Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Σύμφωνα με την intel o 11600K έχει max turbo 4.9GHz σε ένα core, οπότε δεν νομίζω το 4.9GHz all core να είναι μέσα στα specs του γενικά.

Το vid οι μηχανικοί της Intel δεν το ορίζουν? Το 5.2ghz all core OC είναι στα specs του 10900k? Το MCE? Γιατί τέτοια γραφήματα ανέβηκαν πρίν, εκεί δεν σε πείραξαν τα specs. Επιλεκτική ενόχληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Το vid οι μηχανικοί της Intel δεν το ορίζουν? Το 5.2ghz all core OC είναι στα specs του 10900k? Το MCE? Γιατί τέτοια γραφήματα ανέβηκαν πρίν, εκεί δεν σε πείραξαν τα specs. Επιλεκτική ενόχληση

Με TVB (Thermal Velocity Boost)  ο Core i9 10900K ανεβάζει 5.3GΗz σε δυο core. All Core Turbo με TVB έχει στα 4.9GHz που ισούται με 250W TDP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

@Herald που κολλάει ρε συ ο 11600K τώρα; Για τον 10900Κ λέγαμε. Άλλο 6 πυρήνες άλλο 10. Η ουσία είναι πως με όλο αυτό το χαμό η Intel έχει πετύχει να διαφημίζει επιδόσεις που πιάνει στα 200W και ταυτόχρονα να διαφημίζει πως είναι 125W. Ε δεν ισχύουν και τα δύο. Στα 125W δουλεύει Blender στα 4250-4300 MHz, όχι στα 4900.

Κολλάει στο ότι επειδη μπορείς να κάνεις ένα CPU να τραβήξει 1000watt δεν σημαίνει ότι γενικά και άοριστα τόσο καταναλώνει. Οπότε όταν μου λες τραβάει 300watt εννοείς "μπορείς να τον κάνεις να τραβήξει 300watt". Ναι, μπορείς και 500 αν θες, αλλά ποιό το νόημα? Όταν μου βάζεις blender με MCE και στα 5.2 ghz manual OC δεν ξέρω κάν το νόημα του να συνεχιστεί η κουβέντα. Ακόμα περιμένω να μου πείς πόσο τραβάνε τα ρύζια σε 5.2 all core σε blender....

Αν δεν θες να ασχοληθείς με manual tuning για οποιδήποτε λόγο, η μένεις με τα plimits η βάζεις τα δικά σου. Εχώ ανεβάσει AIDA stress (με FPU και τα πάντα) με 158w καταναλώση στα 4.9 ghz. Ναι προφανώς δεν έχει τo efficiency των ryzen αλλά να λέμε τραβάει 300w (και 400 ο 12900 :P  ) και θέλει custom loop είναι βλακώδες. Με u12s στον 12900 αμά τον τσίμπησω. Λες να καεί?

Για το pl2 το έχω γράψει 100 φορές ότι είναι παπαριά της intel για να βγάζει νουμεράκια στα fast cinebenches,

 

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Με TVB (Thermal Velocity Boost)  ο Core i9 10900K ανεβάζει 5.3GΗz σε δυο core. All Core Turbo με TVB έχει στα 4.9GHz που ισούται με 250W TDP.

Οπότε το 5.2 all cores είναι εκτός specs. Αλλά το ανεβάζουμε για να δούμε πόσο τραβάει. Και ο 11600 350w τραβάει και θέλει custom loop παίδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Κολλάει στο ότι επειδη μπορείς να κάνεις ένα CPU να τραβήξει 1000watt δεν σημαίνει ότι γενικά και άοριστα τόσο καταναλώνει. Οπότε όταν μου λες τραβάει 300watt εννοείς "μπορείς να τον κάνεις να τραβήξει 300watt". Ναι, μπορείς και 500 αν θες, αλλά ποιό το νόημα? Όταν μου βάζεις blender με MCE και στα 5.2 ghz manual OC δεν ξέρω κάν το νόημα του να συνεχιστεί η κουβέντα. Ακόμα περιμένω να μου πείς πόσο τραβάνε τα ρύζια σε 5.2 all core σε blender....

Αν δεν θες να ασχοληθείς με manual tuning για οποιδήποτε λόγο, η μένεις με τα plimits η βάζεις τα δικά σου. Εχώ ανεβάσει AIDA stress (με FPU και τα πάντα) με 158w καταναλώση στα 4.9 ghz. Ναι προφανώς δεν έχει τo efficiency των ryzen αλλά να λέμε τραβάει 300w (και 400 ο 12900 :P  ) και θέλει custom loop είναι βλακώδες. Με u12s στον 12900 αμά τον τσίμπησω. Λες να καεί?

Για το pl2 το έχω γράψει 100 φορές ότι είναι παπαριά της intel για να βγάζει νουμεράκια στα fast cinebenches,

 

Οπότε το 5.2 all cores είναι εκτός specs. Αλλά το ανεβάζουμε για να δούμε πόσο τραβάει. Και ο 11600 350w τραβάει και θέλει custom loop παίδες :P

Δεν χρειάζεται να κανείς all core OC στα 5.2GHz για να τραβάει 250W+, και στα 4.9GHz σε PL2 250W TDP έχει.

Το θέμα είναι ότι αν δεν βάλεις να τρέχει στα 5GHz+ σε all core τότε οι επιδόσεις σε MultiThread είναι για κλάματα και η κατανάλωση ακόμα και έτσι πολύ μεγάλη. Σε σχέση με τον 5900/5950 το perf/watt του 10900Κ είναι τραγικό ακόμα και αν πάρεις τις επιδόσεις ΜΤ με OC στα 5.2 all core και την κατανάλωση σε default εξακολουθεί να έχει τραγικό perf/watt σε σχέση με τους Ryzen3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Λες να τους σταματαει η αλλαγη mobo οσους δινουν 500-900 ετησιως για να αλλαζουν cpu? Μπορει

good point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Το vid οι μηχανικοί της Intel δεν το ορίζουν? Το 5.2ghz all core OC είναι στα specs του 10900k? Το MCE? Γιατί τέτοια γραφήματα ανέβηκαν πρίν, εκεί δεν σε πείραξαν τα specs. Επιλεκτική ενόχληση

Κάτσε ρε μαν, πριν μου είπες τον 11600Κ, τώρα μου λες για 10900Κ.

Το spec της intel ειναι pl2 για 56s μόνο και όχι μόνιμα (MCE) και pl1 από εκεί και πέρα με πολύ χαμηλή τάση στα 4250MHz, αυτό μπορεί να σου εγγυηθεί η intel για τον 10900Κ.

Ούτε το 4.9GHz MCE σου εγγυάται με ότι τάση κ@υλώσει στο κάθε mobo, ούτε το 4.8GHz με ότι τάση είδα στο reddit, ούτε καν το xmp σου εγγυάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malakudi είπε

Υπάρχουν πολλές "πραγματικότητες" και κλασικά εσύ παίρνεις αυτή που σε βολεύει.

250W PL2 έχει ο 10900K και αν χρησιμοποιείς μητρική που δεν υπακούει το Tau, αυτή θα είναι η κατανάλωσή σου σε all-core workloads τύπου blender κτλ. Ενώ αν κάνεις και overclock, φτάνει και τα 320W.

70060330_blender10900k.jpg.1121fa68da731c0c538b6cb46fa07323.jpg

 

Σε AVX2 προγράμματα όπως το handbrake-hevc και το Cinebench δεν θα δεις πάνω από ~180W μέση κατανάλωση με τις υψηλές στοκ τάσεις και 4.9Ghz all core. Με σταθερό undervolt κάπου στα 150W. Μια τοπ αερόψυκτρα το αντέχει.

Αν θες efficiency για ολοήμερη επαγγελματική χρήση πας σε ryzen. Τα 5,2Ghz είναι για τον gamer που εκμεταλλεύεται τη χαμηλή κατανάλωση των gaming φορτίων για να πάρει το 100% σε STP.

Το θέμα είναι ότι τα προσιτά Ryzen πάνω από τα ~4,8Ghz δεν "ακούνε" καθόλου σε τάση. Δεν θα δεις ποτέ 300W+ κατανάλωση γιατί θα "τρως" όλη την ώρα μπλε οθόνες. Ενώ τα intel σου δίνουν αυτό το trade-off , ΑΝ το θες.

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Ρε μαν, αφού όλοι μα όλοι πιάνουν 4.8GHz με 1.15v και με 160w έχουν τις σχεδόν ίδιες επιδόσεις με pl2@250w, γιατί δεν το κάνει και η intel, είναι τόσο άχρηστοι οι μηχανικοί τους που πάνε και ρίχνουν ένα τόνο τάση για τα 4.9GHz all core, με αποτέλεσμα να βαράνε 250w;

1) Η καμπύλη τάσης είναι ανεβασμένη γιατί υπάρχουν cores που μπουστάρουν αρκετά πάνω από τα 5Ghz.

2) Όλα τα CPU έδιναν και δίνουν υπερβολική τάση για να καλύψουν το χειρότερο δυνατό σενάριο με συνεχή λειτουργία στους 100c(πριν τους κόφτες) για όσο κρατάει η εγγύηση. Στοιχειώδεις γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Κολλάει στο ότι επειδη μπορείς να κάνεις ένα CPU να τραβήξει 1000watt δεν σημαίνει ότι γενικά και άοριστα τόσο καταναλώνει. Οπότε όταν μου λες τραβάει 300watt εννοείς "μπορείς να τον κάνεις να τραβήξει 300watt". Ναι, μπορείς και 500 αν θες, αλλά ποιό το νόημα? Όταν μου βάζεις blender με MCE και στα 5.2 ghz manual OC δεν ξέρω κάν το νόημα του να συνεχιστεί η κουβέντα. Ακόμα περιμένω να μου πείς πόσο τραβάνε τα ρύζια σε 5.2 all core σε blender....

Μα εκεί είναι το πρόβλημα, δε το βάζω εγώ ή ο HWU ή ο GN, κάποιες μητρικές το έχουν ON by default! Δες και το review του tom's hardware για τον 10900Κ, η μητρική που είχε έδινε 330W out of the box σε prime95. Για αυτή την κατάσταση την ευθύνη την έχει η Intel που το επιτρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Κάτσε ρε μαν, πριν μου είπες τον 11600Κ, τώρα μου λες για 10900Κ.

Το spec της intel ειναι pl2 για 56s μόνο και όχι μόνιμα (MCE) και pl1 από εκεί και πέρα με πολύ χαμηλή τάση στα 4250MHz, αυτό μπορεί να σου εγγυηθεί η intel για τον 10900Κ.

Ούτε το 4.9GHz MCE σου εγγυάται με ότι τάση κ@υλώσει στο κάθε mobo, ούτε το 4.8GHz με ότι τάση είδα στο reddit, ούτε καν το xmp σου εγγυάται.

Άρα τι μιλάμε για 300+ watt σε blender....

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μα εκεί είναι το πρόβλημα, δε το βάζω εγώ ή ο HWU ή ο GN, κάποιες μητρικές το έχουν ON by default! Δες και το review του tom's hardware για τον 10900Κ, η μητρική που είχε έδινε 330W out of the box σε prime95. Για αυτή την κατάσταση την ευθύνη την έχει η Intel που το επιτρέπει.

E και επειδή κάποιες μητρικές το έχουν ON by default σημαίνει οτι "πρέπει να αγοράσεις 400€ custom loop" ή ότι πρέπει απλά να το βάλεις στο off? Τι από τα δύο θεωρείς πιο λογικό? 

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Το θέμα είναι ότι αν δεν βάλεις να τρέχει στα 5GHz+ σε all core τότε οι επιδόσεις σε MultiThread είναι για κλάματα

Ισχύει. Με 125w PL1 είναι μπροστά από τον 5800x σε blender και και με 31 βαθμούς μικρότερη θερμοκρασία. Εντελώς για κλάματα οι MT επιδόσεις, φαντάσου πόσο σάπιες είναι οι MT επιδόσεις του 5800x ;) 

blender.png

 

Περιμένω πιρουέτα σε 3...2...1...go

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Core i9 10900K = 10C 20T

Ryzen 5800X = 8C 16T 

 

 

ΜΤ επιδόσεις δεν είπες? Έχει σημασία ο αριθμός των πυρήνων? Αν ναί τότε δεν μιλάς για ΜΤ επιδόσεις αλλά για ST, μιας και διαιρείς το MT score με τα threads....

-Καλησπέρα, θέλω ένα CPU για να τρέχω MT blender, να πάρω τον 10900k? 

-Όχι, πάρε 5600x

-Μα είναι πιο αργός σε MT blender

-Ναι άλλα είναι πιο αργός με λιγότερους πυρήνες

-Οκ ευχαριστώ

Ότι ναναι είσαι..άρα ο 5600x έχει τις ίδιες ΜΤ επιδόσεις με τον 5950x...τα κασκόλ μου μέσα

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα τι μιλάμε για 300+ watt σε blender....

E και επειδή κάποιες μητρικές το έχουν ON by default σημαίνει οτι "πρέπει να αγοράσεις 400€ custom loop" ή ότι πρέπει απλά να το βάλεις στο off? Τι από τα δύο θεωρείς πιο λογικό? 

Δεν είπα εγώ ποτέ πως χρειάζεται custom loop, αλλά δυστυχώς στους Intel για χρόνια η λογική ήταν ότι παίρνω K cpu και τη καλύτερη μητρική για να τα πάω όλα τέρμα. Και γι' αυτό κάποιες μητρικές τα έχουν όλα on. Ακόμα και τα 250W πάντως με καλή AiO παλεύονται.

Πάντως και ο 5950Χ στα 4700 με 1,28V χτυπάει 250W.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, malakudi said:

Δεν είπα εγώ ποτέ πως χρειάζεται custom loop, αλλά δυστυχώς στους Intel για χρόνια η λογική ήταν ότι παίρνω K cpu και τη καλύτερη μητρική για να τα πάω όλα τέρμα. Και γι' αυτό κάποιες μητρικές τα έχουν όλα on. Ακόμα και τα 250W πάντως με καλή AiO παλεύονται.

Πάντως και ο 5950Χ στα 4700 με 1,28V χτυπάει 250W.

 

Μα προφανώς παίρνεις K και την καλύτερη μητρική για να τα πάς όλα τέρμα. Αλλά για gaming που η κατανάλωση δεν ξεπερνάει τα 120watt (true number). Δεν το κάνεις για blender. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

ΜΤ επιδόσεις δεν είπες? Έχει σημασία ο αριθμός των πυρήνων? Αν ναί τότε δεν μιλάς για ΜΤ επιδόσεις αλλά για ST, μιας και διαιρείς το MT score με τα threads....

-Καλησπέρα, θέλω ένα CPU για να τρέχω MT blender, να πάρω τον 10900k? 

-Όχι, πάρε 5600x

-Μα είναι πιο αργός σε MT blender

-Ναι άλλα είναι πιο αργός με λιγότερους πυρήνες

-Οκ ευχαριστώ

Ότι ναναι είσαι..άρα ο 5600x έχει τις ίδιες ΜΤ επιδόσεις με τον 5950x...τα κασκόλ μου μέσα

Τώρα να πω  ότι είσαι troll η ότι είσαι άσχετος ??

Ο 10900Κ έχει ΜΤ επιδόσεις 8-πυρηνου όταν τρέχει σε Default και εκτός αυτού καταναλώνει και παραπάνω από τον 8-πυρηνο Ryzen.

 

Από το παράδειγμα σου,

-Καλησπέρα, θέλω ένα CPU για να τρέχω MT blender, να πάρω τον 10900k? 

-ΟΧΙ, πάρε έναν Ryzen 5800X που έχει ίδιες επιδόσεις αλλά είναι φτηνότερος και καταναλώνει λιγότερο.  Η πάρε τον 5900Χ που είναι ποιο γρήγορος, καταναλώνει λιγότερο και κοστίζει το ίδιο.

 

Είμαστε οκ τώρα ? 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

-Καλησπέρα, θέλω ένα CPU για να τρέχω MT blender, να πάρω τον 10900k? 

-ΟΧΙ, πάρε έναν Ryzen 5800X που έχει ίδιες επιδόσεις αλλά είναι φτηνότερος και καταναλώνει λιγότερο.  Η πάρε τον 5900Χ που είναι ποιο γρήγορος, καταναλώνει λιγότερο και κοστίζει το ίδιο.

 

Είμαστε οκ τώρα ? 😉

ΟΧΙ,  δεν είμαστε okay. Γιατί να πάρεις 5800x που οι επιδόσεις του σε ΜΤ είναι απόπατος, αφού είναι χειρότερες από του 10900k που όπως είπες, είναι πάτος...

Mιλάς για MT performance και μετά μπλέκεις τον αριθμό των πυρήνων, δηλαδή το ST performance :P Παράδεξου το, έγραψες μια βλακεία, οκ δεν πειράζει, μην προσπαθείς να την δικαιολογήσεις. Γιατί η λογική σου καταλήγει στο ότι ο 5600x έχει την ίδια MT επίδοση με τον 5950x. Έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...