Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, petasis είπε

Να ρωτήσω κάτι; Η apex έχει 2 slots μνήμης; Αν ναι, γιατί επιλέγεις τέτοια μητρική;

Έχει 2 slot καθαρα για oc , και τα καναλια ειναι πολύ κοντά στον επεξεργαστή. Παντα δινει τα καλύτερα αποτελέσματα στο oc μνημών για αυτους που θελουν να πάρουν οτι καλύτερο μπορούν. Επισης εχει απίστευτα overkill power delivery ειδικα αυτη τη γενια,εχει διακοπτες για extreme oc ειναι built quality και δεν χανει απολυτως τιποτα σε latest features, κάτι που σκεφτηκα πολυ αν θελήσω να παω σε raptorlake χωρις να αλλαξω μητρικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, petasis είπε

Να ρωτήσω κάτι; Η apex έχει 2 slots μνήμης; Αν ναι, γιατί επιλέγεις τέτοια μητρική;

Οσο λιγοτερα traces τοσο καλύτερο signal integrity, που σημαινει καλυτερο oc στις μνημες. 

Και αφου με το καλημερα ξεκινάμε στα 32gb ram ποιο το νοημα να εχεις 4 dimms? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας διαβάσει όσο μπορώ (+ τα YT video) θέτω τις απορίες μου, αν μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να με διαφωτίσει. Current build 4ετίας+: Prime Z390-A, 8700K, Noctua C14-S, 800D, Seasonic 750W, GTX 970.

Σκέφτομαι να πάω σε 12900K + 32gb DDR5. OC απαγορεύεται στην δουλειά μου, μόνο το XMP profile της μνήμης αλλάζω, αλλά φτάνω άνετα το pc στα όριά του με rendering/compiling/encoding, κλπ οπότε θέλω απλά να μην ζορίζεται όταν χρειάζεται. Περιμένω και τη νέα gpu (3080FE) οπότε οι απορίες:
- μητρική; έχει νόημα να πάω απλά στην Ζ690-A, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος με την σταθερότητα της Z390-A. Μετά απο επικοινωνία με Asus δεν καταλαβαίναν τι εννοώ με "rendering/compiling" σαν requirements...
- θέλω νέο cooler; Δεν με ενδιαφέρουν χρώματα και λεντάκια, αλλά ασφάλεια και απόδοση. Μετά απο επικοινωνία με Noctua είπαν πως αρκεί αλλά δεν με πείσανε...
- νεο PSU; (min seasonic TX 850w)

Επεξ/σία από kickeras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kickeras είπε

Έχοντας διαβάσει όσο μπορώ (+ τα YT video) θέτω τις απορίες μου, αν μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να με διαφωτίσει. Current build 4ετίας+: Prime Z390-A, 8700K, Noctua C14-S, 800D, Seasonic 750W, GTX 970.

Σκέφτομαι να πάω σε 12900K + 32gb DDR5. OC απαγορεύεται στην δουλειά μου, μόνο το XMP profile της μνήμης αλλάζω, αλλά φτάνω άνετα το pc στα όριά του με rendering/compiling/encoding, κλπ οπότε θέλω απλά να μην ζορίζεται όταν χρειάζεται. Περιμένω και τη νέα gpu (3080FE) οπότε οι απορίες:
- μητρική; έχει νόημα να πάω απλά στην Ζ690-A, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος με την σταθερότητα της Z390-A. Μετά απο επικοινωνία με Asus δεν καταλαβαίναν τι εννοώ με "rendering/compiling" σαν requirements...
- θέλω νέο cooler; Δεν με ενδιαφέρουν χρώματα και λεντάκια, αλλά ασφάλεια και απόδοση. Μετά απο επικοινωνία με Noctua είπαν πως αρκεί αλλά δεν με πείσανε...
- νεο PSU; (min seasonic TX 850w)

Το cooler φυσικα και ειναι αρκετο, απλα βάλε power limit στα 160-180 watt. Απο μητρικες είναι ολες overkill, ακομα και η φτηνοτερη οποτε διάλεξε με βαση τα features. Usb / lan ports / WiFi / nvme slots και την διαταξη των pcie. Καποιες δεν βγάζουν 2 pcie x16 απο το cpu ας πουμε. 

Psu με το 850 θα εισαι okay αλλα προσωπικα θα διάλεγα 1000αρι. Αν εχεις ολο το συστημα σε full load ανετα φτανεις τα 700watt, οποτε καλό θα ηταν να εχεις ενα υγιες περιθωριο

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Το cooler φυσικα και ειναι αρκετο, απλα βάλε power limit στα 160-180 watt. Απο μητρικες είναι ολες overkill, ακομα και η φτηνοτερη οποτε διάλεξε με βαση τα features. Usb / lan ports / WiFi / nvme slots και την διαταξη των pcie. Καποιες δεν βγάζουν 2 pcie x16 απο το cpu ας πουμε. 

Psu με το 850 θα εισαι okay αλλα προσωπικα θα διάλεγα 1000αρι. Αν εχεις ολο το συστημα σε full load ανετα φτανεις τα 700watt, οποτε καλό θα ηταν να εχεις ενα υγιες περιθωριο

Αυτό ακριβώς συζήτησα με seasonic, μάλλον για το tx-1000. Το κουτί επίσης με έβαλε σε σκέψεις για επίπεδο airflow (σκεφτόμουν το 7000D), αλλά το έχω κοντά 10 χρόνια και έχει φοβερό build quality.

Για μητρικές αυτό κατάλαβα και εγώ, overkill. 2 pcie x 16 αν δεν θέλω 2 κάρτες δεν μου χρειάζεται, μόνο κάμποσους sata ssd έχω + ένα firecuda 530 2TB που θα πάρω για κύριο δίσκο και προτιμώ συνδεσιμότητα με lan για το router. Η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω το σκεπτικισμό με την asus σε κάποια reviews οκ είναι πιο ακριβή. Από την προσωπική μου εμπειρία ήταν πιο σταθερή και από msi και από gigabyte που είχα στο παρελθόν, αλλά φυσικά άλλα τα chipsets τότε και άλλα τα χρόνια. 

Ο προβληματισμός μου ήταν σε επίπεδα κατανάλωσης/αντοχής/θερμοκρασίας, αλλά φαίνεται πως στα reviews πέραν του ότι είναι κυρίως gaming/OC-centric, επικρατεί ένας πανικός με τους 12900Κ ότι καίνε πολύ και θες μόνο ΑΙΟ 360, κλπ...

Ευχαριστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε:
Motherboard DDR4 z690 για 12700k.. Χωρις πρόθεση για overclocking αλλά καλής ποιότητας πάνω απο mid range.
1. ASUS TUF (μετρια vrm)
2. ASUS ROG STRIX-A (λευκό ιουυ)
3. msi mag z690 tomahawk
4. gigabyte aorus elite ax ddr4
Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kickeras είπε

Ο προβληματισμός μου ήταν σε επίπεδα κατανάλωσης/αντοχής/θερμοκρασίας, αλλά φαίνεται πως στα reviews πέραν του ότι είναι κυρίως gaming/OC-centric, επικρατεί ένας πανικός με τους 12900Κ ότι καίνε πολύ και θες μόνο ΑΙΟ 360, κλπ...

Ευχαριστώ!

Παλι καλα να λες που θες μονο 360 aio. Βαλε κανα ryzen να τρεχει blender στα 5+ ghz και ουτε με phase change δεν ψυχονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tartaros είπε

Ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε:
Motherboard DDR4 z690 για 12700k.. Χωρις πρόθεση για overclocking αλλά καλής ποιότητας πάνω απο mid range.
1. ASUS TUF (μετρια vrm)
2. ASUS ROG STRIX-A (λευκό ιουυ)
3. msi mag z690 tomahawk
4. gigabyte aorus elite ax ddr4
Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

Msi z690 A PRO DDR4 + ανεκτό airflow

Δες το βίντεο παραπάνω

(μια σελίδα πίσω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Παλι καλα να λες που θες μονο 360 aio. Βαλε κανα ryzen να τρεχει blender στα 5+ ghz και ουτε με phase change δεν ψυχονται

Υγρο αζωτο μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Παλι καλα να λες που θες μονο 360 aio. Βαλε κανα ryzen να τρεχει blender στα 5+ ghz και ουτε με phase change δεν ψυχονται

Σοβαρεψου και εσυ τωρα 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφου το εχεις ρε το cpu, χτυπα ενα cb23 5.1 all core να δω θερμοκρασιες 😎

Αν το είχα εγώ θα το πετουσα μέσα στο chiller που έχω στην κουζίνα στο μαγαζί 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σοβαρεψου και εσυ τωρα 😛

 

Μα σοβαρα το λεω, λενε τα reviews για θερμαστρες γιατι καταφερνει η ατιμη η intel να βγαζει cpu που κλοκαρουν και ειναι stable στα 5+ ghz χωρίς εξωτικές ψυξεις. Ενω τα ryzen που δεν τα καταφέρνουν ειναι παρα πολυ efficient. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...