Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Πριν με 120 gpu + 60 cpu έβλεπες 180, τώρα με 105 την GPU και 57 την CPU βλέπεις 210. 

Η ο μετρήτης είναι για πέταμα ή λες ψέμματα. Pick your poison. 


Tέσπα, πάω να ρίξω και εγώ την 4090 στα 100w να δούμε :P 

Ριξε και πες μου παιξε με cap 100 η 120 και δες συνολικη καταναλωση. Δεν εμπιστευομαι hwinfo ουτε για πλακα παντως με τα νουμερα που δινει τον μετρητη τον εχω 7 χρονια εχω μετρησει τα παντα στο σπιτι οσο λενε τοσα γραφει δεν εχω λογο να τον βγαλω για πεταμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eγώ τι τροφοδοτικό έχει θέλω να μάθω να πάω να πάρω και εγώ. Τι platinum και titanium, adamantium rating 100% efficiency :P 

Είναι από την τεχνολογία που πούλησε ο Σώρρας για τα 600 δις υποψιάζομαι.

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με uncap. Πριζα ακριβως εχω 210watt με τα παρακατω. 105 η gpu 55 η cpu 160 και 50 τα υπολοιπα + απωλειες. Μεχρι 120fps βλεπω παραπανω δεν παει. 

Το cpu power είναι από το core power;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AlexandrosKle είπε

Είναι από την τεχνολογία που πούλησε ο Σώρρας για τα 600 δις υποψιάζομαι.

Το cpu power είναι από το core power;

Το cpu power που δειχνει το afterburner ειναι το cpu package απο το hwinfo οχι το cpu power το package τραβαει και δειχνει. Εχω βαλει το PPT απο bios 55 οποτε μεχρι εκει τραβαει αυτη τη στιγμη +-2watt απο τις μετρησεις. Σε stock ηταν στα 76watt και εριξα αρκετα tdc edc ppt και επεσαν οι θερμοκρασιες 10 βαθμους κοντα τωρα με τις πολλες ζεστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Στα 40w βγάζω 100fps, lol 

Efficiency o 5700x, όχι αστεία

Πριζα 40 σε δειχνει? Πριζα λεμε αστα τα νουμερακια του κωλου του hwinfo. Αν εισαι κατω απο 210watt πριζα τοτε εισαι κομπλε. Επαιξες με 65% limit την 4090? Βαλτην 0.950 voltage εγω την εχω 0.910 και ελαχιστα κατω συχνοτητα και +500 μνημες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο 25% την έχω την κάρτα για να βγάλει 100 fps. Θα βγεί απτο κουτί να με χαστουκίσει. 120 η κάρτα και 40 η CPU. Master race

Αρα ποσα εισαι πριζα ακριβως με το παιχνιδι ανοιχτο? 180-190? Εγω με τα 115fps παιζω 200-210 σταθερα παραπανω δεν δινει και η cpu η καρτα καθετε. Αν εισαι στα 200 εισαι εξαιρετικα καλα παντως. Ποσα σε δειχνει? Ειχες πει οτι πηρες 2 μετρητες ο αλλος ακομα ερχεται τους δοκιμασες και τους 2? Η καρτα καθετε προφανως 65-70% ειναι και σε μενα του 65% που την εχω limit στο afterburner για αυτο και δεν καιει τιποτα απολυτως ειναι τρομερες οι ada.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχω μετρητή στο PC τώρα, έβαλα 40w από το bios τον 12900k και 120w την κάρτα και βγάζω 100fps. GG

Ναι βαλε και πες μου με τον μετρητη λογικα πρεπει να εισαι κατω απο 220 οσο ειμαι και εγω δηλαδη για ιδια ακριβως fps. Στα 115fps η καρτα ειναι στο 70% με 105watt καταναλωση το cpu και 40watt να το βαλω παλι ιδιο boost θα δωσει γιατι δεν ειναι οτι τερματιζει τους πυρηνες απλα θα δωσει το ρευμα στους πυρηνες που πρεπει. Τσεκαρε παντως να δουμε απο περιεργεια ποσο κοντα εισαι με αυτα που βλεπεις στο afterburner. Εγω 57w cpu 105 gpu και ειμαι 200-210 πριζα οσο βγαινει δηλαδη με το 90% efficiency του τροφοδοτικου. Λογικα εκει πρεπει να εισαι στα 200-210 και εσυ ιδιο ακριβως efficiency αλλα οταν μπορεσεις βαλε τον μετρητη και πες μου. Με 6800xt 8700k undervolt και τα 2 εβλεπα μονιμα 370+ στο μετρητη τωρα πηγαμε 50% κατω δεν το περιμενα. 

24 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Είναι από την τεχνολογία που πούλησε ο Σώρρας για τα 600 δις υποψιάζομαι.

Το cpu power είναι από το core power;

Εχει αρκετη διαφορα το package με το cpu power. Το ενα 6.7watt το αλλο 30. Το package βλεπω ειναι παρομοιο με το ppt. Το ryzen master καταγραφει το cpu power που λεει 6.7 αποκλειστικα. 

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Herald said:



To θέμα είναι υποκινούμενοι από αυτά τα μούφα reviews που πόσταρα πρίν, τα amd fans έχουν ξεκινήσει εδώ και 2 χρόνια μια καμπάνια παραπληρόφορησης για το πόσο πίσω είναι η Intel σε efficiency, πράγμα που απλά δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα. Μένει λίγο πίσω σε MT στο high end, είναι αρκετά μπροστά στο low end, περνάει μπροστά στα πιο lightly threaded workloads, και είναι πίσω σε gaming  από τα 3d. Σε γενικές γραμμές δεν βλέπω να  έχει καθολικό προβάδισμα ούτε η μία εταιρεία ούτε η άλλη. Και είναι γενικό αυτό το φαινόμενο με την amd και τους οπαδούς της, όπου η AMD είναι ισόπαλη με κάτι, παντού θα διαβάζεις ότι είναι 3 γενιές μπροστά. Θυμάμαι ακόμα τα reviews της 4070ti, μαύρα χάλια είναι τόσο πίσω από την 7900xt διάβαζα παντού. Στην πράξη είχε καλύτερο raster per dollar, χωρίς να αναφέρω όλα τα άλλα. Μιλάμε για παράνοια

Ζουν ανάμεσα μας LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Ζείτε εννοείς :P 

Μου αρέσει πάντως που μιλάς για παραπληροφόρηση από άλλους και είσαι ο μόνος που δεν μετράει τα SKUs όπως τα δίνει ο κάθε κατασκευαστής και θα τα χρησιμοποιήσει η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού αλλά εφαρμόζεις δικές σου συνθήκες μέτρησης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Aten-Ra said:

Μου αρέσει πάντως που μιλάς για παραπληροφόρηση από άλλους και είσαι ο μόνος που δεν μετράει τα SKUs όπως τα δίνει ο κάθε κατασκευαστής και θα τα χρησιμοποιήσει η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού αλλά εφαρμόζεις δικές σου συνθήκες μέτρησης.

 

  Ρώτα τους αγοραστές εδώ αν τρέχουν όπως τα έφτιαξε ο κατασκευαστής. Παίζει να μην πετύχεις ούτε 1 :P 

Άλλα όπως και να έχει, όπως τα έφτιαξε ο κατασκευαστής τα Intel είναι τα πιο efficient, το έχουμε πεί 1000 φορές. non k και t lineup. Απλά δεν θες να το αποδεχτείς και κάθε φορά θα κουνάς τα goalpost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

  Ρώτα τους αγοραστές εδώ αν τρέχουν όπως τα έφτιαξε ο κατασκευαστής. Παίζει να μην πετύχεις ούτε 1 :P 

 

Τα 5-6 άτομα που γράφουμε εδώ δεν είμαστε ούτε το 0.01 της Ελληνικής αγοράς, πόσο μάλλον του πλανήτη. Όλα τα review μετράνε τα SKU όπως τα βγάζει ο κατασκευαστής, ο μόνος που θέλει να μετράει το efficiency ΜΟΝΟ με ISO Watt είσαι εσύ  και έκτος από αυτό μιλάς και για καμπάνια παραπληροφόρησης από τους άλλους.

 LOL ρε man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Aten-Ra said:

Τα 5-6 άτομα που γράφουμε εδώ δεν είμαστε ούτε το 0.01 της Ελληνικής αγοράς, πόσο μάλλον του πλανήτη. Όλα τα review μετράνε τα SKU όπως τα βγάζει ο κατασκευαστής, ο μόνος που θέλει να μετράει το efficiency ΜΟΝΟ με ISO Watt είσαι εσύ  και έκτος από αυτό μιλάς και για καμπάνια παραπληροφόρησης από τους άλλους.

 LOL ρε man

Οκ, τότε τα intel είναι τα πιο efficient cpu out of the box, t και non k. Τα zen 4 είναι λιγότερο efficient και από τα zen 3 που αντικατέστησε, πχ 5950x vs 7950x. Rofl 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...