Προς το περιεχόμενο

Πολιτική ορθότητα και εξέλιξη της ανθρώπινης συνείδησης


highlander420

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Narayan είπε

Πολύ το περιπλέκεις το θέμα.

Δεν είναι ο Καπιταλισμός από μόνος του που οδήγησε στην πολιτική ορθότητα. Είναι η αναβάθμιση του τρόπου ζωής που έφερε, με αφθονία τροφής, στέγασης και δυνατότητα για τον καθένα να έχει πρόσβαση σε άνετη διαβίωση. Απουσία ουσιαστικών προβλημάτων και χωρίς κάποιον πόλεμο να απειλεί την Δύση μετά την πτώση του Σοβιετικού μπλοκ, μερικοί ψάχνουν να βρουν νέα "προβλήματα" για να έχουν να ασχοληθούν και να νιώσουν πως συνεισφέρουν με κάποιο τρόπο, στην βελτίωση μιας κοινωνίας που πλέον έχει ελάχιστα περιθώρια βελτίωσης.  

Φωνάζουν για ρατσισμό, έχοντας ξεχάσει πόσο μπροστά έχουμε έρθει σε σχέση με την κατάσταση την δεκαετία του '60 στην Αμερική, ή την δεκαετία του '40 στην Ευρώπη.

Φωνάζουν για μισογυνισμό, έχοντας αμελήσει πως κάποτε οι γυναίκες δεν είχαν καν δικαίωμα ψήφου, και πλέον είναι απόλυτα ισάξιες των ανδρών (τουλάχιστον στις Δυτικές κοινωνίες, ας μην ασχοληθούμε με τη Μέση Ανατολή δεν μας αφορά, έτσι; 😏 ).

Φωνάζουν για διακρίσεις βάσει σεξουαλικών προτιμήσεων, έχοντας λησμονήσει πως στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν, ο ομοφυλόφιλοι ήταν κοινωνικοί απόκληροι, ενώ πλέον μπορεί ο καθένας να είναι γυναίκα, άνδρας ή apache attack helicopter, αρκεί απλά να το δηλώσει (βλέπε παραπάνω σχόλιο για Μέση Ανατολή).

Δεν είναι τυχαίο πως οι πρώην προσκείμενες στο Σοβιετ μπλοκ χώρες, όπως η Πολωνία και η Ουγγαρία, απορρίπτουν την "νέα τάξη" πραγμάτων της πολιτικής ορθότητας. Έχουν μάθει να ασχολούνται με σοβαρότερα προβλήματα, όπως π.χ. αν θα φάνε ή αν θα φτιάξουν κάτι που θα μείνει στα παιδιά τους και όχι στο Κράτος, για να δώσουν βάση σε τόσο ασήμαντα θέματα.

τα δικαιωματα των μαυρων των lgbt και των γυναικων ξυπνησαμε μια μερα και ηταν εκει? καποιος δεν τα προασπισε? Καλο το ποιντ με τη βαρυτητα των προβληματων στον καπιταλισμο, συμφωνω, αλλα δεν καταλαβα πως αντιβαινει των οσων λεμε. Ναι οκ αμα υπηρχε κατι σημαντικοτερο θα συγκεντρωνοταν ο προοδευτισμος εκει, αλλα εφ οσον δεν υπαρχει? Και μην πεις για τις οικονομικες ανισότητες, ο προοδευτισμος ξεκιναει απο τις ΗΠΑ και οτιδήποτε απειλει το καπιταλιστικο μοντελο τρωει ακυρο απο τα αποδυτηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vs_skg είπε

γελαει ο πολιτισμενος δυτικος κοσμος

Αν σε χαλαει και προτιμας εναν κοσμο με "Δε θεωρω την ομοφυλοφιλια κατι φυσιολογικο.", "Γιατι οι μαυροι να παρεξηγουνται αμα τους λεμε νεγρους." Γιατι μου απαγορευετε να ειρωνευομαι οτι θεωρω εγω "αφυσικο" αλλα μην τολμησει κανεις να ειρωνευτει εμενα.", "αμαν πια με τους χοντρελες" υπαρχουν αρκετες χωρες που πληρουν αυτο που θες.

Feel free να πας να εγκατασταθεις εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vste είπε

Και τι το διαφορετικο εχει απο τον ομοφοβικο; Και οι 2 ειναι αποψεις μισους. Και στην Ρωσια πχ το να πεις οτι εισαι ομοφοβικος μπορει να σου δωσει μεχρι και παρασημο απο τον Πουτιν. Δεν εχει να πει κατι αυτο.

Γενικοτερα στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο που εμεις οι Ελληνες λεμε οτι θελουμε να ανηκουμε υπαρχουν καποιοι γραφτοι η αγραφοι κανονες/νομοι. Ενας απο αυτους (και ακριβως επειδη εχει καει η γουνα μας 80 χρονια πριν απο καποιους "εβραιοφοβικους, ομοφοβικους, μαυροφοβικους, κλπ ειναι οτι η ρητορικη μισους απαγορευεται και εχει συνεπειες. Οποτε αν γυρισεις και πεις κατι εναντια σε σεξουαλικη/φυλετικη/θρησκευτικη/whatever ομαδα κινδυνευεις να χασεις την δουλεια σου.

Αν οντως σε χαλαει τοσο πολυ οπως εγραψα και πιο πανω υπαρχουν και πιο χαλαρες χωρες.

Αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι άλλου είναι αποδεκτές κάποιες συμπεριφορές άλλου όχι από την εκάστοτε ομάδα που βρίσκεται στον χώρο.

Δηλαδή η ηθική δεν είναι κάτι το αντικειμενικό.

Αν βρίσκεσαι σε κάποια άλλη χώρα εκτός της Ελλάδος και βρίσεις του Έλληνες χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Αν είσαι στα γραφεία της χρυσής αυγής και βρίσεις κάποιον επειδή είναι ομοφυλόφιλος πάλι χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Αν πας σε ένα γκέι μπαρ και βρίζεις τους ομοφυλόφιλους θα υπάρξει πρόβλημα

Το ίδιο και αν πας κάπου που είναι μόνο Έλληνες και αρχίσεις να τους βρίζεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vste είπε

Αν σε χαλαει και προτιμας εναν κοσμο με "Δε θεωρω την ομοφυλοφιλια κατι φυσιολογικο.", "Γιατι οι μαυροι να παρεξηγουνται αμα τους λεμε νεγρους." Γιατι μου απαγορευετε να ειρωνευομαι οτι θεωρω εγω "αφυσικο" αλλα μην τολμησει κανεις να ειρωνευτει εμενα.", "αμαν πια με τους χοντρελες" υπαρχουν αρκετες χωρες που πληρουν αυτο που θες.

Feel free να πας να εγκατασταθεις εκει.

Μπραβο, δυο δικαιωματικες κουβεντουλες μακρια απο τον πολιτισμενο δυτικο κοσμο ειναι η Ελλαδα, το βρηκες 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vs_skg είπε

τα δικαιωματα των μαυρων των lgbt και των γυναικων ξυπνησαμε μια μερα και ηταν εκει? καποιος δεν τα προασπισε? Καλο το ποιντ με τη βαρυτητα των προβληματων στον καπιταλισμο, συμφωνω, αλλα δεν καταλαβα πως αντιβαινει των οσων λεμε. Ναι οκ αμα υπηρχε κατι σημαντικοτερο θα συγκεντρωνοταν ο προοδευτισμος εκει, αλλα εφ οσον δεν υπαρχει? 

Εφ' όσον δεν υπάρχει, ας ασχοληθούμε με τι pronouns θέλω σήμερα ημέρα Τρίτη να μου απευθύνουν τον λόγο οι υπόλοιποι. 😁

Πάντως είναι ταυτόχρονα διασκεδαστική αλλά και τρομακτική η σκέψη πως αν ξεκινήσει ξαφνικά κάποιος μεγάλος πόλεμος, κανείς δεν θα ασχολείται με τέτοια "προβλήματα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, efib είπε

Εγω θα σου ζητουσα να μου οριοθετησεις το "φυσιολογικο" και να ακουσω και τα επιχειρηματα σου, αλλα μαλλον ξερω που θα το πας οποτε αν το ελεγες σε εμενα τοτε θα σταματουσα την συζητηση.

Ειναι φυσιολογικό να εχεις 3 χερια;

Για πες μου,χωρις να προσθεσω κάτι περαιτέρω που θα το παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highlander420 είπε

Αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι άλλου είναι αποδεκτές κάποιες συμπεριφορές άλλου όχι από την εκάστοτε ομάδα που βρίσκεται στον χώρο.

Δηλαδή η ηθική δεν είναι κάτι το αντικειμενικό.

Αν βρίσκεσαι σε κάποια άλλη χώρα εκτός της Ελλάδος και βρίσεις του Έλληνες χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Αν είσαι στα γραφεία της χρυσής αυγής και βρίσεις κάποιον επειδή είναι ομοφυλόφιλος πάλι χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Αν πας σε ένα γκέι μπαρ και βρίζεις τους ομοφυλόφιλους θα υπάρξει πρόβλημα

Το ίδιο και αν πας κάπου που είναι μόνο Έλληνες και αρχίσεις να τους βρίζεις

Γιατι να βρισεις (ολους) τους Ελληνες;

Γιατι να βρισεις (ολους) τους ομοφυλοφιλους; 

 

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ειναι φυσιολογικό να εχεις 3 χερια;

Για πες μου,χωρις να προσθεσω κάτι περαιτέρω που θα το παω.

Με καλυψες. Σιγουρα δεν θα κανω αυτη την συζητηση στο insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, efib είπε

Γιατι να βρισεις (ολους) τους Ελληνες;

Γιατι να βρισεις (ολους) τους ομοφυλοφιλους; 

 

Εμένα ρωτάς γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να βρίσει αυτές τις ομάδες ανθρώπων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

 

 

Απο την αλλη αν μπει κανεις να διαβασει αυτα που γραφουν θα δει οτι δεν θεωρουν ολους του φονους γυναικων γυναικοκτονιες αλλα μονο αυτους οι οποιο γίνονται με καποια συγκεκριμενα κίνητρα, αν θυμαμαι καλα αν την σκοτωσει γιατι την θεωρει δικη του και κατωτερη σαν ανθρωπο ειναι γυναικοκτονια αν την σκοτωσει για να τη ληστεψει ειναι ανθρωποκτονια.

 

το κίνητρο έχει σημασία. οπως αν σκοτώσεις μαυρο γιατι απλά ειναι μαυρος και δεν τον γουσταρεις ειναι ρατσιστική βία, έτσι και η δολοφονία μιας γυναίκας επειδη ζηλευεις, τη θεωρείς κτήμα σου, σε χωρισε κλπ ειναι γυναικοκτονια ή αλλιως εμφυλη βία. δεν καταλαβαίνω όμως γιατι ενοχλεί τόσο ο όρος γυναικοκτονία και οχι τα "εγκλημα πάθους" "τη σκοτωσε γιατι την αγαπουσε" και λοιπες μλκιες που ακουμε καθε φορά που συμβαίνει ενα τετοιο έγκλημα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Κανε εναν κοπο και διαβασε τι εγραψα ακριβως.

Με βαση τα λεγομενα σου βγαινει το συμπερασμα αυτο που αναφερω... Μονος σου λες οτι - "Ο φιλαράκος στη Φολέγανδρο αν είχε τσακωθεί με τον κολλητό του, μάλλον θα ήταν πιο μαζεμένος γιατί ο κολλητός έχει καλύτερες πιθανότητες να τον κάνει βαγόνι στο ξύλο."..  

Και ναι συμφωνω με αυτο που γραφεις..  Οτι το εγκλημα εγινε επειδη ειχε ενα λιγοτερο δυνατο ατομο απεναντι του. Οχι λογω φυλου, αλλα λογω μυικης δυναμης. 

Μαν μου, τα λεγόμενά μου και η ερμηνεία σου είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Η ιδανική περίπτωση είναι να ταυτίζονται αλλά δε τη ζούμε τώρα.

Είτε ένας τύπος σκοτώνει την κοπέλα του επειδή είναι πιο αδύναμη, είτε ένας τύπος περιμένει να κοιμηθεί η γυναίκα του για να την πνίξει στον ύπνο της επειδή ήξερε πολεμικές τέχνες και μπορεί να μη του έβγαινε, είτε μαζεύονται 5 ζώα να τραμπουκίσουν καθημερινά έναν άλλο ΤΥΠΟ, η ομοιότητα είναι ΜΙΑ και είναι η ΑΝΤΡΙΛΑ. Είναι το δικαίωμα που σου δίνει το γεγονός ότι κατουράς όρθιος και είσαι γαμιάς ενώ η άλλη είναι σκεύος αν σου κάτσει, καριόλα αν δε σου κάτσει, ο άλλος είναι φλώρος, δεν είναι άντρας, δεν είναι σαν εσένα που είσαι το τέλειο και το πλήρες.

Η ανισορροπία δύναμης είναι η πιο εύκολη συνθήκη να δημιουργηθεί, είτε επειδή είναι δεδομένη (μυϊκα) είτε επειδή οργανώθηκε (αριθμητικά). Η τρόπος που αξιοποιείται αυτή η συνθήκη είναι που θέτει τον διαχωρισμό: συνεισφέρεις προστατεύοντας ή αφαιρείς επιβάλλοντας;

Αν είχε δίπλα κολλητό, πέραν του ότι δε θα ένοιωθε τα ίδια δικαιώματα απέναντί του, θα τον έκανε να σκεφτεί ένα βήμα παραπέρα. Δε θα ένοιωθε απόλυτα λογική επέκταση του θυμού του να σηκώσει χέρι. Γιατί στο ερώτημα "και τι θα μου κάνει;" θα υπήρχε απάντηση.

 

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Καλό το σεντονάκι σου αλλά μπάζει. Έχεις ακοθσει ποτέ τον όρο ανδροκτονία όταν τόσες γυναίκες σκοτώνουν τους άντρες? 

Όταν μια γυναίκα σκοτώσει άλλη γυναίκα έχεις ακούσει να λένε για γυναικοκτονία?

Έχεις δει στον ΠΚ να αναφέρεται αυτός ο όρος? Γιατί εγώ ξέρω ότι αναφέρει για ανθρωποκτονία.

Με αηδιάζει και ο τρόπος που γράφεις το κείμενο ώστε να προδικάσεις ότι όποιος διαφωνίσει μαζί σου είναι ηλίθιος, ρατσιστής κλπ. 

Φίλε μου καλησπέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση περί της αηδίας σου αλλά ουδέποτε προσπάθησα να προϊδεάσω, το έθεσα ξεκάθαρα και πράγματι αυτό θεωρώ, ότι όποιος δεν καταλαβαίνει είναι ηλίθιος. Καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλεί και θα ένοιωθα κι εγώ ασφυκτικά στη θέση σου.

Ένα-ένα όπως τα λες, όχι για σένα (μάντεψε γιατί) αλλά για άλλους πιο ελπιδοφόρους:

1) Δεν έχω ακούσει ευτυχώς τον όρο ανδροκτονία ποτέ, αλλά τον περιμένω από μέρα σε μέρα.

2) Όταν μια γυναίκα σκοτώνει μια άλλη γυναίκα, δε τη σκοτώνει επειδή έχει μουνί. Τη σκοτώνει παρ' όλο που το έχει.

3) Ο ποινικός κώδικας δε μου λέει τίποτα. Μπορεί να είναι τέλειος, ελλιπής ή προβληματικός. Εσύ μπορεί να φαντασιώνεσαι τον ποινικό κώδικα της Σαουδικής Αραβίας ως τέλειο, ή μπορεί να θεωρείς ότι ο δικός μας ΙΣΩΣ και να θέλει κάποιες αναθεωρήσεις (όπως και λαμβάνει) καθώς αν γράφτηκε το 1890 και έχουμε 2021 ίσως δε θα έπρεπε να είναι πια παράνομο να πίνουμε καφέ με Τούρκους ή να ψηφίζουν οι γυναίκες.

Ξεκαθαρίζω και δεν προϊδεάζω απλώς πως δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσω σε εσένα, ούτε με αφορμή εσένα ξανά, χωρίς όμως να θεωρώ ότι φταις ή ότι μπορούσες κάτι καλύτερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, highlander420 είπε

Θέλω να πιάσω ένα ευαίσθητο θέμα το οποίο θα έλεγα πως με απασχολεί καθημερινά.


Δεν θέλω να αναφερθώ κάπου συγκεκριμένα αλλά πιστεύω πως όλοι καταλαβαίνετε ότι διανύουμε μια εποχή όπου οτιδήποτε προσβάλλει κάποιον είτε για διασκέδαση είτε μέσω επιστημονικών ευρημάτων δεν είναι αποδεκτό, ακόμη και αν είναι η αλήθεια.


Ξεκινώντας θέλω να πω ότι παρατηρώ ότι ο κόσμος έχει μπερδέψει τις ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΕΣ ορθολογικά αλήθειες - γεγονότα με τις συναισθηματικά επηρεασμένες απόψεις που έχει πάνω σε κάποιο θέμα και προσπαθεί να κάνει τους υπόλοιπους να πιστέψουν την δική του "αλήθεια" και όχι την πραγματική αλήθεια, σχετικά με το πως λειτουργεί ο κόσμος και με το τι συμβαίνει πραγματικά.


Αυτό το ευθύνω στην κοινωνική φύση του ανθρώπου και στην ανάγκης αποδοχής του από τους υπόλοιπους. Προσπαθεί δηλαδή κανείς να διαστρεβλώσει την αλήθεια μόνο και μόνο για να μην προσβάλει κάποιες κατηγορίες ατόμων και με τον τρόπο αυτό να νιώσει κοινωνική αποδοχή. Δεν τους προσβάλει δηλαδή με την προσδοκία ότι θα γίνει αποδεκτός από αυτούς, ((πέραν του ότι αυτό δεν συμβαίνει πάντα και πολλές φορές καταντάει αντιπαθητικός και από τις δύο μεριές))

Το ερώτημα που θέλω να θέσω λοιπόν είναι το εξής:


Αξίζει το κόστος που έχουμε να πληρώσουμε σαν ανθρωπότητα λόγω της πολιτικής ορθότητας; Δηλαδή η στασιμότητας της εξέλιξης της ανθρώπινης συνείδησης και της κατανόησης συμπαντικών αληθειών - λειτουργιών μόνο και μόνο για να μην προσβάλλονται κάποιες κατηγορίες ανθρώπων;


Με άλλα λόγια: Να ζούμε στο ψέμα για να μην προσβάλλουμε τον διπλανό;


Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις σκέψεις σας (πολιτισμένα πάντα) στο θέμα αυτό.


Εμένα προσωπικά με προσβάλλει απίστευτα να ζω στο ψέμα και πάντα λέω την αλήθεια ακόμη και αν προσβάλλω κάποιον - κάποια.


Θέλω να παραθέσω και το ρητό του Harlan Ellison το οποίο ενστερνίζομαι απόλυτα: 

"Δεν έχεις δικαίωμα γνώμης. Έχεις δικαίωμα εμπεριστατωμένης γνώμης. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να είναι αδαής."

13f28e616f6ad0d6bfefd9eea71a04f1.jpg

Ποια πολιτική ορθότητα ρε παιδιά, μας κοροϊδεύεται που ζείτε? Λίγο να κάτσεις να ασχοληθείς με τα σχόλια στα κοινωνικά δίκτυα, η δίπλα σου στις καφετέριες το τι ακούγεται και γράφετε θα φρίξεις..

Απλά όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας θα πρέπει να καλλιεργήσεις τον εαυτό σου με τρόπους καλής συμπεριφοράς, ώστε να γίνεις αγαπητός και αρεστός για να μπορέσεις να σταθείς κοινωνικά και επαγγελματικά, να αποκτήσεις και να αυξήσεις την πελατεία σου, διαφορετικά θα απομονωθείς και θα καταλήξεις στο περιθώριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να θέσω κι ένα ακόμη ερώτημα στο ωραίο αυτό θεματακι, το οποίο αν και μπορεί να να ακουστεί ως off topic, δεν ειναι καθώς έχει να κάνει με την πολιτική ορθότητα:

Είστε υπέρ της ισότητας στην ευκαιρία, ή υπέρ της ισότητας στο αποτέλεσμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Δηλαδη το προβλημα που ειναι, να σε λενε ομοφοβικο οταν εισαι? Αφου εισαι. 

Αμ, αυτό είναι το πρόβλημα παλικάρι μου, που έθεσε κι ο νηματοθέτης, αλλά αδυνατείτε να το καταλάβετε.

Είμαστε στο 2021, αλλά επιστρέφουμε ολοταχώς προς το Μεσαίωνα. Ταμπέλες παντού και η σκέψη σε καλούπια.

 

Θα πεί κάτι κάποιος κάτι που δεν μου αρέσει η δεν ταιριάζει στις ιδέες μου; Είναι hater.

Θα πεί κάτι κάποιος για τη θρησκεία μου; Είναι αντίχριστος και όργανο του σατανά.

Θα πεί κάτι κάποιος για τους Εβραίους; Είναι αντισημίτης.

Θα πεί κάτι κάποιος για τους ομοφυλόφιλους; Είναι ομοφοβικός.

 

Βάζετε την ταμπελίτσα-καραμελίτσα που σας έχουν βάλει στα μυαλά και το στόμα την πιπιλάτε.

Ξέρεις πως λέγεται αυτό; Επίθεση στο πρόσωπο γενικά και όχι επίθεση στη συγκεκριμένη άποψη.

Αποτελεί λογική πλάνη και ονομάζεται Ad-Hominem.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ θα ήθελα να θέσω κι ένα ακόμη ερώτημα στο ωραίο αυτό θεματακι, το οποίο αν και μπορεί να να ακουστεί ως off topic, δεν ειναι καθώς έχει να κάνει με την πολιτική ορθότητα:

Είστε υπέρ της ισότητας στην ευκαιρία, ή υπέρ της ισότητας στο αποτέλεσμα; 

Ρε μαν, ενας Jordan Peterson δεν σε κανει σκεπτομενο. Ο τυπος που απο κει που προασπιζε την ατομικη ευθυνη του να εισαι πρεπων και ηθικος μπηκε αποτοξινωση ως χαπακιας? Με τα δικα του φιλοσοφικα framework θα συζητησουμε? 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xgol είπε

Προφανως η λογοκρισια περιοριζεται σε αναφορες που προαγουν μισος, βια, ρατσιστικη συμπεριφορα. 
 

Αν το μικρο σπιτι στο λιβαδι προαγει κατι απο τα παραπανω, σαφως και επρεπε να λογοκριθει. 
 

Επισης η παιδεια ειναι μια εξελικτικη πορεια στη ζωη ενος ατομου, δε πεφτει ουρανοκατεβατη. Οταν απο μικρος εχεις ρατσιστικες αναφορες απο τα παιδικα που βλεπεις, ειναι προφανες πως υπαρχει επιρροη. 
 

Σε καθε περιπτωση, οταν η πλατια μαζα των γυναικων υποστηριζει πως δεχονται σεξισμο, διακρισεις και βια, πως μπορουμε εμεις να τους πουμε, οχι δεν υφισταται το προβλημα;

Ρωτηστε φιλες, γνωστες σας αν αντιμετωπιζουν τα παραπανω. Ο δικος μου περίγυρος τα εχει αντιμετωπισει ως και σε ακραιο βαθμο. 

ενα απλό παράδειγμα, οι περισσότερες γυναίκες εχουμε δεχτεί σεξουαλική παρενόχληση στο σχολείο/πανεπιστημιο, τη δουλεια μας, τα μέσα μεταφοράς. κι οταν λέω παρενόχληση δεν εννοω απλά να κοιταζει ή να πει ενα κοπλιμέντο ή εστω να πατησει ενα σφυριγμα μεσα από το αυτοκίνητο. εννοω πέσιμο και στριμωγμα σε σημείο να φοβασαι οτι θα σε βιασει και να γλιτωνεις στο τσακ, χουφτωμα μεσα στο λεωφορείο, όταν ο αλλος τη βγαζει εξω και αυνανίζεται μπροστα σε κοριτσακια δημοτικού, κλπ. 

Σεξισμό στην εργασία, σεξισμό στο δρόμο που μας φωναζου "να πάμε να πλυνουμε κανα πιατο" επειδη δεν περάσαμε με κοκκινο κι ο απο πίσω βιαζεται, ειρωνικά σχολια αν μας δουν να κανουμε κάτι που κατα κόρον το κάνουν αντρες πχ να αλλαζουμε λαδια στο αμάξι, αδιάκριτες ερωτήσεις σε συνεντευξεις εργασίας όπως αν έχομε σχέση, παιδιά, σκυλιά. καποιοι θα πουν οτι βλέπουν αγγελίες να ζητανε κοπέλες εκεί ομως αφου πάει η κοπέλα που δεν αρκει να είναι κοπέλα αλλά να εχει αναλογίες μοντέλου της ζητάνε να φοράει το μινι και τοανοιχτό ντεκολτέ οπότε πάλι παμε σε σεξιστικές συμπεριφορές.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...