Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: Νέοι κανόνες ΦΠΑ για τις ηλεκτρονικές αγορές, πρώτη φορά μετά το 1993


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Ouranium είπε

Από τι κατάλαβα όμως πλέον θα μπορείς να αγοράσεις αμάξι από Γερμανία και να μην πληρώσεις εκτελωνισμό!!!!!

Ναι καλά.

@polaki Εδώ τι ακριβώς προστατεύει Ελλάδα; Την δικιά της παραγωγή; Την ευρωπαϊκής ένωσης; Τίποτε από τα 2 φυσικά. Οι δασμοί είναι απλά επιπλεόν έσοδα για το κράτος με λάθος τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, oKoBoko είπε

ο κενό αυτό επιτρέπει στις εν λόγω εταιρείες να υποσκελίσουν τους ανταγωνιστές τους στην ΕΕ και κοστίζουν στα δημόσια ταμεία της ΕΕ περίπου 7 δισεκατομμύρια ευρώ ετησίως"

πως σου κοστίζει κάτι όταν δεν το έχεις;

να πάω να κάμω μύνηση στου ΟΠΑΠ για διαφυγόντα κέρδη γιατί δεν κέρδισα το τζόκερ αυτή τη βδομάδα. Παναγία μου τι κομμουνιστικός τρόπος σκέψης.

άκου διαφυγόντα κέρδη σε υπεραξία που δεν παράγεις...

Kομμουνιστικος τροπος σκεψης;;; χαχαχα ρε φιλε τι λες;; Μα που ζεις σε αλλο συστημα εσυ;; Οταν εχουμε Αγνοια για κατι καλο θα ηταν να μην αναπαραγουμε την χειραγωγηση που καθημερινα καλα κρατει. Οπως εγραψε και καποιος αλλος χρηστης ακρως καπιταλιστικος τροπος σκεψης! Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.. 

Επεξ/σία από Sybnios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Φίλε μου πραγματικά στο λέω φιλικά, το 2015 με το καλοκαίρι της τρέλας του ευτυχώς για όλους μας πέρασε. Και πέρασε ευτυχώς πολύ πιο σύντομα απ΄ότι τα δεδομένα της εποχής έδειχναν. 

Χρειάζεται να ενημερωθείς από αντικειμενικές πηγές, για να δεις όχι τόσο το τί είναι το ιδανικό, αλλά το τί είναι το ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ στην όποια χώρα ΕΣΥ ζεις, άσε με εμένα. 

Το λέω γιατί οι απόψεις σου είναι μηδενιστικές και είναι ξεκάθαρο ότι δεν σε ενδιαφέρει να ενημερωθείς για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Την οποία δεν θα την αλλάξεις ούτε εσύ, αλλά ούτε και εγώ. Και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα την αλλάξουμε και οι 2 μαζί παρέα όπως οι διάφορες αντιλήψεις τεχνιέντως κάποιοι σας κάνουν να πιστεύετε. 

Αν η Ελλάδα σε χαλάει, ή αν η ΕΕ σε χαλάει στο σύνολό της προσπάθησε να πας αλλού. Στη Βενεζουέλα μπορεί και να μην έχει δασμούς, ποιός ξέρει. Αν πας, στείλε μας εδώ να μας πεις. Το να κάθεσαι όμως εδώ και να γκρινιάζεις, είναι ΘΟΡΥΒΟΣ για εμάς τους υπόλοιπους. Ναι αυτούς που εσύ λες ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ, ασχέντως απ'το ότι δεν ξέρεις τί έχουμε περάσει για να γίνουμε (κατά τα λεγόμενά σου) βολεμένοι. 

Καλα ολα αυτα, πες μου ομως, μενεις Γερμανια?

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Δεν θέλει και καμία μεγάλη προσπάθεια ώστε να γίνεις και εσύ τουλάχιστον ενημερωμένος… 

Σε τι δεν ειμαι ενημερωμενος. Στο οτι πληρωνεις φορο κοντα στο 40% σε οτι κανεις? Τι θα πει ενημερωση, αναφερεσαι σε ενημερωση απο bbc, σκαι gr κλπ? Ή απλά ότι κοιτας την πραγματικοτητα του τι γινεται γυρω σου? Τα παντα στην ΕΕ ειναι υπερκοστολογημενα, εξισωνουν το 1€ = 1£ = 1$ οποτε γουσταρουν και γενικα η κανουν οτι θελουν ωστε να ελεγχουν ολο και περισσοτερο τις ζωες μας. 

Αγγλια τα πραγματα ειναι λιγο πιο ελευθερα αλλα δεν ειναι ΗΠΑ σε καμια περιπτωση. Το μοναδικο καλο που θυμαμαι στη ΕΕ ειναι το Roaming κατα τα αλλα κλαιν μαιν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι καλά.

@polaki Εδώ τι ακριβώς προστατεύει Ελλάδα; Την δικιά της παραγωγή; Την ευρωπαϊκής ένωσης; Τίποτε από τα 2 φυσικά. Οι δασμοί είναι απλά επιπλεόν έσοδα για το κράτος με λάθος τρόπο.

Ειλικρινά τώρα, θα αναλύσουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά?

Προστατεύει τον Έλληνα dealer, τις αντιπροσωπείες, από την παρά-εισαγωγή και κατά συνέπεια τον κώλο του ίδιου του κράτους που φορολογεί την εισαγωγή αυτοκινήτων. Το αν ο φόρος είναι παράλογος, είναι άλλο θέμα.

Η Ελλάδα έχει δεκαετίες τώρα υπερβολικούς φόρους στο αυτοκίνητο, είτε αυτοί είναι λέγονται "φόρος πολυτελείας" είτε πες το όπως θες, είτε άμεσους, είτε έμεσους με τη μορφή τεκμηρίου κλπ.

Επειδή λοιπόν υπάρχει αυτός ο πανάκριβος φόρος (ο οποίος ΔΕΝ είναι για να αναλυθεί εδώ), φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ να προστατεύει τις αντιπροσωπείες γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα πήγαινε ο ξάδερφός μου στην Audi Γερμανίας, θα αγόραζε το Α3 2.0TDI 26.300€ και θα μου το έστελνε στην Ελλάδα, ωστε να μην πληρώσω εγώ τα 27.800€ που κάνει εδώ. Έτσι όλο το ποσό των 26.300 θα έφευγε στη Γερμανία, στον Γερμανό dealer, και το κράτος δεν θα έβαζε ούτε ευρώ στα ταμεία.

Αλλά πραγματικά, τί εξηγούμε ακριβώς εδώ? 

6 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Σε τι δεν ειμαι ενημερωμενος. Στο οτι πληρωνεις φορο κοντα στο 40% σε οτι κανεις? Τι θα πει ενημερωση, αναφερεσαι σε ενημερωση απο bbc, σκαι gr κλπ? Ή απλά ότι κοιτας την πραγματικοτητα του τι γινεται γυρω σου? Τα παντα στην ΕΕ ειναι υπερκοστολογημενα, εξισωνουν το 1€ = 1£ = 1$ οποτε γουσταρουν και γενικα η κανουν οτι θελουν ωστε να ελεγχουν ολο και περισσοτερο τις ζωες μας. 

Αγγλια τα πραγματα ειναι λιγο πιο ελευθερα αλλα δεν ειναι ΗΠΑ σε καμια περιπτωση. Το μοναδικο καλο που θυμαμαι στη ΕΕ ειναι το Roaming κατα τα αλλα κλαιν μαιν. 

 

Η ενημέρωση αφορά στο να βλέπεις τί γίνεται σε άλλες χώρες και να συγκρίνεις στο σύνολο. Όχι επιλεκτικά. Και αν κάπου δε σου αρέσει ή δεν σου ταιριάζει, πας αλλού.

Στο σύνολο λοιπόν η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει πάρα πολύ υψηλή ποιότητα ζωής, όπου ποιότητα ζωής δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το πόσα βγάζεις και πόσα σου μένουν, φυσικά και αυτοί είναι ΜΕΤΡΗΣΙΜΟΙ παράγοντες που επιρρεάζουν την ποιότητα ζωής. 

https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp

Εγώ εδώ βλέπω τη Δανία στην δεύτερη θέση. Όποιος θέλει μπορεί να πάει, δεν έχουν € αυτοί. Μπορεί επίσης να πάει στη Νορβηγία, που όχι μόνο δεν έχει ευρώ, αλλά δεν είναι καν στην ευρωζώνη, άλλο αν υπάρχουν στενοί δεσμοί με αποτέλεσμα και οι 2 πλευρές να έχουν ωφέλη. 

Όταν ο Ολλανδός έχει αντικειμενικά την 3η καλύτερη ποιότητα ζωής στον κόσμο, πιστεύεις τον ενδιαφέρει αν πληρώνει 40% που λες σε φόρους? Δεν είναι ΗΠΑ λες, και τις θεωρείς ως καλό παράδειγμα? Αυτοί ψοφάγανε σα τα σκυλιά στους δρόμους αν δεν είχαν ΙΔΙΩΤΙΚΗ ασφάλεια μέχρι πρόσφατα πριν το Οbamacare, αυτό θεωρείς ως χώρα ιδανική για να ζήσει κάποιος? Που ο κάθε βλάκες έχει και ΝΟΜΙΜΗ άδεια οπλοφορίας και γίνονται όλα αυτά που βλέπουμε? Ή χαίρεσαι που η αστυνομία εκεί ουσιαστικά έχει το αλάθιτο και ανά πάσα ώρα και στιγμή σου κάνει ότι γουστάρει? 

 

Εναλλακτικά λοιπόν μπορεί κάποιος να μείνει στο Ελλαδιστάν μας, σαφέστατα έχει το δικαίωμα να σχολιάζει για τα παράνομα παρκαρίσματα, τις μίζες, την ακραία αγένια των Ελλήνων και όλα αυτά τα χαριτωμένα, αλλά ταυτόχρονα έχει τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να ρίχνει ένα μπάνιο στη θάλασσα όποτε γουστάρει, να πίνει τη μπυρίτσα του στην παραλία μετά τη δουλειά και τα ουζάκια του και να τρώει και ένα καλαμαράκι πάνω στο κύμα. Ή αν είναι βουνίσιος, να αναπνέει τον καθαρό αέρα και να κάνει περπάτημα στη φύση. 

Δεν είναι δυνατόν να γκρινιάζουμε για τα πάντα. 

Όσο προβληματικά και αν είναι τα πράγματα στη χώρα μας (ανεξαρτήτου κυβέρνησης κλπ), έχουμε τόσα άλλα πράγματα που μπορούμε να ευχαριστηθούμε που πραγματικά κάποια στιγμή πρέπει ή να κάνουμε αλλαγές στη ζωή μας ή απλά να αρχίσουμε να αγνοούμε τα προβλήματα που δεν μπορούμε να λύσουμε και να ευχαριστηθούμε αυτά που έχουμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, polaki είπε

Ειλικρινά τώρα, θα αναλύσουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά?

Προστατεύει τον Έλληνα dealer, τις αντιπροσωπείες, από την παρά-εισαγωγή και κατά συνέπεια τον κώλο του ίδιου του κράτους που φορολογεί την εισαγωγή αυτοκινήτων. Το αν ο φόρος είναι παράλογος, είναι άλλο θέμα.

Η Ελλάδα έχει δεκαετίες τώρα υπερβολικούς φόρους στο αυτοκίνητο, είτε αυτοί είναι λέγονται "φόρος πολυτελείας" είτε πες το όπως θες, είτε άμεσους, είτε έμεσους με τη μορφή τεκμηρίου κλπ.

Επειδή λοιπόν υπάρχει αυτός ο πανάκριβος φόρος (ο οποίος ΔΕΝ είναι για να αναλυθεί εδώ), φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ να προστατεύει τις αντιπροσωπείες γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα πήγαινε ο ξάδερφός μου στην Audi Γερμανίας, θα αγόραζε το Α3 2.0TDI 26.300€ και θα μου το έστελνε στην Ελλάδα, ωστε να μην πληρώσω εγώ τα 27.800€ που κάνει εδώ. Έτσι όλο το ποσό των 26.300 θα έφευγε στη Γερμανία, στον Γερμανό dealer, και το κράτος δεν θα έβαζε ούτε ευρώ στα ταμεία.

Αλλά πραγματικά, τί εξηγούμε ακριβώς εδώ? 

Μα εγχωρια αγορά είναι όλη η ένωση. Άρα τι μας νοιάζει που πάνε; Και γιατί να έχει πιο ακριβά εδώ αν δεν υπάρχουν τέλη και δασμοί; Λόγω ΦΠΑ; Μα θα πληρώσεις το ΦΠΑ που αναλογεί για Ελλάδα αν το κυκλοφορείς Ελλάδα. Αυτό που θα γίνεται τώρα με τα υπόλοιπα προϊόντα. Σοβαρά τώρα; Και για ποια παραεισαγωγη μιλάμε όταν θα πρέπει να πληρώσεις ακριβώς το ίδιο. Και όσες περιπτώσεις έχουμε πάρει τελικά δεν αποδεικτηκε καμία προστασία από τους δασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη στιγμή που η οποια αγορα θα κανω  απο  οπουδήποτε την κανω  με χρήματα που εχω ηδη φορολογηθεί 2 φορες (μισθος και ετήσια φορ, δήλωση) 

και  στην τελικη φορος στα σκουπίδια που πέταξα απο αγορές, οποιοδήποτε ενδιάμεσος φορος ειναι απαράδεκτος και ληστρικος 

Επεξ/σία από tadegr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Ειλικρινά τώρα, θα αναλύσουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά?

Προστατεύει τον Έλληνα dealer, τις αντιπροσωπείες, από την παρά-εισαγωγή και κατά συνέπεια τον κώλο του ίδιου του κράτους που φορολογεί την εισαγωγή αυτοκινήτων. Το αν ο φόρος είναι παράλογος, είναι άλλο θέμα.

Η Ελλάδα έχει δεκαετίες τώρα υπερβολικούς φόρους στο αυτοκίνητο, είτε αυτοί είναι λέγονται "φόρος πολυτελείας" είτε πες το όπως θες, είτε άμεσους, είτε έμεσους με τη μορφή τεκμηρίου κλπ.

Επειδή λοιπόν υπάρχει αυτός ο πανάκριβος φόρος (ο οποίος ΔΕΝ είναι για να αναλυθεί εδώ), φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ να προστατεύει τις αντιπροσωπείες γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα πήγαινε ο ξάδερφός μου στην Audi Γερμανίας, θα αγόραζε το Α3 2.0TDI 26.300€ και θα μου το έστελνε στην Ελλάδα, ωστε να μην πληρώσω εγώ τα 27.800€ που κάνει εδώ. Έτσι όλο το ποσό των 26.300 θα έφευγε στη Γερμανία, στον Γερμανό dealer, και το κράτος δεν θα έβαζε ούτε ευρώ στα ταμεία.

Αλλά πραγματικά, τί εξηγούμε ακριβώς εδώ? 

Η ενημέρωση αφορά στο να βλέπεις τί γίνεται σε άλλες χώρες και να συγκρίνεις στο σύνολο. Όχι επιλεκτικά. Και αν κάπου δε σου αρέσει ή δεν σου ταιριάζει, πας αλλού.

Στο σύνολο λοιπόν η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει πάρα πολύ υψηλή ποιότητα ζωής, όπου ποιότητα ζωής δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το πόσα βγάζεις και πόσα σου μένουν, φυσικά και αυτοί είναι ΜΕΤΡΗΣΙΜΟΙ παράγοντες που επιρρεάζουν την ποιότητα ζωής. 

https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp

Εγώ εδώ βλέπω τη Δανία στην δεύτερη θέση. Όποιος θέλει μπορεί να πάει, δεν έχουν € αυτοί. Μπορεί επίσης να πάει στη Νορβηγία, που όχι μόνο δεν έχει ευρώ, αλλά δεν είναι καν στην ευρωζώνη, άλλο αν υπάρχουν στενοί δεσμοί με αποτέλεσμα και οι 2 πλευρές να έχουν ωφέλη. 

Όταν ο Ολλανδός έχει αντικειμενικά την 3η καλύτερη ποιότητα ζωής στον κόσμο, πιστεύεις τον ενδιαφέρει αν πληρώνει 40% που λες σε φόρους? Δεν είναι ΗΠΑ λες, και τις θεωρείς ως καλό παράδειγμα? Αυτοί ψοφάγανε σα τα σκυλιά στους δρόμους αν δεν είχαν ΙΔΙΩΤΙΚΗ ασφάλεια μέχρι πρόσφατα πριν το Οbamacare, αυτό θεωρείς ως χώρα ιδανική για να ζήσει κάποιος? Που ο κάθε βλάκες έχει και ΝΟΜΙΜΗ άδεια οπλοφορίας και γίνονται όλα αυτά που βλέπουμε? Ή χαίρεσαι που η αστυνομία εκεί ουσιαστικά έχει το αλάθιτο και ανά πάσα ώρα και στιγμή σου κάνει ότι γουστάρει? 

 

Εναλλακτικά λοιπόν μπορεί κάποιος να μείνει στο Ελλαδιστάν μας, σαφέστατα έχει το δικαίωμα να σχολιάζει για τα παράνομα παρκαρίσματα, τις μίζες, την ακραία αγένια των Ελλήνων και όλα αυτά τα χαριτωμένα, αλλά ταυτόχρονα έχει τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να ρίχνει ένα μπάνιο στη θάλασσα όποτε γουστάρει, να πίνει τη μπυρίτσα του στην παραλία μετά τη δουλειά και τα ουζάκια του και να τρώει και ένα καλαμαράκι πάνω στο κύμα. Ή αν είναι βουνίσιος, να αναπνέει τον καθαρό αέρα και να κάνει περπάτημα στη φύση. 

Δεν είναι δυνατόν να γκρινιάζουμε για τα πάντα. 

Όσο προβληματικά και αν είναι τα πράγματα στη χώρα μας (ανεξαρτήτου κυβέρνησης κλπ), έχουμε τόσα άλλα πράγματα που μπορούμε να ευχαριστηθούμε που πραγματικά κάποια στιγμή πρέπει ή να κάνουμε αλλαγές στη ζωή μας ή απλά να αρχίσουμε να αγνοούμε τα προβλήματα που δεν μπορούμε να λύσουμε και να ευχαριστηθούμε αυτά που έχουμε. 

Ωραια ολα αυτα αλλα πες μας σε παρακαλω μενεις Γερμανια?

Υποψιν σου, Δανια εχει κοντα στο 40-60% φορο. Ο κοσμος δεν μπορει να εχει αμαξι γιατι εχει 100% φορο (δηλαδη αγοραζεις 5000€ πληρωνεις αλλα 5000€ φορο). Χρησιμοποιουν ποδηλατο γιατι τους εχουν πεισει οτι ειναι οικολογοι αλλα στην πραγματικοτητα δεν μπορουν να το afford it.

Επισης μενουν με αγνωστους συγκατοικους σε ενα διαμερισμα (σοβιετικου στυλ αλλα νεας κατασκευης) και δεν μπορουν να μεινουν σε ενα σπιτι πανω απο 5 χρονια (γιατι ψιλο απαγορευεται απο την αγορα). Ο διαχειριστης των πολυκατοικιων ελεγχει τα σκουπιδια σου. Αν εχεις τηλεοραση σπιτι σου, ακομα και αν δεν βλεπεις, πρεπει να πληρωσεις επιπλεον κρατικο δασμο για τηλεοραση (κατι σαν την ερτ). Μπορουν αναπασα στιγμη να μπουν στο σπιτι σου να ελεξουν αν εχεις ή οχι αν δεν πληρωνεις.

Οταν αγοραζεις απο supermarket τα παντα εχουν φορο επιπλεον, ειδικα τα κουτακια μπυρας αναψυκτικων, τον οποιο φορο στον επιστρεφουν οταν πας για ανακυκλωση τα ιδια. Δηλαδη γραφει η ταμπελα, heineken 10kr αλλα πληρωνεις 13kr, και μετα αν εχεις χρονο και επιστρεψεις το κουτακι παιρνεις σε voucher 3kr.#

 

Ενας συναδελφος ολλανδος, εφυγε απο την ολλανδια και ειναι στο uk, λεει οτι εδω του μενουν πιο πολλα στην ακρη στο τελος του μηνα (post doc τοτε). Και παλι σαν post doc του εμεναν καπου στα 300£ στην ακρη με φουλ συντηρητικη ζωη. Σκεψου στην 3 καλυτερη χωρα ποσα του εμεναν και δουλευε και industry τοτε.

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι εσείς που μου απαντήσατε με ειρωνία, πείτε μου πως λειτουργούσε προ του 87 που ήρθε στην Ελλάδα.

Γιατί πρέπει να φορολογηθεί κάποιος επειδή ξόδεψε, άρα κάποιος άλλος έχει να φάει και όχι αυτός που έχει το χρήμα και κάθεται και απλά το αυξάνει ή οποιονδήποτε άλλον τρόπο.

Γιατί πρέπει η τιμή ενός προϊόντος να αυξάνεται τόσες φορές μέχρι να φτάσει στον τελικό καταναλωτή;

Γιατί πρέπει να πληρώσω φόρο, 24% που είναι φόρος πολυτελείας στην πράξη για κάθε αγαθό που αγοράζω.

Μήπως είναι καλύτερα δηλαδή να μην αγοράζει κανείς τίποτα και να έχει τα χρήματα και να κάθονται άρα να μην λειτουργεί η αγορά;

 

Να σημειώσω ότι το 87 ο φόρος ήταν 6% για αγαθά και 18% για υπηρεσίες.

Γιατί κάποιες επιχειρήσεις δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ, με αποτέλεσμα να υπάρχει διαστρέβλωση της αγοράς;

Πολλοί και οι λόγοι για τους οποίους είμαι αρνητικός στην ύπαρξή του

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, cacofonix-3 said:

Όλοι εσείς που μου απαντήσατε με ειρωνία, πείτε μου πως λειτουργούσε προ του 87 που ήρθε στην Ελλάδα.

Γιατί πρέπει να φορολογηθεί κάποιος επειδή ξόδεψε, άρα κάποιος άλλος έχει να φάει και όχι αυτός που έχει το χρήμα και κάθεται και απλά το αυξάνει ή οποιονδήποτε άλλον τρόπο.

Γιατί πρέπει η τιμή ενός προϊόντος να αυξάνεται τόσες φορές μέχρι να φτάσει στον τελικό καταναλωτή;

Γιατί πρέπει να πληρώσω φόρο, 24% που είναι φόρος πολυτελείας στην πράξη για κάθε αγαθό που αγοράζω.

Μήπως είναι καλύτερα δηλαδή να μην αγοράζει κανείς τίποτα και να έχει τα χρήματα και να κάθονται άρα να μην λειτουργεί η αγορά;

Γιατί το ελληνικό κράτος έχει μισθούς και συντάξεις να πληρώσει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Όλοι εσείς που μου απαντήσατε με ειρωνία, πείτε μου πως λειτουργούσε προ του 87 που ήρθε στην Ελλάδα.

Γιατί πρέπει να φορολογηθεί κάποιος επειδή ξόδεψε, άρα κάποιος άλλος έχει να φάει και όχι αυτός που έχει το χρήμα και κάθεται και απλά το αυξάνει ή οποιονδήποτε άλλον τρόπο.

Γιατί πρέπει η τιμή ενός προϊόντος να αυξάνεται τόσες φορές μέχρι να φτάσει στον τελικό καταναλωτή;

Γιατί πρέπει να πληρώσω φόρο, 24% που είναι φόρος πολυτελείας στην πράξη για κάθε αγαθό που αγοράζω.

Μήπως είναι καλύτερα δηλαδή να μην αγοράζει κανείς τίποτα και να έχει τα χρήματα και να κάθονται άρα να μην λειτουργεί η αγορά;

το καλυτερο για την ΕΕ ειναι να δουλευεις σαν σκυλος, να μην περνας καλα, να φορολογησαι 50% και να ξοδευεις ολα τα χρηματα στην εγχωρια αγορα. Με αλλα λογια θελουν να εισαι στεναχωρημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί το ελληνικό κράτος έχει μισθούς και συντάξεις να πληρώσει..

Φόρος εισοδήματος. Θα έλεγα ότι το ΦΠΑ είναι και οριζόντιος φόρος γιατί είναι ανεξάρτητος από το εισόδημα. Εμποδίζει περισσότερο αυτόν που έχει ΛΙΓΑ λεφτά πάρα αυτόν που έχει πολλά.😛

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Retromaniac said:

Φόρος εισοδήματος 😛

Δεν φτάνει ούτε για τις συντάξεις, πόσο μάλλον για τους μισθούς. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί το ελληνικό κράτος έχει μισθούς και συντάξεις να πληρώσει..

Δεν μπορουν να πληρωθούν αυτα με αναλογικους φορους? Εννοώ με ποσοστο επί του εισοδηματος και οχι επι της καταναλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν φτάνει ούτε για τις συντάξεις, πόσο μάλλον για τους μισθούς. 😛

Σωστα αφού πολλοί παίρνουν μαύρα και οι επιχειρήσεις φοροδιαφευγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...