Προς το περιεχόμενο

100 εκατομμύρια πωλήσεις για το iPhone 12 μόλις 7 μήνες μετά την κυκλοφορία του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το άρθρο ανέφερε τις συνολικές πωλήσεις της σειράς 12 της Apple. Δεν τις σύγκρινε κάνεις με τις αντίστοιχες όλων των Android συσκευών από 10 διαφορετικούς κατασκευαστες και με price range από 100€ ως 1300€! Τι ακριβώς προσπαθείς να πεις δεν κατάλαβα.

Προσπαθει να επιβεβαιωθει οτι η apple δεν εχει την περασει του android λες και την ενδιαφερει αυτην ή τους κατοχους της να το εχει...δεν βαζει τον πινακα ομως και με τα καθαρα κερδη ολων των εταιριων να δει τι ειναι επιτυχια και τι οχι...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Προσπαθει να επιβεβαιωθει οτι η apple δεν εχει την περασει του android λες και την ενδιαφερει αυτην ή τους κατοχους της να το εχει...δεν βαζει τον πινακα ομως και με τα καθαρα κερδη ολων των εταιριων να δει τι ειναι επιτυχια και τι οχι...

Ωραιο αυτο.

Και σαν μεριδιο εταιριας λογικα θα ειναι στον συναγωνισμο μεσα στα 3 πρωτα ονοματα.

Κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν κανει κερδη. Θα ηταν τουλαχιστον αφελης!

Εδω ερχεται μια τελειως διαφορετικη οπτικη. Αν τα κερδη ειναι σε αντιστοιχια στις θεσεις που περιγραφονται. Και αυτο δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο, εως και λαθος, να υπολογιστει για τον απλο λογο οτι κερδος ειναι εσοδα - εξοδα.

Τιμη πωλησης iphone - κοστος παραγωγης iphone = κερδος iphone.

Θα πρεπει να γινει το ιδιο και για πολλες εταιριες. Πραγμα που δεν μπορει να υπολογιστει ποτε σωστα μιας και μπαινουν παραγοντες οπως brand name, marketing, advertisment κτλ κτλ.

Δεν θεωρω οτι πρεπει οι εταιριες να βγαζουν τα χαρτια τους ανοιχτα στο τραπεζι και τη στρατιγικη τους. Ειναι μεσα στις επιτυχιες της απλ αυτο που εχει κανει.

Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κανενας κατοχος απλ θα ηθελε να μαθει ποσο πραγματικα κοστιζει η συσκευη του. Οπως και samsung και πολλες αλλες. Θα επεφτε απο τα συνεφα και με το δικιο του. 

Σαφως το point σου εχει βαση.
Τι την νοιαζει αν ειναι 1η η 2η η 40η στο κοσμο σε shipments, οταν ειναι στις ΤΟΡ σε κερδη!

ΔΕΚΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Ισως να ειπα οτι τα 100 εκ. ειναι μερος του 18,8% που αγορασε iphone 12. Φανταστειτε ποσο ειναι τα υπολοιπα. Και αυτο Δεν ειναι επιτυχια, οπως παρουσιαζεται!

Επιτυχία δεν είναι με βάση πιο κριτήριο; Ήθελε η Apple να έχει μερίδιο 50% και η στρατηγική της απέτυχε; Όχι.

Η Apple είναι η εταιρεία με το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στην κινητή τηλεφωνία, αυτός είναι ο στόχος της και τον επιτυγχάνει με απόλυτη επιτυχία.

Οι περισσότεροι Android κατασκευαστές ακόμα και αυτοί που πουλάνε περισσότερο από την Apple σε κάποια μοντέλα δε κερδίζουν χρήματα.

Εντελώς λανθασμένες η ανάλυση και η οπτική σου. Καλή ανάγνωση: https://www.forbes.com/sites/johnkoetsier/2019/12/22/global-phone-profits-apple-66-samsung-17-everyone-else-unlucky-13/#:~:text=Overall global handset profits declined,revenue on an annual basis.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imvrios είπε

Επιτυχία δεν είναι με βάση πιο κριτήριο; Ήθελε η Apple να έχει μερίδιο 50% και η στρατηγική της απέτυχε; Όχι.

Η Apple είναι η εταιρεία με το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στην κινητή τηλεφωνία, αυτός είναι ο στόχος της και τον επιτυγχάνει με απόλυτη επιτυχία.

Οι περισσότεροι Android κατασκευαστές ακόμα και αυτοί που πουλάνε περισσότερο από την Apple σε κάποια μοντέλα δε κερδίζουν χρήματα.

Εντελώς λανθασμένες η ανάλυση και η οπτική σου. Καλή ανάγνωση: https://www.forbes.com/sites/johnkoetsier/2019/12/22/global-phone-profits-apple-66-samsung-17-everyone-else-unlucky-13/#:~:text=Overall global handset profits declined,revenue on an annual basis.

Ναι ναι!
Ειναι αυτο ποθ ειπε ο φιλος πιο πανω και συμφωνω.

Αυτο ομως που παρεβλεψα να πω οτι τα μεγαλα κερδη δεν σημαινουν ποιοτητα με σιγουρια. Το βλεπουμε παντου! Απο μαρκες αυτοκινητων μεχρι στυλο!

Anyway! Ειναι και αυτο μεσα στην οπτικη γωνια του αγοραστη! Και σεβαστο!

PS. Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι καποιου κριτιριο ειναι ποσα κερδη κανει μια εταιρια απο ενα προιον της ωστε να το αγορασει.
"Θα παρω mercedez γιατι ανεβηκε η μετοχη της στο χρηματιστηριο!"
Απλα δεν νομιζω, αλλα μπορει να κανω και λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Ωραιο αυτο.

Και σαν μεριδιο εταιριας λογικα θα ειναι στον συναγωνισμο μεσα στα 3 πρωτα ονοματα.

Κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν κανει κερδη. Θα ηταν τουλαχιστον αφελης!

Εδω ερχεται μια τελειως διαφορετικη οπτικη. Αν τα κερδη ειναι σε αντιστοιχια στις θεσεις που περιγραφονται. Και αυτο δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο, εως και λαθος, να υπολογιστει για τον απλο λογο οτι κερδος ειναι εσοδα - εξοδα.

Τιμη πωλησης iphone - κοστος παραγωγης iphone = κερδος iphone.

Θα πρεπει να γινει το ιδιο και για πολλες εταιριες. Πραγμα που δεν μπορει να υπολογιστει ποτε σωστα μιας και μπαινουν παραγοντες οπως brand name, marketing, advertisment κτλ κτλ.

Δεν θεωρω οτι πρεπει οι εταιριες να βγαζουν τα χαρτια τους ανοιχτα στο τραπεζι και τη στρατιγικη τους. Ειναι μεσα στις επιτυχιες της απλ αυτο που εχει κανει.

Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κανενας κατοχος απλ θα ηθελε να μαθει ποσο πραγματικα κοστιζει η συσκευη του. Οπως και samsung και πολλες αλλες. Θα επεφτε απο τα συνεφα και με το δικιο του. 

Σαφως το point σου εχει βαση.
Τι την νοιαζει αν ειναι 1η η 2η η 40η στο κοσμο σε shipments, οταν ειναι στις ΤΟΡ σε κερδη!

ΔΕΚΤΟ!

Πάντως φίλε το άρθρο ήθελε να πει άλλο πράγμα. Ένας απο τους δείκτες επιτυχίας ενός προϊόντος (η μιας σειράς προϊόντων στην περίπτωση μας) είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να φτάσει ορισμένα νούμερα. Το άρθρο λέει οτι η σειρά iphone 12 το έκανε σε 7 μήνες (ενώ  το 11 σε 9 μήνες) και οτι είχε να το κάνει αυτό η apple απο το iphone 6. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Αυτο ομως που παρεβλεψα να πω οτι τα μεγαλα κερδη δεν σημαινουν ποιοτητα με σιγουρια. Το βλεπουμε παντου! Απο μαρκες αυτοκινητων μεχρι στυλο!

PS. Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι καποιου κριτιριο ειναι ποσα κερδη κανει μια εταιρια απο ενα προιον της ωστε να το αγορασει.
"Θα παρω mercedez γιατι ανεβηκε η μετοχη της στο χρηματιστηριο!"
Απλα δεν νομιζω, αλλα μπορει να κανω και λαθος!

Ναι αλλά εδώ δε μιλάμε γενικά, μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο, τα προϊόντα της Apple και αυτά είτε τα προτιμά κάποιος είτε όχι είναι αντικειμενικά ("σίγουρα" ποιοτικά). Κανείς ας πούμε "έχων σώας τας φρένας" δε το αμφισβητεί αυτό.

Το τι θα αγοράσεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Οι χρήστες πρέπει να επιλέγουν αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες τους από άποψη αισθητικής, χρηστικότητας, κόστους, υποστήριξης κλπ. Κάποιοι αυτά τα βρίσκουν σε συσκευές της Apple. 

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν και επειδή μίλησες για κριτήριο αγοράς λοιπόν, ούτε το δικό σου δηλαδή ο αριθμός των πωλήσεων και το μερίδιο αγοράς είναι σωστά. Δεν έχει νόημα να κάνεις ένα πράγμα και να αθροίζεις μια συσκευή που κάνει 100€ με μία άλλη που κάνει 2000€. Αυτά τα αγνοείς και κοιτάς αυτά που αναφέρω. 

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά σε άρθρο για την Apple βλέπουμε άτομα που αλλά γράφει το άρθρο και αλλά καταλαβαίνουν…

μα καλά τόσο καΐλα δεν το περιμενα…

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Για άλλη μια φορά σε άρθρο για την Apple βλέπουμε άτομα που αλλά γράφει το άρθρο και αλλά καταλαβαίνουν…

μα καλά τόσο καΐλα δεν το περιμενα…

Για να είμαστε δίκαιοι όμως μπήκε πινακακι, έγινε μία μικρή ανάλυση, έγινε ευγενικός διάλογος και ήταν κατανοητό ότι δεν χρειάζονταν ουσιαστικά να γίνει αυτή η σύγκριση.

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα , χίλιες φορές τέτοιου είδους ποστ από τα κλασικά που βλέπουμε του στυλ εγώ θα πάρω Android και να εσείς τα πρόβατα με τα iPhone κτλ κτλ κτλ

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για να είμαστε δίκαιοι όμως μπήκε πινακακι, έγινε μία μικρή ανάλυση, έγινε ευγενικός διάλογος και ήταν κατανοητό ότι δεν χρειάζονταν ουσιαστικά να γίνει αυτή η σύγκριση.

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα , χίλιες φορές τέτοιου είδους ποστ από τα κλασικά που βλέπουμε του στυλ εγώ θα πάρω Android και να εσείς τα πρόβατα με τα iPhone κτλ κτλ κτλ

Ηθελα να το γραψω λιγο πιο πριν, αλλα ειπα να μην το γρουσουζεψω...

Ειναι η πρωτη φορα που δεν βρισκομαι να εξηγουμαι οτι δεν ειμαι ελεφαντας και ειναι η πρωτη φορα που δεν ακουω παραλογιες. Λογικα συμπερασματα και εμπεριστατομενες αποψεις.

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν και επειδή μίλησες για κριτήριο αγοράς λοιπόν, ούτε το δικό σου δηλαδή ο αριθμός των πωλήσεων και το μερίδιο αγοράς είναι σωστά. Δεν έχει νόημα να κάνεις ένα πράγμα και να αθροίζεις μια συσκευή που κάνει 100€ με μία άλλη που κάνει 2000€. Αυτά τα αγνοείς και κοιτάς αυτά που αναφέρω. 

Θα θεωρουσες λογικη μια συγκριση μεταξυ συσκευων στο ιδιο χρηματικο πλαισιο σαν κριτιριο?

Να γινει δλδ μια συγκριση μεταξυ συσκευων ιδιας (πανω - κατω) ημερομηνιας παραγωγης, τιμης και αλλων κριτιριων ? Η αληθεια ειναι οντως οτι ειναι λιγο επιθετικη προσεγγιση η συγκριση που εκανα και ειλικρινα ισως και λιγο "ηθικα" λαθος, μιας και θα ηταν ιδιο αν εκανα την ιδια συγκριση με τα αυτοκινητα μεταξυ των Mercedez (μιας και αναφερθηκε πριν) και ολων των υπολοιπων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Θα θεωρουσες λογικη μια συγκριση μεταξυ συσκευων στο ιδιο χρηματικο πλαισιο σαν κριτιριο?

Αυτό θα μας έδινε μια πιο αντιπροσωπευτική εικόνα στα μερίδια αγοράς με βάση συσκευές που είναι ευθέως ανταγωνιστικές.

Άμα όμως το ενδιαφέρον σου είναι κάποιο κριτήριο για να επιλέξεις ποια συσκευή θα αγοράσεις, ούτε αυτό είναι πολύ χρήσιμο. Οκ, θα ξέρεις ποια μοντέλα πήγαν καλά σε πωλήσεις και είναι αντικειμενικά καλά. Αλλά εσύ μπορεί να αγοράσεις ένα από αυτά και να μη σου αρέσει.

Εγώ π.χ. έχω το Xperia 5 mark II. Ξέρεις τι μερίδιο αγοράς έχει η Sony; Αμελητέο, χάνει πολλά λεφτά από το τμήμα κινητής. Εμένα όμως το τηλέφωνο μου μου αρέσει πολύ. Είναι έξι ίντσες, λεπτό και πανάλαφρο (το πιο βασικό για εμένα), με την Oled του και τις καλές του κάμερες κλπ. Πολλοί λίγοι θα αγόραζαν το τηλέφωνο που αγόρασα. Αλλά δε μου λέει κάτι.

Το άλλο που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι δε φτιάχνονται όλες οι εταιρείες για να γίνουν νούμερο ένα σε πωλήσεις. Κάθε εταιρεία έχει τη δική της μοναδική στρατηγική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Ειδα πρόσφατα σε μαγαζι το 12 pro και το s21+ και το notch μου κάθεται πολυ ασχημα στο μάτι. Βέβαια και τα 2 λειτουργικά πήγαιναν σφαίρα αλλα αν επέλεγα κάποιο θα ηταν το Samsung λογω του notch. 

 

Το notch είναι για να καταλαβαίνεις που είναι το πάνω και που το κατω. Βρε φτωχια !!!! Που πάει  σφαίρα το s21 μην το σχολιάσω πάρτε κανένα exynos σκουπίδι κ μετά μιλα  που ένα πέσιμο στο κολλητό μου το έστειλαν στο σερβις με καμένα pixels . που χρειάζεσαι να κανείς λέει επαναφορά σε κάθε μεγάλο Update όταν τα παίρνετε κιόλας .  που βγάζουμε βίντεο και τραβάει σαν επαγγελματική κάμερα !!! Και το τα σαπακια τραβάνε λες και πέφτει frame frame το βίντεο !!! Και για να μην παρεξηγηθώ έχω και Note 20 ultra και είχα και όλα τα προηγούμενα αλλά με το φετινό iPhone απλά το βίντεο είναι πραγματικά άψογο …!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, imvrios είπε

Άμα όμως το ενδιαφέρον σου είναι κάποιο κριτήριο για να επιλέξεις ποια συσκευή θα αγοράσεις, ούτε αυτό είναι πολύ χρήσιμο. Οκ, θα ξέρεις ποια μοντέλα πήγαν καλά σε πωλήσεις και είναι αντικειμενικά καλά. Αλλά εσύ μπορεί να αγοράσεις ένα από αυτά και να μη σου αρέσει.

Χωρις να εχω την αποψη και ψευδαισθηση οτι κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου οτι ειμαι προκατειλημμενος, το μονο που θελω ειναι να δινω την ξεκαθαρη εικονα της επικοινωνιακης πολιτης της Απλ και των πολεμαρχων υποστηρικτων της.

Την θεωρω εξερετικα ψευτικη και παραπλανιτικη.

PS. Και για να μην παρεξηγηθω και γω, σταματησα να αγοραζω Aπλ προιοντα λιγο πριν γινουν mainstream απο το κοσμο. Περιπου τη στιγμη που εβαλε intel και σταματησε η παραγωγη των PPC. Εως τοτε ημουν φανατικος υποστηρικτης. Για μενα, μονο τοτε αξιζε η εταιρια.
Εχω ακομα αυτον πανω απο το πιανο :)
The success of the Macintosh idea

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Πόσο πιάνει ένα τέτοιο τώρα? έχεις σκεφτεί να το πουλήσεις?

Περιπου εκει -> https://www.ebay.com/itm/184920605267?hash=item2b0e208253:g:JUcAAOSwrolg4OSW

Βεβαια προτιμω να το κρατησω και οταν βαρεθω να τον εχω σαν μουσειο, να τον κανω ενυδρειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, koutsis είπε

η oled οθόνη υψηλής ανάλυσης καθώς και το 5g κάναν τη διαφορά. Όπως και να το δεις, όταν ζητούσε η Apple 900€ όταν πρωτοβγήκε  το 11 με 720p lcd οθόνη χωρίς 5g καθόταν κάπως άσχημα...

επισης θεωρω οτι αν του χρονου γινει αυτο που ακουγεται, δηλαδη πολύ μικροτερο notch και το mini να αντικατασταθει απο το 13 max , θα πανε ακομα καλύτερα οι πωλησεις.

Την οποια OLED υψηλης αναλυσης την ειχαμε απο το 2013 αλλα δεν πειραζει. Απλα η apple εριξε τιμες και πουλησε καλα πρωτη φορα ριχνει τοσο χαμηλα τις τιμες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...