Προς το περιεχόμενο

H Western Digital λέει στους χρήστες να αποσυνδέσουν άμεσα τους εξωτερικούς σκληρούς WD My Book Live από το Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, manval είπε

ΜΗΝ βγάζετε live στο Internet καμία "smart" συσκευή που έχετε στο σπίτι (ή στο γραφείο), όπως NAS, κάμερες ασφαλείας και καταγραφικά, smart air conditions, smart λάμπες, και γενικά IoT,... και κυρίως ΜΗΝ χρησιμοποιείτε τις δωρεάν υπηρεσίες DDNS που δίνουν οι κατασκευαστές τον συγκεκριμένων συσκευών. Με αυτό τον τρόπο γίνεστε εύκολος στόχος των hackers.

Χρησιμοποιήστε μια συσκευή με VPN. Μπορείτε με ένα Raspberry PΙ να εγκαταστήσετε ένα OpenVPN και να έχετε πρόσβαση στις smart συσκευές σας μέσω αυτού. Το κόστος είναι πολλή μικρό και η εγκατάσταση σχετικά απλή. Δείτε τα παρακάτω:

Υπάρχουν και modem/router που έχουν ενσωματωμένη την υπηρεσία VPN. Πρόσφατα σε ένα φίλο μου που έχει Wind του αλλάξανε το modem/router με ένα ASUS DSL-N14U το οποίο έχει VPN.

Έχω Asus router με openvpn και πάνω του κουμπώνω τον nas μου και κάποιες smart συσκευές (κάμερες και smart lamps). Τι πρέπει να κάνω για να έχω πρόσβαση απτό κινητό μου σε όλες αυτές τις συσκευές με ασφάλεια όταν είμαι σε άλλη χώρα? Να έχω το vpn στο router στο on και μετά να έχω το open vpn app στο κινητό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, manval είπε

ΜΗΝ βγάζετε live στο Internet καμία "smart" συσκευή που έχετε στο σπίτι (ή στο γραφείο), όπως NAS, κάμερες ασφαλείας και καταγραφικά, smart air conditions, smart λάμπες, και γενικά IoT,... και κυρίως ΜΗΝ χρησιμοποιείτε τις δωρεάν υπηρεσίες DDNS που δίνουν οι κατασκευαστές τον συγκεκριμένων συσκευών. Με αυτό τον τρόπο γίνεστε εύκολος στόχος των hackers.

Χρησιμοποιήστε μια συσκευή με VPN. Μπορείτε με ένα Raspberry PΙ να εγκαταστήσετε ένα OpenVPN και να έχετε πρόσβαση στις smart συσκευές σας μέσω αυτού. Το κόστος είναι πολλή μικρό και η εγκατάσταση σχετικά απλή. Δείτε τα παρακάτω:

Υπάρχουν και modem/router που έχουν ενσωματωμένη την υπηρεσία VPN. Πρόσφατα σε ένα φίλο μου που έχει Wind του αλλάξανε το modem/router με ένα ASUS DSL-N14U το οποίο έχει VPN.

Να μην ειμαστε υπερβολικοι , δεν θελουν ολοι να σε χακεψουν. Επισης δεν γινεται και αυτο που λες.

Δεν ειναι υπηρεσια web hosting να μην κανω forward μια πορτα, και να βαλω VPN. Ο κοσμος παιρνει εξυπνες λαμπες και καμερες ακριβως για εναν λογο για να της βλεπει απομακρυσμενα, δηλαδη να το κοψουν; να κοψουμε και τα data στο κινητο για να μην μας παρακολουθουν;

Επισης ΔΕΝ ειναι εφικτο να βαλεις VPN σε ολα τα IoT. Mια λάμπα Nedis, ενα doorbell ολα αυτα δεν θελει πορτες forward, ειναι στο cloud της εταιρειας, δεν ανοιγεις τιποτα αρα δεν μπορει να περασει απο VPN για να εχεις ACCESS ΜΟΝΟ ΕΣΥ. Οποτε μην λεμε οτι μας κατεβει. Το μονο που θα μπορουσε να γινει ειναι να μπουν αυτες σε ξεχωριστο isolated VLAN οπότε και να μπει καποιος μεσα να μην πιασει αρχεία και τετοια.

Ναι ενα NAS που εχεις ενα webinterface στην 8080 δεν θα το βγαλω στο internet, ναι υπαρχει openVPN, επισης το dyndns με ενα απλο dns ή με μια απλη IP δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα στην ασφαλεια, και με ολους τους τροπους θα σε βρει απλα με τον εναν μπορει να κανει 5 λεπτα με τον αλλο 10. 

Το τραγικοτερο λαθος που κανουν ολοι ειναι το username/password. Εχετε την επιλογη να αλλαξετε username, βγαλτε το admin καντε το barbamitos, για password δεν το συζητω, complex απο 13 χαρακτηρες και πάνω. Να ειμαστε σοβαροι ακομα και σε brute force attack θελουν δεκαδες χρονια για να σπασουν τετοια password, δεν ειναι ολα οπως στις ταινιες.

Επεξ/σία από great
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το πιο κοινό password είναι το "password" και το "123456", για τι ασφάλεια να συζητήσουμε ?

Βεβαια στην περίπτωση της WD, δεν μιλάμε για κενό ασφαλείας, αλλά καθαρά για bug του firware το οποίο για κάποιο λόγο είτε κάνει corrupt το filesystem είτε φορμάρει τον δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Oxygene είπε

Βρες μόνος σου την αντίφαση

Εντάξει έχεις δίκιο, άστοχη διατύπωση, αλλά νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε τι εννοεί και είναι όντως έτσι. Η ανάκτηση δεδομένων από ένα χαλασμένο δίσκο είναι συνήθως πολύ ακριβή υπόθεση αλλά εξαρτάται και τι ζημιά έπαθε ο δίσκος πριν σταματήσει να δουλεύει. Η απλή πτώση δεν έχει τόσο τραγικές συνέπειες στην ακεραιότητα των δεδομένων. 

Στις 26/6/2021 στις 7:12 ΜΜ, peterako είπε

είχα κάποτε έναν εξωτερικό σκληρό. Μια μέρα μου έπεσε. Πάνε όλα όσα είχα μέσα.  

Τον κανόνα 3-2-1 σε σχέση με τα backup τον έχεις ακουστά; Δεν το λέω κακοπροαίρετα, ειλικρινά. Οποιοδήποτε δεδομένο μας ενδιαφέρει να μην το χάσουμε, πρέπει να το αποθηκεύουμε ακολουθώντας αυστηρά τον παραπάνω κανόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλές φορές και η ανάκτηση είναι χωρίς νόημα. Ανάλογα την περίπτωση βέβαια. Πχ. σε εμένα έτυχε μια φορά να χαθεί το file table (ntfs και είχαν διαγραφεί και τα δύο tables)... Tα αρχεία ήταν εκεί, απείραχτα και μπόρεσα με κάποια προγράμματα να τα ανακτήσω... Βέβαια, επειδή ήταν mp3 αρχεία, βρέθηκα με καμμια δεκαριά χιλιάδες άθιχτα mp3 αρχεία "file00001, file00002,..."... lol... Πιάσ'τ'αυγό και κούρευτο... Στον κουβά όλα, format και φτου κι απ'την αρχή... Βέβαια μετά είχα πάρει το μάθημά μου... Backup στο backup του backup - και χωρίς αναβολή "αστο μωρέ το κάνω αύριο..."...

Βέβαια, όταν πρόκειται για προσωπικά αρχεία, φωτογραφίες, βίντεο κλπ, όπου η ονομασία είναι το έλασσον, φυσικά το να τα ξαναονοματίσεις ή να τα ξαναταξινομήσεις μπορεί να είναι ακόμα κι ευχαρίστηση... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτος κανονας (απο την αρχη που δημιουργηθηκαν οι υπολογιστες) Κανε back up

Δευτερος κανονας : Βλεπε τον πρωτο κανονα...

Εγω εχω βρει λυση σε bluray δισκακια 25GB 50GB ειναι υπεραρκετος χωρος για πολλα αρχεια

αν βεβαια καποιος εχει τα terrabytes για πλακα τοτε ισως η λυση να ειναι η αποθηκευση στο WEB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

80 ευρώ τα 3 TB και 1 ή 2 docking stations - όλα μαζί 2 δίσκοι 2 stations = 200 ευρώ...

Το διπλό docking station δεν το συνιστώ, τό έχω πάρει απο φόβο γιατί εκεί μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα κι εξαφανίστηκαν τα file tables...  Mπορεί να ήταν πρόβλημα του συγκεκριμένου μοντέλου (Wavlink Commander), μπορεί της usb3 του mboard... το πρόβλημα επαναλήφθηκε 2-3 φορές σε random στιγμές - και μόνο σε αυτό το station - αλλά σε δίσκους που τους είχα βάλει δοκιμαστικά για να εντοπίσω την αιτία (με ένα φορματ οι δίσκοι ήταν σαν καινούργιοi μετα απο κάθε fat fail)... Στην ίδιια usb3 με μονό station δεν μου έβγαλε πρόβλημα τον τελευταίο χρόνο...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, soter79 είπε

Πρωτος κανονας (απο την αρχη που δημιουργηθηκαν οι υπολογιστες) Κανε back up

Δευτερος κανονας : Βλεπε τον πρωτο κανονα...

Εγω εχω βρει λυση σε bluray δισκακια 25GB 50GB ειναι υπεραρκετος χωρος για πολλα αρχεια

αν βεβαια καποιος εχει τα terrabytes για πλακα τοτε ισως η λυση να ειναι η αποθηκευση στο WEB.

bluray δισκακια?!?!?!? 2010 εσυ?

Δεν ειναι backup αυτό, που τα κρατας σπιτι; 

Επισης τα TB στο cloud δεν ειναι τοσο ακριβα οσο νομιζεις, για μενα δεν διανοειτε backup πλεον εαν δεν εχεις τουλαχιστον ενα copy σε κάποιο cloud.

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2021 στις 10:06 ΜΜ, jimex είπε

Γενικά καμιά συσκευή με firmware 6 χρόνων πριν και πολύτιμα δεδομένα δεν τη βγάζεις απευθείας στο ίντερνετ. Ιδανικά κιόλας, δεν βγάζεις απευθείας στο ίντερνετ καμιά συσκευή δίχως σοβαρό λειτουργικό σύστημα, το οποίο να μπορεί να προσφέρει κάποια βασικά επίπεδα ασφάλειας. Αλλιώς από ένα σημείο και μετά, για παλιές συσκευές υπάρχουν και αυτοματοποιημένα σκριπτάκια που ψάχνουν τυχαία ευάλωτα μηχανήματα στο ίντερνετ.

Αυτά ισχύουν για το μέσο "άσχετο" (σε θέματα ασφαλείας) αλλά παρ όλα αυτά μόνιμα απρόσεκτο χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

bluray δισκακια?!?!?!? 2010 εσυ?

Δεν ειναι backup αυτό, που τα κρατας σπιτι; 

Επισης τα TB στο cloud δεν ειναι τοσο ακριβα οσο νομιζεις, για μενα δεν διανοειτε backup πλεον εαν δεν εχεις τουλαχιστον ενα copy σε κάποιο cloud.

Το cloud δεν το θέλω γιατί κυρίως έχω φωτογραφίες και βίντεο των παιδιων μου που δεν θέλω να βρεθουν σε λάθος χέρια. Μπορεί να φαίνεται αρχαία ιστορία το δισκάκι πλέον αλλά έχει αντοχή. Επίσης το ίδιο ισχύει με τις φωτογραφίες. Εχω φωτογραφίες 80+ ετών στα χέρια μου από την οικογένεια μου, οι οποίες είναι εκτυπωμενες. Σήμερα που όλοι μας βγάζουμε μερικές χιλιάδες φωτογραφίες από το κινητο μας κάθε χρόνο ποσες τελικά εκτυπωνουμε? Η πλειονοτητα δεν εκτυπωνει καμια φωτογραφία και συνήθως αν χαθεί κλαπεί ένα κινητό πανε μαζί και οι φωτογραφίες και όλα τα υπόλοιπα. By the way 50 bluray discs verbatim των 25gb κοστίζει 30 ευρώ νομίζω ότι είναι παρα πολυ φτηνό ανά GB χωρητικότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, soter79 είπε

Το cloud δεν το θέλω γιατί κυρίως έχω φωτογραφίες και βίντεο των παιδιων μου που δεν θέλω να βρεθουν σε λάθος χέρια.

Ενώ αν σου κλέψουν το σπίτι ή το γραφείο δεν υπάρχει περίπτωση να πέσουν τα δισκάκια με τις φωτογραφίες και τα videos σε λάθος χέρια;

Μη παρεξηγηθώ, έχεις βρει μια λύση που ταιριάζει στις ανάγκες σου και καλά κάνεις και την ακολουθείς. Απλώς πρέπει να διαχωρίσουμε το backup από την ασφάλεια. Άμα φοβάσαι να μη πέσουν σε λάθος χέρια, τότε επιπλέον του backup θα πρέπει να κρυπτογραφείς και τα δεδομένα, κάτι που γίνεται είτε θες να τα αποθηκεύσεις σε δισκάκια είτε στο cloud.

Η δική σου λύση με τα δισκάκια έχει το μειονέκτημα του management. Άμα έχεις λίγα και συγκεκριμένα δεδομένα πάει κι έρχεται. Άμα έχεις TBs δεδομένων (όπως εγώ) δε συμφέρει από άποψη management και χρόνου που πρέπει να αφιερώνεις. Το δεύτερο μείον που έχεις είναι το "έλα μωρέ τώρα, έχω 100MB για backup, ας περιμένω να μαζευτούν παραπάνω να μη χαλάω δισκάκι για τόσα λίγα δεδομένα" και μέχρι το επόμενο backup να γίνει κάτι και να τα χάσεις. Και το τρίτο μείον με τα δισκάκια είναι ότι αν θες να κάνεις αναδιοργάνωση των δεδομένων που έχεις στα δισκάκια, να τα ομαδοποιήσεις αλλιώς, καταρχήν θα πρέπει να χρησιμοποιείς rewritable αλλιώς φτου κι από την αρχή και αφετέρου και rewritable να χρησιμοποιείς θα πάρει πολύ ώρα.

Προσωπικά έλυσα το θέμα μου με τη Backblaze που προσφέρει unlimited storage για 57€ το χρόνο. Και έχω και 1 δίσκο 1TB στον οποίο γράφονται αυτόματα όλα τα νέα δεδομένα και μόλις ολοκληρωθεί το upload στο cloud (γιατί αυτό παίρνει ώρα, γι' αυτό υπάρχει για το μεσοδιάστημα μέχρι το upload ο εξωτερικός σκληρός) τα σβήνω από εκεί. Και το Blackblaze κρυπτογραφεί τα πάντα τοπικά πριν τα ανεβάσει αν θες.

Και αφιερώνω ακριβώς 0 χρόνο σε management tasks.

Αλλά όπως είπα ό,τι ικανοποιεί τον καθένα. Έχουμε άλλες ανάγκες και προτιμήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα ο καθενας βρισκει τις λυσεις του. Απλα θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση επειδη στο παρελθον μας εχουν ανοιξει το σπιτι μας διαρρηκτες πηραν πολλα πραγματα αλλα οχι τα DVD . το κοστος ανα δισκακι 25gb βγαινει κοστος 0,6ευρω. Απο εκει και περα ολες οι λυσεις ειναι αρεστες

να προσθεσω οτι εγω στην περιοχη που μενω εχω προβλημα με το ιντερνετ με αποσυνδεσεις και χαμηλες ταχυτητες παρολο που εχω 100mbps εχει φτασει να ειναι εως 100mbps οταν δουλευει αμα δουλεψει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/06/2021 at 17:27, soconium said:

Έχω Asus router με openvpn και πάνω του κουμπώνω τον nas μου και κάποιες smart συσκευές (κάμερες και smart lamps). Τι πρέπει να κάνω για να έχω πρόσβαση απτό κινητό μου σε όλες αυτές τις συσκευές με ασφάλεια όταν είμαι σε άλλη χώρα? Να έχω το vpn στο router στο on και μετά να έχω το open vpn app στο κινητό μου?

Ναι. Ψάξε τις οδηγίες να δεις πώς θα το φτιάξεις.

Θα χρειαστείς όμως και DDNS αν δεν έχεις static ip. Η πιο φτυ νή και καλή λύση είναι το no-ip.com, και η asus το υποστηρίζει https://www.noip.com/support/knowledgebase/setting-ddns-asus-router/.

image.png.703dccbabb7c67441b68e60885aeeae8.png

Όταν τα σετάρεις σωστά ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις κάποιο port forward  προς τις εσωτερικές σου συσκευές (NAS, κάμερες, smart lamb). To VPN, όπως το λέει και το όνομά του, virtual private network, δημιουργεί ένα tunnel μεταξύ της WAN (public) σύνδεση πχ από το κινητό σου με την WAN (public) του σπιτιού σου. Το μόνο που χρειάζεται είναι στο OpenVPN του app στο Android να ορίσεις στο server address αντί την WAN IP του σπιτιού σου, την DDNS σύνδεση, αντί πχ 91.135.25.222 την soconium.no-ip.com. Έτσι, κάθε φορά που αλλάζει η WAN IP του σπιτιού σου το Asus router ενημερώνει το λογαριασμό σου στο no-ip.com και έτσι στο soconium.no-ip.com είναι πάντα αντιστοιχισμένο το σωστό και up to date WAN IP του σπιτιού σου.

image.png.c1e45c2946a68f0e6617e1e6a575bf7f.png

On 27/06/2021 at 19:14, great said:

Ο κοσμος παιρνει εξυπνες λαμπες και καμερες ακριβως για εναν λογο για να της βλεπει απομακρυσμενα, δηλαδη να το κοψουν; να κοψουμε και τα data στο κινητο για να μην μας παρακολουθουν;

Ή δεν κατάλαβες τι έγραψα ή δεν ξέρεις τι είναι το VPN.

  • Φαντάσου ότι ΔΕΝ είχες internet και θες απλά όταν είσαι σπίτι σου από το κινητό σου να ελέγχεις όλες τις smart συσκευές μέσω του εσωτερικού σου δικτύου... τι κάνεις? Τις σετάρεις στα app τους με την local τους IP. Σωστά?
  • Φαντάσου ΤΩΡΑ ότι έχει internet ... την μόνη πόρτα που ανοίγει είναι η UTP 1194 για το OpenVPN και δεν κάνεις καμία άλλη αλλαγή στις συνδέσεις σου στα apps. Το VPN δημιουργεί ένα virtual private network (tunnel) μεταξύ της WAN (public) σύνδεση πχ από το κινητό σου με την WAN (public) του σπιτιού σου.
On 27/06/2021 at 19:14, great said:

Επισης ΔΕΝ ειναι εφικτο να βαλεις VPN σε ολα τα IoT. Mια λάμπα Nedis, ενα doorbell ολα αυτα δεν θελει πορτες forward, ειναι στο cloud της εταιρειας, δεν ανοιγεις τιποτα αρα δεν μπορει να περασει απο VPN για να εχεις ACCESS ΜΟΝΟ ΕΣΥ. Οποτε μην λεμε οτι μας κατεβει. Το μονο που θα μπορουσε να γινει ειναι να μπουν αυτες σε ξεχωριστο isolated VLAN οπότε και να μπει καποιος μεσα να μην πιασει αρχεία και τετοια.

Δεν βάζεις VPN στα IoT... βάζεις στο router, και το router δρομολογεί την κίνηση προς τις IoT.
Η λύση του VLAN είναι πολλή πιο extreme λύση για τους απλούς χρήστες και απαιτεί Switch και smart συσκευές να υποστηρίζουν VLAN.

On 27/06/2021 at 19:14, great said:

ναι υπαρχει openVPN, επισης το dyndns με ενα απλο dns ή με μια απλη IP δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα στην ασφαλεια,

Δεν παρέχει κάποια ασφάλεια το DDNS, παρέχει ευκολία σύνδεσης με το VPN σου. To VPN παρέχει ασφάλεια γιατί κρυπτογραφεί με 2048bit την σύνδεση και τα δεδομένα που διακινείς όταν συνδέεσαι σε αυτό.

Επεξ/σία από manval
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, manval είπε

Ναι. Ψάξε τις οδηγίες να δεις πώς θα το φτιάξεις.

Θα χρειαστείς όμως και DDNS αν δεν έχεις static ip. Η πιο φτυ νή και καλή λύση είναι το no-ip.com, και η asus το υποστηρίζει https://www.noip.com/support/knowledgebase/setting-ddns-asus-router/.

image.png.703dccbabb7c67441b68e60885aeeae8.png

Όταν τα σετάρεις σωστά ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις κάποιο port forward προς τις εσωτερικές σου συσκευές (NAS, κάμερες, smart lamb). To VPN, όπως το λέει και το όνομά του, virtual private network, δημιουργεί ένα tunnel μεταξύ της WAN (public) σύνδεση πχ από το κινητό σου με την WAN (public) του σπιτιού σου. Το μόνο που χρειάζεται είναι στο OpenVPN του app στο Android να ορίσεις στο server address αντί την WAN IP του σπιτιού σου, την DDNS σύνδεση, αντί πχ 91.135.25.222 την soconium.no-ip.com. Έτσι, κάθε φορά που αλλάζει η WAN IP του σπιτιού σου το Asus router ενημερώνει το λογαριασμό σου στο no-ip.com και έτσι στο soconium.no-ip.com είναι πάντα αντιστοιχισμένο το σωστό και up to date WAN IP του σπιτιού σου.

image.png.c1e45c2946a68f0e6617e1e6a575bf7f.png

Ή δεν κατάλαβες τι έγραψα ή δεν ξέρεις τι είναι το VPN.

  • Φαντάσου ότι ΔΕΝ είχες internet και θες απλά όταν είσαι σπίτι σου από το κινητό σου να ελέγχεις όλες τις smart συσκευές μέσω του εσωτερικού σου δικτύου... τι κάνεις? Τις σετάρεις στα app τους με την local τους IP. Σωστά?
  • Φαντάσου ΤΩΡΑ ότι έχει internet ... την μόνη πόρτα που ανοίγει είναι η UTP 1194 για το OpenVPN και δεν κάνεις καμία άλλη αλλαγή στις συνδέσεις σου στα apps. Το VPN δημιουργεί ένα virtual private network (tunnel) μεταξύ της WAN (public) σύνδεση πχ από το κινητό σου με την WAN (public) του σπιτιού σου.

Δεν βάζεις VPN στα IoT... βάζεις στο router, και το router δρομολογεί την κίνηση προς τις IoT.
Η λύση του VLAN είναι πολλή πιο extreme λύση για τους απλούς χρήστες και απαιτεί Switch και smart συσκευές να υποστηρίζουν VLAN.

Δεν παρέχει κάποια ασφάλεια το DDNS, παρέχει ευκολία σύνδεσης με το VPN σου. To VPN παρέχει ασφάλεια γιατί κρυπτογραφεί με 2048bit την σύνδεση και τα δεδομένα που διακινείς όταν συνδέεσαι σε αυτό.

ναι, αλλα αυτο σημαινει οτι εγω στο κινητο (δεν ειναι android) θα πρεπει να εχω ανοικτο το VPN 24x7, ποσο κραταει η μπαταρια; Aμα πεσει ξαναμπαινει αυτόματα; απο data τι καταναλώνει;και παμε παλι γιατι να το κάνω αυτο;

Δεν ειμαι η NSA, κανεις δεν θα ασχοληθει να μου παρει τα αρχεια, σου ειπα ξεχωριστο VLAN και τελειώνεις. Το IoT το βαζεις για την ευκολια και την αμεσοτητα, δεν βρισκω κανενα λογο για να κανεις VPN με την λάμπα του σπιτιου. Ξαναεω δεν μιλαω για NAS ή κατι τετοιο που το ανοιγουν στην 80.

Επισης φάσκεις και αντιφασκεις, τελικα να κανουμε DDNS ή οχι, εδω λες να κανουμε για το VPN Και πριν να μην κανουμε

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...