Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μίλησα για fps, για το CPU total usage μίλησα. Ο 12700Κ με παραπάνω threads (20) έχει μεγαλύτερο CPU total usage από τον 5800Χ (16).  Σε όλα τα άλλα παιχνίδια που χρησιμοποιούν πολλά threads ο 5800Χ έχει μεγαλύτερο CPU Usage από τον 12700Κ

Nαι ρε μαν αφού φορτώνει τα E cores το CP. Τo κάθε thread του 12700k αποτελεί το 5% του CPU usage χωρίς όμως να αποτέλει το 5% του performance, μιας και τα E cores είναι πολύ πιο αργά. Tα 4 e cores με 60% usage μπορούν να μεταφέρθουν σε ένα physical core και να πέσει το usage ας πούμε, αφού θα έχει 4 κενά threads. 

Γενικά το usage δεν λέει κάτι, φαίνεται ότι δεν δίνει workload στα logical threads του 5800x, έχει πολλά με 0-10% usage. Αν πιάσεις τα physical cores ίδιο usage έχουν, 70% ο 12700 και 73% ο 5800x. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μίλησα για fps, για το CPU total usage μίλησα. Ο 12700Κ με παραπάνω threads (20) έχει μεγαλύτερο CPU total usage από τον 5800Χ (16).  Σε όλα τα άλλα παιχνίδια που χρησιμοποιούν πολλά threads ο 5800Χ έχει μεγαλύτερο CPU Usage από τον 12700Κ

Το cp77 για κάποιο λόγο δεν φορτώνει το SMT στους zen, τουλάχιστον από 5800x και πάνω, μόνο 2 logical φορτώνει, μετά πάει σε ότι physical βρίσκει, σε 5950x θα δεις μέχρι και 40% cpu usage, αλλά αν ανοίξεις task manager θα δεις όλα τα physical στο 80% και πάνω, με τα logical να κάθονται, εκτός από 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι ρε μαν αφού φορτώνει τα E cores το CP. Τo κάθε thread του 12700k αποτελεί το 5% του CPU usage χωρίς όμως να αποτέλει το 5% του performance, μιας και τα E cores είναι πολύ πιο αργά. Tα 4 e cores με 60% usage μπορούν να μεταφέρθουν σε ένα physical core και να πέσει το usage ας πούμε, αφού θα έχει 4 κενά threads. 

Γενικά το usage δεν λέει κάτι, φαίνεται ότι δεν δίνει workload στα logical threads του 5800x, έχει πολλά με 0-10% usage. Αν πιάσεις τα physical cores ίδιο usage έχουν, 70% ο 12700 και 73% ο 5800x. 

Αυτό λέω, ενώ στον 12700Κ φορτώνει και τα 16 threads από στα P-cores αλλά και τα τέσσερα E-cores, στον 5800Χ έχει πολλά threads με 2%-5% utilization. Και το κάνει και στα Win 10 αλλά και στα Win 11 , οπότε η έχει θέμα το Game Engine με τους Ryzen η έχει θέμα ο Driver της κάρτας με το συγκεκριμένο game. Ότι και να είναι δεν δουλεύει όπως θα μπορούσε ο 5800Χ αν κρίνουμε από τα άλλα Games.

5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Το cp77 για κάποιο λόγο δεν φορτώνει το SMT στους zen, τουλάχιστον από 5800x και πάνω, μόνο 2 logical φορτώνει, μετά πάει σε ότι physical βρίσκει, σε 5950x θα δεις μέχρι και 40% cpu usage, αλλά αν ανοίξεις task manager θα δεις όλα τα physical στο 80% και πάνω, με τα logical να κάθονται, εκτός από 2.

Ναι έτσι φαίνεται, για αυτό έχει μικρότερο CPU utilization.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό λέω, ενώ στον 12700Κ φορτώνει και τα 16 threads από στα P-cores αλλά και τα τέσσερα E-cores, στον 5800Χ έχει πολλά threads με 2%-5% utilization. Και το κάνει και στα Win 10 αλλά και στα Win 11 , οπότε η έχει θέμα το Game Engine με τους Ryzen η έχει θέμα ο Driver της κάρτας με το συγκεκριμένο game. Ότι και να είναι δεν δουλεύει όπως θα μπορούσε ο 5800Χ αν κρίνουμε από τα άλλα Games.

Ε και στο deathstranding έχει διπλάσιο usage ο 12700k αλλά μένει πολύ πίσω στα fps. 

Δεν ειναι κατ΄'α αναγκή κακό, ίσα ίσα το ανάποδο, καλύτερα να φορτώνει πρώτα τα physical cores και μετά τα logical / ecores

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Αν ισχύουν αυτά που λένε ότι ξεκίνησαν την παραγωγή τέλος καλοκαιριού, απλά δεν υπήρξε σωστός σχεδιασμός για να καλυφθεί η ζήτηση. 

Λογικά στην πορεία, μέσα στο 2022 τα 6000c36 θα γίνουν πιο ανθρώπινα σε τιμή και διαθεσιμότητες και σιγά σιγά θα ξεκινήσουν να κάνουν και binning κάποια ICs και πιο ψηλά, τώρα πόσοι 12th gen θα τα τρέχουν, σε ποια mobo και με τι ρεύματα, είναι άλλο θέμα.

Ενταξει τωρα τι να σου πω εξαρταται.. Δεν ειναι μονοδρομος για εμενα οι κορυφαιες μνημες. Για εμενα πρωτιστης σημασιας εχει η πλατφορμα και η μητρικη για τα features της..  Αλλιως εμενα και με Dark Hero που μαλλον θα την κρατησω για το δευτερο pc και θα βαλω κανα lower end Ryzen 3D με τις DDR4 που εχω.. 

Παντως κατι 7000+ εχω ακουσει ηδη με τις Hynix οποτε πανε και οι 12th gen με καλα IMCs ανετα imo..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Παντως κατι 7000+ εχω ακουσει ηδη με τις Hynix οποτε πανε και οι 12th gen με καλα IMCs ανετα imo..

Έτσι όπως το πάνε όμως, μέχρι να τα δούμε αυτά τα κίτς, και μάλιστα σε καλή τιμή, θα έρθουν οι raptorlake :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Έτσι όπως το πάνε όμως, μέχρι να τα δούμε αυτά τα κίτς, και μάλιστα σε καλή τιμή, θα έρθουν οι raptorlake :P 

Eλα ρε για εμενα ξεκαθαρα η Intel απλα εβγαλε την πλατφορμα σε περιοδο που εμφανως δεν ηταν ετοιμη η αγορα για DDR5. Εμενα δεν με χαλαει καθολου να μεινω ετσι μεχρι το καλοκαιρι.. Μετα βλεπουμε ισως να αναβαθμισω και σε raptor αν εχει νοημα..Moυ εχει κατσει βαρυ το τιμημα στις μνημες οσα γλυτωσα απο cpu+mobo τα εδωσα εκει που λεει ο λογος.. 😜

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως απο την πλατφορμα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Eλα ρε για εμενα ξεκαθαρα η Intel απλα εβγαλε την πλατφορμα σε περιοδο που εμφανως δεν ηταν ετοιμη η αγορα για DDR5. Εμενα δεν με χαλαει καθολου να μεινω ετσι μεχρι το καλοκαιρι.. Μετα βλεπουμε ισως να αναβαθμισω και σε raptor αν εχει νοημα..Moυ εχει κατσει βαρυ το τιμημα στις μνημες οσα γλυτωσα απο cpu+mobo τα εδωσα εκει που λεει ο λογος.. 😜

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως απο την πλατφορμα :)

 

 Ε εσυ εχεις μνημες, τι παραπονα να εχεις 😎

Ποιος θα το λεγε οτι θα βρισκεις cpu + mobo και θα ψαχνεσαι για ram, lol. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

 Ε εσυ εχεις μνημες, τι παραπονα να εχεις 😎

Ποιος θα το λεγε οτι θα βρισκεις cpu + mobo και θα ψαχνεσαι για ram, lol. 

Ετσι ακριβως.. Η θα παρακαλαει ο κοσμος για μια gpu.. Περιεργες εποχες.. τετοια κριση στην τεχνολογικη αγορα δεν εχω δει 30+ χρονια που ασχολουμαι.. Τελοσπαντων μην πλατιαζουμε.. 

Θα ερθουν και οι δικες σου που θα παει αφου εκανες υπομονη.. Να στησεις και σωστα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kkatzos Σχετικό - άσχετο με το θέμα επειδή ζήτησες video or it didn't happen. Τεστάρι 10900 - 12900 - 5950x

Είναι με το καινούργιο map, δεν είναι τόσο χάλια ο 5950x όσο στο παλιό map στο nakatomi plaza area αλλά πάλι, τον βλέπεις να dipari στο 4:50 του video. Στο παλιό map έπεφτε και στα ~150-160

Spoiler

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα μόλις παρέλαβα την z690 ud ddr 4 και την συνδύασα με ένα κ12700kf.ομως στο πρωτο chek πριν κάνει ,boot μένει αναμενο πάνω στην μητρική το ,led vga. Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω μια ,gtx 680 μιας και αυτήν έχω και δεν παίζουν λεφτά για καινούργια κάρτα έτσι όπως είναι οι τιμές τώρα.εικονα δεν έχω καθόλου στην οθόνη και ήθελα την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leokafiris είπε

Καλημέρα και από εμένα μόλις παρέλαβα την z690 ud ddr 4 και την συνδύασα με ένα κ12700kf.ομως στο πρωτο chek πριν κάνει ,boot μένει αναμενο πάνω στην μητρική το ,led vga. Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω μια ,gtx 680 μιας και αυτήν έχω και δεν παίζουν λεφτά για καινούργια κάρτα έτσι όπως είναι οι τιμές τώρα.εικονα δεν έχω καθόλου στην οθόνη και ήθελα την βοήθεια σας

Δουλεύει σίγουρα η 680; Την έχεις δοκιμάσει αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...