Προς το περιεχόμενο

Πολιτική ορθότητα και εξέλιξη της ανθρώπινης συνείδησης


highlander420

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Raylan είπε

Ποια πολιτική ορθότητα ρε παιδιά, μας κοροϊδεύεται που ζείτε? Λίγο να κάτσεις να ασχοληθείς με τα σχόλια στα κοινωνικά δίκτυα, η δίπλα σου στις καφετέριες το τι ακούγεται και γράφετε θα φρίξεις..

Απλά όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας θα πρέπει να καλλιεργήσεις τον εαυτό σου με τρόπους καλής συμπεριφοράς, ώστε να γίνεις αγαπητός και αρεστός για να μπορέσεις να σταθείς κοινωνικά και επαγγελματικά, να αποκτήσεις και να αυξήσεις την πελατεία σου, διαφορετικά θα απομονωθείς και θα καταλήξεις στο περιθώριο..

Ρε φίλε μας δουλεύεις; Τι γράφουν δηλαδή; Εδώ μια διαφορετική γνώμη λες και τρως στην καλύτερη ban αν όχι δικαστήριο. Ειδικά στο Facebook. Ναι στην Ελλάδα! Δικαστήριο! Επειδή έγραψες κάτι στο Facebook.

Όσο για το επαγγελματικό κομμάτι, οι εταιρείες βάζουν πάντα πρώτο το κέρδος οπότε τα ιδανικά τους αλλάζουν καθημερινά με βάση το ποια ομάδα ανθρώπων θα τους φέρει περισσότερο χρήμα και τι πιστεύω έχει η εκάστοτε ομάδα που θέλουν να προωθήσουν το προϊόν τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Αμ, αυτό είναι το πρόβλημα παλικάρι μου, που έθεσε κι ο νηματοθέτης, αλλά αδυνατείτε να το καταλάβετε.

Είμαστε στο 2021, αλλά επιστρέφουμε ολοταχώς προς το Μεσαίωνα. Ταμπέλες παντού και η σκέψη σε καλούπια.

 

Θα πεί κάτι κάποιος κάτι που δεν μου αρέσει η δεν ταιριάζει στις ιδέες μου; Είναι hater.

Θα πεί κάτι κάποιος για τη θρησκεία μου; Είναι αντίχριστος και όργανο του σατανά.

Θα πεί κάτι κάποιος για τους Εβραίους; Είναι αντισημίτης.

Θα πεί κάτι κάποιος για τους ομοφυλόφιλους; Είναι ομοφοβικός.

 

Βάζετε την ταμπελίτσα-καραμελίτσα που σας έχουν βάλει στα μυαλά και το στόμα την πιπιλάτε.

Ξέρεις πως λέγεται αυτό; Επίθεση στο πρόσωπο γενικά και όχι επίθεση στη συγκεκριμένη άποψη.

Αποτελεί λογική πλάνη και ονομάζεται Ad-Hominem.

 

Μπερδεύεις το 

"Αυτο που λες ειναι λαθος επειδη εισαι ομοφοβικος" 

Με το

"Αυτο που λες ειναι λαθος (για ευνοητους λογους) και εισαι ομοφοβικος που το λες"

i.e. Δεν βρεχει, κατι αλλο ειναι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

23 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

 

 

16 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Μπερδεύεις το 

"Αυτο που λες ειναι λαθος επειδη εισαι ομοφοβικος" 

Με το

"Αυτο που λες ειναι λαθος (για ευνοητους λογους) και εισαι ομοφοβικος που το λες"

i.e. Δεν βρεχει, κατι αλλο ειναι

 

Αυτό ακριβώς.

Κι εγώ μπορώ να βγω και να πω η μάνα του vs_skg το δίνει για μια τυρόπιτα. Έχω το ΑΠΟΛΥΤΟ δικαίωμα να το πω, όπως ο vs_skg έχει το απόλυτο δικαίωμα να με πάει στα δικαστήρια και να μου αλλάξει τα ευρώ σε δίφραγκα όταν δε θα μπορέσω να το στοιχειοθετήσω. Γιατί όταν πω στο δικαστή (όπως λένε όλοι οι ανεγκέφαλοι στερούμενοι επιχειρημάτων όταν περάσουν τα πρώτα 2' λεπτά συζήτησης) Ε ΜΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ο δικαστής θα μου εξηγήσει ότι άλλο η άποψη και άλλο η κατηγορία, άλλο το προσωπικό πιστεύω και άλλο η δημόσια διακήρυξη.

Και στο ζουμί και την πράξη, μπορώ να λέω ό,τι θέλω για τη μάνα σου εδώ; Είναι δικαίωμά μου;

 

Επεξ/σία από Lucifer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highlander420 είπε

Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλα αυτά που λέγονται και προσβάλουν κάποιους έχουν λογική αν τα εμβαθύνει κανείς.

Ξέρετε για παράδειγμα πως βγήκε ότι οι ξανθιές είναι χαζές;

Αυτό είχε βγει την δεκαετία που είχαν ξεκινήσει να βάφουν οι γυναίκες τα μαλλιά τους (τότε ήταν στην μόδα τα ξανθά) (στην Αμερική κυρίως, Χόλιγουντ) και λόγω των πολλών χημικών και μη ελεγμένων ουσιών που έμπαιναν στο κρανίο από τις βαφές υπήρχε το ενδεχόμενο ότι χαζεύουν από τα χημικά που μπαίνουν στο κεφάλι τους.

Γι' αυτό μετά έλεγαν ότι οι ξανθιές είναι χαζές.

μονο που οι σκουρόχρωμες βαφές μαλλιων ειναι πιο τοξικές. κυρίως προκαλουν αλλα προβλήματα αλλά εστω να δεχτούμε οτι "ποτίζουν" το κρανίο, φτανουν στον εγκέφαλο και χαζεύουν. τοτε θα έπρεπε να θεωρούνται χαζες οι μελαχρινές.

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

μονο που οι σκουρόχρωμες βαφές μαλλιων ειναι πιο τοξικές. κυρίως προκαλουν αλλα ροβλήματα αλλά εστω να δεχτούμε οτι "ποτίζουν" το κρανία, φτανουν στον εγκέφαλο και χαζεύουν. τοτε θα έπρεπε να θεωρούνται χαζες οι μελαχρινές.

Μου έρχονται πόσα αστεία αυτήν την στιγμή που θα ήθελα να πω αλλά βλέπεις με την πολιτική ορθότητα έχει πέσει και η ποιότητα του χιούμορ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μαζεύτηκαν πολλοί "μου στερούν το δικαίωμα μου να μισω" όπως ήταν και αναμενόμενο εγώ θα αποχωρήσω από την κουβέντα.

Ένα τελευταίο που θα πω για να επανέλθω στο αρχικό post είναι πως όντως η woke κουλτούρα έχει προκαλέσει και κακά.

Όπως έγραψα και σε παλαιότερο ποστ είναι μεταβατική περίοδος και υπερβολές είναι πολλές.

Ούτε η σάτιρα πρέπει να απαγορευτεί, ούτε τα αρχαία ελληνικά πρέπει να απαγορευτούν, ούτε να λογοκριθεί το "Οσα παίρνει ο άνεμος".

Και η σάτιρα έχει θέση όταν δεν γίνεται με σκοπό να μειώσει ή να προσβάλει και τα video games όπου σώζεις στην πριγκίπισσα έχουν θέση και η Ιλιάδα έχει τη θέση της.

Πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια η κατάσταση θα έχει ξαναβρεί την ισορροπία της.

Οι σκατόψυχοι από την άλλη που έχουν την ανάγκη να μισούν κάποιος απλά και μόνο γιατί είναι διαφορετικοι δυστυχώς θα υπάρχουν ακόμα.

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων.

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι έχει μπει μια αστυνομία σκέψης και λέξεων και ο κόσμος δεν μπορεί να "σφαχτεί" λεκτικά η να πει κάτι διαφορετικό από αυτό πού επιτρέπεται.

Εφόσον δεν ασκείς σωματική βλάβη σε κάποιον (ούτε μια τρίχα από τα μαλλιά του) γιατί να γίνεται τόσο μεγάλο θέμα και να λογοκρίνονται τα πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highlander420 είπε

Ρε φίλε μας δουλεύεις; Τι γράφουν δηλαδή; Εδώ μια διαφορετική γνώμη λες και τρως στην καλύτερη ban αν όχι δικαστήριο. Ειδικά στο Facebook. Ναι στην Ελλάδα! Δικαστήριο! Επειδή έγραψες κάτι στο Facebook.

Όσο για το επαγγελματικό κομμάτι, οι εταιρείες βάζουν πάντα πρώτο το κέρδος οπότε τα ιδανικά τους αλλάζουν καθημερινά με βάση το ποια ομάδα ανθρώπων θα τους φέρει περισσότερο χρήμα και τι πιστεύω έχει η εκάστοτε ομάδα που θέλουν να προωθήσουν το προϊόν τους.

Όταν είσαι επαγγελματίας ή επώνυμος μέσα από την δουλειά σου δεν θα κάθεσαι να γράφεις ότι νάνε επειδή μπορεί να εκτεθείς και να ζημιωθείς στην δουλειά σου.

Το πρώτο πράγμα που κοιτάει ο εργοδότης όταν θα σε προσλάβει είναι τα profile σου στα Social media και τι κάθεσαι και γράφεις ώστε να διαπιστώσει τι χαρακτήρας είσαι.. Ακόμα και σαν επαγγελματίας αυτά που κάθεσαι και λες επηρεάζουν αν θα μπει ο άλλος η όχι σου μαγαζί σου να ψωνίσει..

Εκτός αν δεν υπολογίζεις κανέναν και δεν τους βλέπεις για πουθενά και κάθεσαι και γράφεις ότι νιώθεις και αισθάνεσαι και σχολιάζεις και λες τις απόψεις σου, οποίες και αν είναι αυτές, που έχεις το δικαίωμα να το κανείς και δεν στο στερεί κανένας αλλά θα λουστείς κοινωνικά και επαγγελματικά το οποίο κόστος προκύψει επειδή δυσαρέστησες ένα άτομο η μια ομάδα ατόμων..

Αλλά δεν έχεις το δικαίωμα  να κατηγορείς κόσμο και κάνεις δημόσιες διακηρύξεις σε άτομα και ομάδες, τότε θα δεχτείς την μηνυσούλα σου και θα την φυσάς και δεν θα κρυώνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Μπερδεύεις το 

"Αυτο που λες ειναι λαθος επειδη εισαι ομοφοβικος" 

Με το

"Αυτο που λες ειναι λαθος (για ευνοητους λογους) και εισαι ομοφοβικος που το λες"

i.e. Δεν βρεχει, κατι αλλο ειναι

Δεν έχω μπερδευτεί καθόλου διότι εξήγησα πως απορρίπτω οιασδήποτε μορφής ταμπέλα σε έναν άνθρωπο.


Και εννοείται πως δεν αποδέχομαι λογικοφανείς, αλλά παντελώς άσχετες και απαράδεκτες, απόπειρες "ανάλυσης" της χρήσης αυτών των ταμπελών, αυτό που κάνεις εσύ δηλαδή. Διότι όπως ήδη τόνισα, έχεις ήδη αποδεχθεί πως έχεις υποπέσει σε Ad-Hominem.

Ορίστε και ο ορισμός του Ad-Hominem:

Το ad hominem επιχείρημα βασικά σημαίνει “προσβολή στο άτομο που εκφράζει μια άποψη και όχι στην άποψη που πρεσβεύει”.  Και παρατηρείτε όταν κάποιοι προσπαθούν να ακυρώσουν την άποψη κάποιου ατόμου, επιτιθέμενοι όχι στην ίδια την άποψη του, αλλά σε κάποιο χαρακτηριστικό ή σε κάποια ιδιότητα του. Αποτελεί μια λογική πλάνη, η οποία συνίσταται στην ανταπάντηση σε κάποιο επιχείρημα μέσω άμεσης προσβολής προς το πρόσωπο που το διετύπωσε, σαν αυτό το άτομο να αποτελούσε κύριος λόγος για την απόρριψη του επιχειρήματος ως εσφαλμένου και δίχως την ουσιαστική κατάδειξη των ελαττωμάτων του επιχειρήματος.

Επιχείρημα: "Θεωρώ πως οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι φυσιολογικοί". Απάντηση: "Είσαι ομοφοβικός".

Ο επακριβής ορισμός του Ad-Hominem είναι η παραπάνω φράση. Εάν εσύ θέλεις να κάνεις ανάλυση σε κάτι που αποτελεί ευθύς εξαρχής παραβίαση της λογικής, και επιχειρείς να δώσεις διαφορετικό τρόπο διατύπωσης της προσβολής, δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, διότι μίλησα με ορισμούς, και όχι με "την άποψή μου".

 

11 λεπτά πριν, highlander420 είπε

Τέλος πάντων.

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι έχει μπει μια αστυνομία σκέψης και λέξεων και ο κόσμος δεν μπορεί να "σφαχτεί" λεκτικά η να πει κάτι διαφορετικό από αυτό πού επιτρέπεται.

 

Ακριβώς η δυστοπική κοινωνία που οραματίστηκε ο Τζορτζ Όργουελ στο "1984". 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το πολιτικά ορθό, πέρα από την αυτολογοκρισία, που έχει αρχίσει να καθιερώνεται παντού, έχει καταλήξει "να προσπαθούμε να σώσουμε το δέντρο και να καίμε το δάσος" ή "να βλέπουμε το δάχτυλο που δείχνει το φεγγάρι αντί για το φεγγάρι"?

Ναι, υπήρχαν πολλά που στο παρελθόν θεωρούνταν "φυσιολογικά" και τώρα δεν είναι και άλλα που θεωρούνταν "μη φυσιολογικά" και τώρα είναι.

Ρατσιστής, αντισημίτης, ομοφοβικός κ.λπ. δήλωνε κάθε λευκός άντρας ευρωπαίος/αμερικάνος επίσημα και χωρίς αιδώ μέχρι  τα μέσα του 20ού αι. Και εξαιτίας αυτής της πεποίθησης για την ανωτερότητα της λευκής φυλής οι "μάτσο" ήθελαν να "εκπολιτίσουν" τον υπόλοιπο κόσμο, όχι βέβαια για να γίνουν όλοι οι άνθρωποι ίσοι.  Όσο για τις γυναίκες και ποια ήταν η γνώμη τους δεν χρειάζεται να τα αναφέρω καν γιατί μπορεί η νομοθεσία και το σύνταγμα σχεδόν παντού να μιλάει για ισότητα αλλά η νοοτροπία ελάχιστα έχει αλλάξει!

Μέχρι πριν μερικά χρόνια ποια ήταν τα αστεία με τα οποία γελούσαν όλοι παντού, όχι μόνο στις παρέες, αλλά και στα θέατρα και στις ταινίες και στις σειρές? Το ότι σήμερα δεν υπάρχουν δεν σημαίνει ότι κάποιοι δεν εξακολουθούν να γελάνε με αυτά ακόμη και σήμερα. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία τα έχουμε ξεχάσει? Ο ομοφυλόφιλος, ο ανάπηρος, ο αγράμματος, ο επαρχιώτης, ο φτωχός, ο γύφτος και φυσικά όλοι όσοι δεν ήταν Έλληνες. Και αυτό δεν συνέβαινε μόνο στην Ελλάδα γιατί κάποιοι νομίζουν ότι εμείς είμαστε οι χειρότεροι στον κόσμο και όλοι οι άλλοι είναι τέλειοι!

Καλώς λοιπόν και άλλαξαν όλα αυτά και τείνουν να εξαφανιστούν.

Αλλά δυστυχώς η κατάσταση έχει αρχίσει να ξεφεύγει και αν δεν προσέξουμε σύντομα δεν θα μπορούμε να πούμε τίποτε απολύτως χωρίς να κινδυνεύουμε να κατηγορηθούμε ή/και να καταδικαστούμε για χίλια δυο απίθανα πράγματα!

Ελπίζω να μην καταλήξει ο κόσμος και η κοινωνία όπως στο διήγημα του Vonnegut  "Harrison Bergeron"!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πιτούλιας είπε

Επιχείρημα: "Θεωρώ πως οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι φυσιολογικοί"

:-D Δεν περιγραφω αλλο. Δεν ξερεις την διαφορα αναμεσα στη θεση και το επιχειρημα και θες να κανεις διαλεξη στη ρητορικη τρομαρα σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Raylan είπε

Όταν είσαι επαγγελματίας ή επώνυμος μέσα από την δουλειά σου δεν θα κάθεσαι να γράφεις ότι νάνε επειδή μπορεί να εκτεθείς και να ζημιωθείς στην δουλειά σου.

Το πρώτο πράγμα που κοιτάει ο εργοδότης όταν θα σε προσλάβει είναι τα profile σου στα Social media και τι κάθεσαι και γράφεις ώστε να διαπιστώσει τι χαρακτήρας είσαι.. Ακόμα και σαν επαγγελματίας αυτά που κάθεσαι και λες επηρεάζουν αν θα μπει ο άλλος η όχι σου μαγαζί σου να ψωνίσει..

Εκτός αν δεν υπολογίζεις κανέναν και δεν τους βλέπεις για πουθενά και κάθεσαι και γράφεις ότι νιώθεις και αισθάνεσαι και σχολιάζεις και λες τις απόψεις σου, οποίες και αν είναι αυτές, που έχεις το δικαίωμα να το κανείς και δεν στο στερεί κανένας αλλά θα λουστείς κοινωνικά και επαγγελματικά το οποίο κόστος προκύψει επειδή δυσαρέστησες ένα άτομο η μια ομάδα ατόμων..

Αλλά δεν έχεις το δικαίωμα  να κατηγορείς κόσμο και κάνεις δημόσιες διακηρύξεις σε άτομα και ομάδες, τότε θα δεχτείς την μηνυσούλα σου και θα την φυσάς και δεν θα κρυώνει..

Προσωπικά ποτέ δεν είχα κοινωνικά δίκτυα αλλά ήταν αναφορά σε φίλο που επειδή έβριζε κόσμο έφαγε δικαστήριο. Αν και αθωώθηκε επειδή είπε ότι είχε το wifi ανοιχτό και έμπαιναν και γείτονες και άγνωστοι κτλπ.

Όσο για τις εταιρείες μπες στο site της adidas, nike, asics κτλπ και δες ποια αντζεντα ακολουθούν και σε ποια κατηγορία ατόμων στοχεύουν να πουλήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής κατα την γνώμη μου, χωρίς να παρεξηγησω κάποιον και κάτι η να γίνομαι ενοχλητικός απλά θελω να πω, πως δεν εχω να πω τίποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vste είπε

[...]

Γενικοτερα στον πολιτισμενο δυτικο κοσμο που εμεις οι Ελληνες λεμε οτι θελουμε να ανηκουμε υπαρχουν καποιοι γραφτοι η αγραφοι κανονες/νομοι. Ενας απο αυτους (και ακριβως επειδη εχει καει η γουνα μας 80 χρονια πριν απο καποιους "εβραιοφοβικους, ομοφοβικους, μαυροφοβικους, κλπ ειναι οτι η ρητορικη μισους απαγορευεται και εχει συνεπειες. Οποτε αν γυρισεις και πεις κατι εναντια σε σεξουαλικη/φυλετικη/θρησκευτικη/whatever ομαδα κινδυνευεις να χασεις την δουλεια σου.

[...]

- Ο Πολιτισμός που ανέπτυξε ο Δυτικός κόσμος, έχει ως βάση και σημείο αναφοράς την "κλασική γραμματεία", οφείλεις να γνωρίζεις τι είναι αυτή, κατά συνέπεια δεν μπαίνει θέμα "θέλουμε να ανήκουμε" και ξέρουμε ποιοι είναι οι κανόνες του.

- Δεύτερον ο Δυτικός Πολιτισμός, είναι το σύνολο της ανθρώπινης δημιουργίας μιας σειράς κοινωνιών και σε βάθος εκατονταετιών που ξεκινά από την περίοδο της Αναγέννησης. Αν εσύ τώρα αναφέρεσαι στα ιδιαίτερα ήθη και τον τρόπο σκέψης ενός έθνους (ΗΠΑ) ή σε μια ομάδα εθνών (Αγγλοσαξονικά) τότε δεν αναφέρεσαι στην έννοια του Πολιτισμού αλλά στην έννοια της Κουλτούρας που είναι διαφορετικό πράγμα. Κατά συνέπεια:

- Όσοι αισθανόμαστε ότι ανήκουμε στον Δυτικό κόσμο και παίρνουμε έμπνευση από τον Πολιτισμό του, δεν χρειάζεται να πάρουμε άδεια από κανέναν, γιατί συμμετέχουμε ακόμα στην δημιουργία του.

- Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να υιοθετούμε την κουλτούρα μιας συγκεκριμένης κοινωνίας, από τις πολλές που συμμετέχουν στον του Δυτικό Πολιτισμό, για τον απλό λόγο ότι η κάθε (τοπική) πολιτισμική παράδοση έχει τη δική της ξεχωριστή θέση και πολύτιμη συμβολή στον Δυτικό πολιτισμό, όπως και σε όλο τον ανθρώπινο πολιτισμό.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβαμαι ενα κοσμο που θα γεμιιζει ταμπελες, ενα κοσμο  επαναπαυομενο σε  μια ταυτοτητα ευαισθητουλη που θα δεχεται οτι του σερβιρουν και θα φοβαται να μιλησει και να αντιδρασει μην χαρακτηριστειι. Φοβαμαι οτι αυτο που σημερα  θεωρειται πολιτικα ορθο αυριο θα παυσει να ειναι και θα υπαγορευεται και θα ακουγεται μονο μια ωραιοποημενη γνωμη σε ενα πλαισιο για να μην θικτουμε και θιξουμε. και οταν πλεον η κοινωνια αποχαυνωθει θα ζησουμε ενα δυστοπικο μελλον.

η πολιτικη ορθοτητα εχει ξεχειλωθει και την εχουν καπιλευτει και παλι για το καλο μας...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...