Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα σοβαρα το λεω, λενε τα reviews για θερμαστρες γιατι καταφερνει η ατιμη η intel να βγαζει cpu που κλοκαρουν και ειναι stable στα 5+ ghz χωρίς εξωτικές ψυξεις. Ενω τα ryzen που δεν τα καταφέρνουν ειναι παρα πολυ efficient. 

Eξαρταται πως το βλεπει κανεις ,εγω  και με τον 5800x ξενερωμενος ημουν που βαραγε 85αρια σε full load , αναλογα ειμαι δυσαρεστημενος και απο τον 12900k που βαραει 90αρια. Προφανως θελαν να πιασουν και να περασουν τα νουμερα του 5950x και εδωσαν οσο πηγαινε με το pl2.  Απο τη στιγμη ομως  που ειναι εντος specs , στα π@π@ρια σου. 

Ασε που οι περισσοτεροι τετοια σεναρια δεν θα τρεξουν ποτε(gamers)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Eξαρταται πως το βλεπει κανεις ,εγω  και με τον 5800x ξενερωμενος ημουν που βαραγε 85αρια σε full load , αναλογα ειμαι δυσαρεστημενος και απο τον 12900k που βαραει 90αρια. Προφανως θελαν να πιασουν και να περασουν τα νουμερα του 5950x και εδωσαν οσο πηγαινε με το pl2.  Απο τη στιγμη ομως  που ειναι εντος specs , στα π@π@ρια σου. 

Ασε που οι περισσοτεροι τετοια σεναρια δεν θα τρεξουν ποτε(gamers)

Ναι απλα η διαφορα ειναι οτι ο 12900k βαραει 90αρια σε all core workloads σε συχνοτητες που κανεις σωας τας φρενας δεν θα ετρεχε. Το ιδιο έργο ειδαμε και με τον 10900k, όπου σε πιο normal ρολογια για τετοια workloads ουτε 70 βαθμους δεν φτανει. 

Τωρα το γιατι η intel λαλακιζεται με τα 240αρια pl... κακο δικο της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι απλα η διαφορα ειναι οτι ο 12900k βαραει 90αρια σε all core workloads σε συχνοτητες που κανεις σωας τας φρενας δεν θα ετρεχε. Το ιδιο έργο ειδαμε και με τον 10900k, όπου σε πιο normal ρολογια για τετοια workloads ουτε 70 βαθμους δεν φτανει. 

Τωρα το γιατι η intel λαλακιζεται με τα 240αρια pl... κακο δικο της. 

Δεν μιλαω για manual oc ,στοκ που εβλεπα με noctua 14αρα 90φευγα πηγαινε , δεν ξερω αν σε αλλα review δεν πηγαινε τοσο να πω την αληθεια 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αφου το εχεις ρε το cpu, χτυπα ενα cb23 5.1 all core να δω θερμοκρασιες 😎

5.1 ALL CORE στον 5950x? Ε καλα σου λεει σοβαρεψου.. Τι συγκρινεις τωρα μηλια με πορτοκαλια αρχιτεκτονικες;

Eνα δεκαλεπτακι cinebench (γιατι γυρισα να φαω και να φυγω παλι για μαγαζι) στα daily ρολογια βγαζει αυτες τις θερμοκρασιες και με σημαντικη καταναλωση.. Καπου εκει θα παιζει o/ced ο 12900k
Με κλειστο κουτι που ειναι και τιγκα στο πλεξι 011XL (το ειχες το μικρο ξερεις) με την Z73.. Τα ιδια ειχα πανω κατω και με τον 9900k με καταναλωση 200-220w περιπου κιολας.. 

Κανονικα πραγματα ειναι ρε συ σιγα γιατι σας αρεσει ενθεν και ενθεν να υπερβαλλετε; :D

 

https://streamable.com/p2nnyz

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν μιλαω για manual oc ,στοκ που εβλεπα με noctua 14αρα 90φευγα πηγαινε , δεν ξερω αν σε αλλα review δεν πηγαινε τοσο να πω την αληθεια 

Για τον 12900k λες? Ε ναι λογικο ειναι αφού μιλαμε για blender με το cpu να boostari στα 5.1 ghz. Εφερα το παραδειγμα με τους ryzen για να δειξω οτι δεν υπαρχει cpu στον πλανητη γη που να μην βαραει τρελές καταναλωσεις και θερμοκρασίες οταν τρεχεις τετοια workloads σε τετοια ρολογια. Ισα ισα δηλαδή, συγκριτικα με τα ρυζια μια χαρα ειναι ο 12900k, τα διαχειριζεσαι και με αεροψυξη. Ryzen σε αυτες τις συχνοτητες θες ln2. 

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

5.1 ALL CORE στον 5950x? Ε καλα σου λεει σοβαρεψου.. Τι συγκρινεις τωρα μηλια με πορτοκαλια αρχιτεκτονικες;

Eνα δεκαλεπτακι cinebench (γιατι γυρισα να φαω και να φυγω παλι για μαγαζι) στα daily ρολογια βγαζει αυτες τις θερμοκρασιες και με σημαντικη καταναλωση.. Καπου εκει θα παιζει o/ced ο 12900k
Με κλειστο κουτι που ειναι και τιγκα στο πλεξι 011XL (το ειχες το μικρο ξερεις) με την Z73.. Τα ιδια ειχα πανω κατω και με τον 9900k με καταναλωση 200-220w περιπου κιολας.. 

Κανονικα πραγματα ειναι ρε συ σιγα γιατι σας αρεσει ενθεν και ενθεν να υπερβαλλετε; :D

 

https://streamable.com/p2nnyz

 

Για τα reviews το λεω κυριως που εστιάζουν στις θερμοκρασίες και την καταναλωση και χανουν την εικονα. Αντι να πουνε μπραβο στην intel που καταφερνει να πιάσει τετοιες συχνοτητες με ambient cooling και αεροψυξη, κραζουν για τις καταναλωσεις γιατί είναι της μοδας να κραζεις intel. Ταυτόχρονα αγνοουν τι χρειαζεται για να τρεξεις ryzen σε αυτες τις συχνοτητες. 

Με την u12a που εχω πιστευω μπομπα θα ειναι το cpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Για τον 12900k λες? Ε ναι λογικο ειναι αφού μιλαμε για blender με το cpu να boostari στα 5.1 ghz. Εφερα το παραδειγμα με τους ryzen για να δειξω οτι δεν υπαρχει cpu στον πλανητη γη που να μην βαραει τρελές καταναλωσεις και θερμοκρασίες οταν τρεχεις τετοια workloads σε τετοια ρολογια. Ισα ισα δηλαδή, συγκριτικα με τα ρυζια μια χαρα ειναι ο 12900k, τα διαχειριζεσαι και με αεροψυξη. Ryzen σε αυτες τις συχνοτητες θες ln2. 

Το θεμα μωρε και εσυ δεν ειναι η συχνοτητα δλδ αν ειχες την ιδια αποδοση στα 4000mhz με 125watt και 65 βαθμους θα ηταν χειροτερα? θα ελεγες ρε πουστη μου δεν παει 5000 η μλκ? 

Εγω βλεπω οτι αντι να προοδεουν και οι δυο σε καταναλωσεις και θερμοκρασιες τα εχουν κανει ψηστιερες.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Το θεμα μωρε και εσυ δεν ειναι η συχνοτητα δλδ αν ειχες την ιδια αποδοση στα 4000mhz με 125watt και 65 βαθμους θα ηταν χειροτερα? θα ελεγες ρε πουστη μου δεν παει 5000 η μλκ? 

Εγω βλεπω οτι αντι να προοδεουν και οι δυο σε καταναλωσεις και θερμοκρασιες τα εχουν κανει ψηστιερες.

Μα δεν εχεις την ιδια αποδοση ομως, παραπανω ipc δεν εχει ο alder lake απο τους zen 3? Σκεψου τωρα στα all core ρολογια του 5800x ποσο θα καιει ο 12900k. Τιποτα, ψιχουλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Για τα reviews το λεω κυριως που εστιάζουν στις θερμοκρασίες και την καταναλωση και χανουν την εικονα. Αντι να πουνε μπραβο στην intel που καταφερνει να πιάσει τετοιες συχνοτητες με ambient cooling και αεροψυξη, κραζουν για τις καταναλωσεις γιατί είναι της μοδας να κραζεις intel. Ταυτόχρονα αγνοουν τι χρειαζεται για να τρεξεις ryzen σε αυτες τις συχνοτητες. 

Με την u12a που εχω πιστευω μπομπα θα ειναι το cpu. 

Τα σωστα reviews παρουσιαζουν παντα την εικονα που πρεπει σε ολους τους τομεις.. Εγω προσωπικα οπως ειδες ποσως ασχολουμαι με τo perf/watt αν δεν ξεφευγει σε αλογα επιπεδα.. Αλλον ομως μπορει να τον ενδιαφερει το perf/watt π.χ πολυ περισσοτερο..

Τωρα αν θελουμε να διυλισουμε τον κωνωπα καθε αρχιτεκτονικη εχει ψεγαδια και παντα μπορεις με ενα γραφημα να παρουσιασεις την εικονα που θες.. 

Μια χαρα θα εισαι με την u12a το airflow του κουτιου να κοιταξεις και ολα καλα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα δεν εχεις την ιδια αποδοση ομως, παραπανω ipc δεν εχει ο alder lake απο τους zen 3? Σκεψου τωρα στα all core ρολογια του 5800x ποσο θα καιει ο 12900k. Τιποτα, ψιχουλα. 

Λογικο δεν ειναι ρε? Συγκρινεις ενα cpu 2 γενιες μετα 

4 λεπτά πριν, morehp είπε

μόλις έρθουν οι μνήμες παίρνει παπούτσι ο 5800x 😋 θέλω efficiency στο gaming 😁

 

asus-12700kf.jpg

Με γειες !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον σημερα υπαρχουν διαθέσιμες ddr5 σε καμποσα καταστηματα ελληνικά και ξενα. Τα σαπακια micron βεβαια αλλα καλο σημαδι. Ελπίζω μεχρι τελος του μηνα να σκασουν και τα samsung

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Τουλαχιστον σημερα υπαρχουν διαθέσιμες ddr5 σε καμποσα καταστηματα ελληνικά και ξενα. Τα σαπακια micron βεβαια αλλα καλο σημαδι. Ελπίζω μεχρι τελος του μηνα να σκασουν και τα samsung

πέτυχα στο amazon ADATA XPG Lancer RGB 5200 CL38 micron, για να δούμε πότε θα έρθει...σε review clockαρε 5600 χωρις πολλά πολλά

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...