Προς το περιεχόμενο

H Western Digital λέει στους χρήστες να αποσυνδέσουν άμεσα τους εξωτερικούς σκληρούς WD My Book Live από το Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, basilis_k6 said:

Υπάρχουν πληροφορίες στο internet για το πως να στίσεις το VPN https://www.asus.com/support/FAQ/1008713/.

Η Asus δεν σου δίνει DDNS, και φαντάζομαι δεν έχεις static IP στο σπίτι σου οπότε θα χρειαστείς και ένα λογαριασμό DDNS, πχ https://www.noip.com/remote-access το οποίο είναι σχετικά φτηνό (25€ το χρόνο με δυνατότητα 25 hostnames... εσένα σου χρειάζεται μόνο ένα, τα άλλα 24 hostnames μπορείς να τα "δώσεις" σε φίλους σου).

image.png.2ee63749d2df9089d752404489fed3ee.png

Καλό είναι αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία με το VPN να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου με σχετική εμπειρία. Αλλά αν έχεις υπομονή και θέληση μπορείς και μόνο σου ψάχνοντας και λίγο στο internet να το στίσεις.

ΣΗΜ... ΜΗΝ βάλεις κωδικούς στο VPN στυλ "123456pass". !

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάθετε πλάκα όταν δείτε θεωρητικά '' επαγγελματίες'' να βγάζουν κάμερες, backup μέσω ετοίμων προγραμμάτων χωρίς να θέλουν να στήσουν κάποιο vpn για να τελειώνουν και να μην χρειαστεί να δουλέψουν καμία ωρίτσα παραπάνω. Και βέβαια σχεδόν κανένας επιχειρηματίας η ιδιώτης που χρησιμοποιεί τα συστήματα αυτά δεν έχει ιδέα σχετικά με το ποσό εύκολα μπορούν να κλαπουν τα δεδομένα αυτα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

περα απο το ιντερνετ, εγω μια φορα πηρα αυτη τη σειρα book και καλα για μεγαλυτερη ασφαλεια (παντα ειχα passport). Ε ειναι ο μονος σκληρος -απο περιπου 10 που εχω με καποιους πολλα χρονια- που  χαλασε. Και δε τον χρησιμοποιουσα καν... πηρα μια μερα backups απο παλια projects και με 3-4 φορες copy paste εδω και εκει κακαρωσε αργουσε κ δεν εφτιαχνε.. Φορματ κ παλι τπτ, βαριομουν κιολας να τον παω πισω κ απλα τον πεταξα χαχα
Και εκανε κ 300 ευρω η και παραπανω δε θυμαμαι αλλα δε γα..... λολ

γενικα θα ελεγα για οσους εχουν λιγο καλυτερες ταχυτητες, να δουλευετε σε καποιου τυπου dropbox. Και απο εκει κ περα backup σε εναν ακομα σκληρο. Δεν υπαρχει πιο  safe θεωρω. Εαν χακαρουν το dropbox πχ κ τα αρχεια σου κλαπουν η χαθουν ε οκ.. νομιζω πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να σου χαλασει ενας δισκος η και οι 2 μαζι :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oλα όσα θέλω να φυλάξω, τα έχω σε έναν σκληρό δίσκο που δουλεύω συνέχεια και backup σε 2 σκληρούς δίσκους - ο ένας απλός σε ένα docking station  και ο άλλος εξωτερικός με usb. Oι δυό backup δίσκοι περιέχουν ακριβώς τα ίδια αρχεία και απαγορεύεται να βρίσκονται ταυτόχρονα σε λειτουργία. Η χρήση τους είναι για ανάκτηση ή σώσιμο αρχείων και μετά κλείσιμο και αποθήκευση σε ντουλάπι. Πρώτα ο ένας και αμέσως μετά ο άλλος. Μια φορά τον μήνα γίνεται chkdsk και στους τρεις. Η πιθανότητα να χαλάσουν και οι τρεις την ίδια μέρα είναι σχετικά ανύπαρκτη. Στο cloud δεν γίνεται να ανεβοκατεβάζω 4 terabytes που είναι τα  backup μου... για μερικά gigabytes είναι ΟΚ...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι παθων. Δυστυχώς έχω στη δουλειά μου τον WD My book live και τη συγκεκριμένη ημερομηνία χάθηκαν όλα. Και δεν είχα κάνει backup εδώ και ένα χρόνο. Την πάτησα άσχημα και περιμένω απαντήσεις από τη WD. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για την έκβαση της υπόθεσης. Είναι καταστροφική κατάσταση για όποιον την έχει ζήσει. Πλέον θα πάω σε λύση Synology με δύο σκληρούς αλλά το θέμα είναι πολύπλοκο αφού τα αρχεία που χάθηκαν αφορούν και GDPR. 🤬

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, magnan είπε

Εγώ είμαι παθων. Δυστυχώς έχω στη δουλειά μου τον WD My book live και τη συγκεκριμένη ημερομηνία χάθηκαν όλα. Και δεν είχα κάνει backup εδώ και ένα χρόνο. Την πάτησα άσχημα και περιμένω απαντήσεις από τη WD. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για την έκβαση της υπόθεσης. Είναι καταστροφική κατάσταση για όποιον την έχει ζήσει. Πλέον θα πάω σε λύση Synology με δύο σκληρούς αλλά το θέμα είναι πολύπλοκο αφού τα αρχεία που χάθηκαν αφορούν και GDPR. 🤬

Τι απαντήσεις περιμένεις και τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις για EOL προϊόν εδώ και έξι χρόνια;

Και άσε το περιστατικό ασφαλείας που πες δεν είχες τις γνώσεις και δε το περίμενες. Το ότι ο δίσκος μπορεί να χάλαγε μετά από τόσα χρόνια το ήξερες. Και θα ήσουν πάλι στην ίδια κατάσταση. Δηλαδή πρόκειται για δική σου αμέλεια.

Αν είναι τόσο σημαντικά τα δεδομένα αξιολόγησε αν θες να πας το δίσκο για ανάκτηση. Έτσι είναι, πληρώνουμε (με όλες τις έννοιες) και μαθαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, imvrios είπε

Τι απαντήσεις περιμένεις και τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις για EOL προϊόν εδώ και έξι χρόνια;

Και άσε το περιστατικό ασφαλείας που πες δεν είχες τις γνώσεις και δε το περίμενες. Το ότι ο δίσκος μπορεί να χάλαγε μετά από τόσα χρόνια το ήξερες. Και θα ήσουν πάλι στην ίδια κατάσταση. Δηλαδή πρόκειται για δική σου αμέλεια.

Αν είναι τόσο σημαντικά τα δεδομένα αξιολόγησε αν θες να πας το δίσκο για ανάκτηση. Έτσι είναι, πληρώνουμε (με όλες τις έννοιες) και μαθαίνουμε.

Ειναι δικη μου αμελεια σαφως γιατι βαρεθηκα να κανω buckup τον τελευταιο χρονο. Ειχα βολευτεί με το οτι δούλευε ρολοι και απομακρυσμένα για 5 συνεχόμενη ετη. Αυτο βέβαια δεν ειναι λόγος για να γελάει και να κοροιδεύει κάποιος με τόση μεγάλη "ήττα" του άλλου όπως κανει το μελος magaiver85 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Oxygene είπε

Βρες μόνος σου την αντίφαση

Σωστός.Σε κάνει να σκέφτεσαι διπλά τι διαβάζεις εδώ μέσα ή οπουδήποτε αλλού σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, peterako είπε

είχα κάποτε έναν εξωτερικό σκληρό. Μια μέρα μου έπεσε. Πάνε όλα όσα είχα μέσα.  

είχα δύο και όπως τράβηξα το τραπέζι για να πιάσω κάτι που έπεσε, τραβήχτηκαν τα καλώδια και έπεσαν και χάλασαν. Έκτοτε, μόνο φορητούς ή εσωτερικούς (Toshiba 4TB & WD 4TB 7200 rpms κιόλας και έχω και games εκεί..). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπου απλά σβήστηκαν τα δεδομένα χωρίς να έχει πάθει κάτι ο δίσκος, είναι απλό να γίνει ανάκτηση των δεδομένων. Πριν χρόνια, είχα κάνει κατά λάθος "delete partition" και το διόρθωσα αμέσως με norton utilities χωρίς να χάσω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, morgan21 είπε

Πω ρε γαμωτο έχω στο σπίτι μου τον σκληρό Και εγώ είναι Σεϋχέλλες τώρα. Θα πάρω αύριο το πρωινό αεροπλάνο πέντε λεπτά και ξαναγυρίζω 

Μπρρρ... Πάγωσα.

2 ώρες πριν, magnan είπε

Ειναι δικη μου αμελεια σαφως γιατι βαρεθηκα να κανω buckup τον τελευταιο χρονο. Ειχα βολευτεί με το οτι δούλευε ρολοι και απομακρυσμένα για 5 συνεχόμενη ετη. Αυτο βέβαια δεν ειναι λόγος για να γελάει και να κοροιδεύει κάποιος με τόση μεγάλη "ήττα" του άλλου όπως κανει το μελος magaiver85 

Τα λάθη και  η αμέλεια πληρώνονται ακριβά στη ζωή. Τώρα που είδες την κοροϊδία και το γέλιο, μόνο εσύ ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magnan είπε

Ειναι δικη μου αμελεια σαφως γιατι βαρεθηκα να κανω buckup τον τελευταιο χρονο. Ειχα βολευτεί με το οτι δούλευε ρολοι και απομακρυσμένα για 5 συνεχόμενη ετη. Αυτο βέβαια δεν ειναι λόγος για να γελάει και να κοροιδεύει κάποιος με τόση μεγάλη "ήττα" του άλλου όπως κανει το μελος magaiver85

Στο forum της wd για το ζήτημα γράφουν πολλοί χρήστες με ιδιαίτερες γνώσεις. Στα τελευταία μηνύματα ένας χρήστης κατάφερε να αναπαράξει την επίθεση και πόσταρε και ένα fix. Διάβασε το αλλά έχε κατά νου να μη συνδέσεις στο ρεύμα και στο δίκτυο το δίσκο σου αν πρόκειται να τον πας για ανάκτηση. Και αν τα αρχεία είναι σημαντικά θα έλεγα να μη δοκιμάσεις κάτι μόνος σου γιατί θα διαβάσεις λεπτομέρειες τι κάνει το script που καλείται από την επίθεση, μεταξύ άλλων σβήνει το partition table και προκαλεί κάποιου είδους corruption.

Αν από την άλλη αποφάσισες ότι έχασες τα δεδομένα σου, μπορείς να δοκιμάσεις τις προτάσεις τους.

https://community.wd.com/t/help-all-data-in-mybook-live-gone-and-owner-password-unknown/268111/473

Ενδιαφέρον έχει το παρακάτω (είναι επίσης από το forum τους) για τη σημασία της σωστής προστασίας δικτυακών συσκευών ειδικά όταν έχει πάψει η υποστήριξη τους:

Everyone here should keep in mind that this device is running linux from 2009… (being Debian 5.0.4) meaning literally every bug and exploit for that Kernel (and userspace) since 2009 would probably be exploitable unless WD spent tons of time patching and building their own custom kernel (for a 12 year old device).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μπρρρ... Πάγωσα.

Τα λάθη και  η αμέλεια πληρώνονται ακριβά στη ζωή. Τώρα που είδες την κοροϊδία και το γέλιο, μόνο εσύ ξέρεις.

Koίτα τις αντιδρασεις στο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα αγορασα εναν MyBook πριν καμια 12 χρονια και τα εφτυσε στα καλα καθουμενα μεσα σε 6 μηνες. Απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα με εξωτερικους σκληρους της WD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...