Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα «επαναπροσδιορίσει» τα smartwatches στο MWC event στις 28 Ιουνίου


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NickKavourdiris είπε

Όποιος δεν θέλει Google, πάει σε microg.

google maps -> here wego

gmail -> protonmail

play store -> aurora store

google photos -> simple galery

Ουδείς αναντικατάστατος.

Δεν πρόκειται περί σπηλιάς, πρόκειται περί privacy. Καλύτερα σπηλιά, παρά φάτσα κάρτα όλα σε βιτρίνα.

Το πρώτον mail θέλει πληρωμή. Αν δεν πληρώσεις εχεις ουσιαστικά μια εφαρμογή που οι περισσοτερες λειτουργιες δεν είναι διαθεσιμες. Το Here ειναι καλό alternative αλλά μέχρι εκει. Alternative. Simple Gallery δεν εχει καμία σχεση με το Photos. To Aurora Store αν θυμαμαι καλα δεν εχει αγορες με πληρωμη. Και ακομα και αν ειχες, σιγα μην δώσω τα στοιχεια της καρτας μου σε εναν ακυρο developer. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

...

Το πόσο καταπληκτικό είναι το διαπίστωσε χτες η μισή Ευρώπη.

...

Έχεις κάποια πληροφορία γιαυτό;

Επεξ/σία από evagelos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, alex1_kgr είπε

Ελπίζω το watch 3 μου να πάρει το update όπως αναφέρθηκε από τη samsung!

Μακάρι, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα το κάνει. Για να δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, pchrono είπε

Μακάρι, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα το κάνει. Για να δούμε....

Η samsung είπε θα συνεχίσει να υποστηρίζει τα τωρινά ρολόγια για ακόμα 3 χρόνια ( με tizen). Δεν θα αναβαθμιστούν στο νέο wear os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petasis είπε

Καλά όλα αυτά, αλλά κάπου το android έχει απλώσει πολύ τα ποδαράκια του πέρα από το πάπλωμα, και θέλουν κόψιμο.

Αναφέρομαι στο χθεσινό γεγονός, που εκατομμύρια συσκευές σταμάτησαν να λειτουργούν επειδή της κάπνισε της κάθε google.

Τι δουλειά έχει το τηλέφωνό μου να επικοινωνεί τόσο συχνά με την google, και να μπορεί η google επειδή δεν απάντησε να καταστρέφει την λειτουργικότητα της συσκευής; Τα google services δεν είναι δικαιολογία (δεν τα χρησιμοποιώ κιόλας - άντε να κάνω 1 αναζήτηση στο δίμηνο). Οπότε, γιατί μπλοκαρίστηκε το τηλέφωνο;

Κάπου βέβαια είμαι σίγουρος ότι θα έρθει το μάζεμα για όλους, και θα ξεκινήσει από την ΕΕ. Είναι θέμα δημοκρατίας...

Φυσικά, θα προτιμούσα να επικρατήσει τελικά στο ρολόγια λογισμικό άλλης εταιρίας (ας είναι το τίζεν) και να μην είναι και εκεί η google. Οπότε δεν την λες και καλή εξέλιξη την συγχώνευση...

έβγαλε fix σχεδόν αμέσως.

και δεν κράσαρε η συσκευή αλλά το google service.

πας ρυθμίσεις-->εφαρμογές-->google--> διαγραφή ενημερώσεων και βγάζει update το store.

το κάνεις και είσαι οκ.

στο δικό μου δεν έκανε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Το πρώτον mail θέλει πληρωμή.

Λάθος.

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Αν δεν πληρώσεις εχεις ουσιαστικά μια εφαρμογή που οι περισσοτερες λειτουργιες δεν είναι διαθεσιμες.

 

Αυτές που χρειάζεται ένας χρήστης, είναι διαθέσιμες και χωρίς πληρωμή.

Κι εκτός αυτού, υπάρχουν πολλά εναλλακτικά του gmail, οπότε ας μην ξεφεύγουμε απ' το point.

 

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

Το Here ειναι καλό alternative αλλά μέχρι εκει.

Μέχρι εκεί, για σενα. Για εμένα και πολλούς άλλους είναι ότι ακριβώς χρειάζομαι, χωρίς παραπάνω περιττά "features".

 

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

Alternative. Simple Gallery δεν εχει καμία σχεση με το Photos.

Αν μιλάς για cloud photo syncing, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Έχω την ασφαλή τοπική αποθήκευση στον homeNAS μου.

 

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

To Aurora Store αν θυμαμαι καλα δεν εχει αγορες με πληρωμη.

Ισχύει. Έχει όμως τη δυνατότητα να κατεβάζει και να εγκαθιστά εφαρμογές απευθείας από το ίδιο μέρος όπου τις τραβάει και το google play.

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

Και ακομα και αν ειχες, σιγα μην δώσω τα στοιχεια της καρτας μου σε εναν ακυρο developer. 

Φαίνεται η άγνοια σου όταν αναφέρεσαι σε "άκυρους developers". Δεν πρέπει να έχεις ιδέα από open source. Δεν πειράζει.

Μπορείς να σχολιάσεις κάτι άλλο, που να μη σε εκθέτει τόσο :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις άσχετες παρατηρήσεις:
- "Έρχεται η κάθε Google". Λέμε "Έρχεται η κάθε Yiamamoto". Όχι η "κάθε Google". Σαν να μιλάς για ποδόσφαιρο και να λες "Έρχεται ο κάθε Ροναλντίνιο".

- Τα NAS δεν είναι backup.

- Προσωπικά, όλες αυτές οι "εναλλακτικές εφαρμογές" μου θυμίζουν vegan μπριζόλα που "Είναι ίδια όπως η μοσχαρίσια". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Επίσης, αυτό που σας λένε κάτι, και νομίζεται ότι θα κάνετε το δάσκαλο για να πείτε του άλλου ότι είναι άσχετο, δεν πετυχαίνει, είναι κουραστικό, δεν προσθέτει στην κουβέντα, και εντέλει φανερώνει τις δικές σου ανασφάλειες.

Περίεργη λίγο η φάση βέβαια να αναφέρεσαι σε ανασφάλειες άλλου ενώ φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις υπηρεσίες που χρησιμοποιεί όλος ο πλανήτης και κάνουν τη ζωή όλων ευκολότερη..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, unforgiven είπε

- Τα NAS δεν είναι backup.

Είναι backup η αποστολή των προσωπικών σου αρχείων σε τρίτους servers, σε άγνωστη τοποθεσία;

14 λεπτά πριν, unforgiven είπε

- Προσωπικά, όλες αυτές οι "εναλλακτικές εφαρμογές" μου θυμίζουν vegan μπριζόλα που "Είναι ίδια όπως η μοσχαρίσια". 

Οι εφαρμογές της google είναι state-of-the-art δηλαδή και όλα τα άλλα vegan-ισμοί; Το άκουσα κι αυτό...

Ο fanboy-σμος στα καλύτερά του :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα μείνω εντός θέματος και θα παραθέσω ένα άρθρο που γράφτηκε την πρωταπριλιά του 2016 κάπου σε κάποιο blog, όταν ακόμα το λειτουργικό λεγόταν android wear, Όποιος έχει κουράγιο το διαβάζει.

Quote

Η Samsung επιστρέφει στο android wear με 3G/LTE smartwatch (πρωταπριλιάτικη άποψη)

Quote
Quote
Samsung-logo.png
Καλό μήνα φίλες και φίλοι. Σήμερα είναι η μέρα που το interenet γεμίζει με ψέματα, καλό θα είναι λοιπόν να είστε λίγο πιο επιφυλακτικοί σε αυτά που θα διαβάσετε. Τις υπόλοιπες μέρες δηλαδή διαβάζουμε μόνο αλήθειες; Σίγουρα όχι, αλλά εκεί ο καθένας θα πρέπει να βασιστεί στην δική του κρίση και να αποφασίσει τι θα διαβάζει και τι όχι στο χάος του διαδικτύου. Να σας πω την αλήθεια τη βαριέμαι κάπως την πρωταπριλιά. Ειδικά στον χώρο της τεχνολογίας, λίγο ενημερωμένος να είσαι και το ψέμα κάνει μπαμ από μακριά. Πιο πολύ γίνεται για να γίνεται, και αυτό μερικές φορές γίνεται κουραστικό. Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα φυσικά, είτε από ειδησεογραφικά sites είτε από τις ίδιες τις εταιρείες του χώρου, με έξυπνα άρθρα ή με χιουμοριστικές παρουσιάσεις προϊόντων.  Γιατί λοιπόν μας κουράζεις με ένα ακόμα πρωταπριλιάτικο θα αναρωτιέστε; Η Πρωταπριλιά είναι απλά η αφορμή για κάτι που με απασχολεί κατά καιρούς και φαντάζομαι απασχολεί και όλους όσους ασχολούνται με με τις φορετές συσκευές. Θα δούμε ποτέ ξανά android wear συσκευή από τη Samsung;
 
gear_key_image_1.png
 
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η Samsung ήταν από τους πρώτους κατασκευαστές, μαζί την LG και τη Motorola, που παρουσίασαν android wear smartwatch. Το Gear Live ανακοινώθηκε στο Google I/O του 2014, και είναι κατά κοινή ομολογία η android wear συσκευή που συζητήθηκε λιγότερο από όλες τις άλλες. Όχι, δεν του έλειπε κάτι, τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής ήταν παρόμοια με τις συσκευές της LG και της Motorola, αλλά και τις υπόλοιπες που θα ακολουθούσαν στη συνέχεια. Γιατί λοιπόν δεν "περπάτησε"; Ένας λόγος είναι ότι γενικά το android wear δεν έκανε και το καλύτερο ξεκίνημα, με τους καταναλωτές να είχαν μεγαλύτερες προσδοκίες, από αυτό που τελικά έδωσε η Google στην πρώτη έκδοση του λειτουργικού. Ο άλλος λόγος είναι ακόμα πιο απλός. Ούτε η ίδια η Samsung δεν ασχολήθηκε καθόλου με τη συσκευή. Γιατί να το κάνει άλλωστε, αφού είχε να προωθήσει συσκευές με το δικό της λειτουργικό, το Tizen, αρχικά τα Gear 2 και Gear 2 Neo, στη συνέχεια το Gear S και τώρα φυσικά το Gear S2. Η αλήθεια είναι ότι οι πρώτες γενιές των Tizen smartwatch, ήταν πιο προικισμένες τεχνολογικά (βλέπε ηχείο, κάμερα, υπέρυθρες, και στη συνέχεια υποστήριξη SIM) σε σχέση με το "φτωχό' τότε android wear. 
Δεν είναι λοιπόν καθόλου παράλογο που η Samsung έδωσε έμφαση στο Tizen, παρεμερίζοντας το android wear. Πέραν όμως των τεχνικών χαρακτηριστικών, η Samsung θέλει να προωθήσει το δικό της λειτουργικό για ένα ακόμα λόγο. Εκτός από τα κέρδη που προέρχονται από τις πωλήσεις των συσκευών, υπάρχουν και τα κέρδη από τις εφαρμογές, και με το Tizen η Samsung έχει το δικό της store, ενώ στο android wear τα κέρδη από τις πωλήσεις εφαρμογών καταλήγουν φυσικά στη Google. Δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα, καθώς όλα αυτά έχουν και ένα κόστος για τη Samsung. Το Tizen, εκτός από μερικές "πληρωμένες" συμμαχίες, δεν έχει καταφέρει να προσελκύσει developers για να εμπλουτίσει το δικό της store με τις εφαρμογές που θα βρούμε στο στρατόπεδο του android wear, και μάλιστα όπως είναι τα πράγματα αυτή τη στιγμή, δύσκολα θα το καταφέρει και στο μέλλον.
Το android wear, έστω και στη μορφή που βρίσκεται τώρα, έχει αρχίσει να γίνεται η προφανής επιλογή όλων των κατασκευαστών που θέλουν να ασχοληθούν με το χώρο των wearables. Για το τι λείπει από το android wear είναι μια άλλη υπόθεση, που αν ξεκινήσω να γράφω σήμερα ένα άρθρο, ίσως να καταφέρω να το τελειώσω μέχρι το επόμενο Google Ι/O. Για τους κατασκευαστές όμως είναι ένα έτοιμο λειτουργικό, που δεν χρειάζεται να σπαταλήσουν πόρους για την ανάπτυξη του, και το μόνο που έχουν ουσιαστικά να κάνουν είναι να παρουσιάσουν μια συσκευή με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της επιλογής τους και φυσικά ωραία εμφάνιση. 
Γιατί λοιπόν η Samsung απέχει από το android wear. Είναι ικανοποιημένη από την πορεία των Tizen συσκευών της αγορά που δεν την ενδιαφέρει να ασχοληθεί ξανά με το λειτουργικό της Google; Είναι η καθιέρωση του Tizen απλά ένα πείσμα ή ένα στοίχημα, που ο κορεάτης κατασκευαστής έχει βαλθεί να το κερδίσει με κάθε κόστος; Δυστυχώς δεν είμαστε οικονομικοί αναλυτές, και ούτε μας ενδιαφέρει να γίνουμε ποτέ, για να σας απαντήσουμε. Στα μάτια μου το εγχείρημα του Tizen δεν μοιάζει να έχει πετύχει αυτό που μπορεί να κάνει πραγματικά η Samsung. Αντίθετα μια συσκευή με android wear, τώρα που το λειτουργικό της Google έχει φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο, με την τεχνογνωσία που έχει η Samsung στο χώρο, αλλά και το πολύ δυνατό brand, δείχνει ότι μπορεί να είναι η συσκευή που θα διαλύσει τον ανταγωνισμό, και όταν λέμε ανταγωνισμό, εννοούμε τις υπόλοιπες android wear συσκευές.
Τα πράγματα στο χώρο της τεχνολογίας τρέχουν πολύ γρήγορα και εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα καταγράφουμε και που και που να λέμε την άποψη μας. Ποιος ξέρει, ίσως αυτό που γράφουμε ως ψέμα σήμερα σε λίγο καιρό να είναι πραγματικότητα.
 
Καλό μήνα!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickKavourdiris είπε

Είναι backup η αποστολή των προσωπικών σου αρχείων σε τρίτους servers, σε άγνωστη τοποθεσία;

Ναι. Αν σε ενδιαφέρει η ιδιωτικότητά σου, μπορείς να τα κλειδώσεις με 1000 τρόπους. 

 

1 ώρα πριν, NickKavourdiris είπε

Οι εφαρμογές της google είναι state-of-the-art δηλαδή και όλα τα άλλα vegan-ισμοί; Το άκουσα κι αυτό...

Strawman fallacy. Ψάξε το. Δεν πιάνει. 
Δεν είπα πως είναι state of the art. Έγραψα πως οι υπόλοιπες είναι υποκατάστατα, με ένα σωρό περιορισμούς και ελλείψεις. Αν σου αρέσουν, χρησιμοποίησέ τες. Δύσκολα θα πείσεις όμως πως το 90% των υπολοίπων κάνει λάθος. Ή πως η αλεσμένη σόγια έχει γεύση μοσχαριού.  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Real deal οι εφαρμογες της γκουγκλ που ειναι μια εταιρια που οτιδηποτε σχεδιαζει το κανει με στοχο τα δεδομενα των χρηστων.. τοτε οι εφαρμογες της Απλ τι ειναι; Υποκαταστατο κι αυτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Ναι. Αν σε ενδιαφέρει η ιδιωτικότητά σου, μπορείς να τα κλειδώσεις με 1000 τρόπους. 

Το κάνω στον homeNAS μου, που σαφώς θεωρείται backup, με πολλαπλούς δίσκους, disk encryption, ups και τα σχετικά. Σε linux πάντα.

Όποιος θέλει, ας τα στέλνει σε τρίτους servers.

39 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Strawman fallacy. Ψάξε το. Δεν πιάνει. 
Δεν είπα πως είναι state of the art. Έγραψα πως οι υπόλοιπες είναι υποκατάστατα, με ένα σωρό περιορισμούς και ελλείψεις. Αν σου αρέσουν, χρησιμοποίησέ τες. Δύσκολα θα πείσεις όμως πως το 90% των υπολοίπων κάνει λάθος. Ή πως η αλεσμένη σόγια έχει γεύση μοσχαριού.  

Αν θεωρείς μοσχαρίσια μπριζόλα τα google apps, με γεια σου, με χαρά σου.

Το τι πιστεύει η μάζα, ποσώς με ενδιαφέρει και δεν με καίει να πείσω κανέναν.

Υπάρχει λόγος που δεν χρησιμοποιώ  google εφαρμογές και δεν είναι γιατί δεν μου αρέσει το "μοσχαρίσιο κρέας", ούτε λατρεύω τη "σόγια".

Και μην είσαι σίγουρος ότι οποιαδήποτε μη google εφαρμογή, υπολειτουργεί ή υπολείπεται features.

Δεν συνεχίζω τη συζήτηση, γιατί δεν έχει και νόημα.

Κατέθεσα την άποψή μου στο κομμάτι που ειπώθηκε πως χωρίς gapps, δεν υπάρχει λειτουργικότητα και όποιος δεν τα χρησιμοποιεί, ζει σε σπηλιές και άλλα τέτοια γραφικά.

Καλό είναι να ακούγεται και η διαφορετική άποψη γιατί κάποιος που δεν γνωρίζει, θα το πιστέψει κι όλας ότι χωρίς google apps, δεν γίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές συσκευες, τα καλύτερα smartwatches με Android. 

Ελπίζω Παντως να μη μου γυαλίσει κάποιο καινούριο γιατί έχω παρει ενα καρο λουράκια για το 42αρι που έχω κι ειναι λόγος να με κρατάει ακόμα σ αυτο γμτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...