Προς το περιεχόμενο

Τι παπούτσι να πάρω για πεζοπορία? (Τύμφη, Ταΰγετο, Καϊμάκτσαλαν κλπ)


mitsuyoshi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 13/05/2022 at 18:36, dimitris2431 said:

Salomon πολύ κλασική, όχι κακη παντως, la sportiva ειναι πολύ καλη θα έλεγα, μετά μπορείς να πας σε tecnica ή terzeta. 'εγώ προσωπτικά έχω μποτάκια ορειβασίας tecnica εδώ και δύο χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτα.

απλα σε la sportiva   θα βαλει λιγακι το χερι πιο βαθια στην τσεπη.τα salomon μαρεσουν γιατι καθονται μια χαρα.ουδετερα παπουτσια.απλα τα παιρνω και I fit in. μια value for money αν καποιος δεν θελει να παει σε κατι πιο ακριβο πχ scarpa,asolo,la sportiva Κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 10/05/2022 at 16:02, poulinos said:

στα 40-70 δεν θα βρεις ευκολα goretex για να εχεις την αδιαβροχοποιηση. στα 70-80 καπου εκει δεν θυμαμαι ακριβως ειχα παει ενα goretex το οποιο ανηκει στην κατηγορια trail running θεωρητικα αλλα πρακτικα κανει μια χαρα δουλεια και σε βροχη και σε βουνο. δοκιμασμενο. ηταν απο τα σχετικα φτηνα σε salomon. αν πας σε ημιμποτακι πας πιο ακριβα.προσωπικα σε απλα βουνα που δεν θα βαλω ολο το ποδι μεσα σε νερο και δεν εχει κανα τρελο με πετρες terrain βαζω χαμηλο παπουτσι διοτι ειναι πιο ανετο. για να βαλω ημιμποτακι,μποτακι ειτε θα πρεπει να παταω μεσα σε λασπες και πιο βαθια νερά ειτε  το terrain να εχει τρελες πετρες οποτε να θελω λιγο καλυτερη προστασια στο ποδι.που μαλλον δεν ανηκεις σε αυτην την περιπτωση.

Επανέρχομαι. Βρηκα αυτα τα Salomon σε καλη τιμη. Το φοβαμαι το χαμηλο γιατι ειμαι noob στα ανωμαλα terrain, παρ'ολα αυτα, αξιζει για Iceland τωρα το καλοκαιρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/05/2022 at 21:06, sistah said:

Επανέρχομαι. Βρηκα αυτα τα Salomon σε καλη τιμη. Το φοβαμαι το χαμηλο γιατι ειμαι noob στα ανωμαλα terrain, παρ'ολα αυτα, αξιζει για Iceland τωρα το καλοκαιρι?

μια χαρα αξιζει. οτι εισαι Noob δεν σημαινει οτι θα πεσεις κατω .λιγο προσοχη γενικα.και με μποτακι γυρναει το ποδι μην αγχωνεσαι:P

Καλα να περασεις.

ps να δω εγω ποτε θα παω ισλανδια να κανω το βουνο

επισης αν πας για trekking τα μπατονς βοηθανε πολυ και σε θεμα κουρασης αλλα και σε θεμα σταθεροτητας,balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 10/05/2022 at 17:45, margaritagr said:

Το ξερεις οτι αν έβλεπε αυτή τη φωτο ο Φώτης θα σε έστελνε για ban 😇😂

για να μην γκρινιαζεις

 

20220628_002953.jpg

θα παω βουνο εκτος ελλαδος αν ολα πανε καλα οποτε να μην μου μεινει το παλιο παπουτσι στο δρομο.

lol

πριν και μετα

20220628_003702.jpg

old vs new

On 23/05/2022 at 21:06, sistah said:

Επανέρχομαι. Βρηκα αυτα τα Salomon σε καλη τιμη. Το φοβαμαι το χαμηλο γιατι ειμαι noob στα ανωμαλα terrain, παρ'ολα αυτα, αξιζει για Iceland τωρα το καλοκαιρι?

τι πηρες τελικα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, poulinos said:

τι πηρες τελικα?

Τα Salomon που κοιτουσα δεν τα προλαβα σε χαμηλη τιμη.. Τελικα πηρα τα McKinley του 40ευρου
μιας και για αυτα που καναμε, κανανε την δουλεια τους και με το παραπανω (μαλιστα στο Diamond beach το παπουτσι μπηκε καταλαθος ολο στο νερο λογω κυματος και δεν βραχηκε μεσα). Ουτε βροχες ειχαμε, ουτε δυσκολα terrain.
Προφανως καταλαβαινω την αξια του να επαιρνα κατι καλυτερο. Παρ'ολα αυτα ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ολων σας!
Η Ισλανδια υπεροχη, αξιζει οσο τιποτα η εμπειρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2022 at 18:30, sistah said:

Τα Salomon που κοιτουσα δεν τα προλαβα σε χαμηλη τιμη.. Τελικα πηρα τα McKinley του 40ευρου
μιας και για αυτα που καναμε, κανανε την δουλεια τους και με το παραπανω (μαλιστα στο Diamond beach το παπουτσι μπηκε καταλαθος ολο στο νερο λογω κυματος και δεν βραχηκε μεσα). Ουτε βροχες ειχαμε, ουτε δυσκολα terrain.
Προφανως καταλαβαινω την αξια του να επαιρνα κατι καλυτερο. Παρ'ολα αυτα ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ολων σας!
Η Ισλανδια υπεροχη, αξιζει οσο τιποτα η εμπειρια.

αφου τα πηρες κοιτα να τα χαρεις.γενικως να ξερεις οτι παιζουν καλες τιμες σε polo , και μετα στα Factory outlet Που εχουν stock απο columbia ,north face κτλ οπως και σε εκπτωτικο χωριο σε ενα καταστημα κοντα στην Nike.

ps να δω ποτε θα παω ισλανδια για το βουνο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
2 hours ago, dionisis777 said:

Καλημέρα! Για ψάρεμα πάνω σε βράχια χειμωνιάτικες μέρες κάτι οικονομικό τι προτείνετε?

αν ειναι να φας νερο θα πηγαινα σε κατι με goretex. και ενα δυο ζευγαρια καλες καλτσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν ειναι να φας νερο θα πηγαινα σε κατι με goretex. και ενα δυο ζευγαρια καλες καλτσες

Ευχαριστω για την απαντηση. Οχι νερο, μονο οτι καποιες φορες μπορει να γλυστρανε τα βραχια αν κ το ψαρεμα θα ειναι σχεδον στατικο οποτε δεν θα περιλαμβανει περπατημα ιδιαιτερο πανω σε αυτα οπως επισης και να κρατανε τα ποδια σχετικα ζεστα λογω χειμωνα κ στατικοτητας σε βραδυνες ωρες. Υπαρχει αραγε καποια οικονιμικη σειρα οπως τα mckinley της intersport που να με καλυπτει οριακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dionisis777 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Οχι νερο, μονο οτι καποιες φορες μπορει να γλυστρανε τα βραχια αν κ το ψαρεμα θα ειναι σχεδον στατικο οποτε δεν θα περιλαμβανει περπατημα ιδιαιτερο πανω σε αυτα οπως επισης και να κρατανε τα ποδια σχετικα ζεστα λογω χειμωνα κ στατικοτητας σε βραδυνες ωρες. Υπαρχει αραγε καποια οικονιμικη σειρα οπως τα mckinley της intersport που να με καλυπτει οριακα?

Νομίζω ότι για τη δουλειά αυτή ένα πολύ καλό ζευγάρι κάλτσες και ένα ζευγάρι παπούτσια με καλό πάτο  θα σε καλύψουν μια χαρά.
Θεωρώ υπερβολή να πάρεις παπούτσι πεζοπορίας ή ορειβατικό για να πηγαίνεις για ψάρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το βασικό είναι να μη γλιστράνε νομίζω ότι μπορείς να κοιτάξεις σε παπούτσια εργασίας. Από εμπειρία στα παρακάτω (πάτησα λάδια και δε γλίστρισα) τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Εκτός των άλλων είναι πανάλαφρα και ανετότατα.

https://www.giasco.com/eng/lines/3cross/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dionisis777 said:

Ευχαριστω για την απαντηση. Οχι νερο, μονο οτι καποιες φορες μπορει να γλυστρανε τα βραχια αν κ το ψαρεμα θα ειναι σχεδον στατικο οποτε δεν θα περιλαμβανει περπατημα ιδιαιτερο πανω σε αυτα οπως επισης και να κρατανε τα ποδια σχετικα ζεστα λογω χειμωνα κ στατικοτητας σε βραδυνες ωρες. Υπαρχει αραγε καποια οικονιμικη σειρα οπως τα mckinley της intersport που να με καλυπτει οριακα?

mc kinley ειναι value for money. απο εκει και περα παιζει πολυ μεγαλο ρολο η καλτσα να ειναι ζεστη. τωρα αν θα πας σε ζεστη καλτσα ή σε ορειβατικη ζεστη καλτσα εσυ το βλεπεις.οι ορειβατικες απλα ειναι 15 ευρω ανετα για να ξερεις.

υπαρχουν και αυτες

https://www.heatholders.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα πρότεινα την μάρκα που εισάγει το Decathlon είναι από Ουρουγουάη και μου τα πρότεινε έμπειρη ορειβάτης με εμπειρία σε βουνά εσωτερικού και εξωτερικού. Νομίζω Quechua ειναι η μάρκα, τα δοκίμασα σε ορειβασία με αρκετό χιόνι για ώρες και είναι άψογα!καλά χιλιόμετρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 05/11/2022 at 22:20, GreekPatriot said:

Θα πρότεινα την μάρκα που εισάγει το Decathlon είναι από Ουρουγουάη και μου τα πρότεινε έμπειρη ορειβάτης με εμπειρία σε βουνά εσωτερικού και εξωτερικού. Νομίζω Quechua ειναι η μάρκα, τα δοκίμασα σε ορειβασία με αρκετό χιόνι για ώρες και είναι άψογα!καλά χιλιόμετρα!

ναι quechua ειναι και βγαζει και σακιδια κτλ. αρκετες φτηνες τιμες.παλι εννοειται οτι οτι πληρωνεις παιρνεις.δεν ειναι ασχημα αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν με αλλες εταιρειες. εχω και dryfit μπλουζακια που τα εχουν τιμες χωμα.καλα ειναι αλλα οχι για extreme πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...