Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε daily παίζω προς το παρόν, τώρα είμαι P cores@5,3 και E [email protected] τα E cores δεν πάνε παραπάνω πάντως για τέτοια clocks 16 core cpu σχεδόν 300w κατανάλωση είναι μια χαρά π.χ.

01.jpg.713d33190c25d15632f09bd99db35ab2.jpg

Ο i9 9940X@5,0 έφτανε σχεδόν τα 500w

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hln3 είπε

Με 1.39 volt; Είναι ήδη πολύ πάνω η τάση.

Mάλλον δεν πολυνοιώθουν οι alderlake όπως και οι rocket lake, είχαν safe 1.45-1.50. Σκέψου το stock  VF που τους έχει δώσει η Intel φτάνει 1.396v. Βέβαια η κατανάλωση προφανώς ξεφευγεί

4 λεπτά πριν, itanium είπε

Mε daily παίζω προς το παρόν, τώρα είμαι P cores@5,3 και E [email protected] τα E cores δεν πάνε παραπάνω πάντως για τέτοια clocks 16 core cpu σχεδόν 300w κατανάλωση είναι μια χαρά π.χ.

01.jpg.713d33190c25d15632f09bd99db35ab2.jpg

Ο i9 9940X@5,0 έφτανε σχεδόν τα 500w

Αφού την έκανε την αμαρτία και είσαι και full custom WC, σκάστα τώρα για ένα καλό κιτάκι μνήμης, είναι ψιλοχαμηλά οι τιμές αυτόν τον καιρό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά για κατανάλωση με τέτοια cpu και gpu είναι σαν να ψάχνει κάποιος για χαμηλή κατανάλωση σε dragster, τον 9940Χ τον αναφέρω γιατί πραγματικά αυτά που κατανάλωνε σε σχέση με τον 12900Κ έφερνε το enermax στα όρια του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, itanium είπε

Kαλά για κατανάλωση με τέτοια cpu και gpu είναι σαν να ψάχνει κάποιος για χαμηλή κατανάλωση σε dragster, τον 9940Χ τον αναφέρω γιατί πραγματικά αυτά που κατανάλωνε σε σχέση με τον 12900Κ έφερνε το enermax στα όρια του 

Ψάχνουμε το dragster με το μικρότερο περιβαλλοντικό αποτύπωμα :P 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μνήμες  εννοείται έχω παραγγείλει δεν το έχω τελειώσει ακόμη μπήκαν χθeς 3 nvme πάνω 980 pro για λειτουργικό και 2 tb για games ήρθε το commander pro και γενικώς under construction

12 λεπτά πριν, hln3 είπε

Με 1.39 volt; Είναι ήδη πολύ πάνω η τάση.

Μέχρι 1,5volt με καλή ψύξη είναι οκ από εκεί και πάνω έχει ένα μικρό ρίσκο αλλά για benching και μέχρι 1,6 με extreme cooling λύσεις μπορείς να παίξεις

Επεξ/σία από itanium
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Καλά ρε @3DJIN και στα μηνύματα που γράφω υπέρ της AMD βάζεις φατσούλες; Τι φάση; Άλλη δουλειά δεν έχεις;

 

Ένας αυτός και ένας ο AlexandrosKle, ότι γράφει ο Herald τσουπ και 1 like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ένας αυτός και ένας ο AlexandrosKle, ότι γράφει ο Herald τσουπ και 1 like

Η πλάκα είναι ότι μέχρι μερικούς μήνες πριν, του πάταγα χαχα και confused σχεδόν παντού😂. Επι τόπου, μόνο το όνομα Herald έβλεπα και πάταγα αμέσως. Έπασχα από amd fanboiσμό βέβαια. Τώρα πια έχω θεραπευτεί. Απλά συμφωνώ με πολλά από τα λεγόμενά του.

Από μισητός εχθρός έγινα σύμμαχος.😂

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...