Προς το περιεχόμενο

100 εκατομμύρια πωλήσεις για το iPhone 12 μόλις 7 μήνες μετά την κυκλοφορία του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Χωρις να εχω την αποψη και ψευδαισθηση οτι κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου οτι ειμαι προκατειλημμενος, το μονο που θελω ειναι να δινω την ξεκαθαρη εικονα της επικοινωνιακης πολιτης της Απλ και των πολεμαρχων υποστηρικτων της.

Την θεωρω εξερετικα ψευτικη και παραπλανιτικη.

Αυτό είναι άλλο θέμα και είναι υποκειμενικό.

Προσωπικά δε βρίσκω κάτι ανήθικο στο marketing της Apple σε συγκριση με πρακτικές των ανταγωνιστών της.

Ενώ η Apple είναι πετυχημένη ~20 χρόνια τώρα. Έχει γίνει η εταιρεία με τη μεγαλύτερη χρηματιστηριακή αξία στον κόσμο. Αυτό δεν είναι αποτέλεσμα μόνο marketing αλλά και ποιότητας, συνέπειας και καλής εμπειρίας για τους χρήστες της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, imvrios είπε

Ενώ η Apple είναι πετυχημένη ~20 χρόνια τώρα. Έχει γίνει η εταιρεία με τη μεγαλύτερη χρηματιστηριακή αξία στον κόσμο. Αυτό δεν είναι αποτέλεσμα μόνο marketing αλλά και ποιότητας, συνέπειας και καλής εμπειρίας για τους χρήστες της.

Θα διαφωνησω στο οτι δεν οφειλεται μονο στο μαρκετινγκ. Βασικα θα προσθεσω στο μαρκετινγκ, τη στρατηγικη. 

Βασιστηκε στην ανοδο του φαινεσθαι, σε μια εποχη που η βιτρινα (facebook, tweeter, ktl) θα ανεβαινε χρονο με τον χρονο κατακορυφα. Το εκμεταλευτηκε στο επακρον και κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν ηταν εξυπνη (πανεξυπνη για εμε) κινηση. Οι σελφις στον καθρευτη ηταν το υπερ-ατου της, μιας και ηταν αρκετα περιορισμενο το ποσοστο αγοραστων που οντως καταλαβαινε τι επαιρνε. Χτηπησε πριν απο ολους την εποχη του "Who are you wearing" παρα της καινοτομιας και ανεπτυγμενης τεχνολογιας.

Τωρα που η εποχη αλλαξε, αλλα οχι και τοσο, και υπαρχουν και μετρησεις και δεδομενα επεξεργαστων κτλ, αρνουμαι να δεχτω σαν αποτελεσμα κατι που προεκυψε κεκλεισμενων των θηρων! Δλδ, αρνουμαι να δεχτω οτι ενα Α αυτοκινητο εχει μεγαλυτερη ιπποδυναμη βλεποντας μονο το αποτελσμα της ιππομετρησης στην οθονη, χωρις να εχω προσβαση ουτε κατω απο το καπο, αλλα ουτε και στον τροπο μεταδοσης, απο ενα αυτοκινητο Β, που ειναι "open source" προς ολο το κοσμο να δει πως λειτουργει.

Αλλη συζητηση, αλλα οκ. Κουβεντα να γινεται.

Η ποιοτητα του δεν ειναι κατι φοβερο, και αντικειμενικα μιλωντας καποιος το βλεπει. (Εκει που επαθα πλακα ηταν οτι (παλι προσωπικα) βρηκα το Nokia 8.1 κλασης πιο ποιοτικο απο το iphone 8 - Θυμαμαι να λεω "το Νοκια ειναι καναπες Chesterfield και το iphone ΙΚΕΑ) Δυστυχως προτιμαμε (και γω μεσα σε αυτους) να υποστηριξουμε το σπιτι μας, αλλιως θα πεσει να μας πλακωσει.

Συνεπεια δεν βρηκα ποτε στην εταιρια αυτη. Αλλα και παλι ειναι προσωπικο το θεμα. Αλλοι βρισκουν τελεια μια λυση που τους ταιριαζει και αλλοι οχι, απο support, aftersales ktl. Οπως και αλλες τεραστιες εταιριες που αλλοι ειναι τερμα ευχαριστημενοι και αλλοι οχι (ASUS, DELL, MSI ktl)

Εμπειρια χρηστη - τερμα υποκειμενικο. Για μενα εμεινα στην εποχη που χρειαζονταν itunes για να περασω μουσικη στο iphone μου (ναι ειχα iphone καποτε). Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, αλλα αν ειναι οτιδηποτε λιγοτερο του plug and play και drag and drop απο file manager (ειτε MAC ειτε PC), τοτε δειτε το Steve Jobs (2015) με τον Φασμπεντερ (ειναι στο νετφλιξ) να γινει αντιληπτο το σκεπτικο πισω απο το incompatible. Steve vs Wozniak

Παλι προσωπικο, αλλα εμενα δεν μου ταιριαζει αυτη η ιδεολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει εντύπωση. Ειδικά το απλό 12αρι είναι ίσως η καλύτερη επιλογή αυτήν την στιγμή στην κατηγορία των flagship κινητών.

Κορυφαίο Hardware, κορυφαίο software με την καλύτερη υποστήριξη της αγοράς, φοβερός σχεδιασμός (προσωπικά γούστα βέβαια), 5g, Oled οθόνη και σε πολύ καλή τιμή αν σκεφτείς ότι οι Android ναυαρχίδες έχουν φτάσει πια πάνω από χιλιάρικο.

Πιστεύω ότι αν βάζανε και 120hz η σειρά 12 θα μπορούσε να γράψει ιστορία σε πωλήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aggelos_ είπε

Μόνο εγώ είμαι που όταν πιάνω iPhone για δοκιμή μου φαίνεται φτηνιάρικο κινητό δεκαετίας;  

Μαλλον. Εχω αλλαξει μονο μεσα στο 2021 note 20 ultra, s21 ultra, 1+ 9 pro, 12 pro και 12 pro max και τα 2 μηλα ειχαν μακραν την πιο premium αισθηση.

Προσωπικα ενα πραγμα ηθελα και εκτος συγκλονιστικου απροοπτου θα ειναι στα 13αρια. Τα 120 hz. Μπορει για πολλους απο εσας να φαινονται ανουσια αλλά εχοντας περασει απο πολλες συσκευες με 120 hz, μου ειναι πολυ χτυπητη η διαφορά στο iphone. Αν συνηθισεις να δουλευεις κινητο στα 120 hz, δυσκολευεσαι πολυ να γυρισεις στα 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aggelos_ είπε

Μόνο εγώ είμαι που όταν πιάνω iPhone για δοκιμή μου φαίνεται φτηνιάρικο κινητό δεκαετίας;  

Από ποιότητα κατασκευής δεν τίθεται θέμα. Ειναι εξαίρετα. Εγώ απο τη μεριά μου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ios. Μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο. Επίσης, αισθάνομαι πολύ άβολα να κρατάω ανέμελα στο χέρι μου ένα πανάκριβο κινητό. Ακόμα κι οταν το έχω στην τσέπη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tilaverboy είπε

. Κινητό που κάρτες και taxisnet είναι απόλυτα προστατευμένα από διαρροή στοιχείων. Κάμερα η οποία βγάζει φωτογραφίες χωρίς να είναι  overexposed. Βίντεο τραβηγμένο 4K που κανένα κινητό δεν μπορεί μέχρι στιγμής να το ξεπεράσει. 

 

ronald mcdonald lol GIF by McDonald's CZ/SK

 

Αν το... Taxis είναι προστατευμένο όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jadawin είπε

Από ποιότητα κατασκευής δεν τίθεται θέμα. Ειναι εξαίρετα. Εγώ απο τη μεριά μου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ios. Μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο. Επίσης, αισθάνομαι πολύ άβολα να κρατάω ανέμελα στο χέρι μου ένα πανάκριβο κινητό. Ακόμα κι οταν το έχω στην τσέπη μου. 

Ποια iphone έχεις δουλέψει και σου φάνηκαν δυσχρηστα; Επίσης το πανάκριβο δεν ισχύει μόνο  για τα iphone, όλες οι ναυαρχιδες android είναι πάνω από 1200€ φέτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

 

ronald mcdonald lol GIF by McDonald's CZ/SK

 

Αν το... Taxis είναι προστατευμένο όλα οκ. 

Έλα ρε συ βρήκες hack και για το safari? Μπράβο!!!!

 

Στείλε αίτημα στην Apple ότι βρήκες τρύπα γιατί νομίζω το ποσό είναι γύρω στα 100.000 δολάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. το 12 ήταν απο τα καλύτερα τηλέφωνα που έχουν βγάλει .ειδικά με την αναβάθμιση χώρου στα 128gb στο βασικό.

αν δεν είχαμε τον covid θα ήταν ΠΟΛΛΟΙ περισσότερες οι πωλήσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Έλα ρε συ βρήκες hack και για το safari? Μπράβο!!!!

 

Στείλε αίτημα στην Apple ότι βρήκες τρύπα γιατί νομίζω το ποσό είναι γύρω στα 100.000 δολάρια

Ο Bourdoulas αναφέρεται μάλλον στην ασφάλεια της εφαρμογής και όχι στο στο λειτουργικό…

ψιλό άσχετο βέβαια με το ποστ σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θεωρώ πως η Oled η το 5G ήταν ο λόγος που σημειώθηκαν αυτές οι πωλήσεις .

 Συνέβαλλαν σίγουρα αλλά δεν ήταν αυτός ο κύριος λόγος .

 Ο κύριος λόγος για μένα ήταν το νέο ντιζάιν σε προσιτή γι  -I phone- τιμή .

 Αυτός ήταν ο λόγος που τα 6 αρια είχαν σπάσει ταμεία τότε αυτός είναι και ο λόγος που τα 12 αρια το επανέλαβαν .

 Θα το έκανε και το Χ σίγουρα αλλά η apple πόνταρε σε αυτό για να σηκώσει τις τιμές στο θεό.

 Η πλειοψηφία όσων αγοράζουν I phone ΔΕΝ κοιτάνε τα χαρακτηριστικά . Ξέρουν πως θα έχει πάνω του το καλύτερο της δεδομένης στιγμής -έστω και αν αυτό δεν είναι πάντα το καλύτερο- όμως σίγουρα δεν θα απογοητεύει .

 Βλέπε οθόνη των Xr,11.

(Ξέρω άτομο που έκανε την μετάβαση από note 8 σε 11 και όταν του είπα πως στο μόνο που χάνεις είναι η οθόνη μου είπε γιατί το λες μια χαρά είναι η οθόνη ..)

 Το νέο ντιζάιν λοιπόν για μένα έκανε την μεγάλη διαφορά -απόδειξη ότι έχω εμφανώς το νέο I phone- και η προσιτή τιμή κάνανε τη διαφορά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ο Bourdoulas αναφέρεται μάλλον στην ασφάλεια της εφαρμογής και όχι στο στο λειτουργικό…

ψιλό άσχετο βέβαια με το ποστ σου…

Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει εγώ αναφέρθηκα σε ένα μήνυμα που ήταν προηγούμενο για το ότι είναι φθηνιάρικο το κινητό. Το σχόλιο μου αποκόπηκε και ανταπάντησα τώρα το αν ήταν άσχετο ή δεν είναι άσχετο καθένας το κρίνει όπως θέλει και δεν είναι υποχρεωμένος στο κάτω κάτω να απαντήσει κάποιος στο σχόλιο μου εφόσον έχουμε δημοκρατία. Κανονικά δεν είμαι υποχρεωμένος να σου απαντήσω αλλά επειδή δε μου αρέσουν να δημιουργούνται παρεξηγήσεις καλό θα ήταν να έβλεπες και κανα δυο σελίδες πιο πριν σ’ ευχαριστώ

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Έλα ρε συ βρήκες hack και για το safari? Μπράβο!!!!

 

Στείλε αίτημα στην Apple ότι βρήκες τρύπα γιατί νομίζω το ποσό είναι γύρω στα 100.000 δολάρια

Μήπως βρήκες εσύ για τον Chrome; Γιατί το σχόλιο σου υπονοεί ότι στα υπόλοιπα τηλέφωνα υπάρχει πρόβλημα. Έχει και η Google VRP να βγάλεις χρήματα,κανε submit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...