Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: Νέοι κανόνες ΦΠΑ για τις ηλεκτρονικές αγορές, πρώτη φορά μετά το 1993


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

10 minutes ago, Herald said:

Χώρια που ήδη έχουμε χώρες με μικρότερους συντελεστές εισοδημάτος. Όλοι θα είχαν πάει εκεί. Δεν πήγαν όμως. 

Μια χαρά έφυγαν από Ελλάδα, απλά δεν έφυγαν όλοι, ας μην αναφέρω τα λουκέτα. Κάτσε να χειροτερέψει η κατάσταση και τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα πληρώνει ακριβώς το ίδιο πόσο ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο εσυ γιατί επιμένεις να βάζεις τον παράγοντα έσοδα δεν έχω καταλάβει? Στα κλέψανε, στα δανείστηκαν, στα χρωστάνε και θες με το ζόρι να πληρώσουν μεγαλύτερο ποσοστό?

Πάλι αυτοαναιρείσαι. Αν πρέπει να πληρώνεις το ίδιο ποσό αφού δεν τα κλέψανε, δεν τα δανειστήκανε και δεν τα χρωστάνε τότε πως διάολο είσαι σύμφωνος με κλιμακωτό φόρο εισοδήματος? Αφού δεν στα κλέψανε δεν στα δανειστηκάνε και δεν στα χρωστάνε. Της ενόργανης είσαι :P 

Γιατί επιμένεις να βάζεις τον παράγοντα έσοδα στο φόρο εισοδήματος?

Αφού κατάλαβες και ότι δεν είμαι λογιστής, φαντάσου πόσο σχετικός είσαι με το θέμα :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάλι αυτοαναιρείσαι. Αν πρέπει να πληρώνεις το ίδιο ποσό αφού δεν τα κλέψανε, δεν τα δανειστήκανε και δεν τα χρωστάνε τότε είσαι σύμφωνος με κλιμακωτό φόρο εισοδήματος? Αφού δεν στα κλέψανε δεν στα δανειστηκάνε και δεν στα χρωστάνε. Της ενόργανης είσαι :P 

Απαντά στα υπόλοιπα αφού διαβάσεις και μετά λύνουνε και το θέμα των έμμεσων φόρων που νομίζεις ότι μου βρήκες χαραμάδα να γλιστρισεις… 😆

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Απαντά στα υπόλοιπα αφού διαβάσεις και μετά λύνουνε και το θέμα των έμμεσων φόρων που νομίζεις ότι μου βρήκες χαραμάδα να γλιστρισεις… 😆

Γιατί ρε φίλε στα κλεψάνε μήπως? Στα δανειστήκανε? Στα χρωστάνε? Δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεις κλιμακωτό φόρο εισοδήματος. Οριζόντιος να είναι, μη σου πω και flat. 4 χιλιάδες για όλους, ανεξαρτήτος εισοδήματος :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί ρε φίλε στα κλεψάνε μήπως? Στα δανειστήκανε? Στα χρωστάνε? Δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεις κλιμακωτό φόρο εισοδήματος. Οριζόντιος να είναι, μη σου πω και flat. 4 χιλιάδες για όλους, ανεξαρτήτος εισοδήματος :P  

Απάντα γιατί είναι άδικος ο οριζόντιος φόρος κατανάλωσης πρώτα, γιατί καλό θα ήταν για να πιάσουνε το ένα κλαδάκι να αφήνουνε το άλλο… 😆

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα θυμαστε πριν 1-2 χρονια οτι ειχαν παει να περασουν νομο που προεβλεπε τελωνειο σε ολα τα εκτος ΕΕ απο το 1ο σεντ.

Τοτε προεκυψαν αντιδρασεις, ολοκληρα θρεντ διαμαρτυριας και στο παρον φορουμ , μαζεματα υπογραφων κλπ κλπ. Τελικα το πηραν πισω λογω των αντιδρασεων.

Ειχα γραψει λοιπον σε εκεινο το θρεντ ενα ποστ που προκαλεσε αρκετες αντιδρασεις (απο τον μεσο Ελληνα τσαμπατζη και μικροαπατεωνακο που ειχε συνηθισει να φερνει πραγματα αξιας ανω των 22 ευρω, αλλα να τα δηλωνει 22 και να μη πληρωνει τιποτα), οτι οταν παιρνουν πισω ενα εισπρακτικο μετρο, τοτε αυτο θα ερθει με αλλη μορφη λιαν συντομως συνηθως πιο αγρια, και το χερι θα μπει στην τσεπη πιο βαθια. Δε το εγραφα ουτε για να προκαλεσω, ουτε φυσικα επειδη ημουν παπαγαλος του συστηματος. Αντιθετως ειναι κανονας, ειναι νομοτελειακο. Οταν υπαρχει μαυρη τρυπα στα νουμερα και πρεπει να καλυφθουν, θα καλυφθουν. Επρεπε 10 χρονια μνημονια, 4 χρονια κυβερνησης "σκιζουμε τα μνημονια και ζουμε σαν πασαδες-που ειδαμε που κατεληξαν", μια ολοκληρη μεταπολιτευση στη φοροδιαφυγη μεχρι τον τελευταιο πολιτη κλπ κλπ να ηταν διδακτικα για το που οδηγουν... Αλλα φευ. Για Ελληνες μιλαμε.

Σημερα λοιπον κανουμε σουμα του τι μετρα ληφθηκαν απο τα ΕΛΤΑ αμεσως μετα την αποσυρση εκεινου του μετρου:

-Πολυ συντομα μετα την ανακληση εκεινου του μετρου (ουτε 2 μηνες μετα), ανακοινωθηκε αντισταθμιστικο μετρο που περιελαμβανε μεταξυ αλλων σημαντικες αυξησεις της ταξεως περιπου του 20% σε ολες τις αποστολες εξωτερικου ανεξαιρετως. Νομιζω κι εσωτερικου. Φυσικα δεν ανοιξε μυτη απο τον οχλο διαμαρτυρωμενων για το προηγουμενο μετρο, διοτι δεν τους ενδιεφερε το θεμα των αποστολων. Αυτοι τα τσαμπατζιλικια και τις μικροαπατεωνιες τους με τα τελωνεια θελανε να συνεχισουν, τυπου να φερνουν κατι αξιας 300 ευρω, να το δηλωνουν 22 ευρω, να πλαστογραφουν και καμια αποδειξουλα για να δειξουν αν τους ζητουταν απο το τελωνειο και να το πουλανε εντος Ελλαδα με καπελο το ΦΠΑ που τσεπωναν οι ιδιοι. Οποτε δε τους ενδιεφερε που με τη σημαντικη αυξηση των τελων αποστολης πληττονταν οσοι εκαναν εξαγωγες, διοτι ο εαυτουλης τους θα συνεχιζε ανενοχλητα τα τσαμπατζιλικια και τις απατεωνιες, εστω και για λιγους μηνες ακομα.

-Λιγο αργοτερα ανακοινωνεται απολυση των μισων ταχυδρομων (χωρις αντικατασταση τους) που εξυπηρετουν το λεκανοπεδιο με αποτελεσμα το κοστος παραλαβης ενος δεματος (βενζινες για να πας ΕΛΤΑ, παρκαρισμα στα ΕΛΤΑ, προστιμα απο παρανομο παρκαρισμα, απειρες ωρες στησιμο στην ουρα εν μεσω και COVID , πολυτιμος χρονος γενικοτερα κλπ κλπ) να το επωμιζεται ο πολιτης. Αφηνω στην ακρη το χρονου παραδοσης ενος δεματος (ειδοποιησης πιο σωστα) που εχει υπερδιπλασιαστει σε σχεση με τοτε. Υπαρχουν πολλες γειτονιες που βλεπουν ταχυδρομο 1 φορα το μηνα. Με οτι συνεπαγεται αυτο

-Λιγο αργοτερα (δλδ απο αυριο) επιβαλλεται εν τελει και ΦΠΑ σε ολα τα δεματα απο τριτες χωρες.

Μηπως τελικα θα ηταν καλυτερα να ειχε περασει εκεινο το μέτρο τοτε και να τελειωναμε;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Απάντα γιατί είναι άδικος ο οριζόντιος φόρος κατανάλωσης πρώτα, γιατί καλό θα ήταν για να πιάσουνε το ένα κλαδάκι να αφήνουνε το άλλο… 😆

Για τους ίδιους λόγους που είναι άδικος ο οριζόντιος φόρος ειοσδήματος. Ο φόρος βασίζεται στην εισφοροδοτική ικανότητα του φορολογούμενου. Ο φόρος που εξαρχής βασίζεται στο πόσα ξόδεψες είναι εξαρχής άδικος γιατί είναι σχεδιασμένος να φορολογεί με μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος τους τα φτωχότερα στρώματα που αναγκαστικά πρέπει να ξοδέψουν ολόκληρο το εισοδημα τους για να ζήσουν. 

Τώρα μεταξύ μας, όταν νομίζεις ότι ο λογιστής σου ξέρει πόσο ΦΠΑ πλήρωσες στο σούπερ μάρκετ, δεν ξέρω τι νόημα θα έχει η απάντηση που θα μου δώσεις. Και σωστή απάντηση να δώσεις, θα είναι σωστή για λάθους λόγους, γιατί απλά δεν έχεις ουδεμία επαφή με το αντικείμενο, οπότε τι να συζητήσουμε, ένας θεός ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Herald είπε

Για τους ίδιους λόγους που είναι άδικος ο οριζόντιος φόρος ειοσδήματος. Ο φόρος βασίζεται στην εισφοροδοτική ικανότητα του φορολογούμενου. Ο φόρος που εξαρχής βασίζεται στο πόσα ξόδεψες είναι εξαρχής άδικος γιατί είναι σχεδιασμένος να φορολογεί με μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος τους τα φτωχότερα στρώματα που αναγκαστικά πρέπει να ξοδέψουν ολόκληρο το εισοδημα τους για να ζήσουν. 

Τώρα μεταξύ μας, όταν νομίζεις ότι ο λογιστής σου ξέρει πόσο ΦΠΑ πλήρωσες στο σούπερ μάρκετ, δεν ξέρω τι νόημα θα έχει η απάντηση που θα μου δώσεις. Και σωστή απάντηση να δώσεις, θα είναι σωστή για λάθους λόγους, γιατί απλά δεν έχεις ουδεμία επαφή με το αντικείμενο, οπότε τι να συζητήσουμε, ένας θεός ξέρει.

Οπότε ξανά ρωτάω, το αυτονόητο μέχρι κάποια στιγμή να μου αποδείξεις, σε ποια βιβλία ή κανονισμούς ή έστω ένα φορολογικό σύστημα αναφέρεται ότι…

α) ο φόρος κατανάλωσης, πρέπει να είναι αναλογικός και σύμφωνα πάντα με το εισόδημα του φορολογούμενου και όχι με την αξία του προϊόντος…?

και β) αν θα πρέπει να εξισώνονται και να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες μεταξύ των φόρων εισοδήματος και των φόρων κατανάλωσης…?

έλα μέγα λογιστή και απάντησε…

ΥΓ1: συνεχίζεις να χρησιμοποιείς τεχνικές που κατηγορείς ότι εγώ κάνω… κάποια στιγμή θα πρέπει να το κόψεις, δεν σου μείνανε και πολλοί να σε στηρίζουν, πόσο μάλλον να σε διαβάζουν…

ΥΓ2: το να μου έδειχνες στοιχεία δονκιχωτισμού ή έστω ανθρώπου που πιστεύει στην κοινωνική δικαιοσύνη, να κάτσω να συζητήσω το ιδεατό οικονομικό σύστημα που όλοι, φτωχοί και πλούσιοι, θα ζούσαν αρμονικά και ο κάθε ένας θα πλήρωνε δίκαια… αλλά από ότι φαίνεται πραγματικά δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάμε… όχι τίποτα άλλο νομίζεις ότι ξεγλιστρώντας από θέμα σε θέμα χωρίς καν να απαντήσεις στις απλές απορίες ενός γκόμενου λογιστή πετυχαίνεις και κάτι…

ΥΓ3: είδες τι ωραία αυτοσαρκάζονται και μόνος μου, δεν χρειάζεται να με “θίγεις” γιατί απλά δεν πιάνει, ούτε σε εμένα ούτε σε αυτούς που μας διαβάζουν…

ΥΓ: τα υγ είναι σημαντικά, εκεί φαίνεται αν ο άλλος σε διαβάζει ή όχι… 😉

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε ξανά ρωτάω το αυτονόητο μέχρι κάποια στιγμή να μου αποδείξεις σε ποια βιβλία ή κανονισμούς ή έστω ένα φορολογικό σύστημα αναφέρεται ότι…

α) ο φόρος κατανάλωσης πρέπει να είναι αναλογικός και σύμφωνα πάντα με το εισόδημα του φορολογούμενου και όχι με την αξία του προϊόντος…

και β) αν θα πρέπει να εξισώνονται και να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες μεταξύ των φόρων εισοδήματος και των φόρων κατανάλωσης…

έλα μέγα λογιστή και απάντησε…

ΥΓ1: συνεχίζεις να χρησιμοποιείς τεχνικές που κατηγορείς ότι εγώ κάνω… κάποια στιγμή θα πρέπει να το κόψεις, δεν σου μείνανε και πολλοί να σε στηρίζουν, πόσο μάλλον να σε διαβάζουν…

ΥΓ2: το να μου έδειχνες στοιχεία δονκιχωτισμού ή έστω ανθρώπου που πιστεύει στην κοινωνική δικαιοσύνη, να κάτσω να συζητήσω το ιδεατό οικονομικό σύστημα που όλοι, φτωχοί και πλούσιοι, θα ζούσαν αρμονικά και ο κάθε ένας θα πλήρωνε δίκαια… αλλά από ότι φαίνεται πραγματικά δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάμε… όχι τίποτα άλλο νομίζεις ότι ξεγλιστρώντας από θέμα σε θέμα χωρίς καν να απαντήσεις στις απλές απορίες ενός γκόμενου λογιστή πετυχαίνεις και κάτι…

ΥΓ3: είδες τι ωραία αυτοσαρκάζονται και μόνος μου, δεν χρειάζεται να με θίγεις γιατί απλά δεν πιάνει, ούτε σε έκανα ούτε σε αυτούς που μας διαβάζουν…

ΥΓ: τα υγ είναι σημαντικά, εκεί φαίνεται αν ο άλλος σε διαβάζει ή όχι… 😉

Στο ίδιο βιβλίο που αναφέρεται ότι και ο φόρος εισοδήματος πρέπει να είναι αναλογικός με την εισφοροδοτική ικανότητα του φορολογούμενου. Η ερώτηση σου δεν βγάζει καν νόημα. Εννοείς τι ακριβώς, ποιός άλλος υποστηρίζει ότι οι οριζόντιοι φόροι είναι άδικοι? Χιλιάδες οικονομολόγοι. Google it, θα βρείς πάμπολες αναφορές και άθρα. Περίπου στο 5-5% ο ΦΠΑ αρχίζει και γίνεται "fair distributed". To 20+% είναι παρανοικό. 

Random παράδειγμα https://www.taxpolicycenter.org/briefing-book/who-would-bear-burden-vat

Δεν είπα οτι οι φόροι πρέπει να είναι δίκαιοι. Λέω όμως ότι οι οριζόντιοι φόροι ΔΕΝ είναι δικαίοι. Το αν πρέπει ή όχι να είναι δίκαιοι είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό, το ότι δεν είναι δικαίο όμως είναι θέμα αντικειμενικό. Το εξηγήσαμε, 17 φορές. Γιατί στον Χ αντιστοιχούν στο 50% του εισοδήματος του και στον Ψ στο 5%, παρόλο που ο Ψ μπορεί να έχει 50 πλάσιο εισόδημα. 

Ο Γιάννη ο ντελιβέρας θα πληρώνει 50% του εισοδήματος του σε φόρους για να καλύπτει δημόσια υγεία παιδεία κλπα, ο μαρινάκης θα πληρώνει 3% του εισοδήματος του για να πληρώνει δημόσια υγεία παιδεία κλπα. 


Αν μετά από 13 σελίδες μου απαντήσεις γιατί ο φόρος εισοδήματος πρέπει να είναι κλιμακωτός μπορεί να βγάλουμε άκρη. Μέχρι στιγμής αποφεύγεις αριστοτεχνικά να το κάνεις. Φαντάζομαι γιατί θα παγιδέψεις τον εαυτό σου :P 

Δεν σε έθιξα ούτε χρησιμοποιώ strawmans. Kυριολεκτικά τα γραπτά σου επαναλαμβανώ. 2-3 σελίδες πίσω νόμιζες ότι ο λογιστής ξέρει πόσο ΦΠΑ πληρώνει ο ιδιώτης. Το υπολόγισες κιόλας σε 18% του εισοδήματος και πάνω. Το πώς μόνο εσύ το ξέρεις. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο ίδιο βιβλίο που αναφέρεται ότι και ο φόρος εισοδήματος πρέπει να είναι αναλογικός με την εισφοροδοτική ικανότητα του φορολογούμενου. 

Δεν είπα οτι οι φόροι πρέπει να είναι δίκαιοι. Λέω όμως ότι οι οριζόντιοι φόροι ΔΕΝ είναι δικαίοι. Το αν πρέπει ή όχι να είναι δίκαιοι είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό, το ότι δεν είναι δικαίο όμως είναι θέμα αντικειμενικό. Το εξηγήσαμε, 17 φορές. Γιατί στον Χ αντιστοιχούν στο 50% του εισοδήματος του και στον Ψ στο 5%, παρόλο που ο Ψ μπορεί να έχει 50 πλάσιο εισόδημα. 

Ο Γιάννη ο ντελιβέρας θα πληρώνει 50% του εισοδήματος του σε φόρους για να καλύπτει δημόσια υγεία παιδεία κλπα, ο μαρινάκης θα πληρώνει 3% του εισοδήματος του για να πληρώνει δημόσια υγεία παιδεία κλπα. 


Αν μετά από 13 σελίδες μου απαντήσεις γιατί ο φόρος εισοδήματος πρέπει να είναι κλιμακωτός μπορεί να βγάλουμε άκρη. Μέχρι στιγμής αποφεύγεις αριστοτεχνικά να το κάνεις. Φαντάζομαι γιατί θα παγιδέψεις τον εαυτό σου :P 

Δεν σε έθιξα ούτε χρησιμοποιώ strawmans. Kυριολεκτικά τα γραπτά σου επαναλαμβανώ. 2-3 σελίδες πίσω νόμιζες ότι ο λογιστής ξέρει πόσο ΦΠΑ πληρώνει ο ιδιώτης. Το υπολόγισες κιόλας σε 18% του εισοδήματος και πάνω. Το πώς μόνο εσύ το ξέρεις. 

Πόσο πιο ξεκάθαρο να στο κάνω ότι όταν κανείς σύγκριση αγοραστικής δύναμης και το μετατρέπεις αυθαίρετα, σε ποσοστό επί του εισοδήματος (1% έγραψες το θυμάσαι) και το ονομάζεις φόρους και περιέχει μέσα έξοδα, φόρους, ασφάλειες, συνταξιοδοτικά… τότε οχι μόνο δεν είσαι λογιστής, οχι μόνο δεν κατέχεις από οικονομικά αλλά ούτε καν γνώσεις μαθηματικών δεν έχεις…

ΥΓ1: ξεμπέρδεψε τα πρώτα εσύ, απαντά απλά χωρίς να ξεφεύγεις από το θέμα σε αυτό που σε ρωτάω και μην ανησυχείς, θα έρθει και η σειρά μου να απαντήσω σε αυτά που νομίζεις οτι κάνω λάθος…

ΥΓ2: strawmans, σε βλέπω να το χρησιμοποιείς συχνά και να επιτίθεσαι με αυτό τον χαρακτηρισμό και σε άλλους… καλό είναι να την κόψεις αυτή τη συνήθεια, με μια απλή ανάγνωση στα δικά σου γραπτά πχ οι πλούσιοι πληρώνουν μόνο το 1% σε (καταναλωτικούς) φόρους και αυτό είναι άδικο, είναι η μεγαλύτερη απόδειξη του ποιος κάνει τι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Πόσο πιο ξεκάθαρο να στο κάνω ότι όταν κανείς σύγκριση αγοραστικής δύναμης και το μετατρέπεις αυθαίρετα, σε ποσοστό επί του εισοδήματος (1% έγραψες το θυμάσαι) και το ονομάζεις φόρους και περιέχει μέσα έξοδα, φόρους, ασφάλειες, συνταξιοδοτικά… τότε οχι μόνο δεν είσαι λογιστής, οχι μόνο δεν κατέχεις από οικονομικά αλλά ούτε καν γνώσεις μαθηματικών δεν έχεις…

ΥΓ1: ξεμπέρδεψε τα πρώτα εσύ, απαντά απλά χωρίς να ξεφεύγεις από το θέμα σε αυτό που σε ρωτάω και μην ανησυχείς, θα έρθει και η σειρά μου να απαντήσω σε αυτά που νομίζεις οτι κάνω λάθος…

ΥΓ2: strawmans, σε βλέπω να το χρησιμοποιείς συχνά και να επιτίθεσαι με αυτό τον χαρακτηρισμό και σε άλλους… καλό είναι να την κόψεις αυτή τη συνήθεια, με μια απλή ανάγνωση στα δικά σου γραπτά πχ οι πλούσιοι πληρώνουν μόνο το 1% σε (καταναλωτικούς) φόρους και αυτό είναι άδικο, είναι η μεγαλύτερη απόδειξη του ποιος κάνει τι…

Δεν ανέφερα πουθένα έξοδα, ασφάλειες και συνταξιοδοτικά, δεν ξέρω που αναφέρεσαι. Συνεχίζεις να κολλάς στα νούμερα γιατί ξέρεις το κενό των επιχειρήματων σου. Άλλη μια φορά αποφεύγεις να απαντήσεις. 13 σελίδες τα ίδια :P 

Πάμε μια τελευταία, και αφήνω απέξω τα νούμερα και τα ποσοστά γιατί θα βρείς να πιαστείς πάλι για να ξεγλυστρίσεις. Είναι άδικο αυτός που βγάζει 5k να πληρώνει περισσότερο ποσοστό του εισοδήματος του σε φόρους από αυτόν που βγάζει 10k, και αυτός που βγάζει 10k μεγαλύτερο ποσοστό από αυτόν που βγάζει 25k, και αυτός που βγάζει 25k από αυτόν που βγάζει 100k. Οι οριζόντιοι φόροι κάνουν ακριβώς αυτό, άρα είναι άδικοι. Αυτή είναι η άποψη μου.

Τώρα εσύ θα μας πείς για τον κλιμακωτό φόρο εισοδήματος ή πάλι θα υπεκφεύγεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν ανέφερα πουθένα έξοδα, ασφάλειες και συνταξιοδοτικά, δεν ξέρω που αναφέρεσαι. Συνεχίζεις να κολλάς στα νούμερα γιατί ξέρεις το κενό των επιχειρήματων σου. Άλλη μια φορά αποφεύγεις να απαντήσεις. 13 σελίδες τα ίδια :P 

Πάμε μια τελευταία, και αφήνω απέξω τα νούμερα και τα ποσοστά γιατί θα βρείς να πιαστείς πάλι για να ξεγλυστρίσεις. Είναι άδικο αυτός που βγάζει 5k να πληρώνει περισσότερο ποσοστό του εισοδήματος του σε φόρους από αυτόν που βγάζει 10k, και αυτός που βγάζει 10k μεγαλύτερο ποσοστό από αυτόν που βγάζει 25k, και αυτός που βγάζει 25k από αυτόν που βγάζει 100k. Οι οριζόντιοι φόροι κάνουν ακριβώς αυτό, άρα είναι άδικοι. Αυτή είναι η άποψη μου.

Τώρα εσύ θα μας πείς για τον κλιμακωτό φόρο εισοδήματος ή πάλι θα υπεκφεύγεις? 

Πάμε γιατί δεν διάβασες τίποτα από ότι έβαλα στο δεύτερο μου ποστ, 4 σελίδες πίσω και όχι 13 όπως εσκεμμένα προσπαθείς να δημιουργήσεις κλίμα* νομίζοντας ότι με τέτοιες τσαχπινιές θα μου κανείς κάτι…

Ο φόρος εισοδήματος έχει σχέση με το ετήσιο σύνολο εσόδων και συμπεριλαμβάνονται εκτός των άλλων και παρουσιαστικά στοιχεία, μετοχές και άλλες πιθανές πηγές εσόδων. Στην σημερινή μορφή του θεωρητικά είναι από τους δίκαιους κανόνες για την καλή λειτουργία μιας κοινωνίας μιας και ανάλογα με τα έσοδα που έχεις θα σου αντιστοιχηθεί και το ανάλογο πόσο να πληρώσεις… έχεις χρήματα - πληρώνεις, δεν έχεις - δεν πληρώνεις, έχεις πολλά - πληρώνεις πολλά…

Ο φόρος κατανάλωσης πάλι έχει να κάνει με την καταναλωτική δύναμη που έχει ο κάθε φορολογούμενος, κοινός δικά του είναι τα αποφορολογημένα λεφτά ότι θέλει τα κάνει, μπορεί ο ένας να βγάζει 100, να τα τρώει τα 10 και τα υπόλοιπα μασούρι, μπορεί ο άλλος να βγάζει 1000 και να τρώει 1500 επειδή δανείζεται ή τα βγάζει μαύρα… λόγο του ότι υπάρχουν τόσα καταναλωτικά μοντέλα που δεν θα μπορούσε κανένας να φτιάξει κανόνες εύρυθμης λειτουργίας μιας αγοράς ούτε να αναγκάσει όλους τους φτωχούς και τους πλούσιους να ξοδέψουν τα χρήματα τους, αποφάσισαν και λογικά ότι το πιο δίκαιο είναι: όσο ξοδεύεις, τόσα θα πληρώνεις αναλογικά και πάντα ως προς την τιμή της αξίας του προϊόντος… ξοδεύεις πολλά - πληρώνεις πολλά, ξοδεύεις λίγα - πληρώνεις λίγα, ξοδεύεις πολλά στα προϊόντα με χαμηλό συντελεστή - πληρώνεις λιγότερα απο κάποιον που ψωνίζει το ίδιο πόσο αλλά σε προϊόντα με μεγάλο συντελεστή, είσαι σε δυσπρόσιτη περιοχή που λόγο μεταφορικών ανεβαίνει η αντικειμενική αξία των προϊόντων - πάρε μια έκπτωση στον φόρο για να μην το πληρώσεις χρυσάφι το χαρτί υγείας…

δυο ρημαδοκανόνες είναι, αν έχετε κάποια άλλη ιδέα και δεν έχει λεχθεί τόσους αιώνες και από τόσα οικονομικά μεγαθήρια, βγήκε και πέστε την… εγώ πρώτος θα βγω να πω ότι δεν σας πίστεψα και ότι έκανα λάθος…

ΥΓ: τώρα γιατί μπερδεύεις δυο τόσο διαφορετικούς φόρους, που διαφέρουν όχι μόνο ως προς την ουσία τους αλλά και ως προς τον τρόπο λειτουργίας,  και θέλεις σώνει και καλά να λειτουργούν με τους ίδιους κανόνες ένας θεός ξέρει ή οι καθηγητές σου που σου έμαθαν λογιστική… πάντως δεν έχει καμία σχέση το πόσα βγάζω από το πόσα ξοδεύω…

*εκτος και αν με μπερδεύεις με άλλον ή δεν ξέρεις να μετράς… μην μου πεις όμως ότι πάλι έκανες ένα απλό λάθος και μάλιστα γράφοντας το τρεις φορές… καταντάει κουραστικό το λέω ξελεω… 😉

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε γιατί δεν διάβασες τίποτα από ότι έβαλα στο δεύτερο μου ποστ, 4 σελίδες πίσω και όχι 13 όπως εσκεμμένα προσπαθείς να δημιουργήσεις κλίμα* νομίζοντας ότι με τέτοιες τσαχπινιές θα μου κανείς κάτι…

Ο φόρος εισοδήματος έχει σχέση με το ετήσιο σύνολο εσόδων και συμπεριλαμβάνονται εκτός των άλλων και παρουσιαστικά στοιχεία, μετοχές και άλλες πιθανές πηγές εσόδων. Στην σημερινή μορφή του θεωρητικά είναι από τους δίκαιους κανόνες για την καλή λειτουργία μιας κοινωνίας μιας και ανάλογα με τα έσοδα που έχεις θα σου αντιστοιχηθεί και το ανάλογο πόσο να πληρώσεις… έχεις χρήματα - πληρώνεις, δεν έχεις - δεν πληρώνεις, έχεις πολλά - πληρώνεις πολλά…

Ο φόρος κατανάλωσης πάλι έχει να κάνει με την καταναλωτική δύναμη που έχει ο κάθε φορολογούμενος, κοινός δικά του είναι τα λεφτά ότι θέλει τα κάνει, μπορεί ο ένας να βγάζει 100, να τα τρώει τα 10 και τα υπόλοιπα μασούρι, μπορεί ο άλλος να βγάζει 1000 και να τρώει 1500 επειδή δανείζεται ή τα βγάζει μαύρα… λόγο του ότι υπάρχουν τόσα καταναλωτικά μοντέλα που δεν θα μπορούσε κανένας να φτιάξει κανόνες εύρυθμης λειτουργίας μιας αγοράς ούτε να αναγκάσει όλους τους φτωχούς και τους πλούσιους να ξοδέψουν τα χρήματα τους, αποφάσισαν και λογικά ότι το πιο δίκαιο είναι: όσο ξοδεύεις, τόσα θα πληρώνεις αναλογικά και πάντα ως προς την τιμή της αξίας του προϊόντος… ξοδεύεις πολλά - πληρώνεις πολλά, ξοδεύεις λίγα - πληρώνεις λίγα, ξοδεύεις πολλά στα προϊόντα με χαμηλό συντελεστή - πληρώνεις λιγότερα απο κάποιον που ψωνίζει το ίδιο πόσο αλλά σε προϊόντα με μεγάλο συντελεστή, είσαι σε δυσπρόσιτη περιοχή που λόγο μεταφορικών ανεβαίνει η αντικειμενική αξία των προϊόντων - πάρε μια έκπτωση στον φόρο για να μην το πληρώσεις χρυσάφι το χαρτί υγείας…

δυο ρημαδοκανόνες είναι, αν έχετε κάποια άλλη ιδέα και δεν έχει λεχθεί τόσους αιώνες και από τόσα οικονομικά μεγαθήρια, βγήκε και πέστε την… εγώ πρώτος θα βγω να πω ότι δεν σας πίστεψα και ότι έκανα λάθος…

ΥΓ: τώρα γιατί μπερδεύεις δυο τόσο διαφορετικούς φόρους, που διαφέρουν όχι μόνο ως προς την ουσία τους αλλά και ως προς τον τρόπο λειτουργίας,  και θέλεις σώνει και καλά να λειτουργούν με τους ίδιους κανόνες ένας θεός ξέρει ή οι καθηγητές σου που σου έμαθαν λογιστική… πάντως δεν έχει καμία σχέση το ποσά βγάζω από το ποσά ξοδεύω…

*εκτος και αν με μπερδεύεις με άλλον ή δεν ξέρεις να μετράς… μην μου πεις όμως ότι πάλι έκανες ένα απλό λάθος και μάλιστα γράφοντας το τρεις φορές… καταντάει κουραστικό το λέω ξελεω…

Είναι τόσο λάθος ο συλλογισμός σου για το ΦΠΑ που δεν πρόκειται να αλλάξει με τίποτε. Ούτε με αυτό το κλικ που γίνεται σε μερικούς και λένε "τώρα καταλαβα". Δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν το δεις λίγο από απόσταση και να διαπιστώσεις τι πραγματικά είναι. Κάθε προσπάθεια εξήγησης για να σου δείξουμε ότι είναι οριζόντια και άδικη φορολογία πήγε στον Καιάδα. Ο λόγος που δεν έχει καταργηθεί δεν είναι επειδή είναι δίκαιος. Το αντίθετο. Δεν έχει καταργηθεί γιατί είναι άδικος. Ο απλός πολίτης όμως νομίζει ότι δεν αδικείται γιατί το σκέφτεται συνήθως όπως εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Ο απλός πολίτης όμως νομίζει ότι δεν αδικείται γιατί το σκέφτεται συνήθως όπως εσύ.

Μένω μόνο σε αυτό και ας το κλείσουνε εδώ… εσείς οι λίγοι ξέρετε την αλήθεια και δεν πιάνεστε κορόιδα ενώ εμείς απλός ο λαός ζούμε σε μια πλάνη… του κακού ΦΠΑ που παίρνει τα ωραία τα λεφτά μόνο από εμάς και τα πηγαίνει σε μισθούς, συντάξεις, δανεισμούς και μίζες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...