Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, NickTG είπε

Με την εταιρεία τη συμφέρει να αγοράζουν περισσότερα παιχνίδια όχι να παίζουν περισσότερο χρόνο το ίδιο. 

Ενώ αυτό που λες πιθανότατα είναι το σωστό, αναρωτιέμαι αν μήπως στην πράξη οι Ιάπωνες αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο σε ένα παιχνίδι, δίνουν και περισσότερα χρήματα σε microtransactions, αναπληρώνοντας και ίσως ξεπερνώντας έτσι τη διαφορά 10,7 με 5,9 που έχουν στις ετήσιες αγορές παιχνιδιών.

Όχι ότι έχει τρομερή σημασία για εμάς, αλλά κουβέντα να γίνεται μιας και μου πέρασε από το μυαλό με αυτό που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 minutes ago, stevenfins said:

Ενώ αυτό που λες πιθανότατα είναι το σωστό, αναρωτιέμαι αν μήπως στην πράξη οι Ιάπωνες αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο σε ένα παιχνίδι, δίνουν και περισσότερα χρήματα σε microtransactions, αναπληρώνοντας και ίσως ξεπερνώντας έτσι τη διαφορά 10,7 με 5,9 που έχουν στις ετήσιες αγορές παιχνιδιών.

Όχι ότι έχει τρομερή σημασία για εμάς, αλλά κουβέντα να γίνεται μιας και μου πέρασε από το μυαλό με αυτό που ανέφερες.

Ανάλογα το παιχνίδι ναι θα μπορούσε εύκολα να ισχύει και αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Για εμένα αυτό είναι κανονική εκμετάλλευση.

Αλλά το θέμα είναι ότι μια τέτοια κίνηση μπορεί να της γυρίσει μπούμερανγκ έτσι.

Ναι θα τις γυρίσουν την πλατη οι καταναλωτές και    θα μείνουν στα ράφια τα ps5 πλέον με 50€ παραπάνω 🤣

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Δεν σε αναγκαζουν να το αγορασεις. 

Ε πες τα !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω δυο λόγια για το πως αντιλαμβάνομαι την όλη υπόθεση με το 50αρικο.

Δεν υπήρξε ούτε και πρόκειται να υπάρξει ποτέ η λεγόμενη "καταναλωτική συνείδηση", είναι σχήμα οξύμορο θα έλεγα. Η έννοια του καταναλωτισμού είναι κενή απο κάθε μορφή ηθικής, και έχει να κάνει σχέση αποκλειστικά και μόνο με την αγοραστική δύναμη του καθενός. Κάποιοι αγοράζανε υπερκοστολογημένες κάρτες γραφικών ένα χρόνο και τώρα και πληρώνανε υπεραξίες της τάξης των 200 και 300 ευρώ παραπάνω, στο 50αρικο του PS5  θα κολλήσουν; Και δεν είναι και υποχρεωμένοι να κολλήσουν, ούτε παραβιάζουν κάποια ηθική αρχή, τα χουν, τα σκάνε, αγοράζουν, πάπαλα. Ελεύθερη βούληση έχουν και κάνουν συνειδητά την επιλογή τους. Δεν είναι συνδικάτο οι καταναλωτές, ούτε ποτέ μπορούν να "δεθούν" απο κάποια κοινώς συμφωνημένη καταναλωτική κουλτούρα για να σκέπτονται ότι αυτή μου η επιλογή θα επηρεάσει αρνητικά τον "σύντροφο καταναλωτή" που έλεγε και ο αείμνηστος Πανούσης. Και εδώ ήμασταν σε αυτό το φόρουμ και δίναμε αγώνα ενάντια στους scalpers. Και; Κάποιοι απλά αγοράζανε και θα αγοράζουν. Απλά αυτό που θα πρέπει να μας ανησυχεί, είναι ότι αυτή η συμπεριφορά μπορεί και να επεκταθεί σε όλα τα επίπεδα της πολιτικής και κοινωνικής ζωής, και αν αύριο μεθαύριο υπάρξει κάποιο σοβαρό πρόβλημα π.χ. διατροφικής επάρκειας ή λειψυδρίας, αυτά τα άτομα θα λειτουργήσουν στο ίδιο μοτίβο απλώς γιατί...μπορούν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Και στα 700 να πάει το PS5, πάλι θα ξεπουλάει..Φαίνεται και από τα bundles που στοιχίζουν τόσο και φεύγουν αέρας.

Αέρας; Παντού βρίσκεις bundles πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billie13 είπε

Αέρας; Παντού βρίσκεις bundles πλέον.

Τα βρίσκεις σήμερα και αύριο δεν υπάρχουν. Ειδικά σε αλυσίδες που προτιμούν οι περισσότεροι λόγω επέκτασης στην εγγύηση. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι η αυξηση τιμης αλλα και το υφισταμενο που ισχυει με τα bundles μπορει να μην επηρεασει πολλους πχ εδω μεσα. Αλλα για παραδειγμα κανενας φιλος μου δεν παιζει παιχνιδια και παλαιοτερα σε ερωτηση μου αν θα επαιρναν κονσολα νεας γενιας στο παιδι τους μου ελεγαν ολοι 'τρελος εισαι 500 ευρω'? 

Το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο για εναν τετοιο γονιο που δεν ασχολειται με το χομπι να σκασει πλεον 600-700 κατοσταρικα για να παιζει το πιτσιρικι. Η καποιος που παιζει αραια και που στο τελειως χαλαρο μου φαινεται απιθανο να δωσει τοσα. Μιλαμε παντα για μεσο εισοδημα στην καλυτερη. 

Ο χρονος θα δειξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να λεμε εδω περα, οι νομοι της οικονομιας (οι θεμελιωδεις, βασικοι και ....προφανείς) υποδεικνύουν 2 πράγματα. 

Αύξηση ζήτησης σε σχέση με την προσφορά (που εδώ τείνει στο άπειρο η ζήτηση)= Αύξηση τιμής

Αύξηση κόστους(παραγωγής,διανομής,προωθησης)=Αύξηση τιμής 

Δεν υπάρχει καμια κακιΑΑ Sony, απλά θέλει και μπορεί να αυξήσει την τιμή..Η MS δε θέλει.Απλά τα πράγματα.

Δεν μπορούμε να την κατηγορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...