Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Βαλε οτι έτρεξε τα τεστ απογευμα Πεμπτης, ξερουμε ποσο αδικει αυτό τα ρυζια...

Τα έχεις μπερδέψει, μάλλον λες το  Strange Performance Effect της Τετάρτης στους skylake και Icelake.

Your CPU May Have Slowed Down on Wednesday

Την Τετάρτη θα δίνεται ρεπό στην ιντελ. 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Validated είναι αλλά δεν θυμάμαι αν έγινε η ήταν έτσι από την αρχή. Εμένα η παραγγελία είναι ποιο μετά ,3/12. Άντε να δούμε. Βλέπω τώρα ανέβασε και αρκετά κιτ Corsair 7/15 days. Έβγαλε η Corsair ,vengeance 5600/cl36?

Και 6000c34 με hynix εχει βγαλει αλλα ειναι ES ακομη, πολλα εχουν βγει και δεν τα εχουμε δει..

Ηδη καποιοι με o/c πετανε στα 7200 με καλα κομματια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Τα έχεις μπερδέψει, μάλλον λες το  Strange Performance Effect της Τετάρτης στους skylake και Icelake.

Your CPU May Have Slowed Down on Wednesday

Την Τετάρτη θα δίνεται ρεπό στην ιντελ. 🤣

Ρε συ καλα ολα αυτα, και εγω μαζι σας ειμαι, ελευθερια λογου κλπα. Γιατι όμως δεν πατε στο νημα των ryzen να γραφεται ποσο γτπ ειναι ο 12900,ποσο μπροστά είναι ο 5950x και ποσο πουλημενα ειναι ολα τα review? Ουσιαστικα και εκει on topic θα ειστε, αφου συγκρινετε alder με ryzen. 

Λεω εγω τώρα, μια ιδεα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ καλα ολα αυτα, και εγω μαζι σας ειμαι, ελευθερια λογου κλπα. Γιατι όμως δεν πατε στο νημα των ryzen να γραφεται ποσο γτπ ειναι ο 12900,ποσο μπροστά είναι ο 5950x και ποσο πουλημενα ειναι ολα τα review? Ουσιαστικα και εκει on topic θα ειστε, αφου συγκρινετε alder με ryzen. 

Λεω εγω τώρα, μια ιδεα. 

Και εγώ μαζί σας είμαι, εσύ γράφεις εδώ για amd και Πέμπτη. Ο 12900 μια χαρά είναι σκέτος αλλά τι να τον κάνω με 1000€ μνήμες και τα μισά σε μητρική ; Α ναι είναι εφιχενσι στα γουιν11.

Τα review είναι αυτά που είναι για ένα νέο προϊόν τα υπόλοιπα είναι δικά σου λανθασμένα σενάρια να δικαιολογήσεις τις αγορές σου. (χουγκιβεχιτ ).

Σαφώς και όλα τα φώτα πρέπει να είναι πάνω στο νέο προϊόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Και εγώ μαζί σας είμαι, εσύ γράφεις εδώ για amd και Πέμπτη. Ο 12900 μια χαρά είναι σκέτος αλλά τι να τον κάνω με 1000€ μνήμες και τα μισά σε μητρική ; Α ναι είναι εφιχενσι στα γουιν11.

Τα review είναι αυτά που είναι για ένα νέο προϊόν τα υπόλοιπα είναι δικά σου λανθασμένα σενάρια να δικαιολογήσεις τις αγορές σου. (χουγκιβεχιτ ).

Σαφώς και όλα τα φώτα πρέπει να είναι πάνω στο νέο προϊόν. 

Αφου σε οτι νουμερο εχει ανεβει απο οποιοδηποτε review αντιδρατε. Φταινε οι μνημες, φταιει που δεν εκανε manual tuning φταιει που δεν εκλεισε τα cores και το ht, φταινε τα windows, φταινε τα παιχνιδια που είναι single threaded. Τι να κανουμε ρε φιλε, ειναι power hog σε gaming τα ρυζια και τραβανε τον πατο τους. Καρβουνιαρηδες

Εγω τι να δικαιολογησω τις αγορες μου, αμα δεν μου εκανε δεν θα αγοραζα εξαρχης. Και 11600k εχω, βλεπεις να τον δικαιολογώ και να λεω τι μαματος που ειναι? Σαπακι απο τα λιγα ειναι. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφου σε οτι νουμερο εχει ανεβει απο οποιοδηποτε review αντιδρατε. Φταινε οι μνημες, φταιει που δεν εκανε manual tuning φταιει που δεν εκλεισε τα cores και το ht, φταινε τα windows, φταινε τα παιχνιδια που είναι single threaded. Τι να κανουμε ρε φιλε, ειναι power hog σε gaming τα ρυζια και τραβανε τον πατο τους. Καρβουνιαρηδες

Εγω τι να δικαιολογησω τις αγορες μου, αμα δεν μου εκανε δεν θα αγοραζα εξαρχης. Και 11600k εχω, βλεπεις να τον δικαιολογώ και να λεω τι μαματος που ειναι? Σαπακι απο τα λιγα ειναι. 

Η αντίδραση που λες είναι ότι εμείς βλέπουμε ένα νέο προϊόν πόσο προσεγμένο είναι στην παρουσίαση του για να μας δώσει την καλύτερη εικόνα του οπότε μνήμες μητρική λειτουργικό είναι ραμμένα πάνω του, συμφωνώ. Ενώ το περσινό προϊόν ότι είχαμε πρόχειρο βάλαμε πάνω και πάμε για δοκιμές. Αυτό εσύ δεν είχες την ικανότητα να το παρατηρήσεις. Δεν είπε κανείς κάτι για την τύφλα σου. 

Να σχολιάσω που  θεωρείται τον 5950 game cpu όταν ο 10500 έχει τις ίδιες επιδόσεις ; Έλεος με τις βλακείες σας. 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Herald είπε

To cashback ισχύει ΜΟΝΟ για αγορά από ίδιο κατάστημα, για όποιον ενδιαφέρεται.

Η διαφορά σε κατανάλωση / performance δεν είναι 20 watt. Έως και 50% παρπάνω κατανάλωση ανά fps έχει ο ryzen. 

Για το ddr4 vs 5, είμαστε ακόμα στην αρχή ρε μαν. Του χρόνου θα βγούν οι 3d ryzen, ταυτόχρονα θα υπάρχουν και ddr5 8000. Στο review των ryzen 3d λοιπόν, με τι ddr5 μνήμες προτείνεις να τεστάρουν τους alderlake? 

Θέλω να καταλήξω, το 6000c38 σύντομα θα είναι το αντίστοιχο 2667 ddr4. 

Δεν έχει σημασία τι θα βγει του χρόνου. Σήμερα, εφ' όσον έβαλε τις καλύτερες που υπάρχουν σε DDR5 (ok "υπάρχει" και η 6400CL36 αλλά είναι άφαντη), έπρεπε να βάλει και τις καλύτερες DDR4 για Ryzen - που είναι οι 3600CL14/3800CL16. Δε λέω να κάνει manual tuning 3800 CL14. 3600CL14/3800CL16 υπάρχουν XMP kits. Αλλά αυτός προτίμησε να βάλει 3600CL18 που το λες και χαντάκωμα. Το 3600CL18 σε latency είναι το ίδιο με 3200CL16, ότι ποιο mainstream δηλαδή.

Σε ότι αφορά την κατανάλωση, όπως σου είπα αν δούμε τη συνολική κατανάλωση και όχι μόνο του επεξεργαστή, το κέρδος είναι ελάχιστο. Πχ αν θεωρήσουμε 350W την 3080 Ti και 50W τα υπόλοιπα, έχουμε στο PUBG:

12900K 84+350+50=484 Watt και 479 fps
5950X 110+350+50=510 Watt και 449 fps.

12900K => 0,9897 fps/Watt
5950X => 0,88 fps/Watt

12,4% διαφορά και όχι 50%.

Σε ότι αφορά τα μελλοντικά review, τρεις είναι οι επιλογές: ή τεστάρεις jedec με ότι υποστηρίζει επίσημα η CPU, ή τεστάρεις με κάτι mainstream ή τεστάρεις με το καλύτερο που υπάρχει. Απλώς να ισχύει για όλα τα CPU που δοκιμάζεις. Όχι άλλο στο ένα και άλλο στο άλλο. Γιατί αυτό έκανε ο derbauer.
 

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν έχει σημασία τι θα βγει του χρόνου. Σήμερα, εφ' όσον έβαλε τις καλύτερες που υπάρχουν σε DDR5 (ok "υπάρχει" και η 6400CL36 αλλά είναι άφαντη), έπρεπε να βάλει και τις καλύτερες DDR4 για Ryzen - που είναι οι 3600CL14/3800CL16. Δε λέω να κάνει manual tuning 3800 CL14. 3600CL14/3800CL16 υπάρχουν XMP kits. Αλλά αυτός προτίμησε να βάλει 3600CL18 που το λες και χαντάκωμα. Το 3600CL18 σε latency είναι το ίδιο με 3200CL16, ότι ποιο mainstream δηλαδή.

Σε ότι αφορά την κατανάλωση, όπως σου είπα αν δούμε τη συνολική κατανάλωση και όχι μόνο του επεξεργαστή, το κέρδος είναι ελάχιστο. Πχ αν θεωρήσουμε 350W την 3080 Ti και 50W τα υπόλοιπα, έχουμε στο PUBG:

12900K 84+350+50=484 Watt και 479 fps
5950X 110+350+50=510 Watt και 449 fps.

12900K => 0,9897 fps/Watt
5950X => 0,88 fps/Watt

12,4% διαφορά και όχι 50%.

Σε ότι αφορά τα μελλοντικά review, τρεις είναι οι επιλογές: ή τεστάρεις jedec με ότι υποστηρίζει επίσημα η CPU, ή τεστάρεις με κάτι mainstream ή τεστάρεις με το καλύτερο που υπάρχει. Απλώς να ισχύει για όλα τα CPU που δοκιμάζεις. Όχι άλλο στο ένα και άλλο στο άλλο. Γιατί αυτό έκανε ο derbauer.
 

 

Προφανώς και εχει σημασια τι θα βγει του χρονου. Ναι εβαλε οτι καλύτερο υπάρχει σημερα σε ddr5, το θεμα ειναι αν αυτο το "οτι καλυτερο υπάρχει" ειναι όντως καλυτερο η οχι απο το αντιστοιχο που εβαλε στην ddr4 πλατφορμα. Καθε 200mhz στις μνημες αντιστοιχεί σε ενα cl χοντρικα, οποτε το 3600c18 αντιστοιχει σε 3200c14

Ουσιαστικα τρέχει με underclocked IMC στον alderlake. Τι συζηταμε περαιτερω δεν ξερω... Αν βαλει μνημες στα 5200 θα τρεχει τον imc στα 1300mhz..αυτο προτεινεις για να σου φανει δικαιη η συγκριση? 

Το 12% διαφορα σε κατανάλωση ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ λιγο σου φαινεται? Τεραστιο νούμερο είναι

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία διασκεδάζετε με την αποδοτικότητα, αλλά υπάρχει εκτίμηση για λύσεις σε πραγματικά προβλήματα;

Υποθέτουμε ένα πρόγραμμα που δεν μπορεί να αλλάξει για να γίνει πιο αποδοτικό. Φορτώνει ένα σύνολο από εικόνες, παράγει μερικές ακόμα (όλα αυτά στην CPU), και μετά εκπαιδεύει ένα  νευρωνικό σε μια GPU.

O threadripper 2920X (στοκ, μνήμες στο XMP) θέλει κάπου 77 δευτερόλεπτα να ολοκληρώσει έναν κύκλο, με μέση χρήση της GPU στο 20-25% (μια TITAN RTX).

O 5950X (στοκ, μνήμες στο XMP) θέλει κάπου 60-62 δευτερόλεπτα να ολοκληρώσει έναν κύκλο, με μέση χρήση της GPU στο 50-60% (μια 1080Ti - προηγούμενη γενιά κάρτας).

Άρα και οι δύο επεξεργαστές δεν παράγουν τόσο γρήγορα δεδομένα για να τροφοδοτήσουν τις κάρτες.

Ο κώδικας python (με την γνωστή δυσανεξία στα πολλά νήματα), κάπου 2 νήματα το πολύ.

Ένας 12900Κ τι θα φέρει άραγε στο τραπέζι (αν είχα χρήματα να πετάξω 🤣);

Αυτό το single core performance (που από ότι βλέπω για τις δικές μου εργασίες είναι σημαντικό), πόσο έχει βελτιωθεί;

Και αν αλλαχθεί ο 2920Χ, που στο καλό θα βάλω τις 2 titan rtx, που θα πέσουν οι δίαυλοι στο μισό, και κάθε κάρτα θα είναι στο 8Χ από 16Χ που είναι τώρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς και εχει σημασια τι θα βγει του χρονου. Ναι εβαλε οτι καλύτερο υπάρχει σημερα σε ddr5, το θεμα ειναι αν αυτο το "οτι καλυτερο υπάρχει" ειναι όντως καλυτερο η οχι απο το αντιστοιχο που εβαλε στην ddr4 πλατφορμα. Καθε 200mhz στις μνημες αντιστοιχεί σε ενα cl χοντρικα, οποτε το 3600c18 αντιστοιχει σε 3200c14

Ουσιαστικα τρέχει με underclocked IMC στον alderlake. Τι συζηταμε περαιτερω δεν ξερω... Αν βαλει μνημες στα 5200 θα τρεχει τον imc στα 1300mhz..αυτο προτεινεις για να σου φανει δικαιη η συγκριση? 

Το 12% διαφορα σε κατανάλωση ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ λιγο σου φαινεται? Τεραστιο νούμερο είναι

Do the fn math...

3600/18=3200/16, από αυτό που γράφεις εσύ ο ίδιος...κάθε 200MHz=1cl.

Δεν σώζεται η συγκεκριμένη επιλογή μνήμης, τελεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γλέντι είναι η τιμή της μνήμης που χρησιμοποιήθηκε, 529 ευρώ. 🤣

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις CPU + Mobo + 16GB DDR4 μνήμη και έχεις το 85-90% των επιδόσεων σε Games vs του συνδυασμού 12900K+Mobo+32GB DDR5 6000 CL36 με συνολικό κόστος 1500 ευρώ. 🙄

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Do the fn math...

3600/18=3200/16, από αυτό που γράφεις εσύ ο ίδιος...κάθε 200MHz=1cl.

Δεν σώζεται η συγκεκριμένη επιλογή μνήμης, τελεία.

Ναι ρε μαν, σε latency, οχι σε επιδοσεις. Το 3600 εχει παραπανω bw, στα intel δηλαδη το 3600 18 αποδιδει καλύτερα απο 3200c16

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το γλέντι είναι η τιμή της μνήμης που χρησιμοποιήθηκε, 529 ευρώ. 🤣

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις CPU + Mobo + 16GB DDR4 μνήμη και έχεις το 85-90% των επιδόσεων σε Games vs του συνδυασμού 12900K+Mobo+32GB DDR5 6000 CL36 με συνολικό κόστος 1500 ευρώ. 🙄

 

Α δεν κοιταμε κοστος συστηματος τώρα, μονο στην κατανάλωση 😎

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Α δεν κοιταμε κοστος συστηματος τώρα, μονο στην κατανάλωση 😎

 

Ναι μια χαρά για Gaming η κατανάλωση του AL, αλλά προτιμώ να πάρω τον 12700KF με DDR4 και να έχω και χαμηλό κόστος αγοράς και χαμηλές καταναλώσεις.

Όσο έχει μόνος του ο 12900Κ παίρνεις 12700ΚF+ Mobo + 16GB μνήμες και χάνεις ένα 3-5% (και αν) από gaming επιδόσεις.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...