Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CODEC είπε

Από θερμοκρασίες πως τα πάει?

 

Έχει 40ρια σε gaming......God of War αυτήν την περίοδο δηλαδή....σε stress πολύ χαμηλά 80ρια και ιδανικό setup χειμώνα-καλοκαίρι σε συνδυασμό με llc5 και offset ρευματάκι (με κανένα limit πουθενά ) by msi.....άπταιστο το board με vrm  40-45 max σε stress......πολύ καλή δουλειά από ιντελ και msi.....

edit:

ξέχασα και 1.35v σε sa & vddq αντίστοιχα για imc στα 4000/c14 που επηρεάζει τα temps του cpu....γενικά πάρα πολύ καλά σε temps.....η καλύτερη σειρά μην πώ μαζί με τα 10th gen σε temps

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Έχει 40ρια σε gaming......God of War αυτήν την περίοδο δηλαδή....σε stress πολύ χαμηλά 80ρια και ιδανικό setup χειμώνα-καλοκαίρι σε συνδυασμό με llc5 και offset ρευματάκι (με κανένα limit πουθενά ) by msi.....άπταιστο το board με vrm  40-45 max σε stress......πολύ καλή δουλειά από ιντελ και msi.....

edit:

ξέχασα και 1.35v σε sa & vddq αντίστοιχα για imc στα 4000/c14 που επηρεάζει τα temps του cpu....γενικά πάρα πολύ καλά σε temps.....η καλύτερη σειρά μην πώ μαζί με τα 10th gen σε temps

Να φανταστώ με το νέο beta bios... αν και με το v11 προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα. Μνήμες .. Corsair Dominator 4x8 3600 cl16 ...16-18-18-36 τις τρέχω και δεν μου βέλαξε καθόλου . Βασικά τις επέλεξα και με βάση του compatibility list που έχει στο site της MSI.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με το board και επειδή έχω δουλέψει και με πολλά άλλα  στη κατηγορία του.. (Asus-Gigabyte---...) το κατατάσσω  μέσα στα πιο αξιόπιστα  boards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CODEC είπε

Να φανταστώ με το νέο beta bios... αν και με το v11 προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα. Μνήμες .. Corsair Dominator 4x8 3600 cl16 ...16-18-18-36 τις τρέχω και δεν μου βέλαξε καθόλου . Βασικά τις επέλεξα και με βάση του compatibility list που έχει στο site της MSI.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με το board και επειδή έχω δουλέψει και με πολλά άλλα  στη κατηγορία του.. (Asus-Gigabyte---...) το κατατάσσω  μέσα στα πιο αξιόπιστα  boards.

Με το v11 που λες όλα κομπλέ ήταν με το 16ρι Κιτ που είχα....με το 32ρι που έχω κουμπώσει τώρα μόνο xmp το πήγαινε μπάλα....manual oc ram δηλαδή δεν μπορούσα να κάνω....ωστόσο το 1.21 & ειδικά το 1.22 είναι τέλεια bios ....

Σαν ποιότητα δίνει ρέστα το board απλά...γενικά έχω μείνει ευχαριστημένος από την msi......πλέον μαζί με asus θα είναι στις αρχικές μου υποψήφιες επόμενες επιλογές

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

η καλύτερη σειρά μην πώ μαζί με τα 10th gen σε temps

Και ο 8700 μετά το νυστέρι :P 

Ξέρω ότι σου αρέσουν τα καρφωτά ρολόγια αλλά δοκίμασε τα 5.3 ghz all core με TVB να σου ρίχνει clocks. Στα games θα είσαι καρφωτός 5.3 μόνιμα, αλλά αμά πάς να τρέξεις κάτι βαρύ πχ. και φτάσεις στην θερμοκρασία που θα ορίσεις (εγώ το έχω στους 85) θα κατέβει στα 5.2. Είναι καλό εργαλείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και ο 8700 μετά το νυστέρι :P 

Ξέρω ότι σου αρέσουν τα καρφωτά ρολόγια αλλά δοκίμασε τα 5.3 ghz all core με TVB να σου ρίχνει clocks. Στα games θα είσαι καρφωτός 5.3 μόνιμα, αλλά αμά πάς να τρέξεις κάτι βαρύ πχ. και φτάσεις στην θερμοκρασία που θα ορίσεις (εγώ το έχω στους 85) θα κατέβει στα 5.2. Είναι καλό εργαλείο. 

Για να κρατήσεις 5.3 με τον 12900Κ, σε cpu heavy games τύπου cp77 φτάνεις άνετα 200w, όχι ότι βράζει και πάλι, αλλά στα 5.1 με χαμηλή τάση είναι ψυγείο και η διαφορά στο performance είναι οριακά μετρήσιμη, αν υπάρχει κιόλας σε νορμάλ ανθρώπινες αναλύσεις και settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και ο 8700 μετά το νυστέρι :P 

Ξέρω ότι σου αρέσουν τα καρφωτά ρολόγια αλλά δοκίμασε τα 5.3 ghz all core με TVB να σου ρίχνει clocks. Στα games θα είσαι καρφωτός 5.3 μόνιμα, αλλά αμά πάς να τρέξεις κάτι βαρύ πχ. και φτάσεις στην θερμοκρασία που θα ορίσεις (εγώ το έχω στους 85) θα κατέβει στα 5.2. Είναι καλό εργαλείο. 

Έχω δοκιμάσει και το tvb.....καλο αλλά όχι για μένα....μου θυμίζει το avx offset σε ένα καλύτερο version φυσικά μιας και εννοείται δεν είναι το ίδιο...επισης  και ξεχωριστά 5.4 all core στα games.....μια χαρά τα κρατάει...αλλά δεν μιλάμε για stability real κάπου πέρα από τα games.....γενικά σε all core οποίος μπορεί να ψυξει σε stress πάνω από 1.3v σε δυνατό στρεσαρισμα χωρίς να δει 90ρια είναι κομπλέ....εγώ σεταρα ένα προφίλ χειμώνα - καλοκαίρι πια....διαφορά στα games τα 5.1 που έχω είναι ένα τίποτα για να μιλάμε για ουσία με τα 5.4ghz all core.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Για να κρατήσεις 5.3 με τον 12900Κ, σε cpu heavy games τύπου cp77 φτάνεις άνετα 200w, όχι ότι βράζει και πάλι, αλλά στα 5.1 με χαμηλή τάση είναι ψυγείο και η διαφορά στο performance είναι οριακά μετρήσιμη, αν υπάρχει κιόλας σε νορμάλ ανθρώπινες αναλύσεις και settings.

Mέχρι ~170w έχω δεί αλλά είναι τρελό outlier το cp, στα υπόλοιπα που δοκίμασα είναι αρκετά πιο κάτω, δεν νομίζω να έχεις θέμα temps σε games.

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Έχω δοκιμάσει και το tvb.....καλο αλλά όχι για μένα....μου θυμίζει το avx offset σε ένα καλύτερο version φυσικά μιας και εννοείται δεν είναι το ίδιο...επισης  και ξεχωριστά 5.4 all core στα games.....μια χαρά τα κρατάει...αλλά δεν μιλάμε για stability real κάπου πέρα από τα games.....γενικά σε all core οποίος μπορεί να ψυξει σε stress πάνω από 1.3v σε δυνατό στρεσαρισμα χωρίς να δει 90ρια είναι κομπλέ....εγώ σεταρα ένα προφίλ χειμώνα - καλοκαίρι πια....διαφορά στα games τα 5.1 που έχω είναι ένα τίποτα για να μιλάμε για ουσία με τα 5.4ghz all core.....

Δοκίμασα και 5.4 αλλά δεν σηκώνει η u12 σε stress, oριακά είμαι στα 5.2 σε stress test. Πάλι βαράει 85-90 αλλά δεν με πειράζει, το 90+ με ενοχλεί :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Mέχρι ~170w έχω δεί αλλά είναι τρελό outlier το cp, στα υπόλοιπα που δοκίμασα είναι αρκετά πιο κάτω, δεν νομίζω να έχεις θέμα temps σε games.

Δοκίμασα και 5.4 αλλά δεν σηκώνει η u12 σε stress, oριακά είμαι στα 5.2 σε stress test. Πάλι βαράει 85-90 αλλά δεν με πειράζει, το 90+ με ενοχλεί :P 

Ναι απλά όταν ξεκινάς τα 1.4v+ (vcore στο hwinfo) σε games, ιδίως αυτά που έχουν και καλό cpu load, τον κάνεις zen 3, με απότομα temp spikes κτλ. που δεν υπάρχουν αν μείνεις στα 5.2  (8 cores) και κάνεις ένα πιο χαλαρό vf curve μέχρι τα 5.5 με peak 1.35v (vcore hwinfo single thread load). 

Αλλά εντάξει ότι θέλει ο καθένας από μαστίγωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Herald είπε

Δοκίμασα και 5.4 αλλά δεν σηκώνει η u12 σε stress, oριακά είμαι στα 5.2 σε stress test. Πάλι βαράει 85-90 αλλά δεν με πειράζει, το 90+ με ενοχλεί :P 

Τα 80ρια σε έντονο stress υποφέρονται και έχει αέρα για καλοκαιράκι το oc mode του εκάστοτε rig....τα 85ρια-90ρια τώρα είναι no way για το καλοκαίρι....Αν μπορείς ανάφερε διαφορές στα 5,4 σε σχέση με τα 5,1 στα games.......γιατί τα νούμερα σε single mode καλά είναι για bench....αλλά δεν αποτυπώνονται το ίδιο στα games

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Αν μπορείς ανάφερε διαφορές στα 5,4 σε σχέση με τα 5,1 στα games.......γιατί τα νούμερα σε single mode καλά είναι για bench....αλλά δεν αποτυπώνονται το ίδιο στα games

Στο cp2077 σε εντελώς cpu bound κατάσταση τέρμα oced έγραψα 217 (5.4ghz / 5.0  cache e cores off) και κάπου στα ~200 στα 5.2ghz / stock cache / e cores on. Eίναι 8% η διαφορά αλλά δεν θα έτρεχα στα 5.4 για 24/7. Βέβαια μιλάμε για 1080p DLSS ultra performance με 3090.

Σε πιο normal σενάρια που παίζω warzone δεν βλέπω διαφορά, γύρω στα 230-280 είμαι με το 24/7 και καπού εκεί είμαι και τέρμα oced.

Στο μοναδικό παιχνίδι που βλέπω αρκετή διαφορά και βλέπω και το ST να χτυπάει 5.6 είναι dota 2, αλλά tbf, κρατάω 200 minimum ακόμα και στοκ οπότε κλάιν μάιν. Γενικά με σωστές μνήμες, 3600c16 σε ddr4 και 5600+ σε ddr5, και stock να το αφήσεις δεν χάνεις κάτι. Αναμονή για 4090 μπας και πιάσει τόπο το overcloking :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Στο cp2077 σε εντελώς cpu bound κατάσταση τέρμα oced έγραψα 217 (5.4ghz / 5.0  cache e cores off) και κάπου στα ~200 στα 5.2ghz / stock cache / e cores on. Eίναι 8% η διαφορά αλλά δεν θα έτρεχα στα 5.4 για 24/7. Βέβαια μιλάμε για 1080p DLSS ultra performance με 3090.

Σε πιο normal σενάρια που παίζω warzone δεν βλέπω διαφορά, γύρω στα 230-280 είμαι με το 24/7 και καπού εκεί είμαι και τέρμα oced.

Στο μοναδικό παιχνίδι που βλέπω αρκετή διαφορά και βλέπω και το ST να χτυπάει 5.6 είναι dota 2, αλλά tbf, κρατάω 200 minimum ακόμα και στοκ οπότε κλάιν μάιν. Γενικά με σωστές μνήμες, 3600c16 σε ddr4 και 5600+ σε ddr5, και stock να το αφήσεις δεν χάνεις κάτι. Αναμονή για 4090 μπας και πιάσει τόπο το overcloking :P 

καλά με e cores off δεν τρέχει κάποιος daily στα games μια και αλλού προσφέρουν κάτι λίγα και αλλού τίποτα...την σωστή λέξη την είπες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

 Γενικά με σωστές μνήμες,

εκεί παίρνεις το 95% του gap perfomance σε real σενάρια με ανοιχτό όλο το cpu (p cores on/stock-oc cache/e cores on).....οπότε για daily καταλαβαίνεις ότι δεν χρειάζονται υπερβολές....εξού και το 5,1ghz all core από μένα και ψυγείο στα πάντα......καλά τα 5,2 .....καλά τα 5,3....καλά τα 5,4.....και σε άλλους τα παραπάνω τσισαhzzzzz αλλά eye candy είναι η όλη υπόθεση.....ένα rock stable παντού στα 5,0ghz έως 5,2ghz (ανάλογα το silicon lottery και την ψύξη του καθενός) κάνεις τα πάντα παντού με ένα σωστό oc ram....

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 μήνες χρήσης daily ρολόγια με εξαίρεση τα e cores @4,2 o i9 είναι κρύος ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟΣ σε τέτοια στρατοσφαιρικά ρολόγια είτε games, είτε benching και δεν έχω φάει bsod δεν πραγματικά είναι μεγάλο βήμα σε σχέση με τον αγαπημένο μου i9 9940X άξιζε τρελά

 

 

01.png

Επεξ/σία από itanium
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, itanium είπε

2 μήνες χρήσης daily ρολόγια με εξαίρεση τα e cores @4,2 o i9 είναι κρύος ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟΣ σε τέτοια στρατοσφαιρικά ρολόγια είτε games, είτε benching και δεν έχω φάει bsod δεν πραγματικά είναι μεγάλο βήμα σε σχέση με τον αγαπημένο μου i9 9940X άξιζε τρελά...

Ε, ρε φίλε... γι'αυτό αγοράζουμε  intel...

ΒΤW, τι είναι το bsod ?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...