Προς το περιεχόμενο

Διαρροή αποκαλύπτει πως η OnePlus ζήτησε από τους υπαλλήλους της να μην απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με το λειτουργικό σύστημα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, konandrio είπε

Για πάρτε κανένα oneplus 9 pro, να το πληρώσετε και 1000ρικακι, να βαράτε το κεφάλι σας στον τοίχο.
'Είχα να νιώσω θύμα σε αγορά κινητού από εποχή samsung s8+ , ευτυχώς το πήρα από  bangood στο 700ρι.
Αρε huawei μακάρι να τα καταφέρεις και να συνεχίσεις να τους γλεντάς.

Αυτο έχω, το πήρα πριν 2 μήνες 750€ απο Αμαζον με αποφορολογηση και ερχομαι απο galaxy s10+. Με το galaxy s10 μετα απο 1 χρόνο βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο, με το Oneplus είμαι υπερευχαριστημενος. Εσυ με ποια λογική λες οτι θα επρεπε να βαράω το κεφάλι μου? Οσο αφορά την τιμή, δε ξέρω γιατι η Samsung με ενα λειτουργικό που λαγκαρει και μετα απο μερικα upgrades πρεπει να αγοράσεις καινουργιο κινητό, μπορεί να ξεκινάει με 1200-1300€ και η Oneplus που έχει αντίστοιχες επιδόσεις, οθόνη, κάμερα και λειτουργικό που δε κολλάει δε μπορεί να ξεκινάει με 1000€. Οποιος έχει πιασει oneplus δε μπορει ευκολα να πιασει αλλο android. Η ταχυτητα του, το smoothness, τo καθαρό λειτουργικό. Ταχύτητα φόρτισης... είναι αστεια η ταχυτητα... και με τον fast charger στην τιμη. Ειλικρινα δε καταλαβαίνω καν με ποια λογική γραφεις. Η huawei δυστυχως επεσε θύμα εμπορικού πολέμου, σε 2-3 χρόνια ίσως επανέλθει. Θα ήθελα πολύ να δω και το καινουργιο pixel καποια στιγμή που φαίνεται εξαιρετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sm4rt είπε

Αυτο έχω, το πήρα πριν 2 μήνες 750€ απο Αμαζον με αποφορολογηση και ερχομαι απο galaxy s10+. Με το galaxy s10 μετα απο 1 χρόνο βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο, με το Oneplus είμαι υπερευχαριστημενος. Εσυ με ποια λογική λες οτι θα επρεπε να βαράω το κεφάλι μου? Οσο αφορά την τιμή, δε ξέρω γιατι η Samsung με ενα λειτουργικό που λαγκαρει και μετα απο μερικα upgrades πρεπει να αγοράσεις καινουργιο κινητό, μπορεί να ξεκινάει με 1200-1300€ και η Oneplus που έχει αντίστοιχες επιδόσεις, οθόνη, κάμερα και λειτουργικό που δε κολλάει δε μπορεί να ξεκινάει με 1000€. Οποιος έχει πιασει oneplus δε μπορει ευκολα να πιασει αλλο android. Η ταχυτητα του, το smoothness, τo καθαρό λειτουργικό. Ταχύτητα φόρτισης... είναι αστεια η ταχυτητα... και με τον fast charger στην τιμη. Ειλικρινα δε καταλαβαίνω καν με ποια λογική γραφεις. Η huawei δυστυχως επεσε θύμα εμπορικού πολέμου, σε 2-3 χρόνια ίσως επανέλθει. Θα ήθελα πολύ να δω και το καινουργιο pixel καποια στιγμή που φαίνεται εξαιρετικο

Γιατί μόνο στην τιμή είναι είναι flagship
Κακή αυτονομία , μέτρια camera, υπερθερμάνσεις, προβλήματα με ειδοποιήσεις, lag συχνά σε browser και εφαρμογές, γενικά αρκετά προβλήματα σε λογισμικό, 30% 5G ποιο αργό σε σχέση με άλλα τηλ ...
Από s21 ultra απέχει πολύ, πάρα πολύ.

8 λεπτά πριν, Waiss είπε

Pixel και άσε τους κινεζοκορεάτικους κουβάδες να κάνουν τις κινεζιές τους.

Στο pixel 6 pro ελπίζω, μακάρι... κατάντησε μονόδρομος σαμυ και ιος.
Ποιότητα θέλω και δεν με νοιάζει η καταγωγή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, konandrio είπε

Γιατί μόνο στην τιμή είναι είναι flagship
Κακή αυτονομία , μέτρια camera, υπερθερμάνσεις, προβλήματα με ειδοποιήσεις, lag συχνά σε browser και εφαρμογές, γενικά αρκετά προβλήματα σε λογισμικό, 30% 5G ποιο αργό σε σχέση με άλλα τηλ ...
Από s21 ultra απέχει πολύ, πάρα πολύ.

Στο pixel 6 pro ελπίζω, μακάρι... κατάντησε μονόδρομος σαμυ και ιος.
Ποιότητα θέλω και δεν με νοιάζει η καταγωγή του.

Πάω στοίχημα φίλε ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ Oneplusστα χεράκια σου. Όσα λές απλώς δεν ισχύουν

My 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, konandrio είπε

Αυτή που έκανε αυτούς που την δοκίμασαν  (ειδικά τα PRO  μοντέλα) να την εκτιμάνε και να μην βρίσκουν λόγο να δοκιμάσουν άλλη εταιρία.
Aυτονομία , κάμερα , λογισμικό... P40 pro πάνω από  1 χρόνο κινητό και κοιτάει κατάματα σε πολλούς τομείς  μέχρι s21 ultra, αυτή που αν πας από p40 pro σε 1+ 9 pro, θα νομίζεις ότι πήγες 3 χρόνια  πίσω σε P20 pro 
Αυτή που επειδή άρχισε να ανεβαίνει με φόρα φοβήθηκαν και της έκοψαν τα φτερά.
 

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι ο μονόφθαλμος πάντα θα βασιλεύει στους τυφλούς… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick pap είπε

Πάω στοίχημα φίλε ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ Oneplus στα χεράκια σου. Όσα λές απλώς δεν ισχύουν

 

Συμφωνώ, η κάμερα του είναι σε ολα τα reviews απο τις καλύτερες που κυκλοφορούν, η αυτονομία του οκ, μου βγάζει τη μέρα με αρκετα τηλέφωνα πολυ browsing και λιγο gaming, ισως μπορούσε να ναι λιγο καλύτερη, αλλά όταν απο το 15% κυριολεκτικα σε 4 λεπτα στη φορτιση φτανει το 45% ενώ το s21 δε μπορεί ουτε το oneplus 8T να ανταγωνιστει... τοτε τι να την κάνω τη μιση ωρα παραπάνω αυτονομία που προσφέρει το s21... Το κομμάτι της υπερθέρμανσης ήταν μονο στο 1ο μήνα που κυκλοφόρησε, το οποίο λύθηκε με firmware update. Ωστόσο το s21 ανεβάζει λιγότερη θερμοκρασία γενικά συγκριτικα απο το Oneplus. 

Αλλα σε γενικές γραμμές είναι μια εταιρεία με ελάχιστη διαφήμιση που κάθε χρόνο διπλασιάζει τις πωλήσεις της. Κάτι θα κάνει καλά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι υπερθέρμανση δεν είναι πρόβλημα των OnePlus 9/9 Pro, αλλά των Snapdragon 888. Και η Τσαόμι με το Mi11 είχε προβλήματα όπου διαβάσαμε μέχρι και αναφορές για καμμένες μητρικές σε κάποια Mi11. Έριξαν τις επιδόσεις με software update και πλέον δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες. Δεν ξέρω εάν έκαναν το ίδιο και στα OnePlus. Αξίζει όμως να χάσεις σε επιδόσεις για έναν 888;

Δεν ξέρω πόσο καλή η κακή είναι η αυτονομία στο 9 Pro, μιας και την OnePlus την έχω αφήσει πίσω μου από το 7 Pro. Σε ποια ναυαρχίδα όμως εχει κάποιος σήμερα κορυφαία αυτονομία; Και όταν λέω κορυφαία, εννοώ ισάξια τουλάχιστον με mid rangers; Κανένας! Βλέπω που γράφουν ορισμένοι για Huawei, αλλά κανείς δεν αναφέρει το πόσο επιθετικό ram management έχουν τα Huawei, όπως κι όλα τα κινέζικα, που βοηθάει πολύ στην αυτονομία αλλά κλείνει αβέρτα apps στο παρασκήνιο.

Μετά διαβάζω για το "κορυφαίο" One UI, από κάτι άλλους, αλλά κι αυτοί δεν μας λένε τίποτα για τα lags και stutters στην εφαρμογή της κάμερας των S21 Ultra, που μετά από έξι μήνες θυμήθηκε η Samsung να κοιτάξει και λύσει το ζήτημα. Το παραδέχθηκε η Samsung το πρόβλημα αλλά οι κάτοχοι της συσκευής δεν το έβλεπαν τάχα. Πώς να το δουν άλλωστε με τα 1400αρια που έσκασαν. Δεν συμφέρει :lol: Καλό και βελτιωμένο το One UI, αλλά έχει λίγο δρόμο ακόμα μπροστά της η Samsung.

Τελος η OnePlus δυστυχώς έχασε το παιχνίδι όπως το βλέπω. Η πρωτιά που είχε στα updates, ακόμα και στα προηγούμενης χρονιάς μοντέλα της, που ακόμα κι αυτά αναβαθμίζονταν πριν απ'όλων των άλλων εταιρειών, τελείωσε. Τα τρία major Android πλέον τα δίνουν και η Samsung, πιθανόν και η Sony. Η Google πάντα το έκανε. Την έφτασαν και σε αυτό. Επομένως μόνο με το κορυφαίο hardware και ένα Oxygen OS που δεν είναι όπως πριν λίγο καιρό, με συνεχόμενα updates μόνο για bug fixes, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο.

11 ώρες πριν, konandrio είπε

Γιατί μόνο στην τιμή είναι είναι flagship
Κακή αυτονομία , μέτρια camera, υπερθερμάνσεις, προβλήματα με ειδοποιήσεις, lag συχνά σε browser και εφαρμογές, γενικά αρκετά προβλήματα σε λογισμικό, 30% 5G ποιο αργό σε σχέση με άλλα τηλ ...
Από s21 ultra απέχει πολύ, πάρα πολύ.

Στο pixel 6 pro ελπίζω, μακάρι... κατάντησε μονόδρομος σαμυ και ιος.
Ποιότητα θέλω και δεν με νοιάζει η καταγωγή του.

Εγώ δεν βλέπω κάποιον μονόδρομο. Αγοράζεις κάτι μόνο όταν χρειάζεται και δεν αλλάζεις τις συσκευές σαν τα πουκάμισα. 

Όσο για την καταγωγή, παίζει μεγάλο ρόλο. Γιατί μέσα στην ποιότητα συμπεριλαμβάνεται και το S/W. Αν είναι να έχεις στα χαρτιά κορυφαίο H/W και μέσα στην συσκευή ΜΙΑΟΥΙ OS και Τσιν Τσαν Τσον OS, που είναι και καρααντιγραφές άλλων λειτουργικών, μιλάμε για μετριότητα κι όχι ποιότητα.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick pap είπε

Πάω στοίχημα φίλε ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ Oneplusστα χεράκια σου. Όσα λές απλώς δεν ισχύουν

My 2 cents

Τι ακριβώς δεν ισχύει;

Το έχω δύο μήνες, ήθελα να αποφύγω Sam, ήθελα να αποφύγω iOS, ήθελα να δοκιμάσω flagship της OnePlus, έχει όλα τα προβλήματα που ανέφερα, μπες στο official site και διάβασε, δεν έχω κέρδος από καμία, τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά δεν μου λένε τίποτα, οι συγκρίσεις μου είναι τα χέρια μου και τα μάτια μου και όχι αυτά που διαβάζω από δω και από κει. Τα κινητά τα λιώνω λόγω δουλειάς, είναι ένα καλό κινητό και μέχρι εκεί, δεν είναι το τούμπανο που σερβίρουν.

Χθες έκανα install εφαρμογές και δεν της εμφάνιζε καν στο μενού, για κάποιο λόγο σταμάτησε να έχει ειδοποιήσεις από το συναγερμό μου,  Gmail εφαρμογή δεν δουλεύει καν ειδοποιήσεις push, συγχρονισμός calendar google περίπατο και αυτό, η γρήγορη φόρτιση καλή αλλά δεν είμαι με ένα fast charger στην τσέπη και μέρα δεν βγάζω, θήκες στο κινητό μου δεν βάζω ποτέ, συχνά έχω ένα σομπάκι στα χέρια μου ειδικά αν ανοίξω camera, camera zoom ανύπαρκτο και άθλιο, για να έχω ένα widget καιρού με σωστό sync έχω φάει την ταλαιπωρία της ζωής μου.

Έχω περάσει όλα τα flagship, δεν είμαι κολλημένος με κανένα, η OnePlus ήταν midrange και αυτό παρέμεινε.

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Waiss είπε

Pixel και άσε τους κινεζοκορεάτικους κουβάδες να κάνουν τις κινεζιές τους.

Τι έγινε vaios έφαγες μπαν και επέστρεψες με νέο νικ? 

Τα γέλια κράτα τα για τον εαυτό σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konandrio είπε

Τι ακριβώς δεν ισχύει;

Το έχω δύο μήνες, ήθελα να αποφύγω Sam, ήθελα να αποφύγω iOS, ήθελα να δοκιμάσω flagship της OnePlus, έχει όλα τα προβλήματα που ανέφερα, μπες στο official site και διάβασε, δεν έχω κέρδος από καμία, τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά δεν μου λένε τίποτα, οι συγκρίσεις μου είναι τα χέρια μου και τα μάτια μου και όχι αυτά που διαβάζω από δω και από κει. Τα κινητά τα λιώνω λόγω δουλειάς, είναι ένα καλό κινητό και μέχρι εκεί, δεν είναι το τούμπανο που σερβίρουν.

Χθες έκανα install εφαρμογές και δεν της εμφάνιζε καν στο μενού, για κάποιο λόγο σταμάτησε να έχει ειδοποιήσεις από το συναγερμό μου,  Gmail εφαρμογή δεν δουλεύει καν ειδοποιήσεις push, συγχρονισμός calendar google περίπατο και αυτό, η γρήγορη φόρτιση καλή αλλά δεν είμαι με ένα fast charger στην τσέπη και μέρα δεν βγάζω, θήκες στο κινητό μου δεν βάζω ποτέ, συχνά έχω ένα σομπάκι στα χέρια μου ειδικά αν ανοίξω camera, camera zoom ανύπαρκτο και άθλιο, για να έχω ένα widget καιρού με σωστό sync έχω φάει την ταλαιπωρία της ζωής μου.

Έχω περάσει όλα τα flagship, δεν είμαι κολλημένος με κανένα, η OnePlus ήταν midrange και αυτό παρέμεινε.

 

Εμένα το OnePlus 8 pro μόνο μέτρια αυτονομία έχει από αυτά που είπες, και για την κάμερα υπάρχουν αντικειμενικά reviews.

5g ταχύτητες δεν ξέρω, γιατί δεν με νοιάζει και τόσο, αξιοπρεπείς είναι(όπου πιάνει) για non-mm wave.

Απ'το s21 ultra το OnePlus 9 pro απέχει και σε τιμή αρκετά μην ξεχνάς.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sm4rt είπε

Συμφωνώ, η κάμερα του είναι σε ολα τα reviews απο τις καλύτερες που κυκλοφορούν, η αυτονομία του οκ, μου βγάζει τη μέρα με αρκετα τηλέφωνα πολυ browsing και λιγο gaming, ισως μπορούσε να ναι λιγο καλύτερη, αλλά όταν απο το 15% κυριολεκτικα σε 4 λεπτα στη φορτιση φτανει το 45% ενώ το s21 δε μπορεί ουτε το oneplus 8T να ανταγωνιστει... τοτε τι να την κάνω τη μιση ωρα παραπάνω αυτονομία που προσφέρει το s21... Το κομμάτι της υπερθέρμανσης ήταν μονο στο 1ο μήνα που κυκλοφόρησε, το οποίο λύθηκε με firmware update. Ωστόσο το s21 ανεβάζει λιγότερη θερμοκρασία γενικά συγκριτικα απο το Oneplus. 

Αλλα σε γενικές γραμμές είναι μια εταιρεία με ελάχιστη διαφήμιση που κάθε χρόνο διπλασιάζει τις πωλήσεις της. Κάτι θα κάνει καλά

Ποια reviews φίλε μου ;
Αυτά που κατά 99% έχουν να κάνουν με συμφέροντα;

Είναι μια καλή αρχή το 9 pro για να καταφέρει να γίνει από του χρόνου flagship ειδικά αν συνεργαστεί σε λογισμικό με hassebland και διορθώσει όλα αυτά τα χαζά, η συσκευή μπορεί να είναι καλή για κάποιον που παίζει φιδάκι, για απαιτητικό χρήστη δεν είναι. Έλα να βάλουμε το p40 pro να φορτίσει 15 λεπτά που μπορεί να βγάλεις όλη τη μέρα και έλα να βάλουμε και το 9 pro, έλα να συγκρίνουμε κάμερες, σταθερότητα λογισμικού με διαχείριση πόρων όπως θες εσύ και να ακούει αυτά που θες εσύ ( για κάποιον που έγραψε για kill) Έχει σοβαρό θέμα υπερθέρμανσης ακόμα , άνοιξε για 1 λεπτό την κάμερα και μετά περίμενε καμιά ώρα μήπως και κρυώσει. Δεν είναι τυχαίο το κράξιμο που της ρίχνουν οι παλιοί χρήστες της, ούτε ότι το βρίσκεις κάτω από 700, ούτε ότι δεν πρόλαβε να κυκλοφορήσει και βγαίνει στις αγγελίες.

Μακάρι να γίνει ανταγωνιστική και να έχουμε άλλη μια εταιρία στις επιλογές μας, μαρκετιστικα νομίζω δεν πήγε καλά , δεν ήταν σίγουρη για το άλμα της και ξενέρωσε τον κόσμο της με την οικονομική πολιτική της, έβγαζε δυνατά midrange σε καλές τιμές, αυτό που έκανε με 9 pro θα της γυρίσει boomerang, το 9 όχι pro πρέπει να είναι ότι ποιο πάτος υπάρχει σε πωλήσεις.

Φυσικά και δεν δίνεις το 8 pro για 9 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...