Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εγώ βλέπω 60w στα 90 fps, τι είναι τούτο ρε :P 

60 πραγματικα ετσι cpu package ολο το συστημα δηλαδη εσυ εισαι 60 fake και 500 πριζα? Τσεκαρε ρε συ μια να δουμε βαλε 97cap και πες ποσα εχεις πριζα ο πυργος να συγκρινουμε ετσι για το χαβαλε. Εγω ειμαι στα 180-200 peak gpu δηλαδη 100-110 gpu 60 cpu και τα αλλα το υπολοιπο συστημα. Δεν υπαρχει το efficiency με 6800xt/8700k ημουν 370-380 πριζα με cap 97fps ειναι εξωπραγματικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι cap 97 ρε πας καλά, σίγα μην βάλω και 60. Βγάλε εσύ το cap να δούμε τι θα τραβήξει η ρουφήχτρα και στα πόσα fps, γιατί το 60w @ 90fps είναι άκλαφτο 

2 minutes ago, just_a_dude said:

ewww :P 

Γιατί ρε, πατάς ένα shortcut και ξεκινάει η καταγραφή. Γενικά δεν έχω συναντήσει προβλήματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετρανε σιγουρα το θεμα ειναι αν αξιζει η ολη ιστορια για 5-10fps παραπανω να δωσεις κανα 100αρικο παραπανω για καλυτερες ram. Δεν αξιζει σε καμια περιπτωση για μενα ηδη τα 80+fps ειναι εξαιρετικα smooth δεν εχει νοημα οταν εισαι στα 80-90 να πας στα 100 το ιδιο και το αυτο ειναι σε τετοια παιχνιδια. Κατι forza doom που εκει θες fps θα εισαι μονιμα 150+ οποτε εκει που μετραει εχεις τα fps που θες. 

Ναι αλλά όταν ζορίζεται το cpu είναι και τα frametimes λίγο τραμπάλα, γι' αυτό θες να έχεις headroom στο cpu perf ώστε και σε δύσκολα σημεία να κρατάει χαρακτήρα. Σε κάθε περίπτωση μόνο στο ghostwire γίνεται αυτό το χάλι.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι cap 97 ρε πας καλά, σίγα μην βάλω και 60. Βγάλε εσύ το cap να δούμε τι θα τραβήξει η ρουφήχτρα και στα πόσα fps, γιατί το 60w @ 90fps είναι άκλαφτο 

Γιατί ρε, πατάς ένα shortcut και ξεκινάει η καταγραφή. Γενικά δεν έχω συναντήσει προβλήματα

Να πω ΔΕΗ να στειλει λουλουδια η εχεις γεμισει με το ρευμα που τραβας? Με 97fps παιζει να εχεις 400watt πριζα το διπλασιο απο μενα οποτε αστο καλυτερα καλα λες μην γινεις χειροτερα ρεζιλι. Με uncap θα τραβηξει 55 τωρα οπως εχω το ppt δεν θα τραβηξει παραπανω κατσε να μπω να σε στειλω να δεις τι θα τραβηξει. Εσυ μπας την 400αρα την εχεις σιγουρα δυστυχως με cap με uncap ποσα εισαι στα 600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί ρε, πατάς ένα shortcut και ξεκινάει η καταγραφή. Γενικά δεν έχω συναντήσει προβλήματα

ναι βρε πλάκα κάνω, απλά γενικά δεν συμπαθώ και πολύ το geforce experience, ειδικά που πρέπει να κάνεις login σόνι και ντε εδώ μου κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ναι αλλά όταν ζορίζεται το cpu είναι και τα frametimes λίγο τραμπάλα, γι' αυτό θες να έχεις headroom στο cpu perf ώστε και σε δύσκολα σημεία να κρατάει χαρακτήρα. Σε κάθε περίπτωση μόνο το ghostwire γίνεται αυτό το χάλι.

Για αυτο βαζεις cap εγω με 100αρι monitor παντου 97cap εχω και παει μπαλα ευθεια γραμμη frametimes μονο με dlss 3 θα δεις να παιζει αλλα ετσι λειτουργει δεν προκαλει κακο pace ειναι smooth απλα δεν ειναι το cap πχ απο riva tuner χωρις dlss 3 που θα εχεις ευθεια frametimes. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Να πω ΔΕΗ να στειλει λουλουδια η εχεις γεμισει με το ρευμα που τραβας? Με 97fps παιζει να εχεις 400watt πριζα το διπλασιο απο μενα οποτε αστο καλυτερα καλα λες μην γινεις χειροτερα ρεζιλι. Με uncap θα τραβηξει 55 τωρα οπως εχω το ppt δεν θα τραβηξει παραπανω κατσε να μπω να σε στειλω να δεις τι θα τραβηξει. Εσυ μπας την 400αρα την εχεις σιγουρα δυστυχως με cap με uncap ποσα εισαι στα 600?

Ναι ρε το ξέρω, με το GPU σου να τραβάει 120 και το CPU 61 εσύ βλέπεις 180 απτην πρίζα. Μιλάμε legit το wattoμετρο που έχεις πρέπει να είναι από bangood, άστο. Κάθεσαι και το πιστεύυεις κιόλας το νούμερο, ROFL, έχεις τροφοδοτικό με 100% efficiency και το υπόλοιπο σύστημα τραβάει 0 watt. Επιστήμονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ναι βρε πλάκα κάνω, απλά γενικά δεν συμπαθώ και πολύ το geforce experience, ειδικά που πρέπει να κάνεις login σόνι και ντε εδώ μου κάθεται.

Alt+F9 και γινεται η καταγραφη αμεσα. Και macro εντολη στο κεντρικο κουμπι του ποντικιου με 2 κουμπια για capture screenshot και παιζεις μπαλιτσα τρελη 6 χρονια ετσι το εχω. 

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ναι ρε το ξέρω, με το GPU σου να τραβάει 120 και το CPU 61 εσύ βλέπεις 180 απτην πρίζα. Μιλάμε legit το wattoμετρο που έχεις πρέπει να είναι από bangood, άστο. Κάθεσαι και το πιστεύυεις κιόλας το νούμερο, ROFL, έχεις τροφοδοτικό με 100% efficiency και το υπόλοιπο σύστημα τραβάει 0 watt. Επιστήμονας

Τραγικος για ακομα μια φορα. Κατσε να τρεξω με uncap να δουμε τι ψαρια πιανει και τι ρευμα θα δειξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Τραγικος για ακομα μια φορα. Κατσε να τρεξω με uncap να δουμε τι ψαρια πιανει και τι ρευμα θα δειξει. 

Πριν 2 ποστ λες οτι τραβάει 180w από πρίζα. Και μας δείχνεις video που 181 τραβάει μόνο η GPU + CPU. Τι άλλο να σχολιάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φέρουμε και ηλεκτρολόγο ΔΕΗ να τεστάρει την πρίζα, πρέπει να είναι χαμηλότερα ακόμα. 4K Ultra RT 120 fps μόνο 100watt όλο το σύστημα είναι η αλήθεια. Και με την οθόνη μέσα. Τώρα τι λέει το HwInfo, ψέμματα όλα, τα έχουμε πει. Έβαλαν και φυτευτό τον Κώστα Ανες σαν μπροστινό να μας το παίξει κάποιος, τάχα μου ξέρει να μετράει λέει.

Ρε συ Άρκιν, έχεις και underclocked τελείως την κάρτα, στα 2550mhz από τα 2800+ που είναι κανονικά. Δηλαδή και να ίσχυαν αυτά που γράφει ο μετρητής, που να βγάλεις συμπέρασμα έτσι; Να μου πεις εδώ μπάζει το πράγμα από παντού, εκεί θα κολλήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AlexandrosKle said:

Να φέρουμε και ηλεκτρολόγο ΔΕΗ να τεστάρει την πρίζα, πρέπει να είναι χαμηλότερα ακόμα. 4K Ultra RT 120 fps μόνο 100watt όλο το σύστημα είναι η αλήθεια. Και με την οθόνη μέσα. Τώρα τι λέει το HwInfo, ψέμματα όλα, τα έχουμε πει. Έβαλαν και φυτευτό τον Κώστα Ανες σαν μπροστινό να μας το παίξει κάποιος, τάχα μου ξέρει να μετράει λέει.

Ρε συ Άρκιν, έχεις και underclocked τελείως την κάρτα, στα 2550mhz από τα 2800+ που είναι κανονικά. Δηλαδή και να ίσχυαν αυτά που γράφει ο μετρητής, που να βγάλεις συμπέρασμα έτσι; Να μου πεις εδώ μπάζει το πράγμα από παντού, εκεί θα κολλήσουμε.

Eγώ τι τροφοδοτικό έχει θέλω να μάθω να πάω να πάρω και εγώ. Τι platinum και titanium, adamantium rating 100% efficiency :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Πριν 2 ποστ λες οτι τραβάει 180w από πρίζα. Και μας δείχνεις video που 181 τραβάει μόνο η GPU + CPU. Τι άλλο να σχολιάσω

Με uncap. Πριζα ακριβως εχω 210watt με τα παρακατω. 105 η gpu 55 η cpu 160 και 50 τα υπολοιπα + απωλειες. Μεχρι 120fps βλεπω παραπανω δεν παει. Δοκιμασε απο περιεργεια με cap 110 εγω ετσι και αλλιως 100αρι monitor εχω που με υπερκαλυπτει αλλα για να δουμε τι θα σε δειξει ο μετρητης. Αν σε δειξει κατω απο 210 τοτε εχεις καλυτερο efficiency.  Εχω undervolt και την 4070ti αν δεις και επαιξα και με τα ppt edc που ειχα γραψει και επεσαν και οι θερμοκρασιες του cpu 50-52 με το ζορι με 30 ambient καλα η καρτα max 55 βαθμους με cap χωρις θα παει και 60. 

Ghost-Wire-Tokyo-Screenshot-2023-07-15-1
Ghost-Wire-Tokyo-Screenshot-2023-07-15-1

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν με 120 gpu + 60 cpu έβλεπες 180, τώρα με 105 την GPU και 57 την CPU βλέπεις 210. 

Η ο μετρήτης είναι για πέταμα ή λες ψέμματα. Pick your poison. 


Tέσπα, πάω να ρίξω και εγώ την 4090 στα 100w να δούμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...