Προς το περιεχόμενο

100 εκατομμύρια πωλήσεις για το iPhone 12 μόλις 7 μήνες μετά την κυκλοφορία του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, aggelos_ είπε

Μόνο εγώ είμαι που όταν πιάνω iPhone για δοκιμή μου φαίνεται φτηνιάρικο κινητό δεκαετίας;  

Ειδα πρόσφατα σε μαγαζι το 12 pro και το s21+ και το notch μου κάθεται πολυ ασχημα στο μάτι. Βέβαια και τα 2 λειτουργικά πήγαιναν σφαίρα αλλα αν επέλεγα κάποιο θα ηταν το Samsung λογω του notch. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Προσωπική σου άποψη. Κινητό που οι χρήστες τους δεν το αλλάζουν. Κινητό που εφαρμογές του τρέχουν αψεγάδιαστα. Κινητό που κάρτες και taxisnet είναι απόλυτα προστατευμένα από διαρροή στοιχείων. Κάμερα η οποία βγάζει φωτογραφίες χωρίς να είναι  overexposed. Βίντεο τραβηγμένο 4K που κανένα κινητό δεν μπορεί μέχρι στιγμής να το ξεπεράσει. Εάν αυτά το καθιστούν φτηνιάρικο. Εάν το καθιστά φθηνιάρικο το ότι κάθε συσκευή κλειδώνεται με το iCloud του χρήστη και δεν μπορεί να το κλέψει κανείς μετατρέποντας το σε τούβλο. Τότε επιλέγουμε τα φυηνιαρικα. 

εντάξει, αυτό με το 4Κ καλό αλλά ψιλοάχρηστο γιατί πόσο να βγάλεις με 32gb μόνο αποθηκευτικο;

όλα τα άλλα όμως γίνονται το ίδιο καλά και με ένα κινητό των 150-200. Και δεν έχουν και αυτή την φτηνιάρικη αίσθηση. Στα 700. 

  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, aggelos_ είπε

εντάξει, αυτό με το 4Κ καλό αλλά ψιλοάχρηστο γιατί πόσο να βγάλεις με 32gb μόνο αποθηκευτικο;

όλα τα άλλα όμως γίνονται το ίδιο καλά και με ένα κινητό των 150-200. Και δεν έχουν και αυτή την φτηνιάρικη αίσθηση. Στα 700. 

Ρε φίλε είπα να σου απαντήσω, αλλά σκέφτηκα μήπως πέρασες κανένα ελαφρύ εγκεφαλικό και έγραψες τα προηγούμενα;

Για ξαναδιάβασε τα λίγο και βγάλε νόημα...

  • Like 3
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς ομως το mini δεν πήγε καλά αν και προσωπικά θα το επέλεγα ως προς το μέγεθος. Ίσως το επερχόμενο SE αν έχει παρόμοια οθόνη και καλύτερη τιμή , να πάει καλύτερα 

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, aggelos_ είπε

εντάξει, αυτό με το 4Κ καλό αλλά ψιλοάχρηστο γιατί πόσο να βγάλεις με 32gb μόνο αποθηκευτικο;

Μόνο 32gb?

Γιαυτό το λόγο επιλέγουμε 64+gb...... το SE2 το πήρα στα 128gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Κοίταξε να δεις τα iPhone είναι πανάκριβα αν αγοράζεις κάθε χρόνο και φθηνά αν αγοράζεις κάθε 3 χρόνια. Οι εποχές που αλλάζαμε από 3G στο 3GS στο 4 στο 4s πέρασαν ανεπιστρεπτί.
Εκτός αν κάποιοι θεωρούν τίμιο κάθε χρόνο να σκάνε 350 έτσι. 
Αυτοί που θέλουν μεγαλύτερη οθόνη μάλλον πρέπει να δουν άλλο κατασκευαστή. Εγώ από την Apple είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είμαι με το 11 pro. Δεν θα αναβαθμίσω σίγουρα ακόμα υπολογίζω για το 2023 πρώτα ο Θεός αφού επι του παρόντος όλα βαίνουν καλώς!

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί όσοι θέλουν μεγάλη οθόνη πρέπει να δουν αλλο κατασκευαστή. Μια χαρά μεγάλη οθόνη έχει τώρα το 12 pro max και αν βγάλουν και 13 max και13 pro max θα έχεις πλέον 2 επιλογές σε μεγάλη οθόνη ανάλογα το budget σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Καλημέρα ήταν όταν υπήρχαν δυο μοντέλα παρά 4 !!! Όσοι είναι να πάρουν θα πάρουν και να  είχαν διαφορά μόνο στο μέγεθος !!! Θεωρό ότι με λάθος στρατηγική λόγο ότι η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή μεταξύ τους είναι λάθος σαν κίνηση της εταιρίας  γιατί προσπάθησε να πάρει μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας αλλά η τιμές μεταξύ τον μοντέλων είναι μικρή . 

Ευχαριστούμε αναλυτή του insomnia # 156 για την πολύ καλά διατυπωμένη και τεκμηριωμένη άποψη σου. Πως τον πετσόκοψες έτσι τον Κουκ μου λες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GreekLegend2 είπε

Ειδα πρόσφατα σε μαγαζι το 12 pro και το s21+ και το notch μου κάθεται πολυ ασχημα στο μάτι. Βέβαια και τα 2 λειτουργικά πήγαιναν σφαίρα αλλα αν επέλεγα κάποιο θα ηταν το Samsung λογω του notch. 

 

Είπαμε το notch χρειάζεται γιατί έχει όλους τους αισθητήρες του face id από πίσω. Δεν είναι μόνο ακουστικό και selfie camera όπως στο samsung.

Και φέτος είπαν θα το μικρυνουν κατά πολύ.

 

9B2CED0A-DDC9-42ED-9FF7-41E8ED6332E4.jpeg

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, aggelos_ είπε

Μόνο εγώ είμαι που όταν πιάνω iPhone για δοκιμή μου φαίνεται φτηνιάρικο κινητό δεκαετίας;  

Δυστυχώς μόνο εσυ. Υπάρχουν και ιατροί νο το κοιτάξεις ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.b7d3084563b78db489a1af64a1e2c0da.png

Προφανως μονο εγω βλεπω τα ποσα αλλιως?

Ας παρουμε το 202Q3

Μονο εγω βλεπω δλδ 365,6 (total)-41.2(apple/iOS)=324.4(android) Μιας και μονο iOS και Android ειναι στην αξιολογη αγορα. Το others ειναι αλλες μαρκες κινητων, ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ apple, γιατι αλλιως θα ηταν προσμετρημενα στο Apple. Οποτε μπορουμε να βγουμε, για το 2020Q3, στο συμπερασμα οτι (απλη μεθοδο των τριων (εαν 365,4=100%, ποσο ειναι το apple?) το ποσοστο της apple ειναι 11,3%. Αλλα για να ακουστει ακομα χειρωτερο θα πω οτι (100-11,3=88,7) το 88.7% ΔΕΝ προτιμαει Apple!

Τωρα οσον αφορα το αρθρο για το iphone 12.

To iphone 12 βγηκε το 2020Q4 (Οκτωβριο του 2020 https://en.wikipedia.org/wiki/IPhone_12 ) και στη στυλη αυτη εμφανιζεται ξεκαθαρα λογω του απο το Q3 στο Q4 εμφανισε ανοδο (2020Q4 - 2020Q3) υψους 40,2.

Δυστυχως στον πινακα εχει μονο το Q3 και το Q4 που μας κανουν 6 μηνες και οχι 7 οπως λεει το αρθρο. Και μεσα σε αυτον τον πινακα βλεπουμε οτι αναγερει ΜΟΝΟ Apple και οχι μονο iphone 12. Δηλαδη ειναι μεσα και αλλα iphones οπως το 11 ή το ΧR και παει λεγοντας.

Επειδη ειναι σχετικα δυσκολο να υπολογιστει το ακριβες νουμερο, θα πω το εξης.
Ακομα και μετα την κυκλοφορια του iphone 12, μετα απο 6 ολοκληρους μηνες, ο κοσμος που αγορασε iphone ηταν μονο 749,5(2020Q4+2021Q1 total) - 141.4 (2020Q4+2021Q1 apple) = 608.1 (μη apple συσκευες, δλδ Ανδροιντ). Παμε στο % τωρα.
749,5 = 100%. Χ=141,4 . Απλη μεθοδο των τριων... 18,8%

ΑΥΤΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥ IPHONE 12, ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ APPLE ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ 18,8% 

Επεξ/σία από Acrobatis7
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

image.png.b7d3084563b78db489a1af64a1e2c0da.png

Προφανως μονο εγω βλεπω τα ποσα αλλιως?

Ας παρουμε το 202Q3

Μονο εγω βλεπω δλδ 365,6 (total)-41.2(apple/iOS)=324.4(android) Μιας και μονο iOS και Android ειναι στην αξιολογη αγορα. Το others ειναι αλλες μαρκες κινητων, ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ apple, γιατι αλλιως θα ηταν προσμετρημενα στο Apple. Οποτε μπορουμε να βγουμε, για το 2020Q3, στο συμπερασμα οτι (απλη μεθοδο των τριων (εαν 365,4=100%, ποσο ειναι το apple?) το ποσοστο της apple ειναι 11,3%. Αλλα για να ακουστει ακομα χειρωτερο θα πω οτι (100-11,3=88,7) το 88.7% ΔΕΝ προτιμαει Apple!

Τωρα οσον αφορα το αρθρο για το iphone 12.

To iphone 12 βγηκε το 2020Q4 (Οκτωβριο του 2020 https://en.wikipedia.org/wiki/IPhone_12 ) και στη στυλη αυτη εμφανιζεται ξεκαθαρα λογω του απο το Q3 στο Q4 εμφανισε ανοδο (2020Q4 - 2020Q3) υψους 40,2.

Δυστυχως στον πινακα εχει μονο το Q3 και το Q4 που μας κανουν 6 μηνες και οχι 7 οπως λεει το αρθρο. Και μεσα σε αυτον τον πινακα βλεπουμε οτι αναγερει ΜΟΝΟ Apple και οχι μονο iphone 12. Δηλαδη ειναι μεσα και αλλα iphones οπως το 11 ή το ΧR και παει λεγοντας.

Επειδη ειναι σχετικα δυσκολο να υπολογιστει το ακριβες νουμερο, θα πω το εξης.
Ακομα και μετα την κυκλοφορια του iphone 12, μετα απο 6 ολοκληρους μηνες, ο κοσμος που αγορασε iphone ηταν μονο 749,5(2020Q4+2021Q1 total) - 141.4 (2020Q4+2021Q1 apple) = 608.1 (μη apple συσκευες, δλδ Ανδροιντ). Παμε στο % τωρα.
749,5 = 100%. Χ=141,4 . Απλη μεθοδο των τριων... 18,8%

ΑΥΤΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥ IPHONE 12, ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ APPLE ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ 18,8% 

Το άρθρο ανέφερε τις συνολικές πωλήσεις της σειράς 12 της Apple. Δεν τις σύγκρινε κάνεις με τις αντίστοιχες όλων των Android συσκευών από 10 διαφορετικούς κατασκευαστες και με price range από 100€ ως 1300€! Τι ακριβώς προσπαθείς να πεις δεν κατάλαβα.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Το άρθρο ανέφερε τις συνολικές πωλήσεις της σειράς 12 της Apple. Δεν τις σύγκρινε κάνεις με τις αντίστοιχες όλων των Android συσκευών από 10 διαφορετικούς κατασκευαστες και με price range από 100€ ως 1300€! Τι ακριβώς προσπαθείς να πεις δεν κατάλαβα...

Χαιρομαι!

Το αρθρο σε προιδεαζει οτι το iPhone 12 εκανε παταγο και χτυπησε τα 100 εκ. πωλησεις ΜΟΝΟ σε χρονο 7 μηνων απο τη κυκλοφορια του.

Δυστυχως για την apple, δεν ηταν αρκετο μιας και ο κοσμος κατα 81,2%, βαση κοστους, ιδεολογιας, fanboy, hateboy και ΟΛΩΝ των κατηγοριων χρηστων που κανουν εναν αγοραστη να παρει κατι εναντι καποιου αλλου, ΔΕΝ προτιμησε την μαρκα APL.

ΠΣ. Φιλe Koutsi με το σχολιο σου κανεις ακροβως οτι και το αρθρο. Μη θελοντας να σε προσβαλω σε κανενα βαθμο, σου δειχνω το δασος και κοιτας το δαχτυλο. Αληθεια δεν θελω να σε προσβαλω. Μην το δεις ετσι. Δες το σφαιρικα plz.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acrobatis7 είπε

Χαιρομαι!

Το αρθρο σε προιδεαζει οτι το iPhone 12 εκανε παταγο και χτυπησε τα 100 εκ. πωλησεις ΜΟΝΟ σε χρονο 7 μηνων απο τη κυκλοφορια του.

Δυστυχως για την apple, δεν ηταν αρκετο μιας και ο κοσμος κατα 81,2%, βαση κοστους, ιδεολογιας, fanboy, hateboy και ΟΛΩΝ των κατηγοριων χρηστων που κανουν εναν αγοραστη να παρει κατι εναντι καποιου αλλου, ΔΕΝ προτιμησε την μαρκα APL.

ΠΣ. Φιλe Koutsi με το σχολιο σου κανεις ακροβως οτι και το αρθρο. Μη θελοντας να σε προσβαλω σε κανενα βαθμο, σου δειχνω το δασος και κοιτας το δαχτυλο. Αληθεια δεν θελω να σε προσβαλω. Μην το δεις ετσι. Δες το σφαιρικα plz.

Λογικό δεν είναι οτι όλα τα μοντέλα android (καμία 100στη) που ξεκινάνε από 100€ πουλάνε  περισσότερο από 5 μοντέλα iphone που ξεκινάνε από 500€? Το ξέρουμε αυτό! Δεν μας λες κστι νέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Λογικό δεν είναι οτι όλα τα μοντέλα android (καμία 100στη) που ξεκινάνε από 100€ πουλάνε  περισσότερο από 5 μοντέλα iphone που ξεκινάνε από 500€? Το ξέρουμε αυτό! Δεν μας λες κστι νέο...

Αρα προς τι το 😕? αφου δεν λεω κατι καινουριο?

Απλα βαζω στη μεροληψια του αρθρου την συνολικη εικονα και οχι μονο τον ρετουσαρισμενο πινακα που δειχνει μονο ενα δαχτυλο να δειχνει σε ενα ασπρο φοντο! 
Απλα αφαιρεσα το ασπρο (του μεταφορικου πινακα) με το συνολικο original τοπιο. 

Ισως να ειπα οτι τα 100 εκ. ειναι μερος του 18,8% που αγορασε iphone 12. Φανταστειτε ποσο ειναι τα υπολοιπα. Και αυτο Δεν ειναι επιτυχια, οπως παρουσιαζεται!

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...