Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη m/b χωρις format=Γινεται????Δεν σηκωνει 2χ512 μνημη..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

to pc tha doulepsei xoris format kai tha anoiksi kai sigoura.to exo dokimasi oxi allazontas tin mitriki alla se olokainourio sistima ebala to palio sliro na bootarei ( o opoios ixe kai 98 poso mallon me xp) kai xekinise kanonika meta apo ena dio restart oste na anagnorisi ta panta(ipame kainourio sistima)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με τα 98 φυσικά δεν είχες πρόβλημα. Όμως τα Win2000 και τα XP είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στην αλλαγή motherboard. Πάντως, δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα του.

 

Έτσι κι αλλιώς φοβάμαι πως το ρίξαμε στην κουβέντα και απομακρυνόμαστε από το θέμα μας. Ας περιμένουμε καλύτερα ν' απαντήσει ο Γιάννης_(Platano) να δούμε τι έχει καταφέρει μέχρι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 98 φυσικά δεν είχες πρόβλημα. Όμως τα Win2000 και τα XP είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στην αλλαγή motherboard. Πάντως' date=' δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα του.

 

Έτσι κι αλλιώς φοβάμαι πως το ρίξαμε στην κουβέντα και απομακρυνόμαστε από το θέμα μας. Ας περιμένουμε καλύτερα ν' απαντήσει ο [b']Γιάννης_(Platano)[/b] να δούμε τι έχει καταφέρει μέχρι τώρα...

 

 

Δεν εχω καταφερει τιποτα αλλα και η αλλαγη m/b και format μου φαινεται χλωμη.Αλλα... κουραγια ειχα καποτε!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeadams

 

Αφού αυτό με το οποίο το άλλαξε ήταν σχεδόν ίδιο (ίδια μάρκα, ίδιο chipset, μόνο σε κάποιους εξτρά controllers διέφερε). Κι εγώ είχα κάνει αλλαγή σε motherboard παλιότερα (από Epox 8RDA+ (nForce2SPP) σε Epox 8RGA+ (nForce2IGP) και τα windowsXP δούλεψαν κανονικά...

Καμία αντίρηση :) (but you never know)

 

Δεν αρκεί να βλέπει τη μνήμη στο BIOS. Πρέπει να παίζουν και τα Windows

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση το σύστημα να βλέπει σωστά τη μνήμη αλλά η τελευταία να προκαλεί πρόβλημα στο λειτουργικό??? (και τώρα μιλάμε για μνήμες τελευταίας τεχνολογίας και παρόμοιες μεταξύ τους??)

Διαφώτισέ με γιατί δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Γιάννη σκέφτηκα και κάτι άλλο.

α)Μήπως το motherboard είναι ακόμα σε εγγύηση?? (ευκαιρία για δωρεάν? αναβάθμιση).

β)Εγώ θα έστελνα ένα mail στην κατασκευάστρια εταρεία (γιατί να το αφήσετε να περάσει έτσι).

γ)Μην απογοητεύεστε. Στο τέλος θα γίνει η δουλειά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γκαντεμιας ..συνεχεια!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

 

Αλλαξα m/b και εβαλα μια asrock (http://www.asrock.com) .

 

Δουλεψε με 2χ512 μνημες και ολα εδειχναν καλα.Φυσικα ειχα κανει format και καθαρη εγκατασταση xp pro gr με sp1.Οταν περασα ολα τα περιφερειακα και εφτασε η ωρα του adsl modem usb robotics 9000 αρχισαν τα οργανα!!!!!!Με τιποτα δεν καταφερα να δουλεψει.Καθε φορα που προσπαθουσα εγκατασταση εβγαζε καποιο λαθος ή τις ελαχιστες φορες που φαινομενικα εγκατασταθηκε και επειχειρουσα συνδεση εβγαζε λαθος διαφορους κωδικους λαθους...Συνδεσα το modem στο Laptop το εγκατεστησα πανευκολα και δουλεψε μια χαρα.Υπαρχει περιπτωση ασυμβατοτητας m/b και dsl modem?????Χλωμο δεν ειναι???? :?: :?: :?:

 

Μου φαινεται σε λιγο θα αρχισω να κουναω τον ενα ωμο μου!!!!Δεν εξηγειται αλοιως... :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ASROCK είναι θυγατρική της ASUS. Την έφτιαξε η Asus για να πουλάει "φτηνιάρικα"(*) motherboards χωρίς να χαλάει το δικό της ελιτίστικο image.

 

 

(*) Λέγοντας "φτηνιάρικα" εννοώ απλώς πως δεν έχουν τα συνηθισμένα features της Asus, πχ πολλές επιλογές για overclocking και διάφορα άλλα "καλούδια" όπως raid controllers, firewire, εξτρά καλώδια κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχω χάσει τη συνέχεια έχει ξαναμπει πάνω η gigabyte... στο μενού του bios πατάμε crtl+F1 και στα timings βάζουμε τα μεγαλύτερα ... επίσης απενεργοποιούμε το close empty dimm socks αν υπάρχει ως επιλογή ... περιμένω νεότερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enas allos tropos gia na min kanete format ystera apo allagi mobo,cpu,ram...ktlp. einai autos pou tha pw (an kai to clean install einai i kalyteri lysi apo polles pleures). !!! [ :shock: PROSOXI :shock: ] Ta parakatw vimata ginontai oso yparxei akoma sto pc mas i palia mas motherboard !!!--->Win 9x -> start -> run -> regedit -> HKEY_LOCAL_MACHINE -> delete key Enum. Win XP Home & Pro -> start -> run -> regedit -> HKEY_CURRENT_CONFIG -> System -> Currentcontrolset -> delete "Enum". Afou kanoume ta parapanw vimata me tin palia mas mobo meta tin allazoume kai bootaroume to pc. Kata tin ekinisi twn Windows tha entopistei i nea mobo kai tha prepei na kanoume install tous neous drivers tou neou mas mobo. To exw kanei arketes fores kai petyxe me arketa diaforetika configurations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω δοκιμασει να αλλαξω μιτρική με ίδια εγκατάσταση, από MSI με VIA, σε Gigabyte με nForce2....το μόνο πρόβλημα ήταν οτι τα XP ήθελαν πάλι activation.μου φαίνεται παράξενο οτι η gigabyte δεν σηκωνει 1 GB RAM...

να μην ρωτησω αν εκανεσ Bios update εμ? :P

στην δική μου πχ (GA-7N400Pro2 νομιζω) προσεξα στα bios updates οτι μόνο με εκδοση F7 υποστηρίζει καποιες συγκεκριμένες μνήμες.....

συγκεκριμένα Fix

KINGMAX DDR 433/400 can't boot

Fix KINGSTON DDR 400 can't boot

Fix Quamtum HDD delay too much time before boot OS

 

πρόσεξε επίσης το εξής: ίσως κάνεις bios update se εκδοση F7, κανεις boot, αλλα το M/B να δει οτι η έκδοση δεν είναι σωστή, και τότε να σου κάνει restore στην παλιά έκδοση.το έχω ήδη πάθει, καθότι και εμένα είναι dual bios.ξαναφλάσαρε και ολα οκ.αν παιζει σωστά για 2-3 μέρες, κάνε φλάση και το backup bios...

 

επίσης δες στο manual μήπως θέλει τις μνήμες σε συγκεκριμένες θέσεις, η μήπως να είναι single sided h double sided.τα έχει μέσα αυτα το manual (πως λέμε read the F@#$ng manual ? :P)

 

 

αναμένουμε νεώτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει update παιδια αλλα χωρις αποτελεσμα.Τωρα εχω εγκαταλειψει την προσπαθεια .Εδωσα και το τσιπακι με την 512 και ....ησυχασα .... :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an pas apo via se via h apo nforce se nforce kata 99% den tha exei provlima

 

ta exo kanei kai ta 2 , stin men 2 bootare kai eftase sto desktop opos itan prin kai emeina mal@@as, sto men nforce2 vrike ena 2 siskeves kata to boot (xoris na zitisei kati) kai pali pige sto desktop... an allaksei chipset mallon den to glytoneis to format, an de allaksei kai platforma (intel & amd) tote ta pragmata einai akoma pio dyskola

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Platane έχω μια Gigabyte και δεν μπόρεσα ποτε να της κάνω update. Μου βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα και tpt.

Βεβαια δεν έχω και κίνητρο για να το κάνω, αφού μου δουλεύει OK (με 512ram) αλλιώς θα το κυνηγούσα παραπάνω.

 

Είμαι 99% σίγουρος πως το πρόβλημα σου θα λυθεί με Bios update.

Και είναι κάτι που σε συμφέρει και οικονομικά και από χρόνο.

Bρές και τίποτα documentation να δεις τι έχει αλλάξει με το update για να ξέρεις στάνταρ.

 

/edit/

Arghsa ligaki fainetai :) Den eixa dei pws eixe 5 selides to topic!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...