Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ilos είπε

https://www.guru3d.com/news-story/for-2200-usd-you-can-purchase-this-gigabyte-z690-motherboard.html

2k+ σε mainstream chipset. Έχουμε ξεφύγει λίγο ή μου φαίνεται?😁

Μόνο η gigabyte θα επέλεγε σε αυτό το μαύρο κτήνος να βάλει ΛΕΥΚΑ slots. Έστω ένας εκεί στην ομάδα σχεδίασης δεν βρέθηκε να πει "τι κάνετε ρε μλκς;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εδώ και μια 7ετια θυμάμαι να κυκλοφορούν τέτοιες μητρικές. Δεν είναι πρώτη φορά.

Μέχρι χιλιάρικο είχα δει εγώ σε mainstream πάντως. Ίσως θυμάμαι λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Μια MSI Pro Z690-A είναι αρκετή για να κάνουμε τη "δουλειά μας";
Όταν λέω "δουλειά μας" εννοώ να τρέχει απροβλημάτιστα τον 12900k (τον αναφέρω γιατί είναι ο πιο δύσκολος)

Καλό είναι να κοιτάξεις το τελευταίο βίντεο από buildzoid και από oc.net ή r/overclocking . 
Ο 12900Κ αν έχεις την όρεξη μπορεί να τρέξει stock με κάτι αδιανόητα χαμηλά ρεύματα. 

Ως τώρα έχω πετύχει πόστ από κομμάτια που παίζουν με -90mV adaptive και άλλα που τρέχουν με 1.2V. 
Το OC δεν έχει ιδιαίτερο νόημα μιας και σε κόβει το ring. 
Τα Ampere και η κατανάλωση είναι χαμηλά για i9. Οπότε είναι εύκολο να παίξεις με φτηνά μοντέλα Mobo AIO. 

Δες λίγο το βίντεο για να έχεις καλύτερη εικόνα του τι εννοώ. 
https://www.youtube.com/watch?v=559URByA3rQ

Ενώ θα μπορεί να ξενερώσει αρκετούς έμπειρους overclocker, είναι πραγματικά η χαρά όποιου τρέχει UV. 
Θα μας ξεβρακώσουν στα alder lake mobile με αυτά που βλέπω εδώ. 

@godslayerxp
https://www.youtube.com/watch?v=ys6D2528yUs
Και το mobo roundup. 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Υπάρχει κάποια λίστα με το τι φοράνε (Samsung,micron,hynix chip) οι όποιες DDR5 κυκλοφορούν; πχ hyperx fury 

στις λίστες QVL θα τα βρεις όλα

 Για coolers LGA 1700, έχω arctic LF II 360 και H100i capellix, και για τα δύο περιμένω retrofit kits.

Δωρεάν η arctic (100% έκπτωση αν τους ανεβάσεις απόδειξη αγοράς CPU), 2.99 ή corsair

https://www.arctic.de/en/support/lga1700-mounting-kits/

https://www.corsair.com/de/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Cooling/LGA1700-Retrofit-Kit/p/CW-8960091

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 4:41 ΜΜ, akoinonitos είπε

Να θυμησω καπου εδω πως τον 5800x  δεν τον εβρισκες κατω απο 540 ευρω τετοια εποχη 

Αν θυμάμαι καλά είχε παίξει στον Κωτσόβολο για αρκετά μεγάλο διάστημα. Τότε που έφερνε και κάρτες γραφικών σε καλές τιμές.

Στις 14/11/2021 στις 4:26 ΜΜ, pirmen56 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μπαίνεις στο Χ φόρουμ κομπιουτεράκηδων. Βλέπεις το 85%+ να κράζει Intel στην παραμικρή ευκαιρία αναπαράγοντας τα ίδια φτηνά, καρμπόν επιχειρήματα. "Μας έφαγε τη ζωή με 4 cores." Άσχετα αν έφταιγε ο ανύπαρκτος ανταγωνισμός με IPC στον πάτο. "Φριτέζα"...στα 5,3Ghz. "Δεν κάνουμε μόνο gaming με το pc μας". Λες και τα 4/8 intel ήταν μόνο για να μπαίνουν facebook ή ο μέσος άνθρωπος κάνει compile και rendering όλη μέρα. Πρόσφατα κόπηκε μαχαίρι από το σοκ του 12600K. Και άλλα πολλά και παρεμφερή.

Τι πιθανότητα έχει ένας tech tuber να μην βρίσκεται σε αυτό το ποσοστό; Αν παίζουν και φράγκα στη μέση ακόμα χειρότερα. Ένας φαύλος κύκλος.

 

Τι ακριβώς κόπηκε μαχαίρι για να καταλάβουμε.

10 ώρες πριν, itanium είπε

Aπομένει το waterblock να δούμε στην πράξη τι κάνει ο i9

01.jpg

02.jpg

Με γειες, με γειες! Καινουργίλα!

6 ώρες πριν, Pantaz είπε

Ήρθε και το δικό μου το θηρίο επιτέλους! Αλλά ρε παιδιά τι να πω! Νέα γενιά και δεν έχουμε ραμ δεν έχουμε μπάσκετ για τη ψύξη του επεξεργαστή! Οι τιμές στο θεό! Άγνωστες διαθεσιμότητες! Τα σκαμπό μου και τα μάτια μου δηλαδή! Ως πότε παλικάρια!

FA0F7531-E60C-4853-BACE-F0564E6A56D0.jpeg

Καλορίζικο, άντε καλό κάψιμο. Πολύ ωραία, λιτή συσκευασία από την Intel.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asus cash back έχει και στο notebooksbilliger  στο section pc hardware-> offers and promotions. Ξεκινάει από 80 ευρώ και φτάνει τα 250 για αγορά mobo + cpu πακέτο.

Επεξ/σία από z1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Παραλαβων εβδομαδα.. Καλως τα δεχτηκαμε ολοι.. Ηρθε και ο δικος μου.. Θα ειχε ερθει και η apex σημερα αλλα παραγγελθηκε με τις DDR5 μνημες λιγες ωρες πιο μετα και αυτα θα ερθουν Πεμπτη!  

Σημειωση σημαντικη για Asus μελλοντικους χρηστες: Προτιματε μαγαζια που συμμετεχουν στο asus cashback pr, ψωνιζετε πακετο αν βρειτε "καλες" τιμες

20211115_133305.jpg

Καλορίζικο. Έκανς χρήση της προσφοράς της Asus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλορίζικο. Έκανς χρήση της προσφοράς της Asus;

Ναι περιμενω το board και τα δυο (cpu+gpu) με vat refund απο computeruniverse

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Μια MSI Pro Z690-A είναι αρκετή για να κάνουμε τη "δουλειά μας";
Όταν λέω "δουλειά μας" εννοώ να τρέχει απροβλημάτιστα τον 12900k (τον αναφέρω γιατί είναι ο πιο δύσκολος), να μπορεί δλδ να πάρει τα μέγιστα από τα προβλεπόμενα που δίνει ο επεξεργαστής χωρίς manual OC και να μπορείς να σπρώξεις τις μνήμες έστω και λίγο.

 

 

Απαντάει ακριβώς στο ερώτημα σου στα πρώτα λεπτά.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Μέχρι χιλιάρικο είχα δει εγώ σε mainstream πάντως. Ίσως θυμάμαι λάθος.

Λίγο λίγο κάθε φορά 📈 αλλά όπως κ να χει δε νομίζω ότι αποτελούν parts της πλειοψηφίας - απευθύνονται σε κοινό μικρό που ασχολείται με συγκεκριμένα mobos κ υδρψυξεις οπότε έτσι και αλλιώς είναι elite προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilos είπε

Μέχρι χιλιάρικο είχα δει εγώ σε mainstream πάντως. Ίσως θυμάμαι λάθος.

Η aorus master παντως άσχετα με το φιασκο που ισως προκύψει με το memory ocing της τα καρααξιζει τα χρήματα που ζηταει. Ετσι μου ερχεται να ακυρωσω την apex να τσιμπησω aorus 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Η aorus master παντως άσχετα με το φιασκο που ισως προκύψει με το memory ocing της τα καρααξιζει τα χρήματα που ζηταει. Ετσι μου ερχεται να ακυρωσω την apex να τσιμπησω aorus 😂

Να ρωτήσω κάτι; Η apex έχει 2 slots μνήμης; Αν ναι, γιατί επιλέγεις τέτοια μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petasis είπε

Να ρωτήσω κάτι; Η apex έχει 2 slots μνήμης; Αν ναι, γιατί επιλέγεις τέτοια μητρική;

Με την Apex είναι σα να παίρνεις σπορ αυτοκίνητο. Δεν θες πίσω καθίσματα, δεν θες πορτπαγκάζ. Θες μόνο καλό χώρο για τον κινητήρα, μεγάλα δισκόφρενα και αναρτήσεις σαύρα 😁
Με την Apex πας στον πόλεμο.... τα 2 slots σημαίνουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά στο oc μνημών. Βασικά είναι ικανή να φέρει όλες τις μνήμες στα όριά τους πολύ πριν φτάσει τα δικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...