Προς το περιεχόμενο

Τι παπούτσι να πάρω για πεζοπορία? (Τύμφη, Ταΰγετο, Καϊμάκτσαλαν κλπ)


mitsuyoshi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, epp said:

μην παρεις χαμηλο, πολυ πολυ καλυτερα μποτα/ημιμποτα, εισαι πιο σταθερος στους αστραγαλους.

εχει να κανει και με τι σε βολευει.το βασικο ειναι να εχει καποιος και μπατονς διοτι βοηθανε στο να μην γυρισεις το ποδι ευκολα + να μην επιβαρυνεις τα γονατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σιγουρα και μπατονς, αξιζουν 100% και βρισκεις και με 10-20 ευρω. Παρολαυτα αν θες να εισαι στην "safe side" δηλαδη να μην σε ανησυχει και τοσο αν εχει πετρες κλπ. η διαδρομη, ειναι πιο σταθερο να κινεισαι με μποτα/ημιμποτα

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, epp said:

σιγουρα και μπατονς, αξιζουν 100% και βρισκεις και με 10-20 ευρω. Παρολαυτα αν θες να εισαι στην "safe side" δηλαδη να μην σε ανησυχει και τοσο αν εχει πετρες κλπ. η διαδρομη, ειναι πιο σταθερο να κινεισαι με μποτα/ημιμποτα

σιγουρα το ημιμποτακι μποτακι θα βοηθησει.απλα το εγραψα γιατι απειρος κοσμος χωρις μπατονς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυνηγούσα πριν από πολλά πολλά χρόνια, θυμάμαι κάτι καφέ meindl με goretex που χρησιμοποιούσα. Ωραία παπουτσάκια. Τώρα βλέπω στο skroutz άπειρες μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, kirileman said:

Όταν κυνηγούσα πριν από πολλά πολλά χρόνια, θυμάμαι κάτι καφέ meindl με goretex που χρησιμοποιούσα. Ωραία παπουτσάκια. Τώρα βλέπω στο skroutz άπειρες μάρκες.

Ολο το κομματι των ορειβατικων παπουτσιων εχει φτασει σε αλλο επιπεδο.και απο μαρκες και απο υλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην θέση σου δεν θα έπαιρνα χαμηλό παπούτσι αλλά μποτάκι. Εξαιρετικά είναι τα Crispi Valdres και Crispi Lapponia. Το Lapponia είναι εξαιρετικά ελαφρύ αλλά λόγω της σόλας του που δεν είναι Vibram δεν είναι για περπάτημα στην πέτρα.Και τα 2 έχουν goretex που σημαίνει είναι στεγανά.

από εκεί και πέρα MEINDL είναι πολύ λίγα τα μοντέλα που ΔΕΝ είναι βαριά σαν πέτρα, ένα εξ αυτών το Peru.

Ρίξε μια ματιά και σε Zamberlan, έχει αξιόλογα μοντέλα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2021 στις 6:01 ΜΜ, GiwrgosP- είπε

Ξερεις μηπως που μπορω να παω να κοιταξω γι αυτα https://www.skroutz.gr/s/15477396/Salomon-X-Ultra-3-GTX-404784-Ανδρικά-Χαμηλά-Ορειβατικά-Παπούτσια-Μαύρα-Αδιάβροχα-με-Μεβράνη-Gore-Tex.html?from=index_recently_viewed στη Θεσσαλονικη; Με εψησαν αρκετα αλλα δε βρισκω πουθενα να παω να τα δοκιμασω πρωτα...

πετριδης , hobbi , outstore , woodland , 2917 τα κύρια καταστήματα με ορειβαρικα προϊόντα στην θεσσαλονικη

στα χαμηλά μπορείς να επιλεξειςκαι χωρίς goretex , μόνο στα μποτάκια το θεωρώ απαραίτητο και αυτό κυρίως για το χιόνι

όπως και στα αθλητικά πόλης , το καθένα παπούτσι έχει διαφορετική γραμμή , μην επιλεγείς ετσι στα γρήγορα πριν δοκιμάσεις 3-4 διαφορετικά για να δεις το πάτημα τους , οι πεζοπορίες σε γενική φάση είναι πολύωρες , δεν τα φοράς για 2-3 ώρες και τα ξαναβγαζεις

εγώ είμαι σε la sportiva σε χαμηλό και scarpa σε μποτάκια γιατί έχουν πιο "φαρδιά " γραμμή και μου είναι πιο άνετα και έχουν πολύ καλό κράτημα σε οποιοδήποτε τερέν τα έχω χρησιμοποιήσει

https://www.skroutz.gr/s/9055294/La-Sportiva-Akasha-26Y-BY-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Trail-Running-Μαύρα.html
https://www.bergfreunde.eu/scarpa-zg-trek-gtx-walking-boots/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αυτα https://www.skroutz.gr/s/17634075/The-North-Face-Litewave-Fastpack-II-Mid-GTX-T93REBCA0-Ανδρικά-Ορειβατικά-Μποτάκια-Μαύρα-Αδιάβροχα-με-Μεβράνη-Gore-Tex.html?from=catspan

Mε εχουν βολεψει απειρα.

Και στην πολη οταν βρεχει τα φοραω γιατι ειναι ανετα σαν αθλητικα ουσιαστικα.

Και σε πεζοποριες.

Απλα δεν λεω "ορειβασια" σε αγριο με πετρες μερος γιατι εκει ισως θελει τα κανονικα ορειβατικα που ειναι πιο σκληρα αλλα και πιο ανθεκτικα μπροστα για πετρες κτλ..

Για πεζοπορια ειναι τελεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Gkns said:

Budget παπούτσια για απαλό τρεξίματα κι περίπου 5χλμ την ημέρα, μπορείτε να προτείνετε?

Κάτω από 60 ευρώ if possible.

περιμενε black friday διοτι σε 60 ευρω κανα reebok σκεφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.hobbi.gr/papoutsia-salomon-mens-rhossili-gtx-blackblue-p-30316.html πήρα αυτά τελικά που μου άρεσαν από κοντά. Παρά πολύ άνετα θα έλεγα και ελαφριά. Από ανθεκτικοτητα, ο καιρός θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

HAIX

Εξαιρετική επιλογή, επαγγελματικές προδιαγραφές. Αξίζει να τα δοκιμάσεις. 

Γερμανικής προέλευσης...αν θες κοίτα στο  site  της εταιρείας,  διαφορετικά  στο  www.neomed.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/12/2021 at 22:25, PANPOL73 said:

HAIX

Εξαιρετική επιλογή, επαγγελματικές προδιαγραφές. Αξίζει να τα δοκιμάσεις. 

Γερμανικής προέλευσης...αν θες κοίτα στο  site  της εταιρείας,  διαφορετικά  στο  www.neomed.gr

τα αρβυλα δεν ειναι ουτε για πεζοπορια ουτε για ορειβασια ουτε για καθημερινη χρηση ουτε δεν ξερω για τι αλλο.ειναι για τελειως συγκεκριμενη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 11/12/2021 at 23:49, poulinos said:

τα αρβυλα δεν ειναι ουτε για πεζοπορια ουτε για ορειβασια ουτε για καθημερινη χρηση ουτε δεν ξερω για τι αλλο.ειναι για τελειως συγκεκριμενη χρηση.

Καλή Χρονιά, 

Αν ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της εταιρίας,  συμφωνώ μαζί σου. Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα προϊόντα της, θα βρεις τα κατάλληλα για πεζοπορία. Επιμένω γιατί τα φορώ. Τέλος πάντων,  δε θέλω να κάνω καμιά διαφήμιση. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, PANPOL73 said:

Καλή Χρονιά, 

Αν ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της εταιρίας,  συμφωνώ μαζί σου. Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα προϊόντα της, θα βρεις τα κατάλληλα για πεζοπορία. Επιμένω γιατί τα φορώ. Τέλος πάντων,  δε θέλω να κάνω καμιά διαφήμιση. Ευχαριστώ. 

καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.

ακομα και σε αυτο που κοιταξα που παει προς το αθλητικο

https://stop.gr/el/mpotaki-black-eagler-athletic-2-1-gtx-mid-422019.html?select_color_id=2711&skr_prm=WyI2OTcyMTVmOS02ZjY4LTQwZDQtODhlZC02MDBmODBkY2Y4ZjYiLDE2NDEyMDMyNjU5NDAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

θα δεις οτι αναφερει πιο κατω.

Σόλα πολυουρεθάνης rubber/ PU διπλής πυκνότητας προσδίδει πολύ καλή αντιολισθητικότητα (SRC). Eξαιρετική αντοχή στη θερμότητα και τις υψηλές θερμοκρασίες, 300°C για τουλάχιστον 1 λεπτό (HRO)

Είναι ανθεκτικό σε έλαια και πετρελαιοειδή (FO) και προσφέρει πολύ καλή θερμική μόνωση (HI

Δεν αμφιβαλω οτι μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και σε πεζοπορια αλλα καποια χαρακτηριστικα που δινουν δεν χρειαζονται στο βουνο.  θα εχεις πχ παραπανω βαρος 1200 γραμμαρια που ειναι το συγκεκριμενο χωρις να υπαρχει λογος.δηλαδη τα μισα καταστηματα που τα φερνουν ειναι για στρατο και τα μισα μοντελα της εταιρειας ειναι tactical Κτλ εκτος αν κατι μου διαφευγει.

 

https://www.tactical-corner.gr/upodisi-arbula/epicheirisiaka-arbula/arbulo-iaich-black-eagle-athletic-2-0-vt-mid-desert.html

πχ

Τα άρβυλα είναι σχεδιασμένα για στρατιωτική, αστυνομική και συναφείς χρήσεις

πιδόσεις στο τρέξιμο, από μίξη καουτσούκ για αυξημένη αντοχή στη φθορά, στα πετρελαιοειδή και στις πολύ υψηλές όσο και στις χαμηλές θερμοκρασίες,

η διαφορα δεν θα φανει στα 3 και στα 5 Km αλλα θα φανει ακομα και το βαρος σε μεγαλες πεζοποριες. εχω βγαλει και στο στρατο πορεια ολο το βραδυ με αρβυλα.αυτο δεν σημαινει οτι ηταν το ιδανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...