Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν τα κοιτανε καν αυτα μονο να δουν φωτο απο αποδειξη αγορας θελουν εγω τραβηξα και μια το σειριακο απο το κουτι που αναγραφεται και πανω στην αποδειξη και μου ειπαν κατευθειαν ευχαριστουμε δρομολογηθηκε..

Επισης τα περισσοτερα asus boards εχουν και τρυπες για LGA1200 πανω οποτε δεν χρειαζεται καν το bracket απο οτι λενε οσοι εχουν kraken και το εστησαν ετσι

Δηλαδή εμείς με ASUS μητρική δεν χρειαζόμαστε Μπρακετ; Ακόμα δεν εχω απάντηση από NZXT για το μπρακετ! Εσυ τι μητρική έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Δηλαδή εμείς με ASUS μητρική δεν χρειαζόμαστε Μπρακετ; Ακόμα δεν εχω απάντηση από NZXT για το μπρακετ! Εσυ τι μητρική έχεις;

Ναι ισχυει για τις asus οπως βλεπεις απο κατω και στο σκιτσο. Καλο θα ειναι βεβαια να παρεις και το κανονικο bracket να το εχεις. Το ζητημα ειναι οτι ακουστηκε οτι καποιες AIO εχουν θεμα με το z axis και ΚΥΡΙΩΣ την μη σωστη καλυψη του heatspreader απο τις ηδη υπαρχουσες λυσεις που δεν φτιαχτηκαν για LGA1700.. Δεν εχω ακουσει κατι για NZXT υλοποιησεις πιο πολυ απο κατι Corsair και Asus Ryujin αν δεν κανω λαθος.. 

Σημερα αυριο θα στησω και θα ξερουμε και απο temps πως παμε και εφαρμογη θα δωσω feedback.. 

Να στειλεις message στο chat support και να δωσεις το ticket σου οταν εκανες την αιτηση για το bracket να σου πουν.. Απαντανε γρηγορα (σε ωρες φυσικα που υπαρχει EU support ή μπες στο discord τους)

h525.png

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus Apex + 12900K on the way  Μόλις πήρα tracking number. Το πρόβλημα τώρα είναι οι μνήμες. Όποιος έχει 2 dimm αν θέλει να μου νοικιάσει το 1 μέχρι να κυκλοφορήσει κάνα κιτακι στην αγορά 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάποιος δοκιμασε χωρις 1700 bracket και πηρε τον επεξεργαστη στα χερια του. Οπότε προσοχη λίγο με το σφιξιμο για όποιον δεν έχει το bracket 

Για ενα τυπο με μια Arctic λες μαλλον ναι αλλα αυτος εβλεπε οτι δεν εμπαινε και πιεσε και πολυ, μαλλον εκανε βλακεια εκει ισως χρειαζεται οπωσδηποτε bracket.. 

 

Να τα και τα αλλα πρωινα πρωινα κατεφτασαν.. :D

Στησιμο αν προλαβω αποψε 

 

257771294_851472135544590_554506502259881933_n.jpg

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάποιος δοκιμασε χωρις 1700 bracket και πηρε τον επεξεργαστη στα χερια του. Οπότε προσοχη λίγο με το σφιξιμο για όποιον δεν έχει το bracket 

Μη λες τέτοια θα πάθουμε κανα εγκεφαλικό!

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Για ενα τυπο με μια Arctic λες μαλλον ναι αλλα αυτος εβλεπε οτι δεν εμπαινε και πιεσε και πολυ, μαλλον εκανε βλακεια εκει ισως χρειαζεται οπωσδηποτε bracket.. 

 

Να τα και τα αλλα πρωινα πρωινα κατεφτασαν.. :D

Στησιμο αν προλαβω αποψε 

 

257771294_851472135544590_554506502259881933_n.jpg

Καλορίζικο φίλε👍 Περιμένουμε και για το μπρακετ να δώσεις feedback. Αν σε παίρνει από χρόνο δοκίμασε και το παλιό bracket!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο παραλαμβάνω(καλώς εχόντων των πραγμάτων) μητρική και επεξεργαστή.

Θα δοκιμάσω κι αν η μητρική(Asus) με τις επεκταμένες τρύπες είναι κομπλέ για το aio, γιατί αλλιώς θα πρέπει να περιμένω το bracket της nzxt και μετά τρέχα γύρευε πότε θα φτάσει.

Θα κάθομαι και θα κοιτάω τον 12900k στο ράφι. 😅

Επεξ/σία από tsamo2
Ξέχασα την ορθογραφία του δημοτικού
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Αύριο παραλαμβάνω(καλώς εχόντων των πραγμάτων) μητρική και επεξεργαστή.

Θα δοκιμάσω κι αν η μητρική(Asus) με τις επεκταμένες τρύπες είναι κομπλέ για το aio, γιατί αλλιώς θα πρέπει να περιμένω το bracket της nzxt και μετά τρέχα γύρευε πότε θα φτάσει.

Θα κάθομαι και θα κοιτάω τον 12900k στο ράφι. 😅

Ναι φίλε μου! Επειδή και εγώ είμαι στην ίδια μοίρα με nzxt και δεν απαντάνε! Τσεκάρετο μία να δούμε! Και δώσε feedback!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ο Raptor είναι για Η2 2022 και ο Meteor για H1 2023, με λίγα λόγια αν βγει ο Meteor και σε Desktop τότε ο Raptor θα βγει DOA με το καλημέρα.

 

1.png

 

ήδη οι raptor ακούγονται για q3 22 οπότε μάντεψε...

https://www.techradar.com/news/intel-raptor-lake-cpu-launch-could-come-sooner-than-you-think

όταν δώσει η amd τους am6 q4 2022 θα έχει στο φούρνο τους meteor για q1 23 αφού θα έχουν τραβηχτεί και οι raptor νωρίτερα.......

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Για ενα τυπο με μια Arctic λες μαλλον ναι αλλα αυτος εβλεπε οτι δεν εμπαινε και πιεσε και πολυ, μαλλον εκανε βλακεια εκει ισως χρειαζεται οπωσδηποτε bracket.. 

 

Να τα και τα αλλα πρωινα πρωινα κατεφτασαν.. :D

Στησιμο αν προλαβω αποψε 

 

257771294_851472135544590_554506502259881933_n.jpg

έχεις ήδη ξεκινήσει εσύ το στήσιμο και μας δουλεύεις......🤣

καλορίζικα bro

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα και στην Nzxt για το bracket, όλα κομπλέ με την απόδειξη(που δεν ανέγραφε το όνομα ή κάποιο σειριακό αριθμό), αλλά από ότι μου είπε η εκπρόσωπος γίνεται χαμός και θα καθυστερήσει αρκετά...

Ελπίζω πραγματικά να κάνω δουλειά με την μητρική της Asus, αν και είδα κάποια βίντεο στο Youtube που έδειχναν να λειτουργούν κανονικά με lga 1200 bracket, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι safe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ενδεχόμενο να μη κάνει καλή επαφή με το LGA 1200 Bracket. Έχει διαφορά στο πάχος ο ADL. Πιο κοντός και λεπτός αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Υπάρχει ενδεχόμενο να μη κάνει καλή επαφή με το LGA 1200 Bracket. Έχει διαφορά στο πάχος ο ADL. Πιο κοντός και λεπτός αν θυμάμαι καλά.

That's what she said.. 😜

Ναι το εγραψα και για το z axis.. Συνηθως αυτα που βλεπω εχουν να κανουν oμως με μη αρκετη επιφανεια της AIO για να καλυψει σωστα και επαρκως το heatspreader της cpu για να κανει σωστη απαγωγη θερμοτητας.. Και ευτυχως NZXT δεν εχω διαβασει για ασυμβατοτητες.. 

Αλλωστε μονο με καινουριες dedicated για LGA 1700 ΑΙΟ λυνεται τελειως το προβλημα.. Δεν ξερω αν ανεβαζοντας το υψος απο τα ποδαρακια αν υπαρχει ασυμβατοτητα θα λυσει το θεμα σε οποιες AIO υπαρχει αυτο το θεμα.. Κατι Arctic ειναι επιφοβες για τετοια ζητηματα.. 

edit : Μολις τωρα μου ηρθε ειδοποιηση προχθες εφυγε απο nzxt απο Γερμανια και θα ειναι εδω 24 το bracket (αχρειαστο να ειναι, fingers crossed)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον η σχετικά  "ασφαλής" εγκατάσταση με kit με αποστάτες για 1700 από τους κατασκευαστές των AIO και βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsamo2 είπε

Έστειλα και στην Nzxt για το bracket, όλα κομπλέ με την απόδειξη(που δεν ανέγραφε το όνομα ή κάποιο σειριακό αριθμό), αλλά από ότι μου είπε η εκπρόσωπος γίνεται χαμός και θα καθυστερήσει αρκετά...

Ελπίζω πραγματικά να κάνω δουλειά με την μητρική της Asus, αν και είδα κάποια βίντεο στο Youtube που έδειχναν να λειτουργούν κανονικά με lga 1200 bracket, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι safe...

Εμενα μόλις μου έστειλαν! Δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...