Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, mtifosi said:

Ξέρεις τι κοινό έχουν η Sony με την apple όμως , σου προσφέρουν κάτι που δεν μπορείς να το βρεις άλλου και αυτό φαίνεται και από το μερίδιο αγοράς που έχουν

Τι πουλάει η Sony που δεν μπορεί να βρει κάποιος στον ανταγωνισμό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Τι πουλάει η Sony που δεν μπορεί να βρει κάποιος στον ανταγωνισμό;

κινηματογραφική εμπειρία με καλό σενάριο τις περισσότερες φορές σε story driven παιχνίδια τα οποία σε αρκετό κόσμο προκαλούν δέσιμο με τους χαρακτήρες

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sndev said:

κινηματογραφική εμπειρία με καλό σενάριο τις περισσότερες φορές σε story driven παιχνίδια τα οποία σε αρκετό κόσμο προκαλούν δέσιμο με τους χαρακτήρες

Άρα exclusives, τίποτα περισσότερο από αυτό από τον ανταγωνισμό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Άρα exclusives, τίποτα περισσότερο από αυτό από τον ανταγωνισμό

μα για παιχνίδια μιλάμε , τι να προσφέρει? είναι σαν να λεμέ για την πλειονότητα των αγοραστών xbox τι έχει  εκτός απο gamepass  το οποίο είναι υπηρεσία.

Μακάρι να υπήρχε στο συγκεκριμένο είδος παρόμοιο επίπεδο και απο 3τες εταιρίες ώστε να μην της είναι αρκετό λόγο πληθώρας επίλογων   

το θεμα που μονοπωλεί είναι η αύξηση της τιμής κ θα ξεφύγουμε ,δε  θέλω να αναλύσω περισσότερο το σκεπτικό μου γτ θα κλειδωθεί. 

προσωπικά πιστεύω οτι η αύξηση δε θα σταματήσει τις οποίες πωλήσεις. αυτος που εχει σκοπο να το πάρει θα το πάρει. Δε του κανει διαφορα το 50αρι.  Να τη πάρουν πίσω δε το θεωρώ οτι είναι εφικτό. θέλω να ελπίζω όμως οτι θα κάνουν "προσφορές" σε states of play black friday Χριστούγεννα κτλ τύπου 480 ε και να δείτε πως θα ξεχαστεί σε κανα χρόνο το κάποτε έκανε 500 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το μεριδιο αγορας των 2 δεν ειναι καθολου "κοινο". Το μεν ps πουλαει περισσοτερο, η δε apple εχει μικροτερο μεριδιο αγορας (4η δεν ειναι στην θεση?) 

Ναι εννοώ εκεί που παίρνει μέρος η apple λόγω τιμής . Δεν μπορώ να συγκρίνω iPhone για παράδειγμα με entry level Android . Το ps και το Xbox είναι σε παραπλήσια κατηγορίας τιμής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελεύθερη αγορά έχουμε. Όποιος θέλει αγοράζει PS5, όποιος θέλει Xbox, όποιος θέλει Nintento. Δεν έβαλε κανείς στο κεφάλι κανενός όπλο και να τον αναγκάσει να αγοράσει κάτι με το ζόρι. Όποιος λέει ότι δεν θα πάρει PS5 επειδή αυξήθηκε η τιμή του 50€ δεν θα αγόραζε ούτε και αν κατέβαινε 50€. Απλά υπάρχουν αρκετοί "επαγγελματίες" κλαψιάρηδες......

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sndev είπε

μα για παιχνίδια μιλάμε , τι να προσφέρει? είναι σαν να λεμέ για την πλειονότητα των αγοραστών xbox τι έχει  εκτός απο gamepass  το οποίο είναι υπηρεσία.

Μακάρι να υπήρχε στο συγκεκριμένο είδος παρόμοιο επίπεδο και απο 3τες εταιρίες ώστε να μην της είναι αρκετό λόγο πληθώρας επίλογων   

το θεμα που μονοπωλεί είναι η αύξηση της τιμής κ θα ξεφύγουμε ,δε  θέλω να αναλύσω περισσότερο το σκεπτικό μου γτ θα κλειδωθεί. 

προσωπικά πιστεύω οτι η αύξηση δε θα σταματήσει τις οποίες πωλήσεις. αυτος που εχει σκοπο να το πάρει θα το πάρει. Δε του κανει διαφορα το 50αρι.  Να τη πάρουν πίσω δε το θεωρώ οτι είναι εφικτό. θέλω να ελπίζω όμως οτι θα κάνουν "προσφορές" σε states of play black friday Χριστούγεννα κτλ τύπου 480 ε και να δείτε πως θα ξεχαστεί σε κανα χρόνο το κάποτε έκανε 500 

με την αυξηση να μπαινει σε ισχυ απο Οκτωβριο, βρισκω πααααααρα πολυ απιθανο να δουμε black friday deal στα 480-500 την βασικη κονσολα. Οποιοδηποτε deal θα βρεθει εκεινη την περιοδο, λογικα θα ειναι σε bundle. η βασικη ομως, δυσκολα να πεσει σε τετοια νουμερα, λιγες εβδομαδες μετα την αυξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

με την αυξηση να μπαινει σε ισχυ απο Οκτωβριο, βρισκω πααααααρα πολυ απιθανο να δουμε black friday deal στα 480-500 την βασικη κονσολα. Οποιοδηποτε deal θα βρεθει εκεινη την περιοδο, λογικα θα ειναι σε bundle. η βασικη ομως, δυσκολα να πεσει σε τετοια νουμερα, λιγες εβδομαδες μετα την αυξηση.

ναι φυσικά. Δε μιλάω για τώρα αύριο μεθαύριο αλλά σε βάθος μηνών , αν το κάνει άμεσα θα είναι κ άσχημο για σούσουρα να κοιτά κολοντουμπες δε πουλάνε κ μπλα μπλα. Αν το συνδυάσει κ με κανα pro την ίδια εκεινη  περίοδο θα κρατήσει ψηλα κ τη τιμη ενος pro μοντέλου κ δημιουργει κ "hype" έπεσε η τιμη του Ps5 (κουραφεξαλα) .

anyway απλα σκεπτικό μου είναι πως θα μπορούσε να το σκέπτεται marketistika   και γιαυτο να είναι τόσο θρασείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα ναι, μιλαμε τοτε για βαθος τουλαχιστον ενα χρονου μεχρι να δουμε εκπτωσεις στο βασικο μοντελο. ισως τοτε βγει κ κανα lite edition. αλλα με τα προβληματα που εχουν ακομα στην παραγωγη, νομιζω ουτε lite, ουτε pro θα δουμε πολυ συντομα.


το προβλημα ειναι γενικο. εδω μιλουσα με αντιπροσωπο της Siemens για ειδη κουζινας και εχουν 4-6 μηνες waiting list για φουρνους, ψυγεια κλπ. Τρελα θεματα στο production. Και μου ελεγε κιολας οτι κανουν διαφορα μοντελα τους dumb down. Δλδ μοντελο που ειχε smart λειτουργιες, πλεον το κυκλοφορουν διχως αυτες για να μπορεσουν να το κυκλοφορίσουν και να μην ειναι σε delay 12 μηνες. Αν ακομα κ τετοιες εταιριες εχουν τοσο χοντρα θεματα, δεν εχω πολλες ελπιδες για βελτιωσεις.


Α και το κερασακι; UK σημερα ανακοινωσαν 80% αυξηση τιμων σε αεριο/ηλεκτρικο για περιοδο 1 Οκτωβριου μεχρι 31 Δεκεμβριου 2022. Απο 1 Ιανουαριου, περιμενουν νεα αυξηση, η οποια αυτη τη στιγμη πιστευουν οτι θα ειναι αλλο ενα 80-100% πανω.
λδ για σπιτι που σημερα εδινε πχ 300λιρες το μηνα, αυριο θα δινει 540 και τον γεναρη θα δινει 972-1080.
Αν παει ετσι ο χειμωνας παντου, θα δουμε τρελες αυξησεις σε ολα τα μετωπα. 
Kαι ενα τελευταιο για να παθει εμφραγμα ο μεσος Ελληνας: Τιμη Νες Καφε στο σουπερμαρκετ Αγγλια - 7λιρες για 300γρ. https://www.sainsburys.co.uk/gol-ui/product/nescafé-original-instant-coffee-300g  

Θα νερωνουμε τον φραπε μεχρι το χρωμα να γινει τερμα καθαρο 🤣

Τα λεω αυτα γιατι το 50αρι που εσκασε τωρα, πιθανα να ανεβει κ αλλο αν συνεχισει ετσι η κατασταση.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί αυξάνει την τιμή του ps5 η Sony?
 

Δεν καταλαβαίνει ότι αυτούς τους δύσκολους καιρούς κάνοντας κάτι τέτοιο το μόνο που κάνει είναι απλά να βάζει τρικλοποδιά στον εαυτό της ειδικά τη στιγμή που το αντίπαλο δέος δεν θα αυξήσει την τιμή της κονσόλας τους.

Δεν θέλω να πω κάτι άλλο για να μην αρχίσω vs.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για αύξηση τιμής κλπ από Sony , και τα γραφόμενα εδω.

παντως σύμφωνα με παρακάτω εγώ δεν βλέπω ανεβασμένη τιμή από τη Sony ….

https://www.skroutz.gr/s/23600384/Sony-PlayStation-5.html?from=best_sellers_tag

https://www.plaisio.gr/search?query=Ps5&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον το λες για πλάκα γιατί στα λινκ που ποσταρες ήδη είναι τρομερά ανεβασμένες οι τιμές.

Και αυτό γιατί όταν κυκλοφόρησε το ps5 η ίδια η Sony είχε δηλώσει τιμές

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimpsar είπε

Διαβάζω για αύξηση τιμής κλπ από Sony , και τα γραφόμενα εδω.

παντως σύμφωνα με παρακάτω εγώ δεν βλέπω ανεβασμένη τιμή από τη Sony ….

https://www.skroutz.gr/s/23600384/Sony-PlayStation-5.html?from=best_sellers_tag

https://www.plaisio.gr/search?query=Ps5&page=1

Άμα ξαναδείς σκέτο PS5 στα 499, σφύρα μου. Τα skroutzoμαγαζα πουλάνε ήδη με καπέλο γιατί δεν είναι επίσημοι sellers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...