Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για μεταπτυχιακό στην Ασφάλεια/Κυβερνοασφάλεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά. Έκανα αίτηση σε 2 μεταπτυχιακά και έγιναν δεκτές και οι δύο. Οπότε τώρα είμαι στην θέση που πρέπει να επιλέξω ένα απο τα δύο. Τα μεταπτυχιακά μαζί με το πρόγραμμα σπουδών τους είναι τα εξής:

1) "Ασφάλεια Ψηφιακών Συστημάτων" (https://www.ds.unipi.gr/security/category/digital-systems-security/)
2) "Κυβερνοασφάλεια και Επιστήμη Δεδομέων" (https://cybersecdatasci.cs.unipi.gr/about-the-masters/information-communication-systems-security/)

Μέχρι τώρα τα θετικά για το κάθε μεταπτυχιακό είναι τα εξής:

Για το 1ο:

-Είναι στο τμήμα μου άρα γνωρίζω τους καθηγητές και θα υπάρχει άλλη επικοινωνία

-Απο φοιτητές του μεταπτυχιακού έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα μαθήματα που γίνονται, τις εργασίες που υπάρχουν και την επαγγελματική αποκατάσταση

Για το 2ο:

-Καλύτερος τίτλος μεταπτυχιακού μιας και είναι στο τμήμα της Πληροφορικής

-Λιγότεροι φοιτητές ανά κύκλο σπουδών (15 φοιτητές αντί για 30 στο άλλο)

 

Οποιαδήποτε γνώμη ή παρατήρηση θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeorgeKalogeras είπε

Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά. Έκανα αίτηση σε 2 μεταπτυχιακά και έγιναν δεκτές και οι δύο. Οπότε τώρα είμαι στην θέση που πρέπει να επιλέξω ένα απο τα δύο. Τα μεταπτυχιακά μαζί με το πρόγραμμα σπουδών τους είναι τα εξής:

1) "Ασφάλεια Ψηφιακών Συστημάτων" (https://www.ds.unipi.gr/security/category/digital-systems-security/)
2) "Κυβερνοασφάλεια και Επιστήμη Δεδομέων" (https://cybersecdatasci.cs.unipi.gr/about-the-masters/information-communication-systems-security/)

Μέχρι τώρα τα θετικά για το κάθε μεταπτυχιακό είναι τα εξής:

Για το 1ο:

-Είναι στο τμήμα μου άρα γνωρίζω τους καθηγητές και θα υπάρχει άλλη επικοινωνία

-Απο φοιτητές του μεταπτυχιακού έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα μαθήματα που γίνονται, τις εργασίες που υπάρχουν και την επαγγελματική αποκατάσταση

Για το 2ο:

-Καλύτερος τίτλος μεταπτυχιακού μιας και είναι στο τμήμα της Πληροφορικής

-Λιγότεροι φοιτητές ανά κύκλο σπουδών (15 φοιτητές αντί για 30 στο άλλο)

 

Οποιαδήποτε γνώμη ή παρατήρηση θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δες αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών και διάλεξε αυτό που ταιριάζει περισσότερο στα θέλω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω δήλωσα για το Cyber Sec & Data Science στο ΠαΠει επειδή

1) στο κλάδο Business και Data analytics μπλέκει με tensorflow και νευρωνικά δίκτυα που ήταν και αντικείμενο πτυχιακής στο BA και μου χε τραβήξει το ενδιαφέρον

2) σαν επιλογής θέλω να παρω μαθήματα τα οποία πατάνε σε PenTest και ασφάλεια δικτύων δεδομένου ότι σε κάνα 2χρόνο λέω να δώσω για το CCNP

Καλό θα ναι να διαβάσεις το αντικείμενο που καλυπτει το κάθε μάθημα σε κάθε πρόγραμμα και αναλογως του τι σε ενδιαφέρει και τι σκοπεύεις να εξελίξεις ή εργαστείς στο μελλον, να επιλέξεις αναλογως.

 

 

 

 

Επεξ/σία από KrisiTon30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο πιο ενδιαφερον μου φαινεται αλλα αλλο θελω να σχολιασω. Ειναι σοβαρο κριτηριο επιλογης το "ονομα" του τμηματος που διοργανωνει το μεταπτυχιακο,  ειδικοτερα οταν μιλαμε για το ιδιο πανεπιστημιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Το δευτερο πιο ενδιαφερον μου φαινεται αλλα αλλο θελω να σχολιασω. Ειναι σοβαρο κριτηριο επιλογης το "ονομα" του τμηματος που διοργανωνει το μεταπτυχιακο,  ειδικοτερα οταν μιλαμε για το ιδιο πανεπιστημιο;

Κι εγώ το ίδιο πίστευα με εσένα zewalk23. Όταν κάποιος μου έλεγα ΠαΠει το μυαλό μου πήγαινε στο τμήμα πληροφορικής. Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα "στερεότυπα" και σ' αυτό τον τομέα.

Να τονίσω ότι δεν το θεωρώ σωστό, λέω πως το έβλεπα εγώ και το περιβάλλον που ζω και εργάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος!

Κάποιος με αυτό το μεταπτυχιακό που μπορεί να πιάσει δουλειά? Το cybersecurity έχει ζήτηση στην Ελλάδα?  Μπορεί το master αυτό να ανταγωνιστεί πιστοποιήσεις όπως OSCP κτλ?

Ευχαριστώ πολύ...

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα master στο αντικείμενο αυτό, δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις δυνατές πιστοποιήσεις του αντικειμένου.

Πάντα με κριτήριο τη ζήτηση στην αγορά εργασίας. Δεν αναλύουμε θέματα θεωρητικών γνώσεων πρωτοκόλλων, κρυπτογραφίας, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι όμως ότι οι εξετάσεις σε οποιοδήποτε Πανεπιστήμιο, με φυσική παρουσία και επιτηρητές, γίνονται αδιάβλητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pi314 είπε

Με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι όμως ότι οι εξετάσεις σε οποιοδήποτε Πανεπιστήμιο, με φυσική παρουσία και επιτηρητές, γίνονται αδιάβλητες...

Δεν πιάνω την επαγωγή, να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απλή σκέψη μου με τα πιστοποιητικά που η εξέταση γίνεται μέσω διαδικτύου είναι το κατά πόσο είναι αδιάβλητη... έναντι ενός μεταπτυχιακού που υπάρχει κάποια επιτήρηση. Π.χ. δεν μπορώ να βάλω τον χ φίλο μου στην τελική εξέταση να περάσει αυτός την εξέταση που πχ ξέρει καλύτερα python από μένα...?

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σοβαρές πιστοποιήσεις ως τώρα γίνονταν σε πιστοποιημένο κέντρο με κάμερες και τώρα με την πανδημία, γίνονται στο χώρο σου με ανοιχτή κάμερα και κάποιες δικλείδες ασφαλείας στο χώρο αυτό, που γίνεται έλεγχος στην αρχή.

Το σημαντικό είναι ότι αυτές οι πιστοποιήσεις τυγχάνουν μεγάλης αναγνωρισιμότητας, ενώ ένα μάστερ πολύ δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς το πρόγραμμα του Εαρινού εξαμήνου 2022 για αυτό το μεταπτυχιακό (Κυβερνοασφάλεια και Επιστήμη Δεδομέων) αν μπορεί να μου το στείλει με πμ...??

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...