Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη m/b χωρις format=Γινεται????Δεν σηκωνει 2χ512 μνημη..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΙΜΗΟ καλές είναι οι QDI για τα λεφτά που ζητάνε... προσωπικά βέβαια θα έδινα €30-40 παραπάνω για κάτι με περισσότερες δυνατότητες και ενσωματωμένα χαρακτηριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν αξιζει τελικα η φασαρια αλλαγης MB για 512 μνημη?

Τοσο απαραιτητο ειναι το μισο γιγα???

 

Και μενα με βασανιζει αυτη η σκεψη.Κλασικα προγραμματα χρησιμοποιω.... :?: :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Γιάννη, το manual της μητρικής τι αναφέρει σχετικά με την υποστηριζόμενη μνήμη? Αν μας πείτε το μοντέλο της Gigabyte, σίγουρα θα βρούμε πληροφορίες.

(Ούτε και εγώ συμπαθώ τα qdi) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw paidia ekana alagi m/b me fortomena xp kai molis anixa to pc me tihn keniouria m/b ga arxi ola kala kai arxizi na fortoni to litourgiko eki pou leei xp kai paei per dothe h blakia authn se mia stigmi ginete mauri h othoni kai meta bpel kai iroglifika kai restart kai pali ta idia kai ekana opos eipe crass

Koita to kallitero pou mporeis na kaneis an variese na kaneis plires format einai ena repair installation apo pano apo auto pou exeis idi.

Katevazeis drivers klp tis kainourgias mitrikis kai ta apothikeueis sto skliro. Allazeis mitriki, kaneis repair installation ton XP kai stin ousia glitoneis tis egkatastaseis olon ton ipoloipon programmaton pou exeis kai tis idi iparxouses rithmiseis.

Einai oti kallitero meta fisika apo clean format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δώσε μας το μοντέλο της μητρικής σου όπως το γράφει στο manual, το revision όπως το γράφει πάνω στη μητρική σου (συνήθως ανάμεσα στις pci θύρες), να δούμε τι γίνεται με την gigabyte σου καταρχήν. Μου φαίνεται περίεργο να μην βλέπει 2x512 μητρική που βλέπει 2.8 cpu, μιας και οι σύγχρονες μητρικές υποστηρίζουν τουλάχιστον 2g ram αν όχι 3 κατά κανόνα.

 

QDI και τέτοια βγάλτα από το μυαλό σου. Αν είναι να περάσεις σε άλλη mobo θα περάσεις σε καλύτερη όχι σε χειρότερη. Αν είναι να γίνει αυτό θα γίνει με clean install. Δεν έχει νόημα να στήσεις μηχανάκι 2-3 ώρες γρηγορότερα και μετά να παιδεύεσαι 2 μέρες/βδομάδες/μήνες με τα προβλήματα που θα σου βγάλει.

 

Μην ξεχνάτε ότι ο Γιάννης παίζει με ανοιχτό pc και adsl 24/7 (με ότι επιφέρει αυτό) οπότε ναι, 1g μνήμη θα βοηθήσει αρκετά την κατάσταση και το multitasking.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν αξιζει τελικα η φασαρια αλλαγης MB για 512 μνημη?

Τοσο απαραιτητο ειναι το μισο γιγα???

 

Και μενα με βασανιζει αυτη η σκεψη.Κλασικα προγραμματα χρησιμοποιω.... :?: :?: :?: :?:

 

Γιάννη, δοκίμασες στην παλιά μητρική να βάλεις τις μνήμες (φυσικά με αποσυνδεμένο το καλώδιο του ρεύματος) και στη συνέχεια πριν κάνεις boot να κάνεις ένα Clear CMOS ?

 

Νομίζω πως αν η μητρική λέει ότι δέχετε 1 GB ram τότε ίσως να παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η μητρικη ειναι αυτη εδω:

 

http://www.giga-byte.com/MotherBoard/Products/Products_GA-8PE667%20Ultra.htm#

 

Εφτασε στο pc μου μεσω τριτου .Την πουλαγε ενας insomniac εδω:

 

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=377795&highlight=gigabyte

 

Ειχα την ιδια σε εκδοση ultra pro2 και παλι ειχα το ιδιο προβλημα.Ο φιλος που την πουλαγε ειπε οτι την εχει τσεκαρει και δουλευει με 1 GB αλλα φαινεται ειμαι γκαντεμης....Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη φυσικα!!!!!:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στη συνέχεια πριν κάνεις boot να κάνεις ένα Clear CMOS ?

 

Νομίζω πως αν η μητρική λέει ότι δέχετε 1 GB ram τότε ίσως να παίξει.

 

Τι ειναι το clear CMOS φιλε μου????Στο test memory μετραει και τις δυο μνημες κανονικοτατα!!!!!Μετα αρχιζουν τα δυσκολα με κοληματα στις μαυρες οθονες που ακολουθουν..... :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...