Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στα 900€ ο 16c/24t αν κάνει αυτά που υπόσχεται θεωρώ καταπληκτική την τιμή για την Ίντελ. Ασχέτως ότι θεωρώ υπερβολή την κατανάλωση αλλά λογική  στην  παμπάλαιη αρχιτεκτονική της.

Μετά το 2024 θέλω να δω την Ίντελ με τον RiscV υποθέτω ότι θα μας εκπλήξει με την μηλιά να τρώει το πρώτο χαστούκι για τον Μ1 της. 

Μέχρι τότε υγεία σε όλους να έχουμε λεφτά να χαλάμε.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι να φτάσει τιμές X platform η Ζ σειρά καληνύχτα μας.

Μέχρι 450€ για 12700k θα τα έδινα. Εδώ κατέβασαν 10πυρηνο στη τιμή πώλησης του τότε 9900Κ. Δε πιστεύω να φτάσουμε τόσο ψηλά εξάλλου είναι η "gaming" επί των πλείστων σειρά. Άντε να πάει 700ή750 ο 12900K αλλά για hardcore extreme users που θα τον αξιοποιήσουν ημι-επαγγελματικά όπως πολλοί που στριμαρουν έχουν 10900-850κ

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ακρίβεια δεν ξέρω τι τιμές θα βάλει η ιντελ, σίγουρα αν είναι καλύτεροι θα είναι ακριβοί, ο 12900κ με κάρτα γραφικών στην ίδια τιμή με 5950 χωρίς γραφικά μου φαίνεται δύσκολο.

 

Η σειρά 10xxx στα χρήματα που διατίθεται είναι αξιόλογη για home using. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίρνουν και μνήμες DDR4 πάντως είναι καλή φάση. Αγοράζεις έναν, βάζεις τις παλιές DDR4 μνήμες και περιμένεις να κυκλοφορήσουν καλές υλοποιήσεις DDR5 μνήμες και να σταθεροποιηθούν οι τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 6:25 ΜΜ, _Theo_ είπε

Αν παίρνουν και μνήμες DDR4 πάντως είναι καλή φάση. Αγοράζεις έναν, βάζεις τις παλιές DDR4 μνήμες και περιμένεις να κυκλοφορήσουν καλές υλοποιήσεις DDR5 μνήμες και να σταθεροποιηθούν οι τιμές...

.. και να αγοράσεις και την μητρική που θα παίρνει τις DDR5.

Δεν νομίζω πως θα βγουν μητρικές (τουλάχιστον αξιόλογες) που να υποστηρίζουν DDR4 και DDR5* (εκτός ίσως από κάποιες "φθηνές" Asrock).

 

* Έχοντας υπόψη τους Skylake με την υποστήριξη στις DDR3L και DDR4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Η εποχή με τον αέρα καλύτερων επιδόσεων από τους AMD, στα 65-95watt κόπηκε μετά τα patch's και την πρόοδο των AMD.

Έτσι νομίζω είναι πιο σωστό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] it is said that Intel will only introduce K-Series and KF-Series processors, along with enthusiast Z690 chipset. Intel is supposedly planning to launch the rest of the 12th Gen Core stack and motherboards based on H670, B660, and B610 chipsets at CES 2022, claims the report.

Περισσότερα: https://videocardz.com/newz/intel-only-to-launch-alder-lake-kf-series-and-z690-chipset-this-year-the-rest-coming-at-ces-2022

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

[...] it is said that Intel will only introduce K-Series and KF-Series processors, along with enthusiast Z690 chipset. Intel is supposedly planning to launch the rest of the 12th Gen Core stack and motherboards based on H670, B660, and B610 chipsets at CES 2022, claims the report.

Περισσότερα: https://videocardz.com/newz/intel-only-to-launch-alder-lake-kf-series-and-z690-chipset-this-year-the-rest-coming-at-ces-2022

 

Συνταγή από το handbook της AMD με τους zen 3 που ακόμα και σήμερα ο απλός 5600 αγνοείται.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To χει ξανακάνει νομίζω και η Intel αυτό, με τα chipsets που συνόδευσαν τους coffee lake

Το βλέπουμε και στις gpu που πρώτα βγήκαν 3080 - 3090, μετά 3070 και πιο μετά 3060 (ti) και αντίστοιχα με τις radeon 6ΧΧΧ. Προσπαθουν να σπρώξουν κόσμο στα κομματια με τα μεγαλύτερα margins

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...