Προς το περιεχόμενο

Διαρροή αποκαλύπτει πως η OnePlus ζήτησε από τους υπαλλήλους της να μην απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με το λειτουργικό σύστημα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και οι ερωτήσεις αρκετές σχετικά με την ενσωμάτωση της Oppo στην OnePlus, ο CEO της δεύτερης ζήτησε από τους υπαλλήλους να κρατούν σιγή ιχθύος σχετικά με το OS των τηλεφώνων.

Πριν από λίγες ημέρες, ο Διευθύνων Σύμβουλος της OnePlus, Pete Lau, ανακοίνωσε την απόφαση της εταιρείας να ενσωματωθεί με την Oppo, κάτι που θα έχει ως αποτέλεσμα την αποτελεσματικότερη, ταχύτερη και πιο σταθερή ενημέρωση λογισμικών των smartphones για τους χρήστες της. Και παρόλο που ο CEO ανέφερε ότι η OnePlus θα συνεχίζει να λειτουργεί ανεξάρτητα, εξακολουθούν να υπάρχουν ορισμένα αναπάντητα ερωτήματα, κάποια από τα οποία περιστρέφονται γύρω από το προσαρμοσμένο Android λειτουργικό σύστημα.

Οι global εκδόσεις των OnePlus χρησιμοποιούν το OxygenOS, ενώ τα κινεζικά μοντέλα διέθεταν το HydrogenOS, προτού αυτό αντικατασταθεί από το ColorOS της Oppo. Έτσι, οι χρήστες της OnePlus ανησυχούν για μία ολική αντικατάσταση του OxygenOS από το ColorOS, ακόμη και στις global εκδόσεις, ειδικά μετά την περαιτέρω ενσωμάτωση των δύο brand.

Αν και ο CEO επιβεβαίωσε ότι το Oxygeon OS θα παραμείνει στις global εκδόσεις της OnePlus, εκτός της αγοράς της Κίνας, αντί να «καθαρίσει» περαιτέρω τον αέρα γύρω από αυτό το ερώτημα, ένα εσωτερικό σημείωμα που διέρρευσε από τον Evan Blass ενισχύει τις θεωρίες αντικατάστασης αφού αποκαλύπτει ότι η εταιρεία έχει ζητήσει από τους εργαζόμενους να μην απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με το λειτουργικό σύστημα. Μάλιστα οι εργαζόμενοι έλαβαν εντολή να δίνουν την ακόλουθη απάντηση, σε όλα αυτά τα ερωτήματα:

Προς το παρόν δεν έχουμε ενημερώσεις σχετικά με τα λειτουργικά συστήματα. Μείνετε συντονισμένοι στα επίσημα κανάλια μας.

Αυτή η διαρροή όμως φαίνεται πώς αγχώνει περισσότερο τους χρήστες αφού εάν το OxygenOS θα παραμείνει, θα έπρεπε η εταιρεία να ζητήσει από τους υπαλλήλους να δίνουν μία θετική αντί για μία αόριστη απάντηση σε ερωτήσεις που σχετίζονται με το λειτουργικό σύστημα. Όμως, εφόσον ο CEO το έχει ήδη επιβεβαιώσει, ίσως αυτό να είναι και μία λανθασμένη εσωτερική επικοινωνία.

Σε κάθε περίπτωση, το εσωτερικό σημείωμα περιλαμβάνει επίσης απαντήσεις σε ερωτήσεις σχετικά με τη σχέση της OnePlus με την Oppo, την τύχη των smartphones, τον ρόλο του CEO στη νέα οργάνωση, τη μελλοντική στρατηγική προϊόντων και πολλά άλλα.

oneplus-oppo-esoteriko-simeioma.jpg.67c854ae5c683d6892fb819e5c81c274.jpg


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν και η τωρινή μου συσκευή είναι η op 8pro και η πρώτη που έχω από op και είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τολμούσα να το πω το καλύτερο android λειτουργικό, μάλλον το επόμενο μου κινητό δεν θα είναι op, εκτός και αν μας εκπλήξει η op στο μέλλον.

Με έχουν ενοχλήσει ότι δίνει στα παλιά μοντέλα τις νέες εκδόσεις με τεράστια καθυστέρηση. Δεν είπαμε να την δώσει αμέσως. Ας την δώσει μέσα σε ένα τρίμηνο.

Επίσης με ξενέρωσε η φάση με το nord που ακόμα και 6 μήνες μετά κάνει φορμάτ μόνο του και κάνουν τους "Κινέζους". Η απάντηση στο support chat ήταν ότι πρώτη φορά ακούνε για τέτοιο πρόβλημα😄.

Και γενικά ενώ είναι δυνατό το λειτουργικό τους, αν έχεις συνηθίσει σε samsung, σου λείπουν κάποιες έξτρα λειτουργίες που βάζει η samsung. Συν ότι πλέον δίνει και αυτή 3 χρόνια ενημερώσεις και πλέον είναι και το δικό τους ui σφαιράτο.

Επίσης και αυτή η κάμερα ακόμα είναι ένα με δύο τικ κάτω από τις κορυφαίες κάμερες, αλλά η τιμή έφτασε τις κορυφαίες.

Μακάρι στο op 10 pro να δω άλλα πράγματα (μιας και το 9 θα το προσπεράσω), αλλιώς μάλλον θα ξαναγυρίσω σε samsung.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ότι έγραψα χθες στο αντίστοιχο άρθρο για την ενσωμάτωση.

Το ότι "διαβεβαίωσαν" πως το OxygenOS θα παραμείνει στις Global εκδόσεις δεν λέει τίποτα. Το βλέπω να πηγαίνει για κωλοτούμπα το πράγμα και κρίμα πραγματικά. Λίγο που έχω δουλέψει με OP8 είναι τρομερό λειτουργικό το Oxygen και κατάλαβα γιατί για πάρα πολλούς είναι βασικός λόγος αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ακριβώς ότι έγραψα χθες στο αντίστοιχο άρθρο για την ενσωμάτωση.

Το ότι "διαβεβαίωσαν" πως το OxygenOS θα παραμείνει στις Global εκδόσεις δεν λέει τίποτα. Το βλέπω να πηγαίνει για κωλοτούμπα το πράγμα και κρίμα πραγματικά. Λίγο που έχω δουλέψει με OP8 είναι τρομερό λειτουργικό το Oxygen και κατάλαβα γιατί για πάρα πολλούς είναι βασικός λόγος αγοράς.

Είναι και το ένα κλικ πιο πάνω σε ταχύτητα, πέραν του λειτουργικού, στην Ευρώπη από τα Samsung λόγω snapdragon.

Και εγώ γι'αυτούς τους λόγους πήγα σε OnePlus 8 pro.

Ελπίζω τα πράγματα να γίνουν καλύτερα και όχι χειρότερα μετά την συγχώνευση αν και έχω τις αμφιβολίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπηρξα ενας απο τους πρωτους χιλιους member της νεας για τοτε oneplus hint same name, εχω εγκαταλειψει την oneplus απο το oneplus 6 και ο λογος ειναι η εξωφρενικη τιμολογιση, ως power user μπορω να κανω install  custom rom και να ρουταρω ανετα οποτε δεν με ενδιεφερε τοσο η out of box experience αφου μπορουσα ευκολα να παρεμετροποιησω την συσκευη. με τα λεφτα που ζητα πλεον εχω παει σε xiaomi και τωρα περιμενω ενα realme gt. δυστυχως η oneplus εγινε ντιβα πολυ συντομα και ξεχασε τις ριζες της....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Είναι και το ένα κλικ πιο πάνω σε ταχύτητα, πέραν του λειτουργικού, στην Ευρώπη από τα Samsung λόγω snapdragon.

Και εγώ γι'αυτούς τους λόγους πήγα σε OnePlus 8 pro.

Ελπίζω τα πράγματα να γίνουν καλύτερα και όχι χειρότερα μετά την συγχώνευση αν και έχω τις αμφιβολίες μου.

και εγώ για το oxygen πήγα και δεν έμεινα δυσαρεστημένος. Απλά μου έλειψαν κάποια extras που είχε η samsung αλλά πάλι σε op θα πήγαινα, έτσι είχα αποφασίσει, αλλά πλέον με αυτά που βλέπω δεν ξέρω. Πάλι καλά έχω καιρό μπροστά μου μέχρι να μπω στην διαδικασία αντικατάστασης και θα κρίνω την μετάλλαξη της με την ησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Oxygen Os είναι όντως πολύ σοβαρός λόγος να πας σε Oneplus. Απλό, λιτό, όμορφο και λειτουργικότατο. Το Color Os, από την άλλη είναι ένα πολύ μέτριο interface. Αν δεν κάνουν κάτι να το αναβαθμίσουν σε κάτι καλύτερο (πχ να χρησιμοποιήσουν στοιχεία από το Oxygen Os), τότε βλέπω την Oneplus να χάνει την ανεξαρτησία της και να ενσωματώνεται πλήρως στην Oppo. 

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τετοιο. Ίσως για λόγους οικονομίας να σταματήσουν το Hydrogen Os, αλλά αν το γυρίσουν σε Color Os, τότε στα μάτια του απλού χρήστη, η Oneplus θα γίνει αόρατη. Όλοι θα κοιτούν Oneplus και θα βλέπουν Oppo ή Realme με ελαφρώς αλλαγμένο design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, for4 είπε

πάντως αν και η τωρινή μου συσκευή είναι η op 8pro και η πρώτη που έχω από op και είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τολμούσα να το πω το καλύτερο android λειτουργικό, μάλλον το επόμενο μου κινητό δεν θα είναι op, εκτός και αν μας εκπλήξει η op στο μέλλον.

Με έχουν ενοχλήσει ότι δίνει στα παλιά μοντέλα τις νέες εκδόσεις με τεράστια καθυστέρηση. Δεν είπαμε να την δώσει αμέσως. Ας την δώσει μέσα σε ένα τρίμηνο.

Επίσης με ξενέρωσε η φάση με το nord που ακόμα και 6 μήνες μετά κάνει φορμάτ μόνο του και κάνουν τους "Κινέζους". Η απάντηση στο support chat ήταν ότι πρώτη φορά ακούνε για τέτοιο πρόβλημα😄.

Και γενικά ενώ είναι δυνατό το λειτουργικό τους, αν έχεις συνηθίσει σε samsung, σου λείπουν κάποιες έξτρα λειτουργίες που βάζει η samsung. Συν ότι πλέον δίνει και αυτή 3 χρόνια ενημερώσεις και πλέον είναι και το δικό τους ui σφαιράτο.

Επίσης και αυτή η κάμερα ακόμα είναι ένα με δύο τικ κάτω από τις κορυφαίες κάμερες, αλλά η τιμή έφτασε τις κορυφαίες.

Μακάρι στο op 10 pro να δω άλλα πράγματα (μιας και το 9 θα το προσπεράσω), αλλιώς μάλλον θα ξαναγυρίσω σε samsung.

Εννοεις κελυφος....

Το πιο απροβληματιστο αυτην την στιγμη ειναι το one UI το οποιο μαλιστα αντεγραψε η one plus....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, for4 είπε

πάντως αν και η τωρινή μου συσκευή είναι η op 8pro και η πρώτη που έχω από op και είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τολμούσα να το πω το καλύτερο android λειτουργικό, μάλλον το επόμενο μου κινητό δεν θα είναι op, εκτός και αν μας εκπλήξει η op στο μέλλον.

Με έχουν ενοχλήσει ότι δίνει στα παλιά μοντέλα τις νέες εκδόσεις με τεράστια καθυστέρηση. Δεν είπαμε να την δώσει αμέσως. Ας την δώσει μέσα σε ένα τρίμηνο.

Επίσης με ξενέρωσε η φάση με το nord που ακόμα και 6 μήνες μετά κάνει φορμάτ μόνο του και κάνουν τους "Κινέζους". Η απάντηση στο support chat ήταν ότι πρώτη φορά ακούνε για τέτοιο πρόβλημα😄.

Και γενικά ενώ είναι δυνατό το λειτουργικό τους, αν έχεις συνηθίσει σε samsung, σου λείπουν κάποιες έξτρα λειτουργίες που βάζει η samsung. Συν ότι πλέον δίνει και αυτή 3 χρόνια ενημερώσεις και πλέον είναι και το δικό τους ui σφαιράτο.

Επίσης και αυτή η κάμερα ακόμα είναι ένα με δύο τικ κάτω από τις κορυφαίες κάμερες, αλλά η τιμή έφτασε τις κορυφαίες.

Μακάρι στο op 10 pro να δω άλλα πράγματα (μιας και το 9 θα το προσπεράσω), αλλιώς μάλλον θα ξαναγυρίσω σε samsung.

Τρία χρόνια ενημερώσεις OS συν 1 χρόνο security updates. Η OnePlus , δίνει μόλις δύο χρόνια ενημερώσεις OS και με μεγαλύτερη καθυστέρηση καθώς οι συσκευές τους αυξάνονται. Σε φθηνά μοντέλα τους 1 έτος ενημέρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάρτε κανένα oneplus 9 pro, να το πληρώσετε και 1000ρικακι, να βαράτε το κεφάλι σας στον τοίχο.
'Είχα να νιώσω θύμα σε αγορά κινητού από εποχή samsung s8+ , ευτυχώς το πήρα από  bangood στο 700ρι.
Αρε huawei μακάρι να τα καταφέρεις και να συνεχίσεις να τους γλεντάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, konandrio είπε

Για πάρτε κανένα oneplus 9 pro, να το πληρώσετε και 1000ρικακι, να βαράτε το κεφάλι σας στον τοίχο.
'Είχα να νιώσω θύμα σε αγορά κινητού από εποχή samsung s8+ , ευτυχώς το πήρα από  bangood στο 700ρι.
Αρε huawei μακάρι να τα καταφέρεις και να συνεχίσεις να τους γλεντάς.

Αυτή η huawei πια είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pao13 είπε

Αυτή η huawei πια είναι ?

Αυτή που έκανε αυτούς που την δοκίμασαν  (ειδικά τα PRO  μοντέλα) να την εκτιμάνε και να μην βρίσκουν λόγο να δοκιμάσουν άλλη εταιρία.
Aυτονομία , κάμερα , λογισμικό... P40 pro πάνω από  1 χρόνο κινητό και κοιτάει κατάματα σε πολλούς τομείς  μέχρι s21 ultra, αυτή που αν πας από p40 pro σε 1+ 9 pro, θα νομίζεις ότι πήγες 3 χρόνια  πίσω σε P20 pro 
Αυτή που επειδή άρχισε να ανεβαίνει με φόρα φοβήθηκαν και της έκοψαν τα φτερά.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...