Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Herald είπε

Το θεμα ειναι αν κατσεις καλοκαιρακι διπλα σε pc με 3090 και 11th gen cpu.... 700 watt ακομα και σε gaming, και μάλιστα με τον μπεμπη 11600k. 

Όποιος δίνει τόσα λεφτά σε pc, αν δεν έχει κλιματιστικό κάτι δεν πάει καλά με τον ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Όποιος δίνει τόσα λεφτά σε pc, αν δεν έχει κλιματιστικό κάτι δεν πάει καλά με τον ίδιο. 

Προφανώς και εχω κλιματιστικό (3 για την ακριβεια) αλλα εχω μαλλον απο τα φτηνα που δεν ξερουν ξόρκια. Οποτε η θερμοτητα που βγαζει το pc που είναι δίπλα μου σκαει πανω μου, δεν την τηλεμεταφερει το air condition. 

Ούτως η αλλος οταν εχεις συσκευές με μεγάλη καταναλωση δημιουργουν εστιες θερμότητες. Ειδικα αν εχεις το pc σε μεγάλο χωρο και όχι σε ενα μικρο δωματιο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς peace of mind?

Eννοώ να μην έχω την έγνοια οτι κάτι δεν πάει ή μπορεί να μην πάει καλά,  να μην έχω home page την σελίδα του bios, να δουλεύει με οτι μνήμη του βάλω επάνω, να μην φοβάμαι για πιθανές δυσλειτουργίες που ακούω απο άλλους χρήστες - κι ότι άλλο... Κοινώς, να κάνω την δουλειά μου απο την πρώτη μέρα κι όχι να ανοιγοκλείνω το πάνελ και να ασχολούμαι με fine-tuning μέχρι να πάρω το επόμενο σύστημα...

Επεξ/σία από Eloy
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Eloy είπε

 

Eννοώ να μην έχω την έγνοια οτι κάτι δεν πάει ή μπορεί να μην πάει καλά,  να μην έχω home page την σελίδα του bios, να δουλεύει με οτι μνήμη του βάλω επάνω, να μην φοβάμαι για πιθανές δυσλειτουργίες που ακούω απο άλλους χρήστες - κι ότι άλλο... Κοινώς, να κάνω την δουλειά μου απο την πρώτη μέρα κι όχι να ανοιγοκλείνω το πάνελ και να ασχολούμαι με fine-tuning μέχρι να πάρω το επόμενο σύστημα...

από zen1 και μετά γίνεται και στην AMD αυτό, αρκεί να μην χρησιμοποιήσεις τα αρχικά αρχικά bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

 

Eννοώ να μην έχω την έγνοια οτι κάτι δεν πάει ή μπορεί να μην πάει καλά,  να μην έχω home page την σελίδα του bios, να δουλεύει με οτι μνήμη του βάλω επάνω, να μην φοβάμαι για πιθανές δυσλειτουργίες που ακούω απο άλλους χρήστες - κι ότι άλλο... Κοινώς, να κάνω την δουλειά μου απο την πρώτη μέρα κι όχι να ανοιγοκλείνω το πάνελ και να ασχολούμαι με fine-tuning μέχρι να πάρω το επόμενο σύστημα...

Τότε μην πάρεις intel. Το 99% των γρήγορων μνημών δεν δουλεύουν σε 11th gen χωρίς σκάλισμα. Κυριολεκτικά, δεν bootari καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Herald είπε

Τότε μην πάρεις intel. Το 99% των γρήγορων μνημών δεν δουλεύουν σε 11th gen χωρίς σκάλισμα. Κυριολεκτικά, δεν bootari καν

Aν δω οτι σκάνε μύτη "intel compatible" μνήμες, θα πάω σε amd... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eloy είπε

Aν δω οτι σκάνε μύτη "intel compatible" μνήμες, θα πάω σε amd... :)

Το κιτάκι που έχω στην υπογραφή δεν είναι amd compatible και δεν bootari καν σε 11th gen εκτός και αν βάλω Gear 2 mode και πιάσω επιδόσεις 1ης γενιάς Ryzen. Στον 3700x δούλεψε απλά με ένα κουμπί, χωρίς καν bios update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Eloy είπε

Aν δω οτι σκάνε μύτη "intel compatible" μνήμες, θα πάω σε amd... :)

εντιτ... για το πρόβλημα της παραπάνω ζέστης στο δωμάτιο καλοκαιριάτικα απο την cpu, δεν είναι πραγματικό πρόβλημα όταν στον ίδιο χώρο δουλεύει μια 30x0 gpu (ή όποια άλλη δυνατή κάρτα)... Η ζέστη απο την cpu είναι πολύ λιγότερη απο αυτήν της gpu και δεν είναι κρίσιμο μέγεθος... Αλλωστε η cpu την περισσότερη ώρα όταν δεν παίζεις είναι idle (όπως και η gpu βέβαια)...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ρίξει πολύ ξύλο ο ADL..Σε αναμονή για Rocket/Meteor Lake όπου θα έχουν ωριμάσει οι DDR5 να γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο με RTX 4000.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Highlight:

There is also a screenshot showing motherboard and memory configurations. The test was allegedly performed using Gigabyte Z690 AORUS Ultra which features PCI Express 5.0 and DDR5-5200 memory listed as Quad-channel (DDR5 memory has two 32-bit memory channels as opposed to a single 64-bit channel on DDR4 modules).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...