα της κρεβατοκάμαρας, ώστε να συγκεντρώνεται η ζέστη στα κύρια μέρη του σπίτιου(μιας κ τον χειμώνα κοιμάμαι στο σαλόνι για να είμαι ζεστά). Θέλω τώρα όμως να κάνω κάτι και στην κρεβατοκάμαρα, ώστε να είναι ζεστά και εκεί. 1η σκέψη να βάλω aircondition, αλλά το βρίσκω σκούρο μιας και έχει παράθυρο που δεν οδηγεί σε μπαλκόνι, αλλά σε κενό χώρο μεγάλου ύψους(άρα δεν μπορεί να ακουμπήσει κάπου η μονάδα του κλιματιστικού). Καμιά άλλη ιδέα, οικονομική ας πούμε για ζέστη υπάρχει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

 δεν οδηγεί σε μπαλκόνι, αλλά σε κενό χώρο μεγάλου ύψους(άρα δεν μπορεί να ακουμπήσει κάπου η μονάδα του κλιματιστικού). Καμιά άλλη ιδέα, οικονομική ας πούμε για ζέστη υπάρχει;;;

Ρώτα κάποιον εγκαταστάτη κλιματιστικών, ίσως να υπάρχει τρόπος. Έχω δει κλιματιστικά να τοποθετούνται με βάσεις/γωνίες που στερεώνονται στον τοίχο.

Αν είναι όντως αδύνατο λόγω επικινδυνότητας και μη πρόσβασης για συντήρηση/επισκευή, τότε ή θα αφήνεις την πόρτα ανοιχτή να ζεσταίνεται η κρεματοκάμαρα και θα βάλεις  στο σαλόνι-κουζίνα ή μεγαλύτερο κλιματιστικό ή ένα ακόμη.

Αλλη λύση είναι ο κονβέκτορας, όχι ιδιαίτερα οικονομική από άποψη κατανάλωσης, αλλά δεν θα λειτουργεί συνέχεια αν η πόρτα παραμένει ανοιχτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, mariariw22 said:

άρα δεν μπορεί να ακουμπήσει κάπου η μονάδα του κλιματιστικού

Γιατί να ακουμπήσει κάπου? 

Όπως ήδη είπαν το κρεμάς στον τοίχο κανονικά. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόμπα πελλετ έχεις σκεφτεί; Δυστυχώς δεν έχω εγώ προσωπικά για να σε δώσω περισσότερες πληροφορίες αλλά έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια ειδικά για ένα δωμάτιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Κλιματισμός η φθηνότερη λύση από ολες

 

 Η φθηνότερη λύση για θέρμανση είναι το αέριο. Και πραγματική ζέστη που μένει. Όλα τα υπόλοιπα εκτός αερίου και πετρελαίου για όσους βάζουν είναι πάντα ακριβότερα. Αυτά πάντα με σωστή μελέτη και συντήρηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

 Η φθηνότερη λύση για θέρμανση είναι το αέριο. Και πραγματική ζέστη που μένει. Όλα τα υπόλοιπα εκτός αερίου και πετρελαίου για όσους βάζουν είναι πάντα ακριβότερα. Αυτά πάντα με σωστή μελέτη και συντήρηση. 

Το αέριο μένει?Το αέριο?Που το κλείνεις και σε 3 λεπτά το σπίτι πιάνει εξωτερική θερμοκρασία?

Το μόνο που μένει είναι η ζέστη του καλοριφέρ.Μπαίνει air-condition παντού ρώτα έναν τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Η φθηνότερη λύση για θέρμανση είναι το αέριο.

Αν το κλέβεις απ'το σωλήνα, ναι. :P

Εάν κοιτάς το φτηνότερο, υπάρχει μόνο air-condition ή αντλία θερμότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό με βοηθήσατε με τις απόψεις σας σε διάφορα θέματα που αφορούσαν την ανακαίνιση του σπιτιού μου. Έρχομαι λοιπόν να ζητήσω ξανά τα φώτα σας. Το σπιτί έχει κλιματιστικό inverter, το οποίο ζεσταίνει ικανοποιητικότατα σαλόνι-κουζίνα. Για να ζεσταίνει όμως αυτούς τους χώρους ικανοποιητικότατα αναγκάζομαι να κλείνω την πόρτα της κρεβατοκάμαρας, ώστε να συγκεντρώνεται η ζέστη στα κύρια μέρη του σπίτιου(μιας κ τον χειμώνα κοιμάμαι στο σαλόνι για να είμαι ζεστά). Θέλω τώρα όμως να κάνω κάτι και στην κρεβατοκάμαρα, ώστε να είναι ζεστά και εκεί. 1η σκέψη να βάλω aircondition, αλλά το βρίσκω σκούρο μιας και έχει παράθυρο που δεν οδηγεί σε μπαλκόνι, αλλά σε κενό χώρο μεγάλου ύψους(άρα δεν μπορεί να ακουμπήσει κάπου η μονάδα του κλιματιστικού). Καμιά άλλη ιδέα, οικονομική ας πούμε για ζέστη υπάρχει;;;

Το πιο οικονομικο ειναι να βαλεις ενα εξτρα κλιματιστικο. Ολα τα αλλα θα εχουν μεγαλο κοστος ή/και μερεμετια.

4 ώρες πριν, jimis_vts είπε

 Η φθηνότερη λύση για θέρμανση είναι το αέριο. Και πραγματική ζέστη που μένει. Όλα τα υπόλοιπα εκτός αερίου και πετρελαίου για όσους βάζουν είναι πάντα ακριβότερα. Αυτά πάντα με σωστή μελέτη και συντήρηση. 

Μη τα λες αυτα εδώ γιατι ειναι φανατικοι με κλιματιστικά. Ακομα και σε -40 θα σου πουν οτι ειναι πιο οικονομικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ακομα και σε -40 θα σου πουν οτι ειναι πιο οικονομικο.

Θερμοκρασίες που παρατηρούνται πολύ συχνά στα ελληνικά αστικά κέντρα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Haldol είπε

Θερμοκρασίες που παρατηρούνται πολύ συχνά στα ελληνικά αστικά κέντρα. :P

Δε διαφωνω για αστικά κεντρα, που ξερω και περιπτωσεις χωρις κανενα μεσο θερμανσης ειναι καλά! (να ειναι αναμεσα σε θερμαινόμενα διαμερισματα πχ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό με βοηθήσατε με τις απόψεις σας σε διάφορα θέματα που αφορούσαν την ανακαίνιση του σπιτιού μου. Έρχομαι λοιπόν να ζητήσω ξανά τα φώτα σας. Το σπιτί έχει κλιματιστικό inverter, το οποίο ζεσταίνει ικανοποιητικότατα σαλόνι-κουζίνα. Για να ζεσταίνει όμως αυτούς τους χώρους ικανοποιητικότατα αναγκάζομαι να κλείνω την πόρτα της κρεβατοκάμαρας, ώστε να συγκεντρώνεται η ζέστη στα κύρια μέρη του σπίτιου(μιας κ τον χειμώνα κοιμάμαι στο σαλόνι για να είμαι ζεστά). Θέλω τώρα όμως να κάνω κάτι και στην κρεβατοκάμαρα, ώστε να είναι ζεστά και εκεί. 1η σκέψη να βάλω aircondition, αλλά το βρίσκω σκούρο μιας και έχει παράθυρο που δεν οδηγεί σε μπαλκόνι, αλλά σε κενό χώρο μεγάλου ύψους(άρα δεν μπορεί να ακουμπήσει κάπου η μονάδα του κλιματιστικού). Καμιά άλλη ιδέα, οικονομική ας πούμε για ζέστη υπάρχει;;;

Αν απορρίπτεις το κλιματιστικό για τον όποιο άλλο λόγο τότε οκ. Το υπογραμμισμένο όμως δεν είναι λόγος, εκτός αν έχεις φέρει ήδη τεχνικό και σου είπε ότι δεν γίνεται. Ακόμα όμως και τότε, φέρνεις άλλους 2-3 να σου πούνε τη γνώμη τους.  Καλοί τεχνικοί (στον κάθε χώρο) μπορούν να δώσουν λύσεις σε προβλήματα που δεν φτάνει το μυαλό ή οι φυσικές δυνατότητες των υπολοίπων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις! Δεν έχω φέρει τεχνικό, θα το κάνω από Σεπτέμβριο. Απλά κάποιος εργάτης της ανακαίνισης είπε ότι δύσκολα θα μπει κλιματιστικό καθώς πως θα βγαίνει ο τεχνικός έξω χωρίς μπαλκόνι. Θα ρωτήσω όμως σίγουρα μετά τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει γινει πολυ την μοδας η αντλια θερμοτητας τα τελευταια χρονια και μου εχουν πει οτι ειναι καλη και οικονομικη με την προυποθεση οτι θα κανεις και ενδοδαπεδια αν δεν κανεις ενδοδαπεδια μου ειπαν πως το κοστος εκτοξευεται και δεν αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...