Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει και το dying light! Μένει και το the following αλλα νομιζω χορτασα με το core παιχνίδι και δεν θα το βγάλω το dlc.

Ρε σεις με το μηχανάκι τελειώνω παιχνίδια που είχα στο backlog και δεν τελείωσα ποτέ στο desktop. 

Μάλλον με βλέπω για evil within στη συνεχεια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gust είπε

Πάει και το dying light! Μένει και το the following αλλα νομιζω χορτασα με το core παιχνίδι και δεν θα το βγάλω το dlc.

Ρε σεις με το μηχανάκι τελειώνω παιχνίδια που είχα στο backlog και δεν τελείωσα ποτέ στο desktop. 

Μάλλον με βλέπω για evil within στη συνεχεια

Πως τα καταφέρνεις με το στόχο ? Χωρίς ποντίκι δεν μπορώ να πετύχω τίποτα. 

Και το evil within απαιτεί γρήγορη και ακριβή στόχευση, κάτι που με το deck μου φαίνεται γολγοθάς. Το ίδιο και με το xbox gamepad.

Επεξ/σία από Brandtobrand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Brandtobrand είπε

Πως τα καταφέρνεις με το στόχο ? Χωρίς ποντίκι δεν μπορώ να πετύχω τίποτα. 

Και το evil within απαιτεί γρήγορη και ακριβή στόχευση, κάτι που με το deck μου φαίνεται γολγοθάς. Το ίδιο και με το xbox gamepad.

Ειλικρινα δεν ειχα κανενα προβλημα. Γενικα αν εχεις εμπειρια με controllers και fps δεν υπαρχει θεμα, αφου ουσιαστικα το deck ειναι ενα τεραστιο controller. Να δεχτω οτι δεν εχει την αμεσοτητα του ποντικιου αλλα ενταξει συνηθιζεται. Επισης μια υποψια μου ειναι οτι τα sticks του deck εχουν τελειο responsiveness σε σχεση με playstation και xbox. 
Θα αρχισω evil within και θα ενημερωσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ, μετά από μέρες μόνο με sd, έπιασα χειρηστήριο xbox και μου φάνηκε παιδικό και στριμωγμένο σε σχέση με το steam deck 😅.

Χθες έβαλα το PowerTools και το vibrantDeck, δεν άντεξα άλλο.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το PowerTools, ειδικά για emulation που το ήθελα αλλά το vibrantDeck κάνει δουλειά, άσχετα αν το πραγματικό πρόβλημα( η κάλυψη χρωμάτων), παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο controller με steam? Γιατί το steam controller που είχα τα έπαιξε το ένα από τα πάνω φτεράκια, αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο με το steam  και αν θα μπορώ να πάω και στις ρυθμίσεις του κοινού που έχουν για το Steam controller? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, demolutioner είπε

Παιδιά έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο controller με steam? Γιατί το steam controller που είχα τα έπαιξε το ένα από τα πάνω φτεράκια, αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο με το steam  και αν θα μπορώ να πάω και στις ρυθμίσεις του κοινού που έχουν για το Steam controller? 

Οποιοδήποτε controller θα δουλεύει. To Xbox που χρησιμοποιω δεν έχει καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ebola75 είπε

Παιχνίδια εκτός steam, ο νοων νοειτω, μπορούν να τρέξουν στο sd;

 

Ναι.

Είχα αρκετά παιχνίδια από gog, epic και ubisoft κι επειδή δε μπορούσα να βγάλω άκρη με τον heroic games launcher, έκανα αντιγραφή τους φακέλους από το pc και τους τρέχω μέσω lutris. Δεν παίζουν τα πάντα, αλλά 95% είμαι καλυμμένος μέχρι στιγμής.

 

ps. Η Valve πάντως τη κάνει τη δουλειά της. Έχω γαμηθεί να αγοράζω παιχνίδια σε σχέση με το παρελθόν...

Επεξ/σία από tsamo2
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το lutris έχω πρόβλημα , προσπάθησα να το εγκαταστήσω ακολουθώντας τις οδηγίες από αυτό το βίντεο 

Τελικά το εγκατέστησα μέσω console command όμως το protonup δεν βλέπει το lutris στις ρυθμίσεις , ελπίζω να βρω άκρη.

Στους emulators εκεί τα πράγματα μέχρις στιγμής πάνε καλά Retroarch, PPSSPP, Yusu.

Χεnia δεν έχω βρει τρόπο να τον εγκαταστήσω , με τον RPCS3 δεν έχω ακόμα ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ebola75 είπε

Με το lutris έχω πρόβλημα , προσπάθησα να το εγκαταστήσω ακολουθώντας τις οδηγίες από αυτό το βίντεο 

Τελικά το εγκατέστησα μέσω console command όμως το protonup δεν βλέπει το lutris στις ρυθμίσεις , ελπίζω να βρω άκρη.

Στους emulators εκεί τα πράγματα μέχρις στιγμής πάνε καλά Retroarch, PPSSPP, Yusu.

Χεnia δεν έχω βρει τρόπο να τον εγκαταστήσω , με τον RPCS3 δεν έχω ακόμα ασχοληθεί.

To Xenia είναι 50/50 το αν θα λειτουργεί ή όχι. Εγώ για παράδειγμα έχω ένα περίεργο glitch που καλύπτει το 1/4 της οθόνης, ενώ ένας φίλος μου με τηνν ίδια διαδικασία εγκατάστασης και αρχεία, του παίζει κανονικά. Σκέφτομαι να βάλω Windows σε ένα flashάκι για gamepass και xenia.

Το RPCS3 προς έκπληξή μου, λειτουργεί πολύ καλύτερα από ότι περίμενα.

Persona 5 σταθερά 30 fps, Odin Sphere Leifthrasir, Dragon's Crown 60 fps και Ratchet and Clank Future: A Crack in Time 25-30 fps με κάποια σπάνια στιγμιαία 15άρια σε πολύ έντονες σκηνές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είχα και εγώ φτιάξει έναν δεύτερο λογαριασμό τουρκικό και σήμερα ανακάλυψα ότι δείχνει πλέον Ελλάδα ως χώρα με ελληνικές τιμές. Το έπαθε και άλλος; Ξέρει κανένας αν έκαναν καμία αλλαγή ή αν παίρνει να κάνω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχοντας βρει Βραδυνή δουλειά όπου κάθομαι και έχω αρκετό σχετικά ελεύθερο χρόνο έχει μπει στο μυαλό μου το μικρόβιο του να πάρω steamdeck καθώς θα με βόλευε τόσο για τη δουλειά, όσο και για το όταν πηγαίνω πχ στη κοπέλα μου η όταν βαριέμαι να είμαι στο (ακριβό) desktop μου. Έχω να πιάσω handheld χρόνια στα χέρια μου, αλλα από ότι διαβάζω το steamdeck κάνει πράγματα και θαύματα. Εκτός απ τα games που έχω και θα ήθελα να παίξω εκεί, πχ football manager, cyberpunk, borderlands κτλ εχω δει ότι το steamdeck κάνει παπάδες και σε θέμα emulation.  Εκεί λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας ειδικά σε ότι έχει να κάνει με DS/3DS/Switch και PS2 Emulation. Θα με έψηνε άσχημα να έπαιζα παιχνίδια που έπαιζα πιτσιρικάς ξανά, φάση κανένα Pokémon κτλ. Αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές ήλθε.
Πήγα από το Q4 σε Q3 τέλη Ιούλη.
Τρομερή συσκευή, πολύ ποιοτικότερη από τα switch μου.

Το μόνο θέμα ήταν ότι περίμενα 4+μέρες έπειτα από την πληρωμή για να το στείλουν (όχι παραλαβή).
Από Πέμπτη σε Τρίτη.
Μόνο όταν έστειλα email την Τρίτη πρωί στην υποστήριξη το έστειλαν.
Από ότι είδα είναι πρόβλημα για αρκετούς.

Τώρα ξεκινά η διαδικασία για ψάξιμο emu & ROMs.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...