Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη m/b χωρις format=Γινεται????Δεν σηκωνει 2χ512 μνημη..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αλλαξω m/b γαιτι οσο και αν προσπαθησα αυτη που εχω μια Gigabyte δεν ξεκιναει το pc με 1GB μνημη.Με μια 512 ολα ειναι ΟΚ.Κανενας συνδιασμος απο κατασκευαστες μνημων δεν πετυχε.Θα βαλω λοιπον μια QDI που μου ειπαν οτι σιγουρα σηκωνει 1GB....Βεβαια τα ιδια μου ελεγαν και για αυτη που εχω τωρα αλλα.....τζιφος.

 

Και το ερωτημα.....

 

Ειναι δυνατον να αποφυγω το καταραμενο format ?????Θα ξεκινησει το pc ???? Χλωμο εεεε?????Εχω win xp pro gr και επεξεργαστη Intel στα 2.8 :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αν αφαιρέσεις όλες τις συσκευές ή έστω όλες όσες έχουν σχέση με την μητρική από το Device Manager αλλά αν και έχω ακούσει ότι δουλεέυει, δεν ξέρω αν είναι και ενδεδειγμένη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιούν ίδιο chipset μπορεί και να το γλυτώσεις το format (αν και πάλι δεν προτείνεται)...

 

Αλλά πάλι, QDI ?? Που τη βρήκες αυτή? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια...Μια δοκιμη θα δειξει!!!!!Εξ αλλου "ενα format την ημερα τον...γιατρο τον κανει περα"!!!!!!! :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο topic...Μηπως εχει κανεις ιδεα γιατι δεν μπορω να βαλω 2χ512 μνημη στην Giagabyte???? Δεν μπορω το ατιμο το format...δεν ειμαι πια παιδι... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Δοκιμασα ανομοιες μνημες ...τιποτα!!!!Δοκιμασα με ιδιο τσιπακι αλλα αλλο κατασκευαστη ...τιποτα!!!Δοκιμασα ολοϊδιες samsung ...τιποτα...

 

ΥΓ.Κανενας ...γκαντεμης δεν εχει ακουμπησει το pc μου!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες τις μνήμες μία-μία ξεχωριστά να δεις αν δουλεύουν μόνες τους;

 

Μια μια δουλευουν αψογα!!!!!Μαζι...γιοκ. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε Update το Bios

 

Το εκανα χωρις αποτελεσμα.Μονο στην αρχη εβγαλε ενα λογοτυπο με τη φραση "Dual bios".... :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες μήπως να αλλάξεις θέσεις στη μνήμη πχ αν είναι στις θέσεις 1-2 βάλτες στις 1-3 και κάνε δοκιμές μήπως φταίει αυτό.

Δεν ξέρω από gigabyte αλλά προφανώς η μητρική σου υποστηρίζει dual bios οπότε μήπως έβαλες λάθος έκδοση bios και η μητρική χρησιμοποιώντας αυτή τη δυνατότητα γύρισε στην παλιά έκδοση?

 

Anyway αν αλλάξεις μητρική λιγότερο χρόνο θα σου κάνει το format παρά το να ξεκαθαρίσεις το μπλέξιμο που θα γίνει αν δεν κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το έβλεπα ως εξής: πάω που πάω για format, και το έχω αποδεχτεί και έχω κρατήσει και το backup μου. Δεν δοκιμάζω πρώτα, να δώ τι θα γίνει χωρίς format, να το πω και σε κείνα τα καλά παιδιά στο forum, για ιστορικούς λόγους? :D

 

Η θεωρία πάντως λέει, πως ένα καλά στημένο σύστημα, θα χρειαστεί μερικά restarts, αλλά στο τέλος θα καταφέρει να δουλέψει (το πώς θα δουλέψει, από άποψης απόδοσης... άλλο θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koita to kallitero pou mporeis na kaneis an variese na kaneis plires format einai ena repair installation apo pano apo auto pou exeis idi.

Katevazeis drivers klp tis kainourgias mitrikis kai ta apothikeueis sto skliro. Allazeis mitriki, kaneis repair installation ton XP kai stin ousia glitoneis tis egkatastaseis olon ton ipoloipon programmaton pou exeis kai tis idi iparxouses rithmiseis.

Einai oti kallitero meta fisika apo clean format

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...